Čtvrtou hvězdičku přihazuju za vynikajícího Vlastimila Brodského a jeho geniální hrátky s mapou. Hromadný ústup na všech frontách prostě pro Němce znamenalo nalákat spojence do jasné pasti:) Jinak na mě film po těch letech nepůsobí nějakým extra dojmem. Trošku se divím, že Ostře sledované vlaky získaly Oscara když jsme natočili mnohem lepší filmy.(4.7.2007)

Ne všechno končí razítkováním. MÁŠENKO, POČKEJ CHVILIČKU, JÁ JSEM HNED ZPÁTKY.(3.3.2009)

Dobrý film se sympatickým Neckářem v hlavní roli, se kterým se dá poměrně lehce ztotožnit, ale nejsem tak nadšen, jak jsem předpokládal. Od filmu, který vyhrál Oscara bych čekal víc. Hlavní problém mám se scénářem (hlavně s monology), který mi v jistých situacích připadal, jak to jen napsat, nekvalitní(?), mizerně napsaný. Můj další problém s Ostře sledovanými vlaky je ten, že Miloš se zaobíral pouze sebou, ale o ostatní dění se moc nestaral, což mi přišlo zvláštní v té době. No a nakonec mohl být děj trochu rozvinutější, ne o moc, ale něco málo bych přidal (možná kdyby to točil někdo jiný, tak by to nevadilo). Jinak spokojenost, ale dávám 3,5*.(25.2.2015)

Tyhle vlaky byly skutečně ostře sledované, stejně jako byl ostrý slovník Bohumila Hrabala, když psal tuto novelu. Opět v ní totiž vévodí ta jeho úchylnost, stejně jako v Obsluhoval jsem anglického krále a opět je to revoluční hlavně ze strany, co si tvůrci dovolili ukázat, než zobrazení atmosféry tehdejší doby. A to mě docela mrzelo. Proto tomu nedávám plný počet, i když to získalo tak velká ocenění.(5.12.2009)

Některé scény jsou opravdu pamětihodné, ale když se nudili hlavní "hrdinové" filmu, nudil jsem se i já.(7.2.2006)

• - Stranický filmový kritik Jan Kliment se nejvíc rozzuřil nad tím, že režisér Menzel řekl, že film se odehrává v době: "Kdy vlaky jezdily ještě včas a železničáři nosili čisté uniformy". (raininface)

• - Slavný italský producent Carlo Ponti si pro západní trh na tvůrcích vymohl erotičtější verzi scény ztráty Milošova panictví. Scéna sice natočena byla, ale nakonec se takto upravená verze filmu nikdy veřejně nepromítala. (DaViD´82)

• - Honorář Václava Neckáře činil 160 Kč denně. Za celý film si přišel na 9 000 Kč. (M.B)