Geniální přítelkyně

• Itálie L'amica geniale (více)
Itálie / USA, (2018–2023), 30 h 46 min (Minutáž: 43–74 min)

Tvůrci:

Saverio Costanzo

Předloha:

Elena Ferrante (kniha)

Hudba:

Max Richter

Elisa del Genio, Ludovica Nasti, Luca Gallone, Fabrizia Sacchi, Antonio Milo, Antonio Pennarella, Vittorio Viviani, Gennaro Canonico, Gaia Girace (více)

Série(4) / Epizody(32)

Když nejdůležitější přítelkyně v jejím životě jednoho dne beze stopy zmizí, Elena Grecová, nyní již postarší žena ponořená v domě plném knih, zapne počítač a začne sepisovat příběh jejich přátelství. Raffaellau Cerullovou, které vždycky říkala Lila, potkala v prvním ročníku základní školy v roce 1950. Jejich příběh, odehrávající se v nebezpečné a fascinující Neapoli, pokrývá více než 60 let jejich života. Elena se pokouší popsat tajemství Lilliny osoby, své geniální přítelkyně, která je pro ni svým způsobem nejlepší kamarádkou i nejhorším nepřítelem. Osmidílný seriál Geniální přítelkyně je inspirován stejnojmenným mezinárodním bestsellerem z pera Eleny Ferranteové. (HBO Europe)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (4)

Geniální přítelkyně (2018)

Toxický vzťah. Čo nás formuje? Čo má vplyv na tom, akí sa z nás stanú dospelí? Zatrpknutosť prameniaca z toho, že nám z rôznych príčin (napr. zlá finančná alebo sociálna situácia rodičov) nie je umožnené venovať sa od útleho detstva tomu, na čo máme predpoklady? Môže sa z talentovaného dieťaťa stať zatrpknutý netvor, ktorému spoločnosť neumožní rozprestrieť krídla? Čo je viac? Talent? Alebo vari to, ak aj niekto nie je prenikavo nadaný, zato je trpezlivý, vzdelaný a neustále na sebe pracuje? Geniálna priateľka je skvelá v okamihoch, kedy je o oboch kamarátkach. To, že ich spoznávame už ako malé deti, má za následok, že s nimi intenzívne prežívame dospelé problémy. Azda ako keby to svojím spôsobom boli i naše priateľky. Skvelá je dobová výprava a atmosféra. Tvorcovia sa nevyhýbajú politickej situácii, ktorá v daných dobách a v danej krajine neznamenala len to, že vám niekto s opačnými názormi vynadal do blbcov, ale vtrhol k vám do obchodu tesne pred záverečnou, napálil vám tri guľky do hrude a aby ste nepovedali, pridal ešte bonus v podobe rany istoty medzi oči. Ak by tvorcovia chceli, pokojne z toho mohli urobiť novú Chobotnicu. Ale oni nechceli. Toto je totiž civilný príbeh. Príbeh dvoch priateliek, ktoré vlastne možno priateľky nikdy neboli. Kasting sa vydaril. Samozrejme najmä obe hlavné postavy, ale charizmatické sú aj vedľajšie (mama, učiteľka). Problémy vidím tri. V nie všetkých epizódach sú Lila, aj Lenu. Niekedy len Lila a Lenu má cameo (alebo ani to nie), inokedy naopak. Druhý problém je, že s pribúdajúcimi časťami sa z Lily stáva záporná kreatúra, ktorej povahu bravúrne vystihol manžel Lenu: nielenže to nemá s priateľstvom nič spoločné, ale je to dokonca nenávisť! Lila sa k priateľke správa skutočne hnusne, ako by sa žiadny normálny priateľ nikdy nesprával. V duchu nadávame Lenu, že sa Lilou nechá manipulovať, aj keď je nám jasné, že vo „vzťahoch“ s manipulujúcimi psychopatmi to tak chodí. Ono je pravda, že niekedy sa priateľstvá vyvinú práve takýmto smerom. No pozerať sa na to je nepríjemné. Dvojnásobne, keď som seriál začal pozerať s tým, že je to príbeh dvoch najlepších priateliek a nakoniec sa z toho vykľulo toto peklo. No a tretí problém: tvoriť atmosféru a dať si prácu s tvorbou vzťahov je síce pekné, ale ak je to na úkor tempa, tak to tiež nie je dobre. Miestami sa tu toho deje fakt strašne málo a dostavuje sa nuda. S prižmúrenými očami 4*, ale 3. séria robí všetko pre to, aby to stiahla k 3*. Hudba v úvodných titulkoch od Maxa Richtera (Ad Astra, Taboo) geniálna. ()

Série 1 (2018) (S01)

Aj kebyže to má byť jediný seriál, ktorý si tento rok pozriete, neprehlúpite. Za bežných okolností by mi vadilo, že sa 1. séria končí „nijako“. Dokonca by sa dalo povedať, že to nie je cliffhanger, ale proste ustrihli príbeh uprostred. Ale do Geniálnej priateľky sme s manželkou vpadli v momente, kedy boli na svete už 3 série, takže toto mi žily netrhalo. Trochu mi ich trhalo to, že na začiatku sa ocitneme v „súčasnosti“ a logicky som to isté čakal na konci. Zbytočne. Epizódy sú síce dlhé (cca 55 minút), ale žiadna nie je smrteľne nudná. Uchvátila ma dobová retro atmosféra a horkokrvný temperament postáv, aj keď hod von oknom už predsa len bol cez čiaru (kebyže žije Leslie Nielsen, určite by ho sparodoval). Veľmi sa mi páčilo ústredné priateľstvo, ktoré si ako každé priateľstvo prejde všetkým: dobrým, aj zlým. Strhla ma nenápadná epickosť príbehu. Začíname s dôchodkyňou (dôchodkyňami?), pokračujeme deťmi a končíme mladými ženami. Všetci okolo, ako to už v živote chodí, starnú a umierajú. Som zvedavý, akým smerom sa príbeh vyvinie v nasledujúcich sezónach. Mám rád, ak príbehom z detstva sprevádza zostarnutý hlas rozprávača. Oceňujem prácu s tzv. uhlom pohľadu. Seriál má v podstate dve hlavné hrdinky (aj keď ku koncu je zrejmé, že tou „najhlavnejšou“ je zrejme Elena), takže jedna udalosť sa dá vnímať z viacerých uhlov. Oná geniálna priateľka z názvu je pre každú tá druhá. Každého inšpiruje niečo iné. Niekoho to, že je druhá osoba neovládateľná a rázne si ide za svojím. Dotyčná rázna osoba naopak paradoxne môže ticho závidieť osobe, ktorá je menej priebojná, ale talentovanejšia. A talentu sa čo? Talentu sa nevypláca stáť v ceste, lebo vás zvalcuje. Je zaujímavé sledovať, akí dospelí vyrastú z detí, ktoré už ako malé stáli pri sebe. Scenáre zároveň nútia zamyslieť sa nad tým, čo nás formuje a či je skutočne až také dôležité, či je niekto geniálny. Nie je ešte o kus dôležitejšie to, aby na sebe neustále pracoval? Aby nezahadzoval svoj talent? Aby ho rozvíjal? Lebo ak začnete hlivieť a necháte sa zničiť prostredím, ak uveríte jeho slovám, že nestojíte za nič, stane sa z vás súčasť plebsu. Druhou stranou mince je, že „obyčajní“ ľudia majú skoro vždy jednoduchší život, než géniovia, ktorí „zbytočne“ premýšľajú. Treťou stranou mince (!) je, že čo z toho, ak je talent obrovský, keď sociálne podmienky sú tragické. Z chudoby len málokedy vzíde niečo dobré. Máme právo hnevať sa na človeka s talentom, ak sa rozhodne svoj talent nezužitkovať? Nie je to predsa vždy jeho chyba. Často v tom môžu mať prsty iné faktory, ktoré nemá šancu ovplyvniť. Napr. rodina si jeho talent neváži a nemieni ho podporovať. Alebo by aj podporovala, ale nemôže si to dovoliť. Niektorí rodičia možno dokonca svojim vlastným deťom závidia a keďže im samým život nevyšiel tak, ako si predstavovali, sa istým spôsobom mstia na vlastných potomkoch. Zvláštne bolo, že to začalo ako Krstný otec (!), ale nekončilo to tak (SPOILER naivne som si myslel, že to Lila celé hrá a na konci sa ukáže, že v skutočnosti len zberala dôkazy o mafii a následne ich posunie polícii SPOILER). Najlepšia postava? Asi učiteľka. Super úvodné titulky. () (méně) (více)

Příběh nového jména (2020) (S02)

