poster

Diamantino (festivalový název)

 • Portugalsko

  Diamantino

 • Portugalsko

  Tristes Monroes

  (pracovní název)
 • Francie

  Diamantino

 • anglický

  Diamantino

Komedie / Drama / Sci-Fi / Fantasy

Portugalsko / Francie / Brazílie, 2018, 92 min

Hudba:

Ulysse Klotz
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JitkaCardova
  *****

  Po uhrančivě krásném, po čertech inteligentním (řada dějových mind fucků ve scénáři, který vám nabídne pokaždé! složitěji a zajímavěji převyprávěný příběh, přičemž ta poslední verze je po různých alternativách jednoznačně nejlaskavější a nejlepší), precizní, sofistikovanou kamerou nasnímaném a pohříchu nedoceněném majstrštyku Paláce lítosti (https://www.csfd.cz/film/323740-palace-litosti/komentare/) přichází stejná tvůrčí dvojice až po sedmileté přestávce s novým filmem, který se dá chápat i jako protestní reakce - především na tristní nedostatek ochoty lidí přemýšlet, kriticky reflektovat a také soucítit, zkrátka na nedostatek vnímavosti a ochotné vstřícnosti v dnešním světě. ***** Přestože oba tvůrci mají co říci a mají k tomu i obrovský talent, jak už prokázali, mají také všechny důvody po své první zkušenosti už publiku nevěřit a diváky nepřeceňovat - a tomu podřídili svůj nový film, jistěže s notnou dávku ironie, humoru a nadsázky. ***** Je natočený až extrémně (a komicky) ledabyle, jen hrubými a přibližnými nástroji, vyprávěný je pomalu, hodně hlasitě, po lopatě a dvakrát (jako když mluvíte na policajta), hlavní hrdina je prostoduchý imbecil s rozvinutým soucitem a všechny postavy mluví v jednoduchých proklamacích a pořád se opakují - aby to bylo jasné úplně všem - ro-zu-mí-te. Stejný účel ostatně plní i ta nejinfantilnější ústřední symbolika něžné lásky na světě: chlupatá štěňátka a miloučké koťátko a neochota se nějak moc babrat se zápletkou a rozuzlením (proč se s tím mazat, stejně nad tím nikdo nebude přemýšlet). ***** Snímek přitom i tématicky pojednává nejdůležitější problém dneška - nedostatek přemýšlivosti, vnímavosti a bezelstného, přirozeně soucitného chování, absenci vzájemnosti, která nejkřiklavěji ústí i v to, že lidé na Západě už doopravdy neprožívají a nevnímají ani skutečnou nouzi a zoufalství lidí ve válečných konfliktech a životní bídě, která je nutí stávat se "prchlíky", a nenabízejí pomoc a porozumění, pouze s nimi tak či onak licoměrně kalkulují ve svůj banální a krátkozraký prospěch. ***** Snímek Diamantino onu absurditu odráží v plné síle - nejen myšlenkou, ale i povrchním způsobem svého ztvárnění reflektuje, jak jeho tvůrci smýšlejí o myšlenkově i emočně zbanálnělém, otupělém světě, ve kterém žijeme a z něhož si vzájemně děláme nelaskavé a nehostinné, ostudné místo k životu. Přestože by to tak samozřejmě a jednoduše šlo jinak a lépe. Je mi líto, ale míním, že všichni, kdo tenhle film odsoudili pro jeho banálnost, infantilnost či (je) urážející naivitu atp., by se měli zahledět nejprve do zrcadla a potom do svého srdce, a mají-li na to kapacitu, tak se také pořádně zamyslet. *~(14.7.2018)

 • Brylin
  ***

  Scénáristicko-režisérská dvojka Abrantes & Schmidt vytvořila obtížně uchopitelný fantaskní mix, který bych neváhal označil jako "naivní crazy komedie". Škoda i trochu naivní filmařiny, tady měl být režiérský tandem důslednější a snímku by to výrazně pomohlo. Příběh totiž hýří barvitými nápady i absurdními zvraty a moc mě bavil. Co by na to asi řekl Cristiano Ronaldo? A mají prchlíci rádi vafle? Hezké tři hvězdičky(6.7.2018)

 • pekl
  *

  K tomuto filmu zapomněl distributor připojit poznámku "lze sledovat pouze jako půlnoční film pod vlivem alkoholu". Střízlivému divákovi se musí jevit jako snůška blábolů a banalit, mizerně natočená i zahraná. Úlitba většinové populaci, která se přijela na KVIFF 2018 jen bavit a pařit. Bude plnit stejnou funkci jako před pár lety Zbrusu nový zákon, tedy bude z něj divácký hit festivalu podle vzoru "to je blbý, to se bude líbit"...(30.6.2018)

 • hirnlego
  *****

  "Dr. Lamborghini, před budovou zastavilo Lamborghini."(6.7.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace