Bez jištění na El Capitan

• Česko Free Solo (více)

Free Solo je směsicí napínavého thrilleru a inspirativního životního příběhu sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. V období začátku příprav na obtížný výstup se jeho aura nepřemožitelnosti, kterou si po desetiletí zdařile budoval, nečekaně rozpadá. Vztah s novou přítelkyní znamená též změnu ve vnímání nebezpečí úrazu a nezdarů. Vasarhelyiová a Chin umně a s citem zachycují hluboce lidské okamžiky stejně jako životu nebezpečný výkon, to vše s excelentní, místy až závrať způsobující kamerou. Výsledkem je triumf lidského ducha. (National Geographic)

martinh8

Je úplně jedno, jak je to natočené. Je fuk, co tam hraje za hudbu. Jediné na čem záleží je Alex! Je neuvěřitelné, co člověk dokáže. Nezbývá mi nic jiného, než Alexe obdivovat a doufat, že mé děti nebudou mít stejně hloupý nápad jako on. Nedovedu si představit být v kůži rodičů a přátel. ()

RavenSpector

Plný počet pro ten výkon a atmosféru poslední třetiny filmu. Zbytek raději nehodnotím, protože toho okecávání a záběrů s přítelkyní bylo trochu moc. Každopádně ten chlap je totální magor což nic nemění na tom, že předvedl něco co už asi nikdo ve sportu nepřekoná. ()

Bosvin

Radkin Honzak by Alexe priradil do kategorie Neila Armstronga - tedy kategorie psychopat - a ta jeho neraktivni amygdala tomu hodne nasvedcuje. Ale je uzasne, ze takovito lide ziji mezi nami a nechavaji nas na to koukat se spadlou celisti! Ale zcela uprimne, nejvice bodu za mne ziskava pritelkyne Sanni - vydrzet s takovymto "solistou" nebude vubec jednoduche..... ()

Kivis

Krátký článek, který jsem o tomto sportovním výkonu a dokumentárním filmu četl v National Geographic, ve mně vyvolal víc napětí a obdivu, než dokument samotný. A to je asi trochu špatně. Nevím, v čem konkrétně tvůrci udělali chybu, ale na to, že šlo o život, tak se mnou film nijak nepohnul - nevyvolal ani obdivné pokyvování, ani nechápavé kroucení hlavou. Přitom nad Honnoldovým výkonem zůstává rozum stát. Pokud bude nějaké "příště", měl by Honnold změnit štáb. ()

bobisix

Když nad tím tak přemýšlím, ten dokument můžu hodnotit jen z toho pohledu, jak moc mě to vtáhlo a jak moc mě bavilo, koukat se na tuhle potenciální "sebevraždičku". A musím říct, že mě to bavilo hodně. Jsem si jistý, že si Honold tak trošku žije ve svém světě, ale to co dokázal, nemá obdoby. Chvílemi jsem si říkal, jestli se mu alespoň zvedne tepovka, když leze místo, kde je to tak 50/50. Škoda, že následně nepřidal komentář, jak se cítil v místech, kde si dřív Xkrát sednul do sedáku, jestli měl během výstupu nějakou krizi či chuť to zabalit, ale v každém případě to stojí za vidění. ()

Jardatekk

Já bych u něčeho takového být rozhodně nemohl, protože na to nemám žaludek. Nicméně Alexe chápu a obdivuju. On ví, že ho to může zabít a přesto to udělá. No a se mnou to skoro švihlo :D ()

Capri2016

Nemám rada výšky a preto obdivujem každého, kto sa výšok nebojí. Obdivujem horolezcov a horolezci, ktorí lezú bez istenia - to sú naviac úplne iná kategória. Alex Honnold je horolezec, ktorý si kladie ako každý iný horolezec vždy nové a nové výzvy. Ale tieto výzvy sú naviac výnimočné v tom, že Alex lezie na vrcholy bez istenia - free solo. Ako posledný si dal neuveriteľnú výzvu - zdolať free solo 900 metrový kolmý vrchol El Capitan v národnom parku Yosemite. Lezecké pasáže sú super a zdolanie El Capitan je dych berúci.To ako Alex lezie bez istenia na El Capitan je neuveriteľné, krútila som nad tým hlavou v mnohých okamihoch záverečnej scény a pozerala som s úžasom a so zatajeným dychom podobne ako filmový štáb či Alex Kapitána pokorí. Odporúčam každému milovníkovi hôr a horolezectva, ale aj každému, kto má rád dokumenty o zdolaní výziev (ako napríklad tejto 900 metrovej výzvy len tak free solo). ()