„Spisovateľ by nemal veľa rozprávať.“ Z prvej série som  bol nadšený. Na začiatku druhej som sa cítil veľmi fajn. Ako keby som stretol starého známeho, s ktorým som mal dobré skúsenosti, ale dlhé roky som ho nevidel. Žiaľ, hoci to herci majú stále pod palcom, režijne je to radikálne atmosférické a postavy sú kvalitné a pritom (alebo skôr práve preto) sa neboja ukázať aj svoju odvrátenú stranu, už je to proste trochu nuda. Skoro každý diel má cca hodinu, čo je vzhľadom na riedke scenáre predsa len do značnej miery dosť. Ono, tvoriť atmosféru a vzťahy je fajn, ale ak je toho priveľa, tak je to proste zdĺhavé a nudí to. Našťastie, ku koncu druhá sezóna opäť získa patričný drajv. Najmä posledné dve časti sú veľmi silné, lebo sme sa za ten čas postavám dostali pod kožu a tak o to intenzívnejšie prežívame veci, ktoré sa im dejú. A asi je jasné, že tie veci nie sú len pekné. Predposledný diel začína tak zhurta, až som sa prvých 10 minút vôbec nechytal a mal som dojem, že omylom pozerám tretiu sériu. Páčilo sa mi, že tvorcovia sa neboja k hrdinkám pristupovať realisticky. Takže nejeden raz mladé ženy urobia veci, nad ktorými krútite hlavou. Potom si ale uvedomíte, že takto to funguje: vzťahy, priateľstvá, krach priateľstiev, ako i nečakaný nový začiatok starých priateľstiev. Možno naozaj všetci máme svoj osud predurčení a už u malých detí sa dá čiastočne vydedukovať, kam ich to v živote zaveje. Učiteľke a mame mohli dať väčší priestor, všetky scény s nimi sú skvelé. A tá zvučka od Maxa Richtera je fakt skvelá. ()

Storia di chi fugge e di chi resta (2022) (S03)

„Nikdy nezabudni na ľudí zo svojej štvrte.“ Problém 3. série je, že neodpovedá názvu. Už to prakticky vôbec nie je o geniálnej priateľke resp. o priateľstve Lily a Lenu. Spoločných scén majú málo. Jasné, v živote to tak býva, že mnohí ľudia, ktorí patrili do našich životoch, pričom dané životy sme si bez nich nedokázali predstaviť, odídu a nechajú nás samých. Ale proste ak sa niečo volá Geniálna priateľka a je to postavené na kamarátstve dvoch detí a následne dospelých žien, „asi“ by to malo byť o onom priateľstve. Nie? Alebo som niečo nepochopil? Priestor pre Lilu je značne obmedzený, čo je na jednej strane škoda (akonáhle vpadne do deja, stupeň zábavy vďaka jej podrezanému jazyku prudko stúpa), ale zároveň je to možno svojím spôsobom dobre, lebo v nej v 3. sezóne urobili... ako to napísať slušne? To sa slušne napísať nedá. Každopádne krásne to charakterizoval manžel Lenu. Tvrdí, že toto de facto nielenže nemá s priateľstvom už dávno nič spoločné, ale že je obdivuhodné, že taký zničujúci „vzťah“ vôbec tak dlho vydržal, keďže Lila Lenu nie že nemá rada, ale ju možno dokonca až neznáša a závidí jej. Je síce nadmieru inteligentná, ale všetku svoju inteligenciu celý život vkladala do zákernej manipulácie s ľuďmi, ktorí to s ňou mysleli dobre resp. prostredníctvom nich si plnila sny, ktoré pôvodne mala ona sama, ale uprednostnila ich pred životom v blahobyte a je jej úprimne fuk, koľko iných životov kvôli svojmu snu zničí. Problém je, a to sa vraciame k úvodu, že tým pádom to už nie je o priateľstve, ale skôr o samostatných životoch oboch mladých žien s dodatkom, že skôr o samostatnom živote jednej z nich, pričom druhá sa stáva vedľajšou postavou, ktorá občas nečakane vpadne do deja a následne z neho rovnako rýchlo zmizne (v posledných častiach dokonca, až na drobné cameá, nevystupuje vôbec). Tie životy nie sú zlé, vlastne sú veľmi zaujímavé (a skvelé je, že ich poznáme od detstva, takže sme si k nim vytvorili o to silnejší vzťah), ale oddelene nefungujú tak famózne, ako spolu. Avšak už ani spolu ktovieako dobre nefungujú, keďže nechápeme, prečo sa Elena svojej kamarátky z detstva tak úpenlivo drží, keď vidí, že je to energetický vampír. Jasné, mnohé priateľstva sú podobné, to mi pripadá realistické a vážim si tretiu sériu za to, že to povedala otvorene. Ale proste to nie je ono (a úplne to zavraždil posledný diel, kedy vás čaká hodina a štvrť nekonečnej telenovely). ()