Lovná zvěř (festivalový název)

• Austrálie

Andrew Lesnie

Ashley Irwin

Kostýmy:

Dianne Kennedy

V tomhle případě mě zřejmě postihnul totální error, protože míjet jednu z nejvýraznějších australských exploatací by bylo skoro pro ostudu. Ok, za chybu se obdaruju nějakou tou fackou (plesk, plesk) a teď k filmu. Fair Game šlape jak dokonale promazaný stroj. Akce od začátku do konce, neutuchající napětí, nádherné scenérie rozpálené Austrálie a trio agresivních zmrdů, co udělají lovenou kořist z hlavní hrdinky. Ta je nejenom krásná a nesmírně sympatická, ale i - bohužel pro záporáky - poměrně schopná v jízdě na koni, střelbě, svařování a kladení různých pastí. Jejich hra na kočku s myší se během filmu několikrát přehodí, než dojde k velkému akčnímu finále. Do toho si připočtěte rockovou muziku, plus minimum dialogů, plus bradavky hlavní hrdinky, plus chytrej pes, plus neodolatelný klokani... ale co, mrkněte se sami! :)(9.1.2016)

Fair Game je "seriózní" exploitation a třeba nevraživost mezi postavami je skvěle vybudovaná, tj. pomaličku a polehoučku. Ale má to i své vtipné momenty, např. když hrdinka chlapům svaří zbraně (!)(a žádnou si nevezme) a oni pak vytáhnou ze skrytých kompartmentů další, nebo když chlapi svorně nakráčí do jeskyňky, kde se přece nikdo nemůže skrývat, a pak tam uvíznou, nebo když musí uhýbat rozjetému traktoru s cirkulárkou... Bohužel, Peckinpahovi Strašáci jsou mnohem drsnější, Sám doma mnohem zábavnější a cokoli jiného 80s' mnohem vděčnější. Nakonec to nejlíp pořešil ten pes, co se na půl filmu ztratil v buši a přišel do baráku až když bylo po všem.(22.5.2016)

• Chrustyn

Vyjma "Krokodýla Dundee" dostávali se do světa v 80. letech z Austrálie docela drsný kousky s neskutečně syrovou atmosférou rozpálené Austrálie. Ať už to byl "Šílený Max" nebo béčkový "Razorback/Kanec". Neznámý "Fair Game" je přesně ten typ drsného filmu, kde je kladnou postavou jen hlavní hrdina (v tomto případě "ona") a všichni ostatní se jí snaží co možná nejbrutálnějším způsobem sprovodit ze světa, což se samozřejmě obrátí proti nim. Bohužel docela slabota a z "hunterskýho" žánru si raději dám Wooův "Živý terč", který sice není syrově drsný ale určitě o hodně zábavnější.(6.9.2011)

Odľahlá farma uprostred nehostinnej, zemitým prachom posiatej časti Austrálie, je domovom a takým malým prírodným kráľovstvom nádhernej ochrankyne zvierat a silnej ľudskej osobnosti – Jessicy. Nad jej doposiaľ pokojným životom sa ale začínajú sťahovať tmavé mračná, vyvolané nečakaným príchodom trojice ozbrojených pytliakov divokej zvery. Ich záujem sa čoskoro preorientuje z kengurieho mäsa na mäso ženské. Vzájomné, spočiatku nevinné, ale obťažujúce podpichovanie, vyvrcholí po nevyberavom “exploitation” besnení až ku tvrdej, vždy akčnej odplate. Parádna, ale bohužiaľ pravdepodobne zásluhou podcenenej propagácie a distribúcie, málo známa exploit perla svojho žánru. Akcia strieda akciu, krásna hlavná hrdinka, hnusácki pytliaci s plným vybavením, kaskadérske kúsky, množstvo vypätých situácii, nádherná príroda, kamerová štylizácia, hudba, silný príbeh ...a mnoho ďalšieho, to všetko pozdvihuje Fair Game na kvalitu prvej triedy. Objektívne ale musím povedať, že jednanie ústredných postáv nebolo vždy najšťastnejšie čo sa uvažovania týka. Ale zas slabšie chvíľky má azda každý :) Navyše Mario Andreacchio sa do