Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

versus

SPOILERY OD PRVEJ VETY. A ak to stale citate pred pozretim filmu, tak prestante. Fakt. Cim menej viete, tym lepsie. Su dve roviny, ktore vo filme vidim. Jedna ta hororova, kedy je babicka kralovnou kultu, ktora ma za ulohu priviest demona Paimona na svet, cim si zabezpecit pre privrzencov bohatstvo a moc na Zemi. Samozrejme, z tohto hladiska su uzasne motivy, ako babicka skusa v minulosti obetovat najprv svojho syna (brat Toni Collette), ale ten to nevydrzi a v 16tich sa kvoli tomu zabije. A smekam pred rozhodnutim autora pripravit o hlavu najprv trinastrocne dievca, aby jej bracha mohol byt tym silnym telom, ktore si demon zela. A celkovo, stracanie hlav ma svoje caro, nemyslite? Ale o tom neskor. Cim ma ale Hereditary fascinuje, je to, ako dobre funguje ako psychologicka drama o rozklade jednej (skoro) normalnej rodiny. Hned uvodna scena, kde otec rano pred pohrebom nahana dceru a syna, kym matka caka v aute, hovori tak vela: Matka nema tusenie, ze jej dcera prespava v domceku na strome v zime, pretoze .. pretoze je prilis sustredena na seba? Otec psychiater (neskor sam na praskoch) sa pocas celeho filmu snazi tlmit vsetko, co sa deje okolo, ale nemoze byt uspesny, kedze to, co sa stalo medzi matkou a synom, je pre mna ustrednym motivom, ktory je tazko vyriesit. Tak nejak tusime, ze Toni Collette ma svoju minulost posramotenu zlym vztahom s jej matkou, “Hail Paimon!” babickou, ktoru musela riesit terapiami. Rozprava nam o tom, ako dominantna babicka jej dceru sama kojila/krmila(!). Vtedy dava zmysel, ked dievca hovori o tom, ze babicka vzdy chcela, aby bola chlapec. Bodaj by nie, este aby demon bol v zenskom tele v tomto svete, vsakze. Chces vladnut svetu, bud chlap. Ale ta scena sna vo sne, paneboze ta scena, mi “vymilovala” mozog tak, ze aj keby som este mesiac po tom cital akykolvek lifestylovy casopis pre zeny, alebo muzov, tak mi nikto nevezme tu racio radost, fakt nie. To je ta scena, kde je vsetko, priatelia. Matka hovori svoju synovi, ze ho NIKDY nechcela mat a robila vsetko preto, aby ho potratila. To je dovod, preco o par rokov v namesacnosti svoje deti poliala horlavinou a zobudila sa prave, ked skrtla zapalkou a vystrasila svoje deti na smrt. To je ten dovod, preco syn nikdy nemohol verit svojej matke a to je dovod, preco jej v zabere filmu neveri ani jej muz. Pre tych stastlivcov, ktori nemali psychopaticku matku: budte radi, ze sa nezobudzate na to, ze vasa mama videla anjela a vsetko bude v poriadku. Ale o inom sme chceli. Koniec filmu, ten krasny chaos s dalsou padajucou hlavou, kedy sa zo synatora stava nositel demona… verim mu. Ak budeme brat kazde dieta ako Tabula Rasa … tak kazdy zapis vyvola reakciu v buducnosti. Verim tomu, ze z cloveka, ktory vo svojej mladosti citil, ze ho jeho matka nikdy nechcela, sama sa ho pokusala zabit pred narodenim a aj po nom a nosi v sebe zodpovednost za to, ze zabil svoju sestru, ked sa dusila alergickou reakciou kvoli orieskom v torte … ano, aj vdaka tej torte moze z neho vyrast monstrum, ktore v sebe nesie prilis velkeho demona. Myslim, ze som pri tomto filme stratil svoju hlavu aj ja. () (méně) (více)

barbiequte

Trailer sliboval hrůzostrašnou podívanou nového typu. Ale kdepak. Asterovi se sice podařilo odprostit od trapných béčkových lekaček, ale klasické hororové klišé zůstalo. Stejná kamera, stejné nápady, stejné dědivé scény jako u všech dnešních hororů. Příběh trochu silnější, ale taky to tu bylo už milionkrát a ještě milionkrát to tu bude. Nic extra. Na co ale nezapomenu, tak na posledních 5 minut. To je teda slušná nálož hrůzy a hnusu! ()

NeverEver

Tak tohle chce "silne" kafe. Forma i zpracovani se mi libily. Dokonce jsem ocenila pomalejsi tempo, absenci "typickych" hororovych postupu a herecke vykony byly taky super, ale me proste nesedlo vyusteni resp. motiv/pozadi celeho pribehu. Cokoliv jineho cokoliv.... Film si uz urcite nikdy nepustim, protoze pointu uz znam a diky napsanym rolim jsem si k postavam nedokazala najit zadny vztah. Vlastne mi bylo jedno kdo je prvni nebo kdo bude posledni... Davam 3*** a uznavam, ze na me film zapusobil. ()

jizvoun

První půlka filmu graduje, ale v podstatě se nic zásadního neděje. Pak se celá ta natlakovaná dusivá atmosféra vypustí na diváka a začíná ta pravá duchařina. Závěrečná část mě nicméně zklamala. ()