TadashiCZ

Dokument pojatý více jako sonda do hlavy muže, který dokázal neskutečné. Lidé, kteří tlačí svět kupředu, jsou často tak trochu šílení. Alex mezi ně patří. Důležitá část pro mě jsou rozhovory s lidmi z jeho okolí, kteří musí být připraveni na to, že ho uvidí zemřít. Velmi silný dokument. Dobrá kombinace sportovního a psychologického. ()

pz314

Ač mám lezecké filmy opravdu rád a sám tuto činnost provozuju, tohle byla spíš sonda do hlavy Alexe, jeho motivací i osobního života. Samotný sportovní výkon je naprosto WOW, ale filmové zpracování za mě holt trochu pokulhává. Pokud můžu doporučit opravdu perfektní lezecký film, tak třeba The Dawn Wall (2017). ()

PoprockCZ

Zajímavý vhled na postavu Alexe, který je zapáleným horolezcem. Během dokumentu postupně zjištujeme, že lezení je mu opravdu vším a stojí výše než jeho zájem o trvalý vztah. Na smutek přítelkyně kamaráda horolezce nad jeho smrtí reaguje slovy: "What did she expect?" Je to zkrátka poměrně chladný člověk možná i lehce psychopat, nicméně jeho výkony jsou bechderoucí. Otázka je, jestli život zaměřený na výkon, ne na nějaké nepodstatné štěstí, jak říká, opravdu je spokojený a naplněný. Po stránce fyzické jistě ano, ale stránka emocionální strádá, možná proto není pořádně schopen sdílet své emoce. Samotné zpracování je ok. Oceňuji grafiku hory a složité plánování rozložení kamer při hlavním záznamu výstupu tak, aby je Alex přímo neviděl. Všechny ty tele/dalekohled objektivy jsou monstrózní. Z hlediska atraktivity, téměř dvouhodinového dokumentu, pro diváka je to trochu horší, protože (a to je i dané americkou kulturou) vše je super a great a boží, ale nic moc kolem se vlastně nedozvíme. Zkrátka výkon extrémní a unikátní, ale dokument průměrný. ()

Bogrant

Jediný film, pre ktorého natočenie a dosiahnutie vytýčených cieľov vám nepomôžu žiadne špeciálne triky. Číre bláznovstvo v podaní hotového šialenca, ale bezodne obdivuhodné a (dúfam) neopakovateľné. Najnapínavejší dokument za posledné roky, pri ktorom sa nejde nepotiť a občas mať až skoro závrate. A obdivujem aj tvorcov, že sa vydržali na to vôbec dívať. ()

Janoss98

Lézt bez jištění je jistě nejnebezpečnější možný sport. Jediná chybička neznamená pouze neúspěch, ale ve většině případů smrt. V takových případech na chyby není prostor a toho si je Alex plně vědom, ačkoliv to vypadá, že je to hazard a zbytečný risk, tak pro Alexe je to náplň života, která pro něj znamená více, než cokoliv jiného na světě. Skvělý dokument! 95% ()

vladi3

Napinave aka stare gate, aj ked viete, ako to nakoniec dopadlo... Chcelo to mat riadne gule, sledovat to "online"... ()

beny258

Dokument, u kterého vám nejednou přejde mráz po zádech. Je skutečně neuvěřitelné, co je šílenec jménem Alex Honnold schopen (především psychicky) vydržet. Film je pěkně zpracován a poskytuje hezký náhled na tuto velmi nebezpečnou aktivitu, ale i na krásu klasického bezpečného lezení v Yosemitech. ()

SaS

Tuhle lahůdku jsem si šetřila dlouho, tušila jsem, že to bude vyšinuté a fascinující.  Méně jak 1% horolezců zkouší lézt free solo, jejich životnost při tak riskantních počinech je velmi vrtkavá. Musíte to mít "jinak" ... jinak to nejde. O to více mě tohle posouvání hranic fascinuje, neuvěřitelná odvaha a síla, ruku v ruce s nezdolnou vůlí a vytrvalostí. Jo, dokážu to ocenit a jak zaznělo "budete čelit strachu, protože váš cíl to vyžaduje". Na konci filmu si řeknete jen, uf ! Jediná "vada na kráse" a rušící element byla jeho přítelkyně, o to větší respekt, že i tenhle tlak ustál. Posedlost je zkrátka silnější než cokoliv jiného, prostě musel, udělal maximum pro úspěch a měl štěstí. Až budu zase viset na laně, vzpomenu si, jaká je to vlastně sranda a že mi o nic nejde, díky Alexi ;). ()

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

08.04.2019

Režiséři oscarového dokumentu Free Solo Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi jednají o natočení adaptace známé švédské knihy The Helicopter Heist. Příběh podle skutečných událostí od spisovatele… (více)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky