Maják

Scénografie:

Craig Lathrop

Kostýmy:

Linda Muir

Ještě mnohem artovější než The VVitch. Krásný černobílý obraz ve čtvercovém formátu, na jehož půdorysu sledujeme vyhrocenou psychologickou noční můru. Interpretačně otevřený příběh vás semele zejména svou autentickou syrovostí a geniálně zobrazeným propadem do stavu naprostého šílenství. Konsternovaně jsem sledoval úchvatné výjevy doprovázené famózním zvukem a nepříjemně skličující atmosférou. Pattinson a Dafoe zde rozehrávají virtuózní herecký koncert, ve kterém každý dostane dostatek prostoru zazářit a vyrazit vám dech.(6.10.2019)

Především bych rád vyzdvihnul herecké výkony obou hlavních herců. Willem Dafoe je skvělý herec, to jsem věděl už dříve. Nicméně mě velice překvapil talent Roberta Pattinsona. Myslím, že má dobře našlápnuto do budoucna a nebude navždy zaškatulkován jako ten upír ze Stmívání. Pro mě osobně je žhavým kandidátem na Oscara za hlavní mužskou roli. Abych se vrátil k filmu, tak se mi velice líbí, že je snímek černobílý. Dodává to na napětí a snímek působí jako by byl natočen v první polovině minulého století. Příjemné a napínavé drama s nádechem thrilleru.(8.12.2019)

Skvěle nasnímaný černobílý obraz ve čtvercovém formátu 1,19:1 evokuje jinou dobu, jako by hypnotický The Lighthouse vznikl mimo veškerý čas a prostor. Willem Dafoe a Robert Pattinson předvádí grandiózní herectví a vzájemně se předhánějí v tom, kdo si střihne zběsilejší obraz šílence. Rozklíčování symboliky scén a pointy snímku nabízí všemožné paralely sahající až do dob antiky, ale nechci nic prozrazovat, The Lighthouse je rozhodně filmem, který si každý musí vyložit po svém. Jde o velmi povedený artový horor, jemuž to osamocení a bezvýchodnost zcela věříte, jen teda u Roberta Eggerse stále ještě čekám na nějaký element, který mě při sledování jeho filmu naprosto sundá, což se zde nestalo. Každopádně uznávám jeho skvělé režijní schopnosti a unikátní vize, na jeho další režijní počiny budu velmi zvědavý. [Sitges 2019](6.10.2019)

Vizuálně, herecky i řemeslně uhrančivé a nehorázně působivé psychologické drama s hororovými prvky, inspirované námořnickými povídačkami, dílem Hermana Melvilla a antickou mytologií. Nelze neobdivovat jeho skličující klaustrofobickou atmosféru, propracovanou mizanscénu, neskutečnou kameru, práci se zvukem a s významotvorným svícením i herecké nasazení obou protagonistů, jimž scénář dopřává spravedlivý podíl prostoru (kromě řady výrazných společných scén oba zazáří i ve vlastním dlouhém monologu). Realisticky syrové a nekompromisně autorské dílo, v němž má kupodivu místo i humor, vyniká obrazovou opojností a maximální režijní precizností a oproti Čarodějnici naštěstí již nepůsobí ani trošku těžkopádně, přepjatě, ani nechtěně směšně.(8.10.2019)

Vizuálně zajímavá a zároveň zvrhlá podívaná se ke mně jakýmsi způsobem dokolísala, a ničeho nelituju. Film jsem chtěl vidět hlavně díky Willemovi, ale prý se do toho vžil i Pattinson, a jo, souhlasim, fakt se do toho vžil naplno. Při sledování filmu mi přišlo jak kdybych byl zavřenej v nějaký tmavý krabici, ze který jsem chtěl a zároveň nechtěl vylízt. Chce to víc podobných filmů, jako je tento, už jenom díky tomu jak byl originální.(21.10.2019)

• - Film je natočen v poměru 1.19:1, v témeř čtvercovém obrazu, tak jak se točilo v době, o které film pojednává. (Punisher)

• - Kvôli čo najdôveryhodnejšiemu stvárneniu svojej postavy sa Robert Pattinson počas natáčania opíjal, pomočoval, jedol blato a častokrát bol v bezvedomí, čo už v jednom momente Willema Dafoea totálne vyviedlo z miery, kedy sa vyhrážal odchodom z nakrúcania. (classic)

• - Snímek se natáčel u majáku v Cape Forchu (Nové Skotsko, Kanada). (Punisher)