Maják

Scénografie:

Craig Lathrop

Kostýmy:

Linda Muir

Myslím, že som nič podobné doteraz ešte nikdy nevidel ! Ani to poriadne neviem popísať, čo sa mi to vlastne všetko mihotalo pred očami... ? Akoby by som sledoval Mazaciu hlavu Davida Lyncha kombinovanú s niektorými filmovými podivnosťami menovca Davida Cronenberga, a pritom to stále nestačí, aký som z “Majáku” strašne nadšený, že vôbec nenachádzam slov na to, čo som práve pred malou chvíľou dopozeral. Jednoducho by som to pomenoval: „Brilantnou, čiernobielou bizarnosťou” , ktorá mnohých, potenciálnych divákov, skrátka 100 % odradí (vidieť to už na hodnotení československej filmovej databáze) od samotného pozerania, pričom režisér Bob Eggers sa absolútne ničoho nehanbí, že doslova skladám veľkú poklonu pred neuveriteľnými hereckými výkonmi Boba Pattinsona s Willemom Dafoeom, až to zachádza do totálneho vyčerpania ! Som si už definitívne istý, že bývala hviezda Twilight ságy, kedy voľakedy dávnejšie stelesnila postavu telepatického upíra Edwarda Cullena, sa maximálne OPROSTILA od večného zaškatuľkovania, čo sa bohužiaľ nepodarilo jeho kolegom „Harry Potterovi (môže mať niečo spoločné okuliarnatý čarodejník s týmto snímkom ? Veruže, áno. Ako výkonný producent sa na ňom totiž podieľal rejža prvých dvoch Poserov, pardon Potterov, Chris Columbus !) a Frodovi Bublíkovi” ! Naozaj, klobúk dolu, ako tento ctižiadostivý herec na sebe za ten čas extra veľmi popracoval, lebo sledovanie jeho najnovšieho filmového charakteru, ex drevorubača v Kanade, momentálne strážcu majáka - Thomasa Howarda, ktorý s Thomasom Wakeom (bravúrny Willem Dafoe, ale u neho nie som až tak prekvapený, čo zo seba nakoniec všetko vydoloval, pretože ho už dlho považujem za majstrovského herca, no zase, takéto čosi asi ešte nikdy v živote nehral, silná káva !) A týchto dvoch si skúste následne predstaviť, ako najprv poctivo strážia maják, ktorý je velikánsku vzdialenosť vzdialený od akejkoľvek civilizácie, sú tam iba oni dvaja, a viac nikto ! Potom zo dňa na deň im začína čoraz intenzívnejšie hrabať v hlave, lebo jednak pijú, ako dúhy, neustále sú v alkoholovom opojení, po nejakom čase nebudú už mať čo jesť, a do toho si pridajte extrémnu samotu, vidiny, halucinácie a šialené predstavy, a máte naprosto vymaľované ! Čo urobí nadmerné pitie s človekom, sa dozviete iba na tomto mieste, a nikde inde na svete to nie je až takto náramne zdokumentované ! Budú si o chvíľu skákať do vlasov, a vôbec to nie je príjemné na pohľad pre každého diváka ! Mňa to našťastie neodradilo, pretože to, čo mi sprostredkoval pán režisér Robert Eggers, za asistencie pozoruhodnej práci pána kameramana Jarina Blaschkea (pre neho očakávam minimálne nomináciu na „zlatého plešivca” ), ďalej nadvädzujem na pani strihačku Louise Fordovú (sakra, ani som netušil, že chodí s Mr. Beanom !), ktorá tým pádom dotvárala patričnú atmosféru minimalistického prostredia, v ktorom panovalo väčšinou sychravé počasie, ale najmä vyzdvihujem do nebies excelentnú prácu zvuku, z ktorého ma normálne rozbolela hlava, a za to sa môžem jedine poďakovať pánom zvukárom, že je tak brutálne, razantne dynamický ! Ďalšiu by som zrejme doprial Willemovi, lebo jeho Thomas Wake, je aj patrične šialene maniakálny, presvedčivý, strhujúci, priam božský ! Robert Pattinson má ešte stále čas, aj jemu to raz musí prísť ! Ak ste si nedajbože mysleli, že po Čarodejnici nemá už čo jej režisér znovu ponúknuť, tak ste sa škaredo zmýlili, ako i ja sám, lebo on mi dohodil taký filmový kšeft, ktorý si o niekoľko hodín, či dní, priradím k tomu najlepšiemu, čo som mal tento rok možnosť zhliadnuť, keď do prvej pätorky by sa mohol vtesnať ? Silná záležitosť !(31.12.2019)

Za rok 2019 asi nejlepší film co jsem momentálně viděl. Atmosféra by se dala krájet, i díky Dafoevím prdíkům. Hlavní zásluhu ale má skvělý soundtrack, vizuál snímku a správně provedené "mystično". K tomu oba herci hrají jako oživot, tak co si ještě přát. *mermaid pussy got me actin' strange* Jedinou drobnou chybou je uspěchaná poslední třetina filmu, kde se věci dějí až moc rychle. Následkem toho opadává část důvěryhodnosti postav, protože některé pohnutky se zdají nelogické.(21.1.2020)

Ještě mnohem artovější než The VVitch. Krásný černobílý obraz ve čtvercovém formátu, na jehož půdorysu sledujeme vyhrocenou psychologickou noční můru. Interpretačně otevřený příběh vás semele zejména svou autentickou syrovostí a geniálně zobrazeným propadem do stavu naprostého šílenství. Konsternovaně jsem sledoval úchvatné výjevy doprovázené famózním zvukem a nepříjemně skličující atmosférou. Pattinson a Dafoe zde rozehrávají virtuózní herecký koncert, ve kterém mají oba dostatek prostoru zazářit a vyrazit vám dech.(6.10.2019)

Genialne nasnimane, ozvucene aj zahrane . Ale obsahovo (aj ked som sa v tom orientoval) to islo uplne mimo mna. V jednotlivostiach a konkretnych scenach sa to blizi k dokonalosti. Ako celok ma to vsak uplne neoslovilo. VVitch mi sa mi pacilo viac. Ale velmi pekne to doznieva a dalsej projekcii sa nebranim. 8/10(13.1.2020)

Moře barvy ropy a světlo majáku jako světlo Boží. Zdrcující atmosféra o šikaně, lžích a šílenství. Skvělý scénář s labilními aktéry v hlavních rolích, kteří hýbou dějem díky opileckým výlevům a postupným svěřováním tváří v tvář smrti hladem. Prdící Dafoe předvádí herecký koncert a sebeukájejicí se Pattinson je jeho zdárným žákem, který se nebojí jít až na dřeň. Halucinace s mořskou pannou a pohřbívání za živa jsou momenty roku. Aye, lad!(30.12.2019)

• - Příběh je volně založen na skutečně tragické události z roku 1801, kdy dva muži uvízli na majáku během bouře. (Stoka)

• - Vousy na tváři Pattinsona a Dafoe byly skutečné, ale Pattinson musel barvit tmavý knír, protože měl přirozeně tmavou blond. (Stoka)

• - Obyvatelům z Yarmouth se maják natolik líbil, že po skončení natáčení nechtěli, aby byl maják odstraněn – nicméně maják musel být z bezpečnostních důvodů odstraněn a byl celý ze dřeva. (Stoka)