Rozchod z Íránu

Az Iran, yek jodaee

From Iran, a Separation

Dokumentární

Írán, 2013, 52 min

Tu som sa o realite v Iráne dozvedel o niečo viac, ako v samotnom filme. Obligátne zábery z festivalov a z odovzdávania cien boli povinnou jazdou, ale zaujímavejšie boli reakcie ľudí a diskusie o filme na verejnosti, to mi trochu pripomenulo naše čsfd, tie hádky o význame filmu a konaní postáv. Diskusie u odborníkov a kritikov zdôrazňovali kontroverznosť filmu a vyzeralo to ako nejaká iránska nová vlna, uvidíme, či vydrží dlhšie, ako tá naša zo šesťdesiatych rokov a či povedie k vážnej zmene v spoločnosti. Film o filme samozrejme netreba pozerať pred filmom, pretože je plný spoilerov, buď priamo z filmu alebo v diskusiách.(10.10.2015)

Dokument, který svými prostředky vypovídá o dnešním Íránu stejně jako hraný Rozchod Nadera a Simin. Mimochodem, na poměry přísné íránské cenzury si taky dovolí být hodně otevřený až drzý. Celkový dojem: 90 %.(11.10.2015)

No, tak hlavně, že Rozchod "porazil" na Oscarech film sionistického režimu (myšlen izraelský snímek Notefoot), jak mnozí mírumilovní Íránci nezapomněli zdůraznit. Ale jinak podobnost islámské republiky s bolševickou totalitou značná, stačí vědět, co se (ne)dělo v 80.letech, když Jaroslav Seifert dostal Nobelovu cenu za literaturu.(11.10.2015)

V titulcích filmu uvedeno: režie Azadeh Moussavi, Kourosh Ataee.(24.10.2015)