Letní opojení

David Lean

David Lean

Jack Hildyard

Peter Taylor

Smutný příběh nejromantičtějšího města světa. Benátek, v nichž se musí zamilovat opravdu každý. A stalo se to i stárnoucí Katharine Hepburn. Zpočátku jsem se domníval, že se bude jednat o romantickou komedii, jakých Katharine (např. s Tracym) natočila bezpočet, ale ouha! Katharine tu hraje nešťastnou ženu, jež se chce zamilovat, jež se ale bojí zamilovat a jež se nedokáže zamilovat. A když ona láska přijde, vyvstanou další obavy a strach, které definitivně pohřbí jemnou, nedávno se zrodivší naději. Je to odvážné tvrdit, ale Katharine těžko předvedla někde lepší výkon, a především ztvárnila opravdovější postavu. Nepamatuji si, že by mi kdy jakákoliv ženská hrdinka byla tak blízká. A další neopomenutelnou složkou snímku je čarokrásná Leanova režie. Chválím Leana, kde se dá, a tady nelze jinak. Ty kompozice náměstí svatého Marka s hejny se střech se snášejících holubů! Ohňostroj, tanec i závěrečný odjezd vlaku. Těchto 100 minut je zoufale málo!(2.7.2006)

• otík

Katherine Hepburn byla bezesporu úžasná žena a herečka. Bohužel v tomto filmu není co hrát. První polovina filmu je pouze vyplněna obrázky Benátek, v druhé polovině se nám hlavní hrdinka zamiluje, dá si pár polibků s milým a je konec. Opravdu nevím, čím by tento film mohl být slavný. Snad jen pohledy na Benátky, které mapuje neustále. Jenže o to já v romantickém filmu s takovou herečkou rozhodně nestojím. Jakýkoli náznak kouzla Prázdnin v Římě je jen zdánlivý.(7.7.2008)

Veľmi pekná romanca ale nerozsekalo ma to tak ako podobný Brief Encounter od rovnakého režiséra, takže trošičku sklamanie. V súčasnosti je z filmu "iba" parádne (nádherná kamera!!!) natočená "steelovka" s úžasnou Kathenire Hepburn a posledný Leanov komorný nádych pred pred megatriom Kwai - Lawrence -Zhivago. Ale mám pocit, že skvelá Linklaterova Before trilógia tomuto filmu mnohé dlží, takže je to v podstate povinný študijný materiál. Čo som napísal vyzerá trošku kriticky ale je to fakt výborné a záver budem mať v hlave a srdci ešte veľmi dlho. 8/10(4.10.2015)

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Milostná romance s famózním hereckým výkonem stárnoucí Katharine Hepburn, plus filmový průvodce městem snímající již barevně a s citem nádhery letních Benátek. Katharine Hepburn dokáže civilně zahrát všechny emoce, které ženou mohou zmítat. Komplikovaná stárnoucí bývalá sekretářka se na Piazza San Marco zamiluje do šarmantního italského starožitníka (přes veškerou snahu dokázat sobě i jemu opak), ale ví, že on pro ni nemůže být ten pravý. Přesto se k němu i od něj vrhá s hysterickými výkřiky jeho jména: Renato!... Logiku stranou. Já osobně mám z podobných filmů mnohem raději Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn. Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=301344(2.4.2009)

Oč méně hodnocení a komentářů tento nezapomenutelný film zatím má, o to výstižněji je jimi charakterizován. Ač hollywoodský formou, je tento film o to živější a přitažlivější obsahem. Přerývaná láska, obvyklá v méně upjatém katolictví a kdysi mnohem obtížněji představitelnější v americkém puritánství, tu v hodnotovém světě dnes již vymřelé generace kvete naplno. Kulisa jednoho z nejkrásnějších měst světa, její laguny, kanály, ostrov, který je mořský jen slaností vod Jaderského moře, které ho obklopují, nezapomenutelná architektura města Seenissimy, jež na něm stojí více než tisíc let, byly ve své době jedním z prvních pozdravů znovu ustáleného a zakotveného míru (od války uplynulo sotva deset let). Psychologie postav, jednoznačná a nekomplikovaná ve svém protikladném směřování, ve skutečnosti v sobě zahrnuje vše rozporuplné a protiřečivé, co do naší doby patří. Ženství, zělesňované v mnoha rolích Katrin Hepburnovou, opakovaně imponuje prorostlostí citu i rozumu, schopností zůstat sama sebou i se odevzdat citu. Prchavost lásky, která se nevyhýbá ani střednímu věku, léto, které sice ještě naplno září, ale již není s to skrýt pavučiny svého babího epilogu, to je esence filmu, který upoutává naši pozornost a natrvalo zaměstná naši paměť. Bohužel vůbec ne naši dividitéku. Ale tak už to bývá.(1.5.2008)

• - Katharine Hepburn (Jane Hudson) vyjádřila ve své autobiografii obdiv k režiséru Leanovi a několikrát požádala o to, aby mohla být přítomna editování filmu, kde pozorovala režisérovu práci. Podle ní měl úžasný dar fotografického vidění a dokázal zachytit moment a pak záběr, kdy se v úzkých benátských ulicích objevilo slunce třeba jen na pár minut. (aniiicka)

• - Počet turistů v Benátkách po uvedení filmu do kina se zdvojnásobil. (Kulmon)

• - Když Katherine Hepburn natáčela scénu. kdy spadne do vody, její oko zasáhla infekce, se kterou bojovala do konce života. (Kulmon)