Reklama

Reklama

Čerkasy

  • Ukrajina Черкаси (více)
Válečný / Drama
Ukrajina, 2019, 102 min (Alternativní 91 min)

Obsahy(1)

Film Čerkasy je inspirován skutečnými událostmi, ke kterým došlo na jaře 2014. Dva kamarádi Myško (Jevhen Lamach) a Lev (Dmitrij Sova) slouží na minolovce Čerkasy v době, kdy ze země po protestech v Kyjevě utíká bývalý prezident Viktor Janukovyč a na území ukrajinského poloostrova Krym se začnou objevovat tzv. zelení mužíčci. Ruské jednotky zablokují záliv jezera Donuzlav a znemožní tak sedmi lodím ukrajinských námořních sil vplout do Černého moře. Jedna válečná loď za druhou se vzdává, ale minolovka U311 Čerkasy se rozhodne i v tak beznadějné situaci postavit na odpor. (Týden ukrajinského filmu)

(více)

Recenze (42)

Ampi 

všechny recenze uživatele

Námořní film se zajímavou atmosférou inspirovaný skutečnými událostmi.  I když se naopak od filmu události obešly bez ztrát na lidských životech. A teď budu kacíř v dalších dvou větách. Euromajdan byl stejně ústavní jako Vítězný únor 1948.  A Kosovo je podobný případ jako Krym. Titulky k filmu na ivyslání mohly být kvalitnější. Mariňak není námořník, ale příslušník námořní pěchoty.  Mi-24 není Mig-24. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Zcela minimalistický film o ukrajinských námořnících chycených v šachu v Černém moři během právě probíhající anexe Krymu. Chladné a odtažité, pomalé, minimalisticky pojaté drama bez hrdinského patosu, avšak s velice zajímavou atmosférou. Tvůrci počítají s tím, že se divák orientuje, hodně věcí se děje jen tak mimoděk a ač jsou ukotveny do děje (např. záběry z euromajdanu běžící v televizi na pozadí jedné ze scén), pro diváka těchto událostí neznalého nejsou v podstatě nijak vysvětleny. Ještě před dvěma měsíci bych v tom dost možná viděl z pohledu českého diváka problém, ale s ohledem na současné události a kvanta valících se informací ze všech stran tenhle případný neduh odpadá. Hlavní dvojice postav mohla být ovšem výraznější, vnímal jsem je prakticky jen na začátku a na konci. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Když jsem si přečetla obsah: „poslední loď, která se nevzdala,“ čekala jsem heroický film. S takovým námětem se to přece samo nabízí. Jenomže chyba! Tak neheroický válečný film, aby jeden pohledal. Nic nenasvědčuje žádnému hrdinství. Služba na starém korábu se skládá z nudy, buzerace a neschopnosti. Když v úplném závěru na pár heroických momentů přece jen dojde, jsou většinou tak nenápadné, že jsou téměř nepovšimnutelné. Jakoby mimochodem, jakoby náhodou … se něco přihodí. Což, věřím, asi nejlépe odpovídá skutečnosti. ____ Film má skvělé záběry zejména na moře, se kterými umí dobře pracovat. I jednotlivé scény jsou dobré. Nedaří se mu však propojovat je a hlavně, ve schvíli střetu ukrajinské a ruské armády, jsou nepřehledné. Vzhledem k tomu, že se hodně mluví rusky, a i uniformy jsou podobné, jsem ani nezaznamenala, kdy skončilo cvičení a začala válka. Nevyznala jsem se v tom a tápala jsem, o kterou stranu zrovna jde a co se vlastně děje. Protože propojování scén se moc nepovedlo, film si ani neudržel napětí. Jen se tam střídaly různé scény, ale celkový dojem – vzhledem k chaotičnosti – byl mizivý. Přesto režie uspěla ve vybudování několika psychologických portrétů, které jsou jen zlehka načrtnuté, doznívaly však ve mně dlouho. A to hlavně finální rozhodnutí jednoho z /anti/hrdinů. ___ Osobně doufám, a realita tomu i nasvědčuje, že od dob okupace Krymu ukrajinská armáda zlepšila svoji připravenost. Hodně mě vlastně překvapilo, jak byla ukázaná: jako banda opilých neschopů, co šikanují nováčky – a tohle fakt natočili za pomoci peněz z ukrajinského ministerstva kultury? No, Ukrajinci se fakt nebáli ukázat svou armádu v hodně nelichotivém světle. SHRNUTÍ: Když posádce na lodi předloží kuchař zkažené maso, buď připraven na nejhorší. To platilo už od křižníku Potěmkin. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Bez heroismu, příkras a nějakých politických statementů. Osudy obyčejných lidí vtažených do věcí, na které mají pramalý vliv a co otestují pevnost jejich charakteru. Filmařsky sice střídmé, ale události posledních měsíců tomu dodávají na naléhavosti. Snad se ta kombinace imperialismu, tuposti a nacionalismu založeném na malosti jednotlivce brzy zhroutí směrem dovnitř, tak jak to u říší se sklony k rozpínavosti bývá, nicméně i poté v nějaké zásadnější prozření nedoufám.. Apropo, ti, co v tomto filmu vidí propagandu a „ví své“, jsou legrační, protože sami jsou její obětí a vědí hovno.. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Väčšina tu namiesto hodnotenia filmu robí politické súdy a niektorí aj stádovito vykrikujú Sláva Ukrajine, pritom Sláva Česku alebo Slovensku nikdy nevykrikoval, lebo to je už vraj odporný nacionalizmus. Čo už, aj ovca je tvor boží. Ja takéto súdy robiť nebudem, nakoľko pre mňa je Rus ako Ukrajinec, proste rovnaký ožran. A keď ich postavíš vedľa seba, sú na nerozoznanie, pokiaľ samozrejme tým Rusom nie je Ramzan Kadyrov. Film je spracovaný v podstate minimalisticky, bez veľkého dejového presahu, ide len o tú malú udalosť, ktorá ostala v podstate v zabudnutí, že pár námorníkov niekde niekomu vzdorovalo. Problém však vidím v tom, že film má veľmi slabý záver. V podstate ani neukáže, ako to dopadlo priamo. Prišiel mi nedotiahnutý. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (5)

  • Loď byla uvedena do služby v sovětském námořnictvu jako Razvědčik (S-950) dne 10. 6. 1977. Dne 25. 7. 1997 vstoupila do služby Ukrajiny jako Čerkasy (U311). (Robur888)
  • Ukrajinský velitel lodi Čerkasy Jurij Fedaš byl městskou radou města Čerkasy (střední Ukrajina) oceněn titulem čestného občana Čerkasy. (Robur888)
  • Loď prožila bohatou službu. Byla postavena v loděnicích v tehdejším Leningradu. Účastnila se operací v Perském zálivu, Rudém i Středozemním moři. Plavila se v Atlantiku i Indickém oceánu. Dne 14. května 1990 byla při doprovodu tankeru v Rudém moři napadena čtyřmi ozbrojenými pirátskými čluny a jeden se jí podařilo potopit. Jeden ze sovětských námořníků byl zraněn. 17 členů posádky lodi bylo vyznamenáno řády a medailemi a samotná loď byla vyznamenána Praporcem Ministerstva obrany SSSR „Za odvahu“. (Robur888)

Reklama

Reklama