Děsivé dědictví

USA, 2018, 126 min

Ari Aster

Ari Aster

Colin Stetson

Riziko spoileru Osvícení na třetí, trýznivější rodinnou naháněčku jsem neviděl. Těm, kdo odlehčeně kritizujou vyústění se závojem klišé, trochu závidim. Protože na ně evidentně nedolehla tíže vedlejší roviny: tragédie, která dokáže rozvrátit rodinu a vydeptat ji až do morku kostí. Ta rovina ve mně drásavě rezonuje snad víc, než excelentně natočená stěžejní linka, u níž se přidávám k blahem vrnícímu táboru. Geniální snoubení psychologickýho a duchařskýho subžánru a Hereditary se daří na výbornou ten hororovej paradox: vzbuzení negativních emocí, který se vám líběj. Opakovačka brzo a Asterova tvorba má novýho stalkera. Nejlepší soundtrack z filmu: Funeral. 90 %(8.8.2018)

Narozdíl od Witch jsem tentokrát věděl do čeho jdu, aniž bych musel vidět trailer. A tudíž bylo jasný, že to nebude o lekačkách, i když tam sem tam nějakou střihli. Věděl jsem že to bude psycho s pomalým tempem, a proto jsem byl trpělivej. Představitelka dcery byla dost creepy, vztahy v rodině byly divný, už jenom to tomu dávalo nádech hororu. Atmosféra negradovala po celej film, ale ty pasáže tam byly naložený, ať už vizuálně nebo po tý zvukový stránce. Ten hudební podkres tomu dost pomáhal. Dost scén se dokázalo i trumfovat v překvapení, to opravdu člověk trnul a zároveň nechápal. Na mě to rozhodně zanechalo ten dojem, kterej mělo. Ačkoli jsem úplně nepřišel na kloub kdo s kým, jak a proč. To by chtělo minimálně ještě jednu projekci nebo větší diskuzi. Ale já to vlastně ani vědět nepotřebuju, ještě teď jsem trochu přešlej. Kvalitka.(21.7.2018)

No, jediné dvě opravdu děsivé věci jsou obličej holčičky (s ní v hlavní roli by se i kdejaká komedia stala hororem) a hype, který tento film dokázal vytvořit. Film v podstatě velmi připomíná "The Witch" akorát je v každém ohledu trochu horší. Do průměrných vod pak snímek sráží především konec jako z hororového béčka.(22.7.2018)

Psychologický horor s pozvolna houstnoucí atmosférou a neustálým utahováním šroubů, až bude napětí málem hmatatelné a fyzicky nepříjemné. Scenáristicky velmi slušné, ale hlavně suverénně a promyšleně natočené – všechny ty kamerové jízdy, divné úhly pohledu, prostřihy na nenápadné detaily, podprahově minimalistická hudba a další zvuky (ke konci hlavně bzučení much) dávají vědět, že režisér přesně věděl, co dělá. A všichni čtyři hlavní herci (tedy představitelé filmové rodiny) jsou výborní. Nejspíš to budu muset vidět ještě aspoň jednou – zatím 90%.(25.7.2018)

"Horor" který za své dlouhé dvě hodiny vystřídá víc poloh v kdejakém pornofilmu. Začíná to náběhem na drama. Až na to, že se nic moc neděje. Postupem času se sem tam objeví výkřik do tmy, v podobě nějaké dramatické scény, ale pak zase ticho. Potom se to postupně přelije do psychologického dramatu, následně do mystéria a končí to (bizarním) hororem. Aster se asi snažil být neotřelý, takže tímhle způsobem se podle něj asi dělá gradace děje. Stejně tak se snaží být neotřelý tím, že zapojuje některé žánrové prvky a některé se snaží "dělat jinak" (POMO sice píše "absence žánrových klišé a lekaček", takže beru, že ten film asi viděl jen do poloviny, protože obojí tam je) . Nic z toho vlastně ani nefunguje, jen to ve výsledku působí jako když Pejsek s Kočičkou dělali dort. Hrozně pomalý rozjezd a dojezd úplně mimo. Vše je necháno k domyšlení divákovi (někde jsou indície jasné, ale zbytek nemůže být víc jak spekulace) a vzhledem k prapodivné eskalaci děje to může být jakkoli. Ano, není to úplně sračkový horror s herci kategorie D. Už jen pro to, že je tam Collette (která svou roli zvládá bohužel jen do cca poloviny filmu) a Byrne se snad jedinou sympatickou ústřední postavou celého filmu. Zajímavě pojatý hororový film, který svým rozběhem do absurdna podrazil sám sobě nohy. Asi něco jako lidi z humorných videí, co se snaží vyběhnout protijedoucí eskalátory a v polovině zakopnou.(31.7.2018)

• - Natáčelo se ve městě Salt Lake City a dalších městěch Utahu (USA). (Tomas_TM)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna.2018 na Sundace FF (Salt Lake City). (Varan)

• - Podle tvůrců měl původní sestřih filmu délku tři hodiny. [Zdroj: filmserver.cz] (Bioscop)