Hovory s TGM

Česko, 2018, 80 min (Alternativní 73 min)

Toho dne na podzim roku 1928 jsou dva symboly československé demokracie na vrcholu, stejně jako celé Československo. Kniha, která vznikala celý rok a která má národu představit jeho prezidenta, je hotová. Karel Čapek vyhledá v zahradě zámku v Topolčiankách Masaryka. Chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů, která vzniká k 10. výročí mladé Československé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Toto setkání nebude snadné. Čapek sice spěchá, celou situaci nemůže ale nechat bez odezvy a nechává se zatáhnout do vzrušené debaty. Debaty o dcerách, o světě, o politice i politicích, o Češích, o lásce a o ženách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek a světonázorů odhaluje i schopnost vysoké politiky či dokonce intrik. Hovoří mimo jiné o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě. Střet dvou velikánů z různých generací má výbušný potenciál, přestože jejich jedinou zbraní jsou vycházkové hole a slova. (Bontonfilm)

Parisienne09

Na film jsem byla zvědavá, protože jsem si moc nedovedla představit, v jaké formě lze "hovory" převést na plátno, aniž by to dopadlo jako moralizující přednáška. Myslím, že autorům se však úplně nepodařilo vyhnout se jakési moralistní hodince, a film tak skončil u podivného formátu ve stylu hraného dokumentu. Masaryk zde má chvílemi školitelský tón, nicméně postupně se vzájemný rozhovor stává napínavou a zajímavou podívanou. ()

NikoKovac

Upřímně, přečkalo to moje očekávání. Já mám rád dokumenty a tohle na mě dokumentaristicky celkem působilo, byť v takové filmové verzi. Nebudu tady spekulovat, na kolik je to reálné, že spolu takhle mluvili i ve skutečnosti. Pro mě je opět vynikající Martin Huba, ne nadarmo ho podruhé s Kosatíkovým scénářem obsadili do role TGM. Už v Českém století byl neskutečný. Je to lidské, vlastně i oddechové, ale zároveň inspirující a nabízející přemýšlení. A na rozdíl od tématiky totality tenhle film prostě nemůže nikoho naštvat. Strašně se mi navíc líbí to prostředí, ve kterém to je točené. Opravdu to evokuje podzim, takový ten hezký slunečný, dvě ikony První republiky se spolu prochází a při tom řeší otázky názoru každého z nich, otázky života, lásky, politiky, otázky světové. Za mě je to prostě vynikající práce a kdybych mohl, dám i šestou hvězdičku. ()

michmark

Film mě nesmírně potěšil, nápadem, zpracováním, návratem k tak podstatným myšlenkám i skvělým výkonem Martina Huby. V soudobé české produkci příjemné překvapení... Jen dvěma věcem jsem filmu moc nevěřil - Budař tam mluví tak nějak na půl huby a místy i pražsky, což mi ke vzdělanému Čapkovi moc nesedělo. Kupodivu to ale celkem odpovídá pravdě: https://bit.ly/2TiF4Wj (záznam Čapka z rozhlasu). Ta druhá věc je možnost, zda by Čapek Masarykovi (pro Čapka byl něco mezi otcem a bohem) mohl vpálit, že je bastard. Nepřišlo mi to moc reálné, na můj dotaz autoři filmu řekli, že to mělo vycházet z rozčileného stavu Čapka z předchozích scén a za možné to pokládají. Tož dobře. :) ()

Drslw

Neznalosť a nepochopenie doby plus súčasné predsudky a fantazmagórie vydávané za umeleckú licenciu a inovatívnosť. Nič som sa nedozvedel a iba ma to naštvalo. Jedna hviezdička za asi tri dobré momenty. ()

