Děsivé dědictví

USA, 2018, 126 min

Ari Aster

Ari Aster

Colin Stetson

Filmy od A24 sa mi pacia. Su cudne, svojske, nechcu liezt mainstreamu do zadku, ale ich jedinym problemom su trailery, ktore vzdy zavadzaju a vela ludi to nastve. Hereditary nie je ziadna vynimka. Ak cakate, ze hlavnou hrdinkou filmu je creepy dievcatko, tak nie je. Pripravte sa na dlhe zabery na vsetky mozne objekty a osoby a velmi velmi pomaly rozbeh. Co sa filmu podarilo na jednotku, je atmosfera, z ktorej naskakuju zimomriavky. Stoji nieco v rohu miestnosti alebo nie? Napomaha tomu aj nervydrasajuca hudba a herecke vykony. Toni si ide po Oscara. Praca s kamerou si zasluzi oslavne ody, tak prepracovane a oku lahodiace zabery sa len tak nevidia. Zaver filmu a celkova pointa mi vsak vobec nesadli. Velka skoda, ze sa neuberali skor smerom Exorcistu, pretoze asi poslednych 10 minut pred koncom bolo vybornych a o to viac to nastve, ked je film propagovany prave v tomto duchu. Slabsie styri.(14.6.2018)

Nádherně nepříjemné, temné, dusné, mrazivé. Málokdo to ale docení podobnou vrchovatou měrou jako poučení hororoví fandové. U Hereditary je totiž nutné být schopen si užít jak velmi pozvolnou, atmosférickou, znepokojivou a emocionálně vypjatou první polovinu (respektive tři čtvrtiny), tak i to doslovné (nádherné! pokud se to tak dá říct) hororové zvěrstvo, do kterého se to překlopí v závěru. Půlka lidí bude kafrat, že je to pomalé a bez laciných atrakcí ("kde jsou lekačky?"), půlce zbytku pak bude líto, že to u pouhých náznaků nevydrželo až do konce. Miluju, jakým způsobem ten film vykreslil narušené vztahy v té rodině. Miluju, jak režisér jedním zvukem dokázal vyvolat hnusnější pocit, než desítka lekaček a gore záběrů v jiných filmech. Miluju, jak mě herci (výborní, všichni do jednoho) jedním pohledem a výrazem tváře dokázali donutit k tomu, že jsem se zachvěl a otřásl. Už dlouho jsem nebyl u filmu takhle permanentně nervní. A v neposlední řadě nezbývá než pochválit reklamní kampaň, která dokázala bezpečně nalákat, přitom ale neodhalila takřka nic. Důrazně varuju potenciální diváky před čtením náhodných komentářů k filmu, protože dříve nebo později tu nějaký idiot vykecá něco, co fakt dopředu vědět nechcete. Moment, u kterého jsem věděl, že mě ten film má v hrsti. Že nesleduju jen klasické vyhajpované hororové indíčko, po kterém se po roce zavře voda. Díky platformě Planet Dark za brzkou předpremiéru v Kině pilotů, kde nerušili žádní random teenageři jdoucí do multikina na novou wanovku.(29.6.2018)

Nejsem žádný velký fanda hororů, ale stejně jsem tomu dala šanci. Film vytváří působivou atmosféru, nicméně pomalé tempo tomu škodí. Rozuzlení je zajímavé, ale zároveň dost očekávané. Rozhodně nešlo o typickou lekačku, což já osobně ocenila. Trailer toho taky nevyzradil příliš, takže se během filmu objevilo několik překvapení. Ale přes všechna ta pozitiva mám pocit, že bych si klidně tento snímek nechala ujít. Nic moc originálního toho nenabídl. 3*(17.6.2018)

• Talina

Nejlepší horor tohoto roku ? Bravurní psychologické drama? Ehm prosím? Větší kravinu jsem neviděla, fakt upřímně z celého srdce lituji času a peněz, které jsem za to dala. Kdyby to aspoň zachránil trošku konec, jak už se mi párkrát stalo v minulosti u slabších filmů, ale tady? Tady to konec ještě více znehodnotil, fakt nedoporučuji a absolutně nerozumím lidem, kteří můžou toto nazvat masterpice. Jednu hvězdu dávám jen proto, že nechci dávat odpad.(23.6.2018)

Napriek tomu, že sa Hereditary bezpochyby zaradí medzi najlepšie tohtoročné horory, by som pár vecí vytkol. Rozbeh bol na môj vkus až príliš pomalý, drsnejšie momenty striedali tie slabšie a nejakú dobu mi trvalo, kým som tomu prišiel na chuť. Taktiež herecký výkon matky v závere sa mi zdal prehnaný a hysterický, až ma to trochu iritovalo. Ale všetko ostatné je bomba. Nádherná atmosféra! Divák spočiatku nemá ani potuchy, o čo tam vlastne pôjde, no čím viac sa odkrývajú karty, tým je to väčšie psycho. Prirovnanie k Mother je tentokrát na mieste (avšak psychický tlak na diváka bol omnoho väčší). A to som si myslel, že v duchárskom žánri sa už nedá vymyslieť nič zaujímavé. Teda najmä keď sa jedná o hrátky so seansami. Rozuzlenie silné (i keď sánka mi nepadla) a to decko bolo už na pohľad tak odporné, že sa do hororu výborne hodilo. Po sérii sračiek v posledných dvoch mesiacoch môžem niečomu konečne zatlieskať.(22.6.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna.2018 na Sundace FF (Salt Lake City). (Varan)

• - Natáčelo se ve městě Salt Lake City a dalších městěch Utahu (USA). (Tomas_TM)