Bez jištění na El Capitan

• Česko Free Solo (více)

Free Solo je směsicí napínavého thrilleru a inspirativního životního příběhu sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. V období začátku příprav na obtížný výstup se jeho aura nepřemožitelnosti, kterou si po desetiletí zdařile budoval, nečekaně rozpadá. Vztah s novou přítelkyní znamená též změnu ve vnímání nebezpečí úrazu a nezdarů. Vasarhelyiová a Chin umně a s citem zachycují hluboce lidské okamžiky stejně jako životu nebezpečný výkon, to vše s excelentní, místy až závrať způsobující kamerou. Výsledkem je triumf lidského ducha. (National Geographic)

Sharleen76

Se zatajeným dechem sledujete výstup Alexe Honnolda na jednu z nejtěžších stěn světa. Kameraman v určitých chvílích od kamery odchází, tak nesnesitelný je to nervák. Není to jen dokument o sportovním výkonu, Free solo má hluboký duchovní přesah. Oscar za nejlepší dokument zcela právem. ()

Demonic189

Nebyť povinného happy endu, idem po najvyššom hodnotení. Ja viem, trocha morbídne, ale keď viete ako to celé skončí, tak to s vami až tak nelomcuje. Taktiež najsť si cestu k nie práve najsympatickejšiehomu a neraz podivnému "mamvpičistovi" Alexovi je dosť tažké, takže skutočne obdivujem jeho naopak velmi podarenú a milu priateľku. Dokument by som možno o par minút skrátil, a to najmä časť, kde to naš hrdina vzda, ale o 5 minut už znova lezie. Prišlo mi to také prázdne a celé iba na efekt... ALe v podstate som spokojný a obrovský klobuk dole pred touto samovražednou misiou. PS: ja osobne mam dosť ak potrebujem preskočiť plot od suseda či vyliezť na najbližšiu čerešňu ()

mazic odpad!

dle hlavního hrdiny není cílem být štastný a spokojený, proto být první, kdo se o výstup pokusí, je extra důležité (at už spadne nebo to zvládne). a já tleskám. tleskám těmhle adrenalinovým fetákům, kteří bez větší a větší dávky adrenalinu nemají pocit, že žijí. tleskám jim, protože při mnoha pádech sice vyzobávají většími náklady zdravotní pojištění, ale zároveň se většinou nedožijí důchodu a tím pádem státu prospějí. je zde zmíněno, že to bude kvantový skok pro lidstvo. v čem přesně? že někdo vyleze na skálu, že jí potom sleze? kolik lidí to zaznamená? celkově pohrdám někým, kdo pohrdá vlastním životem pro adrenalin a pocit, že žije. znám hromadu lidí, kteří tu nejsou a vyměnili bych je za tyhle magory. ale nejvíc mě sr*la ta jeho kráva, která je typická ženská. začnu chodit s horolezcem, který se nejistí. jsem s ním týden a už chci, aby si se mnou pořídil dítě a přestal lézt. a to ti na mě nezáleží? a ty mě nemiluješ? v tomhle je dokument excelentní, že nám ukazuje, že ženské jsou z 80% stejné krávy, jak v čr, tak v usa a nepochybuji, že i všude jinde. pošlu mu k proplacení moje tričko, které bylo totál promočené. hodnotil bych výše, kdyby spadl, ale takhle nemohu....jo a našeho lezce ondry, který sic dělá taky tu primitivní činnost, že leze nahoru a pak dolů - toho obdivuji několikrát víc, protože chce žít. ()

pirulka

O môj bože!!! Ľudia sme fakt veľmi, veeeeľmi podivuhodné tvory!...spoiler is coming..(keď som videla ten výstup kompletne bez istenia sprevádzaný zábermi tej výšky, ktoré len umocňovali tú crazy atmosféru..mimovoľne som len krútila hlavou a nevedela som uveriť, že sa na toto niekto môže dať. Neviem si ani len prestaviť, aký to musí byť pocit neskutočného adrenalínu, strachu, endorfínov, nervov a na každom rohu cítite pachuť možnej smrti. Tu nejde o žiadne hodnotenie filmu...napadá mi len jedno slovo- neuveriteľné. Hoci tento nadupaný príbeh jedného šialenca :D mi miestami prišiel niektorými scénami trošičku rozvláčny...a možno som bola len v takej mood..:P ()

Likan7

Výkon to je mimořádný. Prvních 20 minut je velmi zajímavých, potom je někde uprostřed pasáž, kde Alex Honnold popisuje nejtěžší úsek krok po kroku a my mezitím vidíme jeho při jištěném výstupu, a samozřejmě posledních třicet minut, kdy jde Alex na věc. Nádherné záběry a dechberoucí výkon. Jenže tady hodnotím dokument jako film, ne jeho obsah. A na těch sto minutách je tu snad 50, kdy se prostě nic neděje a my musíme přetrpět seznamování s tímhle bláznem. Přítelkyně, rodina, přístup k životu, kupování domu. A kvůli tomu je moje hodnocení tak nízké. Jednoduše tu bylo moc pasáží, které nudí. ()

-tHESWINe-

Vtipný náhled do života Alexe Honnolda, majitele dodávky ve které žije a totálního zvířete coby horolezce. Film dává taky rady ohledně vztahů - když si najdete ženskou, umřete. Záběry za které by se nemusel stydět ani Attenborough. Viděno v AMC Mercado 20. ()

hazdrova

Komu sa z tohto filmu nespotia ruky musí byť horolezec alebo šialenec. Je to trošku aj komédia, keď sa pozriete na Alexov vzťah so Sanny. Parádny výkon, parádny dokument. Keby na konci zomrel, nabralo by to na obrátkach ešte viac, škoda. 3,9* ()

dwyane

Nedovedu si absolutně představit, jaké to muselo být ho při tom výkonu natáčet, být poblíž a vůbec ho jen sledovat. Samotné lezení je pak z jiného světa, které není hodno téměř nikomu, aby ho soudil a hodnotil. Jsem upřímně velmi rád, že dokument není zbytečně natažený na délku přesahující 2+ hodin. Ubíhá velmi rychle a s přibývajícími nervy čas skoro letí. Možná bych ubral určité pasáže, především s jeho přítelkyní a více se zaměřil na technickou stránku lezení, přípravy a samotného natáčení, které muselo být extrémně náročné. ()

boo-boo

Neviem, či som sa niekedy pri nejakom filme viac spotil. Free soloing je v prvom rade samovražedná záľuba,o ktorej etike môžeme polemizovať hodiny a dohoda bude v nedohľadne. Každopádne film ho ukazuje taký, aký je - je to proste nebezpečný šport s nulovým priestorom pre chyby. A Honnold je nadčlovek, ktorý okrem železných nervov disponuje neskutočným lezeckým potenciálom a čo do výziev je prakticky neukojiteľný. Takýchto športovcov sa veľa nerodí. Čo určite stojí za zmienku je výkon štábu (chcem film o filme), ktorý si celú vec, najmä po psychickej stránke, odsral možno najviac. ()

celticek

Oproti Leclercovi mi vadila povaha Honnolda. Strašně moc sebestředné, moc se tlačilo na pilu. To André byl čistá přirozenost a radost z lezení, jemu jsem ten transcendentální zážitek věřil. Tady ta vztahovka mě dost nudila. Samozřejmě výstupy luxusní, při El Capitanu se mi potily i ruce:) Přítelkyně je velmi otravná a určitě psychice nepomohla, spíš naopak. ()

alba

Ja vôbec nerozumiem tým vysokým hodnoteniam. Keby to bol film o horolezectve, aj ja by som dala minimálne 4 hviezdičky, ale väčšina filmu bola o vzťahu hlavnej postavy s jeho frajerkou, ktorá, ako sa vyjadril, je len jedna z mnohých... o tom, ako sa ona snaží ho presvedčiť, aby ju chcel... aby chcel byť s ňou... riadne mi to liezlo na nervy, keď bolo úplne evidentné, že ju má v riti... Keď išiel liezť, ona mu ráno zahlásila, že sa jej snívalo, že spadol a škaredo si zlomil nohu, wtf? To vážne? Keď išiel liezť druhýkráť, tak radšej ju už poslal preč na 5 dní, nech ho neznervózňuje... Asi v polovici, keď som pochopila, že to bude hlavne o nej, nie o horolezectve, tak som pretáčala časti, kde kvákala, lebo naozaj som už z nej mala nervy..... keby som mala hodnotiť posledných 20 - 30 minút, tak dám určite minimálne 4 hviezdičky, ten vizuál, to napätie, neskutočné. Ale ako celok by som nikdy tomuto filmu nedala viac ako 3 hviezdičky... ()

shade000

Tak toto bola jazda. Neodporúčam ľudom, ktorí majú strach z výšok. Neskutočný výkon Alexa. Zimomriavky od začiatku až po samotný koniec... ()

Fujtajksl

Dokument průměrnej, plnej nezbytný vomáčky. Hlavně ta jeho stará mě slušně srala! Každopádně klobouk dolu za to, co se tomuhle borci povedlo! ()

nula87

Výkony Alexe Honnolda j¨sou mimo mé, a pravděpodobně nejen mé chápání - s jeho amigdalou je opravdu zjevně něco v nepořádku :). Dokument celkem přesně popisuje tu posedlost, a výjimečnou Alexovu schopnost, která se ale zákonitě odráží (a to převážně negativně) v jiných částech jeho života. 80% ()

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

08.04.2019

Režiséři oscarového dokumentu Free Solo Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi jednají o natočení adaptace známé švédské knihy The Helicopter Heist. Příběh podle skutečných událostí od spisovatele… (více)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky