První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady. (Česká televize)

Durward

v podstatě jsem váhal jestli ještě neubrat..jakkoli jsem se snažil na filmu vidět jenom to dobré a obdivovat co se dalo, nijak mě neuchvátil v podstatě vůbec ničím. padesát let je v tomto případě už asi opravdu moc ()

JR54

Mě to bohužel jako žádný trhák nepřišlo...Bohumila Hrabala velmi uznávám, Menzelova adaptace mě ale neuchvátila. Neckář mě nudil, opravdu dobrou postavou byl nacista V. Brodského a pro mě také přednosta stanice, jinak tohle můj šálek čaje není. ()

raininface

Stranický filmový kritik Jan Kliment se nejvíc rozzuřil nad tím, že režisér Menzel řekl, že film se odehrává v době, "kdy vlaky jezdily ještě včas a železničáři nosili čisté uniformy". ()

JARDAHONDA

Zajímavost : V roce 1968 získal film americkou cenu Oscar za nejlepší cizojazyčný film a americký týdeník Time ho zařadil do stovky nejlepších filmů všech dob. ()

Stamkos91

Na film jsem se díval z donucení jjelikož to mám jako jednu z maturitních děl ... takže ani nebudu hodnostit abych nezkazil zdejší poměrně vysoké hodnocení nicméně možná by se mi to líbilo víc kdybych se na to nemusel dívat ale mohl dívat :) film měl ale i nějaké překvapivé momenty například *SPOILER* ... podřezání žíl v tom "hodinovém hotelu" :D přál jsem mu tu Mašenu ale byl to celkem smolař kluk a moc jsem ani nepochopil proč chce spáchat sebevraždu jen z nepovedeného večera navíc ta holka měla furt o něj zájem ,... na konci jsme taky nečekal že ho sestřelej .. jsem myslel že to skončí tak že s vrátí k mašeně a stane se chlapem ... škoda :( já jsem taky frustrovanej z toho že jsem furt žádnou neměl ale nehoodlám se kvůli tomu zabít.. ostatně ..někdy to příjde :) ....teda.. mylsím tu holku néé smrt.. ikdyž za takových 50let s jednou vtom asi neuvidím rozdíl :D film doporučuji spíš pro starší lidi ..poouchybuji že to bude bavit dnešní mládež.. ()

Homer1912

Musím se přiznat, že jaksi vůbec nechápu, proč tento film vyhrál Oscara. A také se mi moc nezdá, že by se děj odehrával za druhé světové války - žádný děj tam totiž není. ()

Marlowe

Ostře sledované vlaky považuji za nejúspěšnější česko-slovenský film v zámoří a zdaleka nejde jen o Oscara, ale i tehdejší skvělé zámořské kritiky. Věřím, že knižní předloha nebyla úplně ideální na filmové zpracování a Jiří Menzel zvolil dobrou cestu z hlediska časové chronologie, ale i tak na mě filmový příběh působí příliš epizodně i když to to jakž takž drží v celku. Mnoho scén nemá vůbec návaznost a chvála bohu za konec, který vše dokáže propojit. Skvěle napsaný jsou postavy, jedna jak druhá, tady Jiří Menzel udělal výtečnou práci, protože i menší role jsou díky replikám nebo scénám lehce zapamatovatelný. Na začátku v sobě mají dialogy mnoho vtipu, ale postupně se z filmu ta humorná složka vytrácí nebo mění ve vatu. Ovšem před přirozeností s jakou je film natočen, klobouk dolů. ()

LUIGISde

Film podľa knihy Bohumila Hrabala, ktorý získal oskara. Je zaujímavé je koľko dovolila vtedajšia cenzúra a že film dostal oskara je až neuveriteľné. Do príbehu mladého Miloša Hrmu je ľahké vžiť sa aj po 54 rokoch. Film je zaujímavý hlavne pre vizuálnu odlišnosť doby no na rozdiel od knihy hlavnú zápletku novely, Milošovu pomalú smrť pri ktorej sa sa stihne zamyslieť nad krutosťou vojny film preskočí. Naozaj neviem či je to kvôli cenzúre ale pre mňa osobne to stratilo to najlepšie z príbehu. Pozreté prvý krát v 2020, 60%. ()

cartouche

Silně přeceňovaný film, který byl pro mě při prvním shlédnutí hlubokým zklamáním. Koho mám v tomto příběhu obdivovat? Ňoumu, který páchá sebevraždu kvůli předčasné ejakulaci? (Když by úplně stačilo si ho předtím vyhonit, že.) Nebo přednostu stanice, který razítkuje holkám zadnice? A ta scéna, kdy V. Neckář-Hrma zírá na L. Havelkovou zpracovávající husu? To měla být myšlenka na nějakou perverzi? Fuj! ()

megacik

Celkom chápem, čo na tom v šesťdesiatych rokoch videli, bolo to trochu sexistické na tú dobu, a občas aj vtipné. V 21 storočí to však bolo skôr nudné. Prenesením sa do tej doby, tak ja som sa aj celkom bavil. Najviac sa mi páčilo razítkovanie, a to, ako jej matka každému ukazovala výsledky toho nočného razítkovania :)). Každopádne, ten koniec sa mi veľmi nepáčil, a kľudne to mohlo byť o trochu dlhšie. Nepáčil sa mi ani ten zvuk, miestami nebolo rozumieť, čo si herci mrmlú pod nos, čo je trochu škoda. ()

Verbudrak odpad!

Hrabal je podle mého nejpřeceňovanějším českým scenáristou všech dob, to už i ten Svěrák má semtam světlou chvilku. Hrabal je ale mátožnej neustále. Nikdo s tím nic nesvede, ani mistr Menzel. Kdy už to lidem jednou dojde, že na tom Hrabalovi vůbec nic není. Bohužel ani k natočení. ()

WingsLotus35

Film Jiřího Menzela na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, který se zároveň podílel na scénáři. Do hlavní role, postavy Miloše Hrmy, byl obsazen známý československý zpěvák Václav Neckář, který byl ideální, ale zároveň trochu postavu zabíjející, volbou pro ztvárnění tohoto charakteru. Ačkoliv filmové adaptace známých knih mají často tu tendenci si dělat s předlohou co chtějí, nebo si jen vypůjčit jméno knihy a celý děj od základu překopat, toto je jedna z mála anomálií, kdy samotný autor spolupracuje s filmaři na jejím převedení na filmové plátno. Knižní předlohu jsem četl a musím uznat, že se adaptace věrně drží dějové linie, jak byla napsaná. Někdo, kdo taktéž četl knihu, by mohl namítat, že v knize si Miloš žíly podřezal a ve filmu si je teprve podřeže. Nebo také, že Miloš v knize umíral "víc procítěně" než ve filmu. To jsou ale právě ty odlišnosti, které z filmu i z knihy dělají dva zcela odlišné prvky, díky kterému stojí za to si přečíst knihu i zhlédnout film, a mít tak ucelený zážitek z jednoho stejného příběhu. Film v žádném případě nedělá ostudu svému knižnímu otci, naopak dává mu nový rozměr a větší abstraktnost, kdy se divák může sžít s dalšími postavami, které zde vystupují. Bohužel však film trpí na nedokreslení hlavní postavy Miloše Hrmy, kdy Neckář působí ve své roli docela prkenně a nevyjádřeně oproti knize. Nemá moc dialogů a když už nějaké má, trochu v nich pokulhává. To ale nemění nic na tom, že herec dokáže i přes tyto nedostatky působit přirozeně. Kniha se soustřeďuje na Milošovo nitro (což umocňuje vyprávění v -ich formě), a jeho potíže se s vlastním sexuálním životem. Kniha také vykresluje i silně znepokojivé dekadentní momenty, které nebudu zde raději prozrazovat, a mohou být nepochopeny, pokud čtenář nezhlédne film. Co ale z filmu dělá jedno z Magnum Opus československé kinematografie? Je to právě to vyprávění o druhé světové válce, kdy se stejně jako kniha zaměřuje na osudy obyčejných lidí v neválečných oblastech. Navíc dodává i jistou nadčasovost, kdy i po několika dekádách od jeho natočení dokáže vizualizovat život našich předků ve 20. století i současnému divákovi. I přes pár výše zmíněných nedostatků uděluji plné hodnocení, které si oprávněně zaslouží. ()

pt93

Na mě snímek nijak nezapůsobil a upřímně moc nechápu, čím si vysloužil Oscara. Celou dobu jsem se nudil, krom závěrečného výbuchu. Ten jediný byl zajímavý. 3 hvězdy dávám jen proto, že mám rád Jiřího Menzela. ()

Enon

Dosti zajímavý film, který i přes své stáří dokáže celkem dost nabídnout. Neckáře zas tak moc nemusím, ale v tomhle filmu mi zas tak moc nevadil, naopak, jeho výkon mi přišel nadprůměrný. Myslím si ale, že to téma sexuálních frustrací se tu dalo podojit mnohem více. Některé scény byly až moc dlouhé a natahované. Jinak jde ale o velmi kvalitní film, který má délku tak nějak akorát, zajímavou kameru a prostředí. 77% ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr