Maják

Scénografie:

Craig Lathrop

Kostýmy:

Linda Muir

Pomerne špecifická zvláštnosť, čo už je trademarkom štúdia A24. Trošku pozérska kokotina od pánov umelcov, čo si budeme hovoriť - neviem či som v živote potreboval vidieť masturbujúceho Pattinsona a Dafoea, vagínu morskej víly a čo konkrétne takéto momentky dielu pridávajú. Je to aj uťahané, kakofónne ohudbené, plné všelijakých vizuálnych metafor. No proste mňamka. Atmosféru to ale má a herecké nasadenie je maximálne. Dafoe je naozaj veľký pán a Pattinsonove poctivé herecké muklovanie sa viditeľne zúročuje (hoci Batmana v ňom stále úplne nevidím). Ten archaický "námornícky" dialekt bol pre mňa zaujímavý a dať ho na papier a správne ho herecky podať asi dalo dosť práce. Nezávidím človeku čo k tomuto bude robiť slovenské/české titulky, alebo preklad.(3.1.2020)

od Čarodějnice sem čekal hodně a nakonec trochu zklamala.Od Majáku jsem nečekal nic a ten naopak příjemně překvapil.Jakkoliv slovo příjemně ve spojení s tímhle filmem působí dost kacířsky.Maják je extrémně nepříjemný film,kde dominuje atmosféra pomalu přicházejícího šílenství,které nakonec vygraduje v čirou psychárnu.Kloubou dolů před oběma pány.Dafoe je sázka na jistotu a Patyzón potvrdil,že si poslední dobou vybírá zajímavé role a navíc je v nich opravdu dobrý...70%(30.12.2019)

,,SMRDÍŠ AKO ŠŤANKY, SMRDÍŠ AKO SEMENO, AKO ZHNITÝ K*KOT, AKO ZANIETENÁ PREDKOŽKA, AKO KEĎ SPARENÁ CIBUĽA TRTKÁ S KADIBÚDKOU NA HNOJI." __ Artový horor, ktorý ani hororom nie je. Čiernobiela kamera snímajúca vo formáte 4:3 musí od počiatku zaujať aj oko nevšímavého diváka, čím sa nielen snaží priblížiť starým hororom a vyvolať atmosféru, ktorá by vo farebnom ladení bola nedocieliteľná. Willem Dafoe, okrem svojho zjavu, vie svoju postavu starého morského vlka dotvoriť aj svojim kvetnatým archaickým prejavom (,,...says I.“). Maják ide v istých ohľadoch porovnať s ,,Čarodejnicou“, predovšetkým postavy tu nie sú zlé z presvedčenia, skôr zlu podľahnú a smerujú ku katarznému záveru. ,,Maják“ je však viacej nejednoznačný. Preludy sa tu vyplavujú z ľudskej mysle a každý si ich musí usporiadať po svojom, tajomstvo a nejednoznačnosť súvisia s klaustrofóbiou miesta znásobenou odlúčením a izoláciou. Vo svojej podstate však záver ponúka jednu z najpravdepodobnejších možností, ako mohol film skončiť. Je skvelé, že sa cinefili domohli premietania v tuzemských kinách. Možno je ,,Maják" prvou lastovičkou v dobe, kedy bude program kín určovať divácky dopyt. (1533. hodnotenie, 142. komentár k filmu)(15.1.2020)

Myslím, že som nič podobné doteraz ešte nikdy nevidel ! Ani to poriadne neviem popísať, čo sa mi to vlastne všetko mihotalo pred očami... ? Akoby by som sledoval Mazaciu hlavu Davida Lyncha kombinovanú s niektorými filmovými podivnosťami menovca Davida Cronenberga, a pritom to stále nestačí, aký som z “Majáku” strašne nadšený, že vôbec nenachádzam slov na to, čo som práve pred malou chvíľou dopozeral. Jednoducho by som to pomenoval: „Brilantnou, čiernobielou bizarnosťou” , ktorá mnohých, potenciálnych divákov, skrátka 100 % odradí (vidieť to už na hodnotení československej filmovej databáze) od samotného pozerania, pričom režisér Bob Eggers sa absolútne ničoho nehanbí, že doslova skladám veľkú poklonu pred neuveriteľnými hereckými výkonmi Boba Pattinsona s Willemom Dafoeom, až to zachádza do totálneho vyčerpania ! Som si už definitívne istý, že bývala hviezda Twilight ságy, kedy voľakedy dávnejšie stelesnila postavu telepatického upíra Edwarda Cullena, sa maximálne OPROSTILA od večného zaškatuľkovania, čo sa bohužiaľ nepodarilo jeho kolegom „Harry Potterovi (môže mať niečo spoločné okuliarnatý čarodejník s týmto snímkom ? Veruže, áno. Ako výkonný producent sa na ňom totiž podieľal rejža prvých dvoch Poserov, pardon Potterov, Chris Columbus !) a Frodovi Bublíkovi” ! Naozaj, klobúk dolu, ako tento ctižiadostivý herec na sebe za ten čas extra veľmi popracoval, lebo sledovanie jeho najnovšieho filmového charakteru, ex drevorubača v Kanade, momentálne strážcu majáka - Thomasa Howarda, ktorý s Thomasom Wakeom (bravúrny Willem Dafoe, ale u neho nie som až tak prekvapený, čo zo seba nakoniec všetko vydoloval, pretože ho už dlho považujem za majstrovského herca, no zase, takéto čosi asi ešte nikdy v živote nehral, silná káva !) A týchto dvoch si skúste následne predstaviť, ako najprv poctivo strážia maják, ktorý je velikánsku vzdialenosť vzdialený od akejkoľvek civilizácie, sú tam iba oni dvaja, a viac nikto ! Potom zo dňa na deň im začína čoraz intenzívnejšie hrabať v hlave, lebo jednak pijú, ako dúhy, neustále sú v alkoholovom opojení, po nejakom čase nebudú už mať čo jesť, a do toho si pridajte extrémnu samotu, vidiny, halucinácie a šialené predstavy, a máte naprosto vymaľované ! Čo urobí nadmerné pitie s človekom, sa dozviete iba na tomto mieste, a nikde inde na svete to nie je až takto náramne zdokumentované ! Budú si o chvíľu skákať do vlasov, a vôbec to nie je príjemné na pohľad pre každého diváka ! Mňa to našťastie neodradilo, pretože to, čo mi sprostredkoval pán režisér Robert Eggers, za asistencie pozoruhodnej práci pána kameramana Jarina Blaschkea (pre neho očakávam minimálne nomináciu na „zlatého plešivca” ), ďalej nadvädzujem na pani strihačku Louise Fordovú (sakra, ani som netušil, že chodí s Mr. Beanom !), ktorá tým pádom dotvárala patričnú atmosféru minimalistického prostredia, v ktorom panovalo väčšinou sychravé počasie, ale najmä vyzdvihujem do nebies excelentnú prácu zvuku, z ktorého ma normálne rozbolela hlava, a za to sa môžem jedine poďakovať pánom zvukárom, že je tak brutálne, razantne dynamický ! Ďalšiu by som zrejme doprial Willemovi, lebo jeho Thomas Wake, je aj patrične šialene maniakálny, presvedčivý, strhujúci, priam božský ! Robert Pattinson má ešte stále čas, aj jemu to raz musí prísť ! Ak ste si nedajbože mysleli, že po Čarodejnici nemá už čo jej režisér znovu ponúknuť, tak ste sa škaredo zmýlili, ako i ja sám, lebo on mi dohodil taký filmový kšeft, ktorý si o niekoľko hodín, či dní, priradím k tomu najlepšiemu, čo som mal tento rok možnosť zhliadnuť, keď do prvej pätorky by sa mohol vtesnať ? Silná záležitosť !(31.12.2019)

Další z mnoha případů, kdy se režisér, možná sám zaskočený nečekaným obrovským úspěchem svého filmu u cinefilů, musí svým následným počinem překonat a čím úpěnlivěji se o to snaží, tím víc mu to uniká. Maják má nepochybně skvělé momenty, ale většinu času jsem byl spíš v módu čekání na něco víc než hodně těžkopádné metafory.(31.12.2019)

• - Herci Willem DafoeRobert Pattinson uvedli, že během natáčení spolu nepromluvili skoro ani slovo a byli příliš fyzicky vyčerpaní na to, aby spolu strávili čas po natáčecím dni. Zatímco Pattinson byl ubytován v hotelu se zbytkem filmového štábu, Dafoe bydlel v malé rybářské chatě o samotě. Opakem bylo pak jejich chování na place, Pattinson měl tendenci jíst o samotě během natáčecích přestávek, zatímco Dafoe zůstával se štábem. Oba uvedli, že si sebe navzájem velmi oblíbili několik měsíců po natáčení, když spolu vedli první skutečnou konverzaci. (MarLin)

• - Dle režiséra Roberta Eggerse měl film obsahovat „velmi infantilní záběr na maják pohybující se jako ztopořený penis se střihem na shodující se záběr opravdového penisu v erekci“ (patřící herci Robertu Pattinsonovi). Tento záběr byl ale odstraněn po premiéře na filmovém festivalu v Cannes, která proběhla 19. května 2019. (MarLin)

• - Obyvatelům z Yarmouth se maják natolik líbil, že po skončení natáčení nechtěli, aby byl maják odstraněn – nicméně maják musel být z bezpečnostních důvodů odstraněn a byl celý ze dřeva. (Stoka)