Řezník, kurva a jednooký muž

(festivalový název)
  • Maďarsko A hentes, a kurva és a félszemű (více)

Ačkoliv se příběh o rozčtvrceném řezníkovi, který umřel, protože miloval, podobá populární městské odrhovačce, vychází ze skutečných událostí. Odehrály se v Budapešti v roce 1925, kdy z místního nevěstince utekla jistá Mária Fekete. Je znechucená životem a z kolejí, kde se chystá ukončit svou bídnou existenci, ji zachrání zjizvený Gusztáv Léderer, bývalý četník. (3Kino Fest)

rivah

Černobílý film (s krátkou barevnou vložkou zachycující krátké štěstí zločinné dvojice v šantánu) v expresionistickém pojetí (což odpovídá i době děje) je syrovým, viscerálním obrazem, pojednávajícím o mase lidském (živočišný a násilný sex) a užitkovém (jatka), kde je pak "poražen" i člověk, postupně proboden, dušen, topen a nakonec zabit jateční sekyrou. Film pro otrlé, v němž mj. násilník "mazlí" ženu cihlami zlata! Komentář: https://www.disapprovingswede.com/butcher-the-whore-and-the-one-eyed-man/ https://hessteg.com/hentes-krva-es-felszemu-2017-kritika/ https://www.filmtett.ro/cikk/4778/a-szep-a-rossz-es-a-csuf-szasz-janos-a-hentes-a-kurva-es-a-felszemu ()

BOURQUE

Film Szásza Jánosa, natočený podľa skutočných udalostí, je v rámci možností tak surový a naturalistický ako len môže byť. To už potvrdzujú úvodné krátke snímky, ukazujúce, že čo všetko musí Mici vznášať pri jej „robote“. K tomu rýchle bubnovanie (hudba) pridá na intenzite. Tento „nutný“ úvod však slúži len k pochopeniu neskoršieho chovaniu slečny. Centrom príbehu je v podstate (milostný) trojuholník, ktorého body tvoria Mici, Léder G. a Kodelka F. To, že pán Kudelka musí dorovnať svoje staré účty pánovi Léderovi, je len „druhoradé“. Úprimne povediac, neviem, že čo všetko je pravdou v tomto príbehu, podľa užívateľa „krapek“ veľa vecí bolo „trošku“ inak. To však ešte nemení nič na tom, že J. Százsovi sa podarilo natočiť silný film. Je tu zopár zaujímavých scén, napríklad pobodanie pána Kudelky alebo pokus o jeho zabitie, ktoré hraničia s realitou. Najsurovejšou scénou však nie je samotný osud Lédera a Mici, ale „Dexterovský“ spôsob zbavenia sa pozostatkov pána Kudelky. Čo sa týka kamery, tak práca s ňou je dobrá a čierno-biely objektív len pridá na jej hodnotách. Všetci traja herci v rolách spomínaných postáv podávajú silné a presvedčivé výkony. (D. Gryllus nikdy nemala problémy s nahotou a erotickými scénami a to potvrdzuje aj v tomto filme.) Jedine, čo postrácam, je objavenie sa dominantnejšej vedľajšej postavy. Suma k sumáru: Maďari opäť dokázali natočiť film, ktorý so svojimi scénami sa dostane pod vašu kožu. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

krapek

Film podľa skutočnej udalosti, v ktorom je faktov úplné minimum. Vlastne skutočné sú len 3 hlavné charaktery a vražda. Jednooký bol v skutočnosti beštiálny sériový vrah, kurva bola jeho manželka a mäsiar sa ju nesnažil kúpiť, ale bol zavraždený po tom čo od neho vylákali peniaze počas fingovaného obchodu.. Film o dvoch netvoroch natočený tak, aby ich bolo divákovi ľúto. To by ešte samé osebe nebol taký problém. Problém je, že počas sledovania je každá jedna vymyslená scéna jednoducho identifikovateľná podľa toho, že je to neuveriteľná somarina jak traky. Taký typický maďarský film vytrhnutý z reality. ()

Skeksis

Konečne niečo, čomu môžem dať 5. Je to proste kurva dobré. Úchylný mäsiar, jednooký v podstate tiež mäsiar a kurva - to je základ úspechu. Dvaja potenciálni samovrahovia, blato, krčma, gýčové obrázky Panny Márie a Ježiša na stene, prasatá živé, a rozporciované visiace na hákoch, pálenka kade-tade, ktorú všetci pijú priam z povinnosti... A sem-tam vraždička (vrátane zvierat). V podstate mi nič iné netreba. Tvorcovia rozhodne nemajú v hlave nasraté a myslím, že sa im podarilo znázorniť to, čo chceli. ()

septic

není nezbytně nutné, aby byl film nějakým způsobem originální, když se duše pase. Silně naturální, až dokumentární vyobrazení s vykostěným příběhem postaveným na chtíči a chamtivosti tří skvěle hrajících postav. Filmy se stejnou strukturou se dělali převážně v 60. a 70. letech a ačkoliv nebyly nijak zvlášť oblíbené, měly nezpochybnitelnou váhu ve vývoji umění a jeho chápání. Uspokojení z negativních pocitů je euforičtější než z těch hezkých. Určitým způsobem mi to připomíná ranného Jodorowskyho. Když připočítám skvělou hudební kulisu precizního Jóhannssona, Řezník, kurva a jednooký muž je skvělý film. Ačkoliv musím podotknout, že mi vadilo, jak je předkládána určitá sympatie s vrahy ()