Nahá pastýřka je název obrazu rokokového malíře Jeana-Honoré Fragonarda, který proslul nejen jako portrétista a ilustrátor, ale také jako autor erotizujících obrázků. Jedním z nich je i obraz ze zámku Ronov, na kterém je někdejší zámecká paní a proslulá milostnice Anna vypodobněna jako „nahá pastýřka“. A právě kolem tohoto plátna se točí bohatě rozvíjený příběh. Vyšetřovatel kapitán Tronda (V. Menšík) originálním způsobem – netradiční kombinací kriminalistických a divadelních metod – vyšetřuje dvojnásobnou vraždu a řadu podvodů a machinací s uměleckými díly… (Česká televize)

Smells

Celkem slušně poskládaná detektivka s trošku netradičním Menšíkem v roli příslušníka SNB.Výborný Šmída,který tyto malé postavičky zlodějíčku prostě uměl.Film kazí trošku naivní závěr.65% ()

frantisekly

Mordparta v zložení Skopeček, Řehoř, Velen + Menšík – prečo nie? Títo páni herci hrali v 60-ych rokoch príslušníkov VB veľa krát. Bola to požehnaná doba konverzačných detektívok . Čiernobielych. Šmídov Pacínek tu bol pár krát spomínaný ale totálny výkon predviedol Martin Růžek, ako maliar Maudr. Zahrať maliara a ožrana bez toho, aby herec prehrával je totižto kumšt. Takže hviezdičku naviac za Růžeka a ,,mramorového kontúra“. A Pacínkova hláška: ,,Já jsem hrozne plachej člověk, který se vzdaluje lidský společnosti.“ Kapitán Tronda alias Menšík na to: ,,Já se bojím pane Pacínek, že se tentokrát vzdálite lidský společnosti až do konce svýho života, víte.“ ()

horskejvlk

Bezva film, “60” jsou z toho cítit na 100 honů, už jen za tu opravdovou atmosféru si zaslouží 5 hvězdiček, byť je zápletka naivní vše je pastva pro oči neboť Menšík, Höger, Růžek atd...mladý Munzar. Jen jsem nepochopil co vlastně Juzová prodávala... obrazy mistrů, namalované kopie nebo originály? Höger byl s ní spolčen nebo jen poznal že je podvodnice a rozhodl se jí odstranit když mu okolnost kdy poznal že má pastýřku nahrála do karet.Nejlepší když Pacínek koukne na obraz muže v hermelínovém plášti s korunou na hlavě a pronese k Menšíkovi “celej pan major” obraz byl podle Menšíka namalován. ()

ToddB

No tady trochu logická bota v ději. Klasická hra na nepravého pachatele usvědčeného z vraždy a až následné odhalení pravého má v logice tvůrců filmu závažnou trhlinu. Tohle funguje, když detektiv obviní nepravého pachatele a ten ( byť tajně spolupracuje ) se brání. Pokud se ovšem přizná a začne vykládat i detaily jako Munzar zde, je logické, že první kdo by to prokoukl jako boudu, bude skutečný vrah. ()

Rade

Výborná detektivka, skvěle obsazená, kterou snižuje jen nelogicky trapný závěr s rekonstrukcí vraždy v podání jakoby vraha Luďka Munzara,,, ()

kavralajka

Průměrná detektivka a slabá komedie s pokusem o nějaký přesah, který ovšem moc nevyšel. Jen výkon Bohumila Šmídy mě skutečně bavil a celý film vytáhl na třetí hvězdu. ()

Foltest

Rozmýšlel jsem se mezi dvěma a třemi hvězdami, ale pro tři nakonec převážilo, že jde o domácí dílo a že to není natolik dlouhé, aby to vůbec mohlo začít nudit. Rozuzlení detektivního příběhu není nijak světoborné a po zhlédnutí ve mně, co se týče děje, zůstalo pár nejasností. Pochválit chci povedenou výpravu, zajímavé zámecké zasazení a výkon herců, s nimž jsem mohl být jedině spokojen. Nahá pastýřka je ucházející film, který nijak nevyniká, ale rozhodně ani nedělá československé filmové tvorbě ostudu. Líbilo se mi, jak byla ukázána všeprostupující zlodějna, která obepínala celou tehdejší komunistickou společnost, kdy kradl každý, akorát v malém; vskutku amorální politický režim. Navíc ze snímku čiší i jistá tehdejší bezútěšnost. Nahá pastýřka jako kratší podívaná s rodinou stojí především díky tématům za zhlédnutí. ()