• Francie

Drama / Horor / Taneční

Francie, 2018, 95 min

Je to jako taneční fever dream. Od zhruba prvních 20 minut až do konce se ten film nezastaví a postupně vás fyzicky smýká ze strany na stranu, až vás na konci úplně vyždímané vyplivne. Asi to není zase tak moc hluboké, ale jako zážitková jízda funguje na jedničku. Zejména, pokud máte rádi filmy, které s vámi fyzicky něco dělají a jste milovníci dlouhých záběrů.(14.7.2018)

Upřímně? Climax je zážitek na celý život a je úplně jedno jestli si ho někdo zamiloval a nebo k smrti nenávidí. Nezvyklé a orignální pohyby kamery, nikdy nekončící hudba, která tepe do živého a udává filmu rytmus. Úvodní taneční sekvence je dokonalá a kdyby mi někdo řekl, že budu po celou délku na film naprosto uhranutě čučet a užívat si tu změnu nálad, barev, chování atd., navíc u Noého, tak bych mu dal facku. Sangría ještě nikdy nechutnala tak hořko-sladce jak teď. [kviff](7.7.2018)

Sledovat filmy Gaspara Noého je jako objevovat nové formy komunikace. Úvodní taneční scéna je hypnotická dokonalost a čistá extáze, všechno ostatní je hlavně o tom, kam až jste ochotni zajít a kam až sahá vaše divácká výdrž. Velkolepá kameramanská show a epileptická choreografie za doprovodu techna na tripu aneb Noé ví, jak umíchat sangríu na míru. Posbíral své nejčastější trademarky, rozsypal je na tanečním mejdanu a cíleně tak stvořil halucinogenní apokalypsu s nulovým dějem, ale maximální efektností. Divoká a dravá experimentální jízda, neuvěřitelně progresivní a zároveň narcisticky pohroužená sama do sebe, ale tak co jiného taky od Noého čekat.(7.7.2018)

Filmy Gaspara Noého mají svůj vlastní žánr – to prostě nikde jinde neuvidíte. Climax obsahuje všechny pro Noého typické trademarky, které fanoušci tohoto šíleného inovátora dozajista ocení. Jinak jde v podstatě o komorní drogově taneční úlet, ze kterého budou nezasvěcení návštěvníci kin houfně utíkat již během první třetiny. Experimentální žánr jako takový rád nemám, ale filmové experimenty lidí jako Noé si vždy s chutí pustím. Kamera je zde využita naprosto geniálně a některé sáhodlouhé záběry jsou vskutku úžasné – ačkoliv je jasné, že je v nich schováno vícero střihů. Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá, když je někdo na hodně špatném tripu, tak je Climax pro vás tím správným filmem. Pokud vás ale nebaví sledovat plejádu nesympatických existencí, které celý film jen tancují, chlastají, fetují a řeší sex a posléze jim všem začne hrabat z nástupu LSD – to celé navíc extrémně nekonvenčně natočené –, tak se tomu obloukem vyhněte. Ještěže nepiju sangrii... P.S.: Kolega Filmmaniak přišel se zajímavou výzvou. V úvodní scéně s prostřihy rozhovorů s aktéry filmu jsou po stranách k vidění nějaké knihy a DVDčka. Někdo by mohl myslet, že je to jen nějaký náhodný výběr Noého oblíbených děl – my si ale myslíme, že všechny tituly tam jsou vybrány zcela záměrně, a že jejich prvky či přímá inspirace by měly být ve filmu patrné. Namátkou zmíním, že se tam nachází tituly jako Possession, Suspiria, Zombi či Eraserhead. Minimálně první dva filmy jsou v Climaxu zcela patrné hned z prvního zhlédnutí, takže věřím, že i vše ostatní tam nějakým způsobem bude figurovat. Koho to zajímá, pusťte se do rozpitvávání!(7.7.2018)

Gaspar Noé s nejsilnější dávkou lsd. Kamera opět působivě experimentální. Statiku zde nehledejte. Nejhorší ale je, že Noé nepřináší, ani nesymbolizuje filmem žádnou výpověď a zanechává divákovi pouze vizuální efekt a ještě k tomu na hranici snesitelnosti. V rámci nočního festivalu skvělá věc, ale pro mě i přes lásku k experimentálním filmům příliš slabé. [MFF Cinematik 2018](16.9.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 13. května 2018 na Cannes FF. (Stoka)