poster

Paměť – zrod Vetřelce (festivalový název)

 • USA

  Memory: The Origins of Alien

 • Austrálie

  Memory: The Origins of Alien

 • Nový Zéland

  Memory: The Origins of Alien

 • Velká Británie

  Memory: The Origins of Alien

Dokumentární

USA, 2019, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Goldbeater
  ****

  Dokument Paměť se zabývá zrodem Vetřelce ve dvou významech - nejprve zrod námětu, aneb jaká všechna díla a autoři měli vliv na to, aby byl ikonický Vetřelec takový, jak ho dnes všichni známe. Tato část je poměrně dost věnována scenáristovi Danu O'Bannonovi a jsem rád, že tento poměrně nedoceněný tvůrce má v dokumentu mnoho prostoru. Poté se pomyslná druhá část snímku zabývá zejména již doslovným zrodem vetřelce v jedné z nejnezapomenutelnějších scén světové kinematografie, kdy se nám dostane poměrně podrobného rozboru o tom, jak se natáčel tzv. „chestburster“. Ač jsem byl během sledování dokumentu párkrát mírně na rozpacích - přijde mi, že se režisér Philippe až moc upnul k mytologii o fúriích a věnuje jí až zbytečně moc času, a zejména hysterický výlev emocí Clarke Wolfe mi připadal hodně mimo - převládá jinak spokojenost z informacemi nabitého a solidně zpracovaného dokumentu, u nějž oceňuji i to, že se tvůrci nebáli i trochu obout do respektovaného Ridleyho Scotta, který v posledních letech novými vetřelčími prequely ukazuje, že asi zapomněl, co dělalo původního Vetřelce nezapomenutelnou perlou světového filmu. [KVIFF 2019](29.6.2019)

 • poz3n
  **

  No nevím. Chvílemi jsem měl pocit, že nesleduji dokument, který by svými informacemi rozšiřoval pozadí vzniku legendárního filmu, ale že koukám na senzacechtivý a chvílemi téměř konspirační patvar, kde se každý předhání v co nejexpresivnějším podání historek a zážitků. Za mě tedy jako hodnotný dokument týkající se dějin kinematografie naprosto nedostačující, jako popkulturní televizní výplň dosti průměrné. Nechápu, proč to je na KVIFF. //KVIFF 2019// 4/10(1.7.2019)

 • noriaki
  ***

  O archeologii se říká, že když něco opravdu chcete vykopat, tak to taky vykopete a nezáleží, že jde nejspíš o něco úplně jiného. Analýza filmu je v principu to samé, jen interpretace je ještě volnější. K části věnované psychologickému a sociologickému (?!) rozboru Ridleyho klasiky bych tedy přistupoval se zdravou skepsí a lehkým úsměvem. Zato první polovina, v níž autoři představují zdroje, z nichž scenárista a režisér čerpali inspiraci, nemá chybu. Většinu z filmů jsem si okamžitě zařadil do svého téměř nekonečného seznamu filmů které je nutné vidět.(6.3.2020)

 • kajas
  ***

  Na předchozí film režiséra Philippa (rozebírající kultovní sprchovou scénu z "Psycha") jsem slyšela samou chválu, takže jsem se rozhodla vyzkoušet analogicky zpracovaného "Vetřelce". Jenže první polovina filmu byla plná cizích (alespoň pro mě) mluvících hlav vzpomínajících na osoby, které mi většinou také nic neříkaly. Část o fúriích mohla být určitě kratší. Tím jsem trochu otupěla, ale všechno vynahradila mnohem zajímavější druhá část filmu, která se skutečně zaměřila na genezi jedné z nejslavnějších scén sci-fi hororových snímků. Skalním fanouškům tak doporučuji, nám obyčejným divákům už méně.(30.6.2019)

 • vyfuk

  [KVIFF 2019] Takový dokument na pohodu. Nevím jestli šlo i o to, že jsem předtím byl na dvou filmech, kteří mne neoslovili skoro nebo vůbec a tak jsem byl za svět Vetřelce asi i rád. První díl je můj oblíbený, takže když dokument tedy se věnuje samotnému základu, je to radost. Sice se na začátku trochu divím jestli jde o dokument, ale jsem později ujištěn a spokojen. Ukáže se nám, co to v hlavě nosil O'Bannon, jak pomohl Giger a jak Scott to vše přivedl konečně do reality. Nějaké zákoutí z natáčení a podobně. K tomu všemu. Pak už jenom je trochu škoda, že nám nic neřekl samotný režisér a nebo hlavní představitelka. Ale to je fakt, který si uvědomíte až na konci, takže vám to vlastně vůbec nevadí. Pro fanoušky povinnost, pro normální kamarády snadno přehlídnutelná záležitost, která by byla ale škoda nevidět.(7.7.2019)