Jazzová revue

Milton Subotsky

Gilbert Taylor

Milton Subotsky

Bill Lenny

Výnimočne som sa rozhodol nehodnotiť film podľa jeho filmových kvalít, ale podľa toho, čo pre mňa v danej dobe znamenal. Bol som na ňom v kine viackrát a zúfalo som zháňal soundtrack k nemu, aby som ho mohol nahrať na Sonet duo. Nakoniec som sa k nemu dostal, lebo jedna známa ukecala premietača. Dodnes si rád vypočujem skladby z filmu (okrem jazzových, pochopiteľne). Shannonovu skladbu You Never Talked About Me mám dlhé roky ako zvonenie v mobile. A k päťdesiatym narodeninám som si prial a dostal DVD. Takže žiaden komentár, iba impresie z dôb dávno minulých.(13.2.2016)

Hudobné klipy z koncertov, štúdií či barov jazzových hráčov je vtipným sposobom poprepájaná minimálnymi dialógmi alebo gagmi. V tomto Richard Lester exceluje, tento sposob hudobného filmu je mu vlastný.(13.2.2016)

Tento fim z roku 1962 mě dokáže vrátit o 50 let zpět to mi bylo 21 let. A kdo má rád dobrou muziku musí zaplesat(23.4.2012)

Děj je zde vcelku nepodstatný, jen spojuje jednotlivé "klipy" protagonistů dobového popu, kdy dozníval pop založený na jazzu a nastupoval pop založený na rocku a blues. Koho zajímá tato dobová muzika, tak film ocení. Jistě, v Československu r. 1964 to musela být bomba.(27.2.2014)

Pre našich starých rodičov a rodičov znamenal tento film niečo, čo je pre nás už asi ťažko pochopiteľné. Bol jedným z mála "západných" zábavných hudobných filmov, na ktorý mohli už krátko po jeho uvedení na druhej strane železnej opony zájsť do kina aj v socialistickom Československu, a ktorý im umožnil ojedinelé "stretnutie so svetovými interpretmi tanečnej a zábavnej hudby" - ako sa o ňom písalo v roku 1964 aj v časopise Melodie. Aby však duch doby nezaostal, autor na záver článku dodáva: „Ale aby nás toto první setkání po tak dlouhém hladovění příliš neoslnilo, neuškodí snad připomenout, že většina účinkujících (až na čestné výjimky) přece jen nepatří k té první, skutečně vynikající extratřídě.“ Príbeh v tomto filme neznamená naozaj takmer nič, ide hlavne o radu hudobných vystúpení, z ktorých je však cítiť atmosféra tej doby...(10.7.2012)

Pro milovníky (neřku-li pamětníky) 60. let naprostá lahůdka, pro hudební archeology povinná záležitost. Dick Lester naznačil, že má dost lásky k tehdy moderní hudbě a spoustu praštěných nápadů, aby se za pár let s vervou chopil hudebních taškařic se světovými hvězdami první velikosti. O děj vůbec nejde, zato sonda do tehdejší britské společnosti a jejího popu, oblečení a stylu je to vynikající. Pokud dnešní český divák nezná všechny ty muzikanty, není to jejich chyba. V UK (a nejen tam) byli tehdy všichni účinkující pojmem, včetně těch jazzových partiček. Na začátku 60. let byl jazz stále velmi oblíbený i mezi mládeží i přes invazi rock and rollu a twistu. Ale beatová smršt a Mersey sound v čele s Beatles už se rychle chopí vlády a hitparády začne válcovat taky Tom Jones a Rolling Stones. Z velkých hvězd zde chybí Cliff Richard a Shadows. Ale ti měli vlastní film. A Lester se tímto filmem dobře rozjel. Pro nezasvěcené je tento film spíše fosilie.(17.7.2016)