LucinkaMyska

Velice opěvovaný horor, jenž mě však velice zklamal. Chápu, že pomalost může přidávat na atmosféře, nicméně tady to bylo až nesnesitelně pomalé. Navíc celé téma je zbytečně nafouknuté a "obohacené" o nadpřirozeno, přitom by zcela stačilo, kdyby se příběh soustředil pouze na trauma ze ztráty milované osoby a psychologicky se pracovalo s tím, když někomu prostě z toho všeho smutku hrábne. Žádné další přídavné hlouposti by nebyly třeba.. ()

kamcacik

Docela vyvedený horor, škoda jen, že se to chvílemi táhne a chybí akce. Čekala jsem teda horší horor, ale překvapil. Jen konec podle mě byl docela zmatený. Ale jinak atmosféra a soundtrack vytvořily to co měly. Bylo to děsivé a mrazivé. ()

Pythonator

Někdo kdesi kvůli čemsi tvrdil, že je to horor roku. A já vůl na to skočil a pustil si to, přestože hororům nijak neholduji. Ale tak špičku z žánru neodmítnu. Ovšem tohle není špička, jako spíš velká pička. Jediné, co nikdy nevymažu z hlavy, je ta extrémně uražená hlava extrémně ošklivého děvčete. Ten zbytek byl jednoznačně o ničem. ()

dzetko83

Dvě hvězdičky za to že to mělo kameru a zvuk. Chvilkama to vypadalo že to bude fajn, chvilkama to bylo horší ale konec to o úplně pohřbil. ()

Občasník

Takový jiný horor. Dlouhé záběry, pomalé tempo. Až mě to chvílemi nudilo. Jinak Milli Shapiro je ideální herečka do hororu, už pohled do jeji tváře budí hrůzu. Film překvapí několika netypickými zvraty a bezva nápady. I když jsem mu dal 3 hvězdy, několik momentů z filmu ve mně zůstane hodně dlouho. ()

Bogrant

Vďaka tým nájazdom kamery, dlhšími neprerušovanými zábermi a mrazivým soundtrackom je to od úvodu vskutku nepríjemne pôsobiaci horor, ktorý je dosť odlišný, svojrázny a netypický. Od tej nečakanej situácii na ceste z párty navyše naberie naozaj nepredvídateľné a zvrátené kontúry. Avšak, je to až príliš uťahané, dlhé, kur*vsky divné a kvôli výlevom Toni Collete aj totálne nesympatické predstavenie s málo naplneným koncom a pointou, na ktoré sa tak úporne čaká. ()

falky

Režisér Ari Aster je pravděpodobně psychopat. Jinak si nedokážu jeho scénáře a filmy vysvětlit. Možná proto jsou jeho horory tak... znepokojující. Lepší slovo mě nenapadá. Na rozdíl od jiných tvůrců v hororovém žánru totiž pochopil, jak se vytváří dlouhotrvající napětí. A že laciné lekačky, klišé s otáčející se kamerou a odrazem v zrcadle možná ocení divák, který vidí první horor v životě, ale pak se to rychle okouká. Lidé mají tendenci srovnávat Děsivé dědictví (v orginále Hereditary) s jeho druhým celovečerákem - Slunovratem (Midsommar). A jelikož jsem nejdřív viděl ten druhý zmíněný, musím říct, že to srovnání je na místě. Oba filmy se rozvíjí v první třetině poměrně pomalu. Poznáváte postavy skrze uvěřitelné situace a dialogy a vlastně máte pocit, že víc než na horor koukáte na nějaké psychologické drama. Postavy mají totiž vždycky nějaká hluboká traumata a jejich vztahy jsou silně disfunkční. No a pak se to všecko pos**e... A od té chvíle je to skluzavka do šílenství, které postavy prožívají zároveň s divákem. Žádná klišé s duchem, co zhasíná světla, otevírá kliky a tak se postavy musí rozdělit, aby pro něco došly. Ne. Prostě houstnoucí a čím dál nepříjemnější atmosféra a občasný "gore", který tu ale není proto, aby diváka šokoval. Má tu zkrátka svůj smysl z hlediska příběhu. Ale zatímco u Slunovratu jsou strůjci všeho šílenství lidé z masa a kostí, v Děsivém dědictví má šílenství svůj původ v nadpřirozeném světě. Oba filmy také spojuje kvalitní scénář, dobře vybraní a dobře hrající herci a dokonce podobně končí. U jiných filmů bývá tvorba "jako přes kopírák" spíš na škodu. Nicméně i kdyby Ari Aster i příště chtěl kopírovat podobnou šablonu, milerád mu to odpustím. Jednak to funguje, a jednak se to dá jistě naplnit dalšími příběhy. Už teď se těším na jeho "hattrick"! ()

Baroque

ono akože už aj ano, ale nie, a predsa len ak aj, tak nie a keď už, tak zasa nič. jedným okom dnu, druhým von. 6/10 ()

MartinNewman

První dílko Ari Astera je velice příjemné překvapení. Úplně něco jiného než ostatní filmy z kategorie horor. Zejména Toni Collette se do svoji role dobře opřela a vůbec film jako celek působí solidně. Za čtyři. ()

zeleznak

Boze, tak nesympaticke postavy, resp.jejich predstavitele. Nebudu nechutny, ale tu holku bych nepoustel ani do lesa, natoz mezi lidi. ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit