Děsivé dědictví

USA, 2018, 126 min

Ari Aster

Ari Aster

Colin Stetson

Napriek tomu, že sa Hereditary bezpochyby zaradí medzi najlepšie tohtoročné horory, by som pár vecí vytkol. Rozbeh bol na môj vkus až príliš pomalý, drsnejšie momenty striedali tie slabšie a nejakú dobu mi trvalo, kým som tomu prišiel na chuť. Taktiež herecký výkon matky v závere sa mi zdal prehnaný a hysterický, až ma to trochu iritovalo. Ale všetko ostatné je bomba. Nádherná atmosféra! Divák spočiatku nemá ani potuchy, o čo tam vlastne pôjde, no čím viac sa odkrývajú karty, tým je to väčšie psycho. Prirovnanie k Mother je tentokrát na mieste (avšak psychický tlak na diváka bol omnoho väčší). A to som si myslel, že v duchárskom žánri sa už nedá vymyslieť nič zaujímavé. Teda najmä keď sa jedná o hrátky so seansami. Rozuzlenie silné (i keď sánka mi nepadla) a to decko bolo už na pohľad tak odporné, že sa do hororu výborne hodilo. Po sérii sračiek v posledných dvoch mesiacoch môžem niečomu konečne zatlieskať.(22.6.2018)

Narozdíl od Witch jsem tentokrát věděl do čeho jdu, aniž bych musel vidět trailer. A tudíž bylo jasný, že to nebude o lekačkách, i když tam sem tam nějakou střihli. Věděl jsem že to bude psycho s pomalým tempem, a proto jsem byl trpělivej. Představitelka dcery byla dost creepy, vztahy v rodině byly divný, už jenom to tomu dávalo nádech hororu. Atmosféra negradovala po celej film, ale ty pasáže tam byly naložený, ať už vizuálně nebo po tý zvukový stránce. Ten hudební podkres tomu dost pomáhal. Dost scén se dokázalo i trumfovat v překvapení, to opravdu člověk trnul a zároveň nechápal. Na mě to rozhodně zanechalo ten dojem, kterej mělo. Ačkoli jsem úplně nepřišel na kloub kdo s kým, jak a proč. To by chtělo minimálně ještě jednu projekci nebo větší diskuzi. Ale já to vlastně ani vědět nepotřebuju, ještě teď jsem trochu přešlej. Kvalitka.(21.7.2018)

Hororů (ale klidně si můžeme doplnit i jiné žánry) jak přes kopírák je víc než dost a pokud někdo příjde s něčím takovým jako je Hereditary, tak jedině dobře. Ari Aster se zde vykašlal na diváky, kteří za horor považují krvavé nebo lekací scény pro pouhý efekt bez špetky tvůrčí myšlenky nebo bez snahy vyvolat strach nečím zlým, co nemusí být každému vidět a kteří jdou na film jako na prostoduchou atrakci. Nejvíce budou brblat takoví ti povrchnější a stádovití diváci a bude jich většina (což vzhledem ke společnosti, ve které žijeme, docela chápu). Některé chvály mi příjdou zase až moc přehnané, ale rozhodně se jedná o více než dobrý pokus opravdu vystrašit a někde tam uvnitř cítit strach z něčeho, čeho bát se je docela namístě. Na 31 let slušnej počin a rozhodně jsem zvědavej, s jakým námětem Aster dorazí příště.. Prozatím a minimálně 8/10.(20.7.2018)

SPOILERY. Stejně jako u Čarodějnice mi nezbývá, než se drbat na prdeli v údivu, co to zas všichni kolem mě hulej, a při sledování si režírovat vlastní verzi, kde závěrečná pointa není zcela odtržená od psychologického/charakterového obsahu prvních dvou třetin a nedělá z celého filmu bohapustou žánrovou dějovku, kterou nelze vnímat jinak než skrze totální nelogičtnost povrchové zápletky, protože veškeré předchozí narážky na potenciální přesah zničehonic nejsou nic než arbitrární výplň. Že se nekoná očekávaná metafora mezigeneračního rozpadu osobnosti, mateřství a manifestace potlačených traumat, s tím jsem schopná se vypořádat. Že ve výsledku nevzniklo nic než obehraná wanovská duchařina, pouze bez lekaček (tak asi díky za malé radosti, no), to už mě ovšem poněkud míchá.(20.7.2018)

Za posledních 5 let jsem neviděl fakt skvělý nový horor, řada z nich hype a pak vyloženě o hovně, až jsem z toho těžký skeptik co prakticky rezignoval. Přemýšlel jsem, proč je tomu tak a došel k závěru, že po čem jako starý fanoušek opravdu toužím, není ani tak originalita, jako ve skrytu fakt znepokojivý, surový, 666, nějak zvrácený a temný záležitosti - namísto samých vděčných bezpohlavních "safe" sraček pro diváky ovce. Chci rozpočtově nelaciný horor, co mě lehce zhyzdí a dá žasnout nad sadou obsahu, jaký běžný křehký člověk prostě nezpracuje, shledá moc ofenzivní, zkrátka v jehož hloubce se skrývá opravdový ZLO za hranou, nikoli korporátní libtardský Hollywood a pouhá kalkulačka. V čemž přesto, že HEREDITARY nebyl stoprocentní, mohl ještě přidat na plyn, trošku to podle mě zbytečně přetáhl se stopáží v napínání a přišel tak o nejlepší možný momentum, místy bylo vypjatý rodinný drama až k smíchu a otravný, tak ale přeci jen přinesl slušný zážitek, především pak uspokojivě chorý a nesvatý klimax (v něčem až ze soudku MARTYRS). Dál si budu snít, ale nebyla to žádná další generická polopatická duchařina, z jakých už se mi chce blejt. A tak krásně ošklivá holčička se taky příliš nevidí.(20.7.2018)

• - Podle tvůrců měl původní sestřih filmu délku tři hodiny. [Zdroj: filmserver.cz] (Bioscop)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna.2018 na Sundace FF (Salt Lake City). (Varan)

• - Natáčelo se ve městě Salt Lake City a dalších městěch Utahu (USA). (Tomas_TM)