• Francie

• Austrálie

Drama / Horor / Taneční

Francie, 2018, 95 min

Noé zhruba do polovice Climaxu zbavený explicitne šokantných manierov - necháva sa priam submisívne unášať tanečnými kreáciami, ktorým dávajú formu nabušené 90-kové beaty. Po titulkoch v strede filmu je to už Noé skoro jak za mlada (so svojimi pros and cons): vytripovaný vizuál, bez strihu, multiple emotional breakdowns... a s pribúdajúcou stopážou narastajúci pocit, že je ten film dlhší jak sa objektívne zdá. Čiže štandartný Noého fet, t.j. tvrdý a negatívny trip s krátkou životnosťou. Čakal som, že to bude celé rafinovanejšie. Ak chce Noé zostať relevantný, mal by zariskovať a pokúsiť sa pri ďalšom projekte prekročiť svoj tieň.(31.10.2018)

• ancientone

Áno, postupy sú technicky precízne, nesmierne atmosférické, miestami extrémne senzitívne, vizuálne len ťažko zabudnuteľné. Ale nie je to presne to, čo už o Noého filmoch dávno vieme a poznáme to z filmov, ktoré nepripomínajú len štylistické cvičenie, alebo slovníček autorského štýlu? Uhrančivosť, rebelstvo a podrývačnosť sa v Climaxe menia na rutinérstvo.(19.9.2018)

Climax bude pre každého presne to, čím chce, aby bol. Bezobsažná totálna magorina, celkom slušná formalistická hračka, metaforická sonda do ľudskej prirodzenosti, prípadne alegória súčasnej prepnutej spoločnosti. Obávam sa ale, že pre väčšinu to prvé. Problém, či skôr výhoda, je v tom, že každý bude mať vo svojej interpretácii Noeovho diela pravdu a myslím, že je to tak aj dobre. Na čo sú nám koniec koncov kladne verzus negatívne prijímané diela, kontroverzné sú predsa zaujímavejšie. Osobne som ale očakával od formálnej stránky viac, najmä po skúsenosti s Enter the Void, ktorá mi z hlavy nikdy nevyfučí, čo pár minút po zhliadnutí Climaxu stopercentne tvrdiť nedokážem.(7.11.2018)

Noé zase jednou předvedl, že ať už je vám jeho poetika blízká, nebo ne, jde o režiséra, s nímž je zajímavé zápolit a vypořádat se. Climax je technický masterpiece. Ať už jde o synchro hudby s obrazem, barevné ladění scén, brilantní kamerové jízdy nebo o pohlcující atmosféru narůstající psychózy, všechno je perfektní. S čím mám problém? Nakonec je všechno až moc jednoduché a jednotlivé části filmu spolu ne vždycky spolupracují. Úvodní intro s rozhovory nabudilo můj zájem a roztočilo interpretační kola v mé hlavě, aby se ukázalo, že nemělo jiný smysl, než představit postavy. Kolo debat o sexu a drbů bylo úplně zbytečné. A především, finální rozetnutí hlavní záhady bylo prostě jen zklamáním. Pořád mi ještě běží celý film hlavou a přemýšlím, jestli jsem neminul nějakou zákrutu, která by tomu dávala nějaký vyšší smysl. A stejně tak se pořád rozhoduju mezi 3 a 4 hvězdami. Přesto nelituju času, který jsem v kině strávil. Climax stojí za to vidět a stojí za to ho vidět na plátně. I kdyby jen kvůli skvělému choreu a "očistcové" scéně ze závěru filmu.(7.11.2018)

Velmi nepříjemný film. Prostě nepříjemný. Někdo mluví o provokaci, někdo o brutálnosti, někdo o předvídatelnosti, někdo o prvoplánu... Pro mě to byl "jednoduše" nepříjemný film. Se vším všudy. Aka nezapomenutelný zážitek. // Překousnu hodně, jak ty mačistické kecy, tak ty vypatlané hlášky ze stran "něžného pohlaví" (téměř archaismus, což?), ale křik dítěte mě bude strašit dlouho. // Kamera a podmanivá hudba (rozuměj: jsi tam a tohle všechno se ti fakt děje) je na výbornou, jen to rozpoložení časové linky se mi zdálo neúměrné.(5.11.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 13. května 2018 na Cannes FF. (Stoka)

• - Gaspar Noé na debatě v kinu Aero mimo jiné uvedl, že herci měli volnost jak v dialozích, tak ve výběru toho, jaký osud bude mít jejich postava. (Mates...)

• - Jeden z důvodů, proč Gaspar Noé natočil svůj film Climax v rekordním čase, prý byly peníze. „Byl jsem finančně úplně na mizině a měl jsem zaplatit asi 50 tisíc euro. Potřeboval jsem práci, vypadalo to, že budu muset vzít zavděk reklamou na parfém. A parfémy považuji za vůbec nejhorší věc na světě. Byla by to práce pro nepřítele.“ (Zdroj: Aerofilms)