Geniální přítelkyně (TV seriál)

• Itálie

L'amica geniale

Geniálna priateľka

• Nový Zéland

• Austrálie

My Brilliant Friend

Itálie / USA, 2018–2020, 15 h 34 min (Minutáž: 48–63 min)

Profesně tomu lze stěží něco vytknout, všechny superlativy napsané zde nebo i někde jinde platí. Jen je to utahané, mnohdy se z ničeho dělá tajemství a věda, navíc je to skrz naskrz italské, až to pro Neitala přestává být zajímavé. Po čase jsem se začal při těch dlouhých záběrech do očí, jež měly sdělovat bůhví co, nudit.(25.12.2018)

Tak vážne neviem čo kto na tomto seriály má, no mňa to veru veľmi nechytilo. Vzhľadom na veľké časové rozpätie v rámci ľudského života (od detstva až po starobu), by som čakal aspoň malé epické vyznenie, ktoré by ma minimáne po pocitovej stránke trochu zasiahlo, no nestalo sa tak. Postavy si tu len tak behajú, často bez rozmyslu a sú momenty vo filme, kedy mi ich jednanie nadvihlo obočie. Proste nechápačka. Priemer, čakal som viac. 60/100(16.5.2019)

1. série: Z nějakého důvodu je to záhada. Doufám, že ale co možná nejmenší taková, abych vypadal méně jako idiot já. Z nějakého důvodu mi totiž přijde, že koukat na zahraniční seriály v koprodukci HBO je mnohem lepší než od Netflixu. Kdo ví, proč? Doufal bych, že to je prostě kvůli tomu, že to umí lépe. Ale může jít i o to, že jsem na Geniální přítelkyni koukal s dabingem. Kdežto u Netflixu musím mnohdy "přetrpět" nečeské titulky. Doufám, že spíše to první. Ale každopádně je zde případ toho, že seriál byl vlastně super. Sice jde o nějaký kus něčího života, který je prostě přepracován do seriálové podoby temperamentní Itálie padesátých a šedesátých let. to mluví samo za sebe, protože postavy nemají problém si vyhrožovat smrtí, mlátit se a rozhazovat rukama na všechny světové strany. Itálie. Jednoduše odvyprávěné kapitoly něčího života, které jsou i hezky zpracované. Jediné, co tady zůstává trnem v oku je konec. Ten totiž je otevřený jak mrtvá kočka u silnice. Pokud to má být vše, tak seriál silně zklamal. Ale je skoro jasné, že tvůrci útočí na druhou sérii. Protože jestli ne, tak celý seriál bohužel postrádal veškerý smysl a vysvětlení. Uvidíme.(22.3.2019)

Výborná hudba, solidní námět, ale i velice nápadité a živé kulisy spolu s dobrými hereckými výkony neudělají nutně geniální seriál, když je příběh tak precizně italský, až to hezký není. Od začátku příběhu tu na sebe všichni strašně řvou. Do toho se k sobě chovají hůř, než bachaři k vězňům v té nejhrůznější jihoamerické věznici. Opravdu jsem měl dlouho co dělat, abych si na to prostředí, ve kterém ty dvě kamarádky jsou, zvykl. A vlastně ani nevím, jestli jsem si zvykl. Určitě tu jsou momenty, které ve spojení s hudbou opravdu stojí za to slyšet a vidět. Max Richter se zde hudebně opravdu vyřádil. Těch momentů tu ale není tolik, abych byl po těch osmi dílech scénáristicky úplně na kaši. A nepodpořil to ani poměrně razantně utípnutej konec. Osobně mám pocit, že takový seriál má víc váhu pro Itala, než pro Evropana, ale třeba se mílím.(21.12.2018)

Můj komentář by se podobal tomu, co zde už napsali uživatelé Malarkey a Aky. Navíc mně děvčata místy psychicky svým chováním deptaly. Například Elena, která byla věčně uslzená, zírající nekonečně dlouho do bodu "A" a nedokázala se při své inteligenci rozhodovat, nutně k tomu potřebovala kámošku, rebelku, která si zase věděla rady skoro ve všem. No nevím, druhou sérii sice dám, tam se snad dá Elena trochu do kupy, ale tohle bylo pro mě velké zklamání...…...(30.12.2018)

• - I když se seriál odehrává na předměstí Neapole, ve skutečnosti se v Neapoli netočilo vůbec. Vše, co v seriálu vidíme – od ulic, po domy, jsou filmové kulisy, které byly postaveny ve filmovém studiu Cinecittá v Římě. Dokonce není pravý ani most po kterém jezdí vlak, i ten byl postaven pro účely seriálu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jazyk, kterými mluví hlavní hrdinky, není klasická italština, ale neapolský dialekt. Neapolština je natolik odlišná od italštiny, že i na italské televizi se seriál vysílal s italskými titulky. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pro dětské představitelky Elisa Del Genio a Ludovica Nasti je to vůbec poprvé co stály před filmovou kamerou. Děvčata byla vybrána dlouhým a náročným castingem, kde se vystřídalo na 500 dětí. Podmínka také byla, aby děti mluvily neapolským dialektem. (Zdroj: ČSFD.cz)