honza.g

Je to umělecká stylizace toho, jak asi rozmluvy mezi oběma muži probíhaly. Lépe by jí asi slušel formát rozhlasové hry, takhle jsme sice mohli obdivivat práci maskérů a zejména Budařovo umění pohybu člověka se ztvrdlou páteří, ale jedinou opravdovou výhodu toho, že jde o film, vidím v tom, že ty zajímavé postřehy a výsledky badatelské práce uslyší víc lidí, než by slyšelo z rádia. Počet sponzorů i počet lidí, kteří se na díle podíleli, je ovšem zarážející - nedovedu si představit nákladově ještě méně komplikovaný film. Obdobné TV inscenace za totáče se musely točit za zlomek nákladů, a jejich kvalita stejně jako u tohoto dílka stála a padala se scénářem. ()

stanslon

Díval jsem se. Nuda. Ale Huba byl skvělý. Tu spoustu důvtipných i filozofických řečí a argumentů však prostě nešlo strávit. Zrodil se nám ve scenáristovi Kosatíkovi nový Havel? ()

Hidoshito

Nikdy by mě nenapadlo, že dva chlápci, kteří se jen tak procházejí a "klábosí o životě", můžou na hoďku a něco ovládnout televizní obrazovku. Absolutní respekt! ()

vonBahnhof

Bart napísal, že je isté, že za jednu prechádzku po Topolčiankach si "to" povedať nemohli. A ja si myslím, že naprosto mohli. Vždy keď sa stretnem s priateľom alebo dobrým známym, preberieme maximum aspektov našich životov a to čo najpomalšie a exaktne. V snahe vyjadriť sa dobre. Preto tento film rozhodne nehodnotím ako vyumelkovaný. Áno, museli sa stretávať veľa a dlho. Preto si pri poslednom stretnutí "nad knihou" naozaj mohli povedať ku všetkému. Tak sa formuluje ťažko formulovateľné. Je to pre mňa pozoruhodne pravdepodobné zobrazenie reality. Napríklad v tom, ako plocho, alebo obyčajne ... málo príťažlivo obe postavyy pôsobia aj napriek tomu, že boli obaja poriadni velikáni. Lebo boli zároveň úplne obyčajní ľudia. Len vedeli nechať priechod vlastnej vôli dosiahnuť cieľ - vyjadriť sa. Boli ochotní obetovať. To dokáže málo ľudí, aj keď len preto, že si "neuvedomujú, ako veľa by zniesli". ()

peter.m

"Nechápem prečo v popise tohto titulu chýba žánrové zaradenie - thriller. Pretože až do konca som tŕpol, či pán tatíček Masaryk uvolní pána Čapka a či pán Čapek nakoniec stihne svoj spoj domov." /príbeh-/herecké výkony*/pointa-/hudba-/výprava-/ ()

sgt.krtek

Neskutečný - ,,pouze" dialog mezi dvěma muži a na konci mě mrzelo, že to už končí. K filmu je nutno znát alespoň základní historická fakta o vzniku republiky a o T.G.M. - potom zůstane člověk jen v němém úžasu a bude hltat tu nálož filozofie s historií. ()

APLSMLS

Super počin, jsem rád, že se to tu natočilo. Diváky bez intelektuálního apetitu to nenaláká ani nezaujme, ale v opačném případě je to moc fajn podnětná konverzačka, která se sice hodně snaží svoje nekonečné mluvení občerstvit malými událostmi ala hádka ohledně milenky nebo chození naboso, ale bez úspěchu a už zase směle mluví dál :) ()

vasosak

Viděl jsem to spíš na půl oka, ale líbilo se mi to. Opakovaně mě to odtrhlo od práce, kterou jsem původně měl v plánu /namísto sledování televize/ vykonávat. Chci to vidět znovu. Pak budu případně revidovat. :) ()

Mustrum

Fiktivní rozhovor TGM s Karlem Čapkem, který zlidšťuje pohled na obě velké osobnosti naší historie. Dialogy jsou dobře zpracované a promyšlené. Film v poklidném tempu proběhne vlastně velice rychle a na konci jsem měl pocit, že o něco více rozumím lidské stránce těchto dvou velikánů. ()

mach333

Tuhle komorní konverzační záležitost beru jako bonus k Čapkovým Hovorům. Líbily se mi výkony obou hlavních protagonistů a zaujala informace o Oldry, O ní se samozřejmě kniha vůbec nezmiňuje. ()