Děsivé dědictví

USA, 2018, 126 min

Ari Aster

Ari Aster

Colin Stetson

Zpočátku velmi dobrá a v porovnání s tím vším, čemu se dnes říká horor, také příjemně jiná atmosféra - děly se nečekané věci a netroufal jsem si hádat, co přijde dál. Jenže postupem času... Představitel syna byl čím dál nesnesitelnější a jeho záchvaty pláče vypadaly jako z parodie, celé to velké tajemství mi nedávalo velký smysl a nijak zvlášť mě nešokovalo, no a krvavý a natahovaný závěr mě vyloženě otrávil. Druhá Čarodějnice (o druhém Vymítači ďábla ani nemluvě) se nekoná.(25.11.2018)

SPOILERy. Ohlasy, prirovnávajúce Hereditary k Exorcistovi sú samozrejme prepálené, keď už porovnávať (aspoň teda tématicky), tak k Rosemerys Baby. Výhrad (tých naozajstných) mám minimum, napr biele svetielko, obsadenie zlej herečky do postavy Joan, alebo ten lacný trik s odrazom v zrkadle. To sú ale vážne iba kozmetické nedostatky, naozajstná slabina Hereditary ako hororu tkvie v tom, že prvá, dramatická polovica je až moc dobrá, až jej ten hororový zvyšok už nedokázal úplne dostáť. Herci, depresia, dialógy a tie hádky, to je značne nad úroveň 90tich percent súčasnej komerčnej hororovej produkcie. Keby to Aster vedel dotiahnuť dokonca v štýle regresívnych halucinácií po traume zo straty milovanej osoby, a ešte z toho aj vykorčulovať a patrične to ako príbeh uzavrieť, jednalo by sa o naozajstnú udalosť. Takto ide o nestrašidelný horor bez lakačiek, s vynikajúcimi hercami, atmosférou, pekne beznádejne natočeným záverom a jednou bezhlavou nehodou. Horor roku asi áno. 90%(13.9.2018)

Film nám v prvej polovici prináša solídne budovanie atmosféry a nadšenia z príchodzieho, no akonáhle sa prelíname do počiatočného rozuzlovania, tak réžo siaha na dno svojich síl a namiesto plnokrvného ”full house” zahrá s teatrálnym ”pair”, čo úplne narúša celý koncept a vyvrcholenie v podaní ”straight flush”, tak zapadá v útrobách ľudskej mysľe. --70%--(5.9.2018)

Má to 2 hodiny a prvú hodinu a pol to nie je „typickým“ spôsobom strašidelné. Jasné, je to horor, ale výslovne nepríjemných je možno tak max. 20 – 30 sekúnd. Atmoška je znepokojivá, mrazivá a dosť originálna. Určite nepripomína nič, čo bežne vídame v „radových“ hororoch. Šokujúca scéna s cestným stĺpom, ktorú som fakt nečakal. Skoro mi vtedy z ruky vypadla šálka. Ale inak sa prvá hodina a pol nesie v takej troška čudnej, zvláštnej nálade, kedy tušíte, že je to celé strašne psycho, ale neviete, PREČO PRESNE... a zároveň to možno troška nudí, ehm. A to napriek tomu, že herci podávajú kvalitné výkony v čele s Toni Collette, ktorú pokladám za jednu z najnesympatickejších herečiek Hollywoodu, ale toto ako keby jej bolo písané na telo. V napätí ma viac, než príbeh, udržoval naliehavý pocit presvedčenia, že sa na mňa ku koncu chystá séria brutálne nečakaných vysvetlení, zvratov a (re)konštrukcií. Bola to pravda? No... vlastne ani neviem. Tak pol na pol. Prekliate dedičstvo nie je Šiesty zmysel, kedy sa na konci objavil twist, prinútiaci vás prehodnotiť celý dovtedajší dej. Je to Peeleovo Uteč, ktoré so zamotaný scenárom pracovalo podobným štýlom, postupne odhaľovalo jednotlivé vrstvy tajomstva, až pred nami finálna záhada stála vo svojej zvrhlej, plnej kráse a ovládla nás. Na Uteč však Prekliate dedičstvo nakoniec nemá, aspoň nie v mojich očiach. A to napriek nezabudnuteľným výjavom, ako sú korunovácia Paimona, pílenie hlavy a zvuk, ktorý vydáva malá Charlie. Som rád, že sa v poslednej dobe robia výrazné horory (Muschiettiho To, Čarodejnica Roberta Eggersa alebo Neutečieš od Davida Roberta Mitchella). Na strane druhej sa nedá povedať, že by ma výslovne bavili, strhli, uzemnili a zadupali ma do zeme (v dobrom). Skôr ma len tak nežne pohladili po vláskoch a čakali, čo. A ono nič. Plus pár vecí som nepochopil (prečo nešla istá postava za to, čo spáchala pod vplyvom drog do basy? Nedalo sa istú postavu zlikvidovať menej komplikovanejšie, než tým stĺpom a všetkému, čo mu predchádzalo?).(1.9.2018)

Tenhle horor mi teda moc nesedl. První hodinu se nic neděje, a pak to začne. V rodině se po smrti babičky začnou dít divné věci. Některým členům se totiž stanou nepříjemné nehody. Ztráta je ale nesvede dohromady, ba naopak. Po postupném odhalování skutečností věci začnou vyplouvat na povrch. To už je ale příliš pozdě... Ani to není moc strašidelné. Obsazení taky není žádná sláva, ale oceňuji zajímavou práci s kamerou. "Musíš to hned spálit!"(12.9.2018)

• - Podle tvůrců měl původní sestřih filmu délku tři hodiny. [Zdroj: filmserver.cz] (Bioscop)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna.2018 na Sundace FF (Salt Lake City). (Varan)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)