Maják

• USA The Lighthouse (více)
Trailer 1

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Trailer 1

JohnnyD

Ako by to vyzeralo, keby Melville napísal weird tale? Ďalšia skvostná štylistická hra Roberta Eggersa, ktorý po The VVitch opäť geniálne rekonštuuje dobový jazyk a žánrové motívy. Čiernobiela kamera je nádherná a konečne ju má v ruke niekto, kto vie ako nasvietiť scénu a nejde tak len o umeleckú pózu. A ústredne duo je absolútne famózne. Willem Dafoe podáva životný výkon, kedy človek úplne zabúda na slávneho herca, ktorý hrá postavu, ale pred očami sa mu zjavuje skutočný pomätený námorník. ()

gudaulin

Maják je snímek, kde atmosféra je vším a příběh ničím. Po zajímavé a úspěšné Čarodějnici dostal Eggers volnou ruku a využil toho po svém. Dělá dlouhý nos na popkornové publikum s jeho představami o hororu plném lekaček a bubáků. Eggers je snad jediný režisér, který nejen o Lovecraftovi slyšel a něco si od něj přečetl, ale který o jeho práci zároveň přemýšlel a jeho teoretickými východisky se inspiroval. Už Sartre věděl, že peklo nejsou čerti, ale druzí lidé. Strčte dva ultimátní sociopaty na opuštěný ostrůvek, jednomu svěřte iluzi moci, druhého vystavte ponížení a výsledek se brzy dostaví. Neexistuje nic, jen samota a nuda okořeněné vzpomínkami na zvuk drtících se lidských kostí a na ztroskotané partnerské vztahy. Sexuální frustrace, zahořklost a stoupající hladina nenávisti, podepřená destilátem v krvi. Běsnění vodního živlu jitří fantazii, stejně jako pověrečné námořnické zkazky. Eggers působivě pracuje s mytologickými odkazy, s obrazem i zvukem a mazaně se vyhýbá doslovnosti. Chytrému napověz... Oba herci se mu odměňují skvělým živočišným herectvím, jaké se hned tak nevidí. Sečteno dohromady, Maják představuje jeden z nejpůsobivějších hororových snímků, jaké jsem měl možnost vidět. Celkový dojem: 95 %. ()

classic

Myslím, že som nič podobné doteraz ešte nikdy nevidel ! Ani to poriadne neviem popísať, čo sa mi to vlastne všetko mihotalo pred očami... ? Akoby by som sledoval Mazaciu hlavu Davida Lyncha kombinovanú s niektorými filmovými podivnosťami menovca Davida Cronenberga, a pritom to stále nestačí, aký som z “Majáku” strašne nadšený, že vôbec nenachádzam slov na to, čo som práve pred malou chvíľou dopozeral. Jednoducho by som to pomenoval: „Brilantnou, čiernobielou bizarnosťou” , ktorá mnohých, potenciálnych divákov, skrátka 100 % odradí (vidieť to už na hodnotení československej filmovej databáze) od samotného pozerania, pričom režisér Bob Eggers sa absolútne ničoho nehanbí, že doslova skladám veľkú poklonu pred neuveriteľnými hereckými výkonmi Boba Pattinsona s Willemom Dafoeom, až to zachádza do totálneho vyčerpania ! Som si už definitívne istý, že bývala hviezda Twilight ságy, kedy voľakedy dávnejšie stelesnila postavu telepatického upíra Edwarda Cullena, sa maximálne OPROSTILA od večného zaškatuľkovania, čo sa bohužiaľ nepodarilo jeho kolegom „Harry Potterovi (môže mať niečo spoločné okuliarnatý čarodejník s týmto snímkom ? Veruže, áno. Ako výkonný producent sa na ňom totiž podieľal rejža prvých dvoch Poserov, pardon Potterov, Chris Columbus !) a Frodovi Bublíkovi” ! Naozaj, klobúk dolu, ako tento ctižiadostivý herec na sebe za ten čas extra veľmi popracoval, lebo sledovanie jeho najnovšieho filmového charakteru, ex drevorubača v Kanade, momentálne strážcu majáka - Thomasa Howarda, ktorý s Thomasom Wakeom (bravúrny Willem Dafoe, ale u neho nie som až tak prekvapený, čo zo seba nakoniec všetko vydoloval, pretože ho už dlho považujem za majstrovského herca, no zase, takéto čosi asi ešte nikdy v živote nehral, silná káva !) A týchto dvoch si skúste následne predstaviť, ako najprv poctivo strážia maják, ktorý je velikánsku vzdialenosť vzdialený od akejkoľvek civilizácie, sú tam iba oni dvaja, a viac nikto ! Potom zo dňa na deň im začína čoraz intenzívnejšie hrabať v hlave, lebo jednak pijú, ako dúhy, neustále sú v alkoholovom opojení, po nejakom čase nebudú už mať čo jesť, a do toho si pridajte extrémnu samotu, vidiny, halucinácie a šialené predstavy, a máte naprosto vymaľované ! Čo urobí nadmerné pitie s človekom, sa dozviete iba na tomto mieste, a nikde inde na svete to nie je až takto náramne zdokumentované ! Budú si o chvíľu skákať do vlasov, a vôbec to nie je príjemné na pohľad pre každého diváka ! Mňa to našťastie neodradilo, pretože to, čo mi sprostredkoval pán režisér Robert Eggers, za asistencie pozoruhodnej práci pána kameramana Jarina Blaschkea (pre neho očakávam minimálne nomináciu na „zlatého plešivca” ), ďalej nadvädzujem na pani strihačku Louise Fordovú (sakra, ani som netušil, že chodí s Mr. Beanom !), ktorá tým pádom dotvárala patričnú atmosféru minimalistického prostredia, v ktorom panovalo väčšinou sychravé počasie, ale najmä vyzdvihujem do nebies excelentnú prácu zvuku, z ktorého ma normálne rozbolela hlava, a za to sa môžem jedine poďakovať pánom zvukárom, že je tak brutálne, razantne dynamický ! Ďalšiu by som zrejme doprial Willemovi, lebo jeho Thomas Wake, je aj patrične šialene maniakálny, presvedčivý, strhujúci, priam božský ! Robert Pattinson má ešte stále čas, aj jemu to raz musí prísť ! Ak ste si nedajbože mysleli, že po Čarodejnici nemá už čo jej režisér znovu ponúknuť, tak ste sa škaredo zmýlili, ako i ja sám, lebo on mi dohodil taký filmový kšeft, ktorý si o niekoľko hodín, či dní, priradím k tomu najlepšiemu, čo som mal tento rok možnosť zhliadnuť, keď do prvej pätorky by sa mohol vtesnať ? Silná záležitosť ! () (méně) (více)

pornogrind

Další z filmů, který jsem delší dobu odkládal. Né snad proto, že bych si myslel, že to bude špatnej film ale věděl jse, že na tenhle film musím mít tu pravou náladu. Konečně nastal jeho čas a já tak mohl spatřit světlo majáku. Po The Witch(2015) jsem měl od The Lighthouse potažmo od Roberta Eggerse velký očekávání. A byla naplněna. Dostal jsem propad až na samé dno šílenství. Film jenž táhnou herecký výkony dvou hlavních hrdinů( o W. Dafoeovi jsem nepochyboval o R. Patizónovi jsem měl jistý pochybnosti ale i ten zahrál na výbornou), depresivní a deprimující atmosféra, děsivá zvuková složka filmu v čele se zvukem majáku, skvělá kamera a i ten čenobílej look a formát obrazu měl něco do sebe. Snímek má v sobě víc skrytých významů a je jen na divákovi jestli je najde. Celkem mě ale udivuje tak vysoký hodnocení. Normálně bych řekl, že tenhle film bude pro normální filmový konzumenty jen těžko stravitelným soustem.  Evidentně bych se mýlil. Na závěr jen dodám, že The Lighthouse e výborným psychologickým hororem ale přece jenom předchozí The Witch mi asi sedla o chloupek víc. Silný 4hvězdy(skoro5). ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,825,163Tržby Celosvetovo $12,925,163▐ Teda režisér Robert Eggers dáva do pľacu ťažké eskrementy, no fakt neviem, či toto je zrovna srdcervúce umenie. Herecky pôsobivá prechlastaná psycho depka ako hrom. Niekedy aj vizuálne podmanivá ale ako celok to nejak zvlášť nezaváži. Nuž natočil si artovú baladu o strážcovi majáku, pekné. /40%/ ()

• V sekci speciálních poděkování v titulcích najdeme hned na prvním místě jméno režiséra Ariho Astera. (vyfuk)
  • Úplně první scéna, kterou natočili, byla Pattinsonova masturbační scéna. (ČSFD)
  • Kvôli čo najdôveryhodnejšiemu stvárneniu svojej postavy sa Robert Pattinson počas natáčania opíjal, pomočoval, jedol blato a častokrát bol v bezvedomí, čo už v jednom momente Willema Dafoea totálne vyviedlo z miery, kedy sa vyhrážal odchodom z nakrúcania. (classic)

Související novinky

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (více)