Reklama

Reklama

Rudí prezidenti


Poslušný generál - Ludvík Svoboda (E04)

(epizoda)

Obsahy(1)

V roce 1959 odešel bezmála pětašedesátiletý Ludvík Svoboda do důchodu. Nikdo nečekal, že jeho hvězdná i tragická politická chvíle má ještě přijít. O jeho návrat do vrcholného politického života se postaraly příznivé okolnosti pražského jara 1968. Do funkce nastoupil v březnu. Srpnová okupace Československa ho zaskočila. Doufal, že podepsáním Moskevského protokolu dosáhne odchodu sovětských vojsk. Opak byl pravdou. A tak se stal prezidentem spojeným s nástupem normalizace. Armádní generál Ludvík Svoboda v dokumentu scenáristy Miloše Doležala a režiséra Romana Vávry. (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

Arkanoid 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Se Sovětským svazem na věčné časy.“ Ludvík Svoboda sa Heliodora Píku poriadne nezastal, keď šlo o trest smrti, ale v uvoľnených časoch už bol schopný podať svedectvo prispievajúce k jeho rehabilitácii. Vydal sa zachraňovať Dubčeka a ďalších reformátorov do Moskvy a schválil tam vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Začala sa zaňho normalizácia. Schválil obuškový zákon. Kontroverzná osobnosť, na ktorú zaznie v dokumente pre i proti. ()

xplsek01 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zatím nejlepší díl. Až na tu poslední větu, že zůstal národu něco dlužen. A co prosím Vás? Nasazoval život za vznik republiky. Domů se vrátil za 5let. Aktivně bojoval ve 2. světové válce za svobodu této země. Bratra mu umučili v císařské armádě, syna popravili v koncentráku, stejně tak dva švagry a tchyni. Po válce se dostal do kleští, ze kterých vyvázl. A výtka k Pražskému jaru, kdy mu bylo téměř 73 let? Lepší by bylo zaměřit se na mladší generaci Dubček a spol., kteří se v kritickou chvíli podělali. Svoboda se nebál odjet do Moskvy a situaci řešit. Ano, politicky už na to neměl. Na druhé straně opět ukázka, že by prezidentům měl být stanoven horní věkový limit úměrný jejich mentálnímu zdraví. A je jedno, jde-li o Beneše, Svobodu, Husáka či Havla. Všichni jmenovaní se na sklonku života v roli prezidentů dopouštěli trapných excesů, které neprospěly této zemi. Svoboda byl hrdina a rovný chlap, bohužel ve složité době. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V podstatě věcný obraz generálova života opět naráží na úskalí sovětizace. Armádní generál Ludvík Svoboda byl vystaven smršti dějinných událostí, ve kterých se náš národ zmítal prost jakékoliv stabilní politické opory. O východních i západních zdrojích této podpory dnes víme mnohé, zdaleka však ne všecko. Hledáme-li však mravní konstanty Svobodova života, vidíme je v jeho věrnosti demokracii, českoslovenství a republice i v jeho nesmlouvavém odporu k německému nacismu, který ho stál několik životů jeho nejbližší rodiny. Polistopadová poněkud často poněkud tlampačová statečnost by měla mít více soudnosti a věcnosti i citlivosti. Na druhou stranu je nutné ocenit přitažlivost zpracování a důraz na každodennost hrdiny od Zborova, Sokolova i z Dukly. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Svoboda nás tak oslobodil, až sme mohli slobodne žiť v normalizácii. Generál, ktorý mal už toho dosť. A asi už po tých vojnách si povedal, že radšej mať kľud, tak sa podvolím Sovietom, aby som si mohol zakričať: Na večné časy a nikdy inak! Zdá sa, že našťastie tá politická večnosť nie je až taká dlhá. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pre mňa armádny generál Ludvík Svoboda bol výnimočná osobnosť. Mal prirodzenú autoritu a u svojich podriadených bol obľúbený. Takmer celý život zasvätil armáde. Ako jeden z prvých sa nestotožnil s Benešovou kapituláciou a utiekol do Poľska, po jeho dobytí Wehrmachtom pokračoval v úteku do Sovietskeho zväzu. Ani tu však nemal na ružiach ustlané a skoro prišiel o život. Potom začal organizovať 1. československý poľný prápor, ktorý sa rozrástol na armádny zbor. Boje u Sokolova, Kyjeva ale aj dukelská operácia ho posunuli do popredia, ako veliteľa oslobodeneckej armády. Jeho vojnová história je opísaná v „Deníku z doby válečné“, ide o Svobodove záznamy, ktoré nie sú ideologický podfarbené a sú o jeho vlastenectve, o oddanosti k Československu. Tieto zápisky z obdobia rokov 1939 až 1943 sú najdôležitejšími prameňmi pre mapovanie histórie zahraničného odboja na východnom fronte. Musíme dať za pravdu fakt, že to sú pre nás najťažšie roky našej novodobej histórie a Svoboda bol hrdinom a správnym chlapom, žiaľ žil práve vo veľmi zložitej dobe. Tento miniseriál je omnoho lepší, ako jeho obraz vo filme Prezident Veliteľ. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama