Pět nocí u Freddyho

• USA Five Nights at Freddy's (více)

V kůži Mika (Josh Hutcherson), hlavního hrdiny Pěti nocí u Freddyho, byste určitě být nechtěli. Sám pečuje o desetiletou sestru Abby a dosud se nevyrovnal s neobjasněným zmizením dalšího sourozence před více než deseti lety. Čerstvě bez práce a s perspektivou, že přijde o Abbyino opatrovnictví, přijme práci nočního hlídače v uzavřené pizzerii Freddyho Fazbeara. Na první pohled se to může zdát jako pohodová a nenáročná práce, jenže Mike záhy zjistí, že Freddyho restaurace skrývá četná překvapení a že většina z nich není ani trochu příjemná. Nevysvětlitelné události, do nichž se Mike zaplétá čím dál víc, ho postupně zavedou situace, která připomíná tu nejděsivější noční můru, jakou si můžete představit. Zdánlivě nudná šichta se tak mění v boj o život, ve kterém soupeř nehraje ani trochu podle pravidel. (Cinemart)

krivulak

Hned od ohlášení filmu jsem neočekával nic zázračného. Adaptace her na filmová plátna tu už byly a nikdy to nebyl žádný zvláštní zázrak. Nechtělo se mi do toho filmu jít, hry mě naprosto neoslovily, nehrál jsem ani jednu z nich. Ovšem, na popud kamaráda jsem sledoval Lets Playe z FnaF: Security Breach v podání od Markipliera. Vtáhlo mě to okamžitě. Proto jsem si sednul a začal jsem studovat všechny historky, příběhy, komiksy, teorie - zkrátka všechno. Co jsem zjistil je naprosto nečekané - celé universum FnaF je neskutečná sbírka dohadů, odhadů, polopravd a tajemství. Veřejně známé jsou pouze drobné útržky vzdálené od sebe jako telegrafní sloupy a pozorovatel mezi nimi musí skákat opravdu obřími skoky, aby na sebe navázaly. Nemůžu ani zdaleka říct, že jsem znalec, ale pár set hodin času jsem nad tématem strávil, proto si myslím, že mohu svobodně tento film hodnotit.  Zpočátku se spekulovalo, že film bude adaptací první hry. Jelikož prosáklo, že Matthew Lillard podepsal smlouvu na tři celovečeráky se stejnou tematikou, docela se to nabízelo. Jenže ouha, ono to ve skutečnosti je úplně jinak. Tento film je takový milkšejk vyrobený z faktů z prvních třech her a nespočtu okolních materiálů. Jednoduše scénáristi vzali to nejvíce potvrzené, smíchali to a nacpali do jednoho celovečeráku. Jistě, jsou tam domalované čáry mezi těmi spojnicemi, nicméně protože na ději pracoval sám Scott Cawthon, autor celého tohoto světa, tak všechny události z filmu jsou kánonické. Tím se dokonce v světě animatroniků vysvětlila spousta dalších tajemství. Nicméně - zpátky k filmu. Zpracování filmu je takové... Zvláštní. Úplně první scéna je naroubovaná naprosto divně, nekoherentně s dějem, evidentně slouží jenom ke klasickému uvedení do děje a představení záporáka divákovi, aby se ten záporák mohl přirozeně změnit v průběhu filmu a ukázat, že vlastně původní záporáci nejsou záporáci, protože není radno dělat závěry podle vzhledu a bla bla bla... Ale hned od druhé scény se to narovná, až divák úplně zapomene na ten kyselý start. Film má spád, je opravdu dodrženo pět nocí, kdy se při každé stupňuje obtížnost, až do úplného vyvrcholení, kdy se přesně jako podle her přidá nový záporák, se kterým se celou dobu vůbec nehrálo.  Nejvíce mě potěšil Matthew Lillard, který naprosto dokonale zahrál svou roli, evidentně musel strávit hodně času nad historií postavy, aby dokázal znázornit, co představuje. Josh Hutcherson je na druhou stranu zase docela zklamání, strohý, unylý, moc mě neoslovil. Takový naprostý salámista typu "Co mi kdo může udělat, když to budu hrát blbě, nezájem.". A každého, kdo se trochu zabývá lorem, překvapily hned dvě camea - CoryxKenshin v roli řidiče taxíku a hezounek MatPat ze studia Theorists (Game, Food, Style, Film) v roli sličného číšníka v restauraci Sparkys, kde pronese svou notoricky známou frázi - it's just a theory! Samozřejmě, nesouhlasím s označením filmu jako horroru. Hry jsou horrorové jako blázen, ale tohle zpracování tomu neodpovídá. Spíš thriller. Samozřejmě, je to poněkud nový koncept filmu, nepřevádět jednu hru na plátno, ale celý herní vesmír. Samozřejmě, zapšklé staré struktury jako verbal, které uznávají pouze herectví úrovně 1960, to ani zdaleka nenadchne, nicméně s tím byl tento film i točen. Je určen pro specifické spektrum lidí - těch, co se zabývají tímto obrovským mysteriózním světem animatroniků, pizzy, abstraktních substancí, duší, posedlostí, robotů, rodinných vztahů, nenávistí, podlostí, únosů a vražd. Nejsou to děti ani puberťáci, jak tady tvrdí spousta lidí s potřebou okazovat ostatním svoji velmi rychle blížící se neschopnost ovládat svěrače močových cest, jsou to lidi, kteří se ponořili do světa Five Nights at Freddy's. Za mě si film vysloužil solidní čtyři hvězdičky z pěti a vůbec se nestydím za toto rozhodnutí. () (méně) (více)

Metastazina

Předem hlásím, že hru jsem nehrála, takže srovnávat s předlohou to tady vážně nebudu. Nálepka horor je tady vskutku zbytečná, ale zase ruku na srdce, xichty těch postav by mě klidně ve snu strašit mohly. Z nějakého důvodu mě ten film stejně bavil. Upoutal mě ten Joshův štěněcí výraz a vlastně mi to ke štěstí stačilo. Dobrá byla celková ponurá atmosféra a příběhově jsem se nenudila. Ale samozřejmě z kalhot to nikoho nevystřelí, prostě takový průměr. ()

RecenzentXX

Chápu že většinu lidí tenhle film nějak neoslnil, protože je dělaný pro fanoušky. Já jelikož jsem fanoušek fnafka už nějakej ten pátek tak mě ten film tak strašně zklamat nemohl. Bylo tam několik odkazů na hry nebo knížky, např. Sparky z prvního fnafka, Ella z knížek, nebo ta reference na Silver Eyes u arkádových automatů. Prostě mě jako fanouška tenhle film neurazil. Neříkám ale že neměl chyby. Nemůžu si teď na nějakou velikou chybu vzpomenout, ale vím že je jich tam spousta. Takže fnaf film je vlastně dobrý a špatný film zároveň. ()

rafsien

No hele. Já nevím... Občas ty scény byly fakt super ale občas MĚ TEN FILM NASRAL MEGA MOC PROTOŽE TAM NIC SMYSL NEDÁVALO. Scénář se mi líbil ale efekty ne. Na to že jsem musel platit peníze tak už bych to asi nikdy neudělal, maximálně bych si s tím vytřel prdel a takovýhle bankovky bych jim dal. Do příštího filmu by mohly přiletět lepší efekty. ()

Dakota1978

Mělo to hezký retro nádech, Píta Melark hrál fajn, ale jinak jsem si v průběhu sledování říkal, zda jde o parodii nebo černou komedii, přitom opuštěný zábavní park/podnik skýtá možnosti, jak diváka hezky natahovat. Nešlo se s postavami nijak zvlášť ztotožnit ani sympatizovat, dějová linka překombinovaná (únos brášky v dětství)....atd. Závěrem za mně promarněná šance a příště už ne. ()

ENDGAMEBOY

Tohle bylo naprosto dobrý. Ani to nepůsobí jako horor spíš na tak normální sci-fi film (stejně jako Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství). Tohle může být pro člověka co zná ty hry a nebo nezná ale užije si tenhle film. Za mě takových 7,5/10. ()

MovieTom

Upřímně čekal jsem průměrnou podívanou, ale dostavilo se mi něco mnohem horšího. Strach z animatroniků se tu po stavění domečku rázem vytratil. Jediné postavy, které zde zemřou jsou ty představené z předešlé scény. Záporák se objeví na začátku a na konci, aby udeřil naprosto nečekaným zvratem. Hlavní postava jakoby tu ani nechtěla být. U toho blbého kompu polovinu času prospí a místo toho, aby tu rozkrývala lore daného světa tu máme jinou postavu (ta policistka), která slouží jen k vysvětlení děje, ale sama žádný charakter nemá. A ano nečekal jsem plnohodnotný horor, ale alespoň tu mrazivou atmosféru. Té se ovšem taky nedostavilo. Příběh pak extrémně předpovídaný. A já osobně býti fanouškem jsem ještě více naštvaný, protože ani jediná scéna pracující s klaustrofobii z oné místnosti s počítači a blížícími se animatroniky tu není a místo toho tu sledujeme hloupé honičky, které následně protne střih a postavy jsou zachráněny. Jediné co se zde dá pochválit je vizuál, ale tím to končí. 3/10 ()

IadyCaroline

Film který mě od začátku absolutně ničím nezaujal, nevím jestli je to tím, že jsem nehrála hru a nezachránil to ani Peet Mellark z HG. Po 40 minutách snažení se aby mě něco oslovilo jsem z nudy usnula a budila mě až obsluha sálu. Jednu hvězdu dávám za náznak Gore a Joshe, protože ho mám ráda i když čumí furt stejně. ()

dimas1902

Keby mam 12 asi to žeriem aj ked si myslím že ani vtedy by som to nedal...Nebolo to vtipné,nebolo to strašidelné...hru poznám len okato....a presne je to aj spravené ako pre tuto cielovo ročnu kategoriu ludí....ako ma obišla hra tak isto ma kilometrovými krokmi obchádza aj film....na celkom aspon trošku slušny zaver s pointu  20% . ()

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

06.11.2023

Zabijáci rozkvetlého měsíce, epický western Martina Scorseseho za 200 milionů dolarů, za sebou mají tři víkendy v kinech, a za tu dobu vydělali celosvětově 119 milionů. Béčkový horor s pětinovým… (více)

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

29.10.2023

Producent Jason Blum (Neviditelný, Uteč) si může mnout ruce, má totiž čerstvě na kontě další ohromný hororový hit, který navzdory slabším reakcím zaznamenal pro Blumhouse vůbec nejlepší otvírák v… (více)