Luce

Luce

USA, 2019, 109 min

Julius Onah

Julius Onah, J.C. Lee (scénář, divadelní hra)

Larkin Seiple

Madeleine Gavin

Scénografie:

Lisa Myers

Kostýmy:

Keri Langerman

Pochopil jsem to tak, že při všem tom šermování stereotypy zapomínáme na skutečné lidi. A že když se některý z nich do té naší škatulky nevejde, může nám to pořádně rozhodit sandál. LUCE je přemýšlivý film, navzdory mým obavám se mě nesnažil poučovat, naopak mě nechal na holičkách svou nedořečeností, která ale v tomhle případě není jen trikem, jak zamaskovat tvůrčí bezradnost a zároveň se vlichotit sofistikovanějšímu divákovi. Nelze než doporučit.(24.9.2020)

Relatívne priemerný námet, avšak pretavený do vynikajúceho scenára. Presne takéto fundované manipulácie, ktorými sa vyznačoval Luce, ma vždy akosi zaujmú. Aj keď to jeho správanie občas prerastalo až do takého podprahového psycho-teroru, stále to dokázal krásne skryť za svoj suverénny a inteligentný prejav. Chudiatko, pani učiteľka Harriet, nemala šancu! Aj keď, až príliš ľahko sa nechala vyprovokovať a vtiahnuť sa do jeho hier. A jeho rodičia ani nehovorím... Ako sa vraví, manipulátor par excellence! Film sa mi teda páči, aj keď najmä po konverzačnej a dialógovej stránke. Sem tam sa dej až príliš komplikoval, a úplne zbytočne, akoby nám popri tom všetko chceli ešte niečo naznačiť (a vlastne v konečnom dôsledku ani neviem čo?). Anyway, well deserved 4*!(7.3.2021)

• LIVINGDEAD

Miluji herečku Octavii Spencer, ale tento film byl ujetý. Spíš jsem to bral jako varování: "Neadoptujte si cizí děcka!"(13.6.2020)

• solisoli

Intelektuálny americký pár si adoptuje 7 ročného Afrikána, že aká je Amerika veľkorysá. Harmonicky vychovávaný Luce sa stáva príkladom pre rodičov, ktorí si myslia, že majú doma anjela. Tento mýtus o Luceovi vyvráti profesorka, ktorá sa popri inom rada pletie do mravných pokleskov študentov. A oheň je na streche. Objavia sa u Lucea prskavky a začne sa riadny hypersenzitivní boj, kde sa hľadá skutočná pravda. Pomaličky vyplávajú bežne obscénne zábavky študentov, ktoré sa dostanú na druhú koľaj, nakoľko profesorku vyfauluje Lucea s rodičmi, zo školy, navyše okorenené černošským striptízom, ako to už v podobných obohraných príbehoch, býva zvykom. Trápna, mľandravá, nezáživná paródia bez precedensu.(28.9.2020)

• Arsenal83

Tim Roth a Naomi Watts si adoptovali etiópskeho chlapca, ktorému sa v škole darí a je akoby vzorom čiernej komunity. Potom mu jeho triedna učka so žabím ksichtom dá za úlohu napísať esej a všetci sú strašne šokovaní, že chlapec spomína policajné násilie. Takže Octavia mu prehľadá skrinku a nájde niečo znepokojujúce. Môže to znieť zaujímavo, ale film sám o sebe nie je až tak atraktívny. Je to dráma, kde nie je ani jeden dôvod na úsmev, všetci sú tam nejak utrápení, pridáva sa k tomu taká zvláštna hutná hudba, ale aj tak to mnou nijako nehlo. Jediná šanca je teda ak ste ešte nevideli film o rasových a genderových stereotypoch. Ale to by ste za posledných 10 rokov museli mať vypnutý TV, nemať pripojenie na inernet a doživotný zákaz vstupu do kín. Niekto hovorí, že ide o úžasný psychologický thriller, podľa mňa šlo o únavnú nudu.(4.8.2019)