Paměť – zrod Vetřelce

(festivalový název)
  • USA Memory: The Origins of Alien (více)

Vetřelec ve své době nabídl radikálně odlišný pohled na to, jak může dopadnout setkání s mimozemskou civilizací. Antiseptická prostředí naleštěných kosmických lodí vystřídala potemnělá zákoutí plná unikající páry, krve a slizu, utopické představy o inteligentních bytostech řeznická morálka korporátní budoucnosti. Scottova syntetická industriální gotika ale nevznikla jen tak z ničeho – inspirací bylo mnoho, od obrazů Hieronyma Bosche a Francise Bacona přes laboratorní výzkumy cizopasných organismů až po zapomenuté žánrové filmy z 50. a 60. let, jejichž ukázky uvidíte. Dokumentární esej představí i dosud nepublikované rodinné archivy scenáristy Dana O’Bannona a výtvarníka H. R. Gigera. (MFF Karlovy Vary)

wincow

Vadilo mi, že film hľadá vo Votrelcovi významy, ktoré doň zrejme nikto nevložil. A nemôžem si byť istý ani príbehmi o inšpirácii, pretože som náhodou videl Dark Star. Mimozemšťan tam bol skôr veselou vsuvkou ako hlavnou dejovou líniou. V tomto dokumente sa však pokúšali Dark Star vykresliť ako film kde „mimozemšťan napadne loď“, alebo ako „vtipnú verziu Votrelca“. Takže vo výsledku je to zaujímavý dokument, kde ukazujú Gigerove maľby a hovoria pritom veci, čo možno nie sú pravda. ()

rivah

Zdroje různých podob "vetřelců" a jejich vytváření a natáčení. A vychvalování se. Jen pro fandy, jinak průměrné. ()

Locksley

Spousta rádoby učených kecálků filozofuje o scénách, co podle nich chtěl režisér říct, ale Scott se tím určitě takhle nezabýval. Nejafektovanější byla aktivistka v modrých šatech a představitelka Lambertový, která ve filmu viděla sexuální podtext!!! A podobně kecalo dalších deset lidí. Jeden v tom viděl ozvěny války ve Vietnamu, další ekonomickej úpadek USA, jinej rodinný hodnoty, utlačování žen a patriarchát..., a dalo by se pokračovat. ()

Drozdo57

Niektoré informácie boli zaujímavé. Páčili sa mi aj niektoré rozhovory. Dokázal som ešte prekusnúť snahu o napchatie akejsi mýtickej symboliky do príbehu. Keď tam ale nechali prejaviť sa tú švihnutú feministku a točili niečo o tom, že Votrelec je symbolom boja proti patrialchálnej tyranii, mal som dosť. Za všetko ostatné ale musím nechať solídne hodnotenie. ()

SammyboiSK

čakal som dokument o zrodu jedného z mojich najobľúbenejších filmov a dosť možno najlepšieho sci-fi filmu a dostal som 95 minútovú video esej/analýzu diela. samozrejme ocenujem snahu o originálny pohľad na vec, ale v podstate sa nič nového nedozvieme okrem nejakých mini maličkosti (napr. čo znamená "nostromo"). najväčší problém filmu je že ide až moc do hĺbky v mnohých veciach ktoré nie sú vôbec dôležité. niektoré názory boli zaujímavé, ale naozaj som nepotreboval vedieť že Votrelec je v skutočnosti o šovinizme a patriarche. film ale obsahuje aj nejaké pikošky z natáčania, čiže je nakoniec z toho iba taký divný miš maš. za mňa celkom zbytočná záležitosť 5/10 ()