Maják

• USA The Lighthouse (více)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Brozason

Filmařina jako prase. Artově bezchybný snímek s hororovými obrazy. Audiovizuálně geniální práce a herecký koncert hlavních představitelů. Nebudu psát rozsáhlejší komentář ,abych uchoval tomuhle skvostu komorní atmosféru. Rok 2019 je opravdu něco. GENIÁLNÍ DÍLKO!!! /90%/ ()

mircxxx

Je to jiné, jistě. Není to probarvená širokoúhlá popkornovka. Nevysvětluje každý detail, nesnaží se získat každého, prostě plyne a vyprávění se drolí a skáče tak, jak se drolí a přeskakuje mysl těch dvou zoufalců na odlehlém místě a s nejasnou vyhlídkou vystřídání. Až se z toho terpentinu, sirény a věčného hukotu bouře dočista zblázní (oba). Ten film nemohl být barevný, prostě nemohl. Willem Dafoe opět skvělý po van Goghovi nyní majáčník. **** Jarin Blaschke nominace na kamerového Oskara ()

sha.piro

Hodně zajímavý snimek. Excelentní výkony. Perfektně zvládnutá atmosféra, hudba, kamera, všechno. Jen ten závěr se mohl uchopit lépe. Téměř mrtvý stařík rázem nabíhá na mlaďocha s těžkou sekyrou s mrštností geparda? Druhý se v závěru rozhodne krmit racky? Ale jo, jinak fajn snímek. ()

Yamatosan

Určitě to je naprosto skvělý film a já ho jen nepochopil, a zcela jistě je úžasně natočený, leč při jeho sledování jsem trpěl víc, než ti dva magoři v něm dohromady, a své pocity nebudu tajit. ()

Tarix

Fantasmagorický pseudoumělecký mišmaš bez vnitřní kongruence. S výbornými hereckými výkony a zajímavou kamerou. Provedení výrazně horší než nápad. Kdo chce umělecky zpodobňovat masturbaci, musí to dělat tak, aby se při tom divák necítil trapně. ()

Lukkyn

Tohleto Lynchovské pojetí filmařiny si nechám líbit. Uhlazeného upírka Pattinsa mi to ukázalo v absolutně jiném světě. Defoe jako vždy vynikající ten zraje jako víno!!!Atmosféra i přes to, že se ve filmu zpočátku skoro nic neděje je hutná , depresivní a a tomu dodává černobílé pojetí na síle!!!Je to ten tip filmu , kdy si říkáte jako vážně ??¨To snad ne?Ale ono to odezní a ten zážitek stál za to. Viděno za dob karantény v autokině!!!! ()

Noimosyniii

Když jsem poslouchala jednoho z herců dvě minuty v kuse nadávat, (přičemž se to všechno vešlo do jediný věty) byla jsem těžce fascinovaná. ()

PetrHendrix

Já šel na Maják do kina, byl jsem na to moc zvědavý, ale spíše psychologická věc. Film je dobrý z hlediska definice toho, co si představovat pod pojmem ponorka a ač je to výborně zahraný, od druhé poloviny mě  snímek něčím štval. Ty teplý scény si mohl režisér odpustit a rozuzlení teda moc nepřekvapilo. Nebylo to úplně špatný, ale dostal jsem echo v superlativech a výsledek byl spíše opačný. Mnohem více se mi líbil jednoduše pojatý, podobný snímek, Strážci majáku, který dokonce řeší autentickou nevyjasněnou smrt tří jeho správců - Záhadu flannanských ostrovů. ()

Vaisak

Film Maják mě moc nezaujal. Nejvíc mě ale potěšili hlavní herci. Oba to hrály úžasně a skvěle. Děj je trošku pro mě divný, ale ten strach tam i někdy byl. ()

vorel999

Velmi zajímavé pojmutí tohoto snímku, to musím uznat. Formát obrazu a fakt, že je film černobílý dodávají filmu naprosto dokonalou atmosféru. Výkon obou herců byl naprosto brilantní. Za celou dobu filmu nebyl čas se nudit, pořád se něco dělo a některé scény byly opravdu dokonalé. Nemám moc co k tomuhle filmu dodat, jeden z nejpřekvapivějších hororových snímků, co jsem kdy viděl. Všem, co se film líbil, doporučuji shlédnout "Humr". ()

slamic5

Zvolený formát super. Opravdu to hodně připomíná staré horory. Herecky taky nemám co vytknout. Ale abych dal tu 4*, musel bych to pochopit. Jestli to vůbec nějaký smysl mělo mít. ()

elEStet

Zaujimavy film, hnusny, surovy, ale nic vytiahnute do extremov. Ako sfilmovana nedokoncena posledna poviedka Edgara Allana Poa podla mna velmi dobre. Aj ked dalo sa iste aj lepsie a hlbsie. Najma mi tam chybal pohlad z vnutra postav, alebo postavy mladeho Tommyho, to by bolo ovela lepsie ako opis z vonku. Zaujimave ze mi nevadlo CB co inak neznasam, tu sa to inak ale ani nedalo, a ani format som si vlastne nevsimol. Zvuk vyborny! ()

Ignitus.C odpad!

Fuj! Vůbec nevím kde začít! Rádoby Poe, Rádoby Lovecraft, Rádoby Bergman... Robert Pattinson je odporná moderní držka, a když mu dáte kníra, tak to nic nezmění. Dafoe je skvělý herec, ale hraje z prominutím jenom v samých ***********. S režisérem mám zkušenost takovou, že je to děsný vůl. Do tohohle filmu se rozhodl použít všechno "umělecké" co ho napadlo. Takže je to 1) černobílé a má to čtvercový formát, 2) Má to nepříjemnou rozvrzanou hudbu 3) Postavy věčně mlčí, a hloupě čumí, a když už něco řeknou, nedává to moc smysl 4) Všechno co se tam objeví tam musí být vidět i nahé (tentokrát nejen lidi) 5) Všechny postavy tam vykonávají všelijaké tělesné zvuky a potřeby i nepotřeby. 6) Někdo tam musí být dvakrát! Celé to bylo zbytečné, trapné, nechutné, a nepochopitelné! O čem to vůbec bylo? Že kdo je hlídač majáku, tomu hrábne? ()

Marcecek

Mysteriózne, psychedelické, prechlastané. Barevné by to asi nebolo ono. 2 výborné herecké výkony. Stupňujúce sa napätie a paranoja v uzavretom prostredí mi pripomínali The Shining. Čiernobiela kompozícia s úzkouhlým obrazom tomu dodáva tú správnu atmosféru. ()

Pucek

Líbí se mi, že si někdo v dnešní době troufne natočit takový film. Dva herci na černobílém snímku a atmosféra, která vás během dvou hodin zešílí. Surové a uvěřitelné. Možná škoda, že se nakonec autor nepřiklonil k hororovému/mysterióznímu žánru, ale i přesto jde o povedené art drama. ()

Holly_Molly

Strašně blbě hodnotí se film, jehož umělecké pojetí je největším kladem i záporem, to jistě vím. No nic, to mi moc nejde..Každopádně to tak v podstatě je...Je to tajemný, znepokojivý, bizardní, díky svojí formě i trochu strašidelný, vlastně to ani moc věcí nevysvětluje a film tyhle otázky nechává otevřený. Předevšim tu jednu hlavní ohledně samotnýho Majáku. Zároveň je to ale fakt nevšední ojedinělej zážitek a herecký výkony s celkovým zpracováním to celý táhnou vpřed. Jenom je problém, že právě to zpracování spoustu lidí odradí..Jinak je to ale opravdu umělecký dílo tělem i duší a stojí za pozornost. :-) ()

Matyesak

Herecký koncert dua Pattinson/Dafoe ve fenomenálním artovém vizuálu je umocněn brilantním zvukovým doprovodem. Režisér se snaží na takřka dvouhodinové stopáži budovat lovecraftovskou atmosféru, což se mu bezezbytku daří. Snaží se ale vyprávět psychologické drama přímo prošpikované literárními, kinematografickými i mytologickými odkazy, ale pod jejich tíhou se celistvost děje rozpadá v i tak velmi nadprůměrné "heh". Typický příklad toho, kdy vyšperkovaná forma převálcuje na celé čáře přinejlepším průměrný obsah. Fajn jednohubka. ()

Dandirion

On je ten film vlastně o hovně, jediný co funguje, je herectví a atmosféra. Už to nikdy podruhý neuvidím, ale toho že jsem to viděl nelituju. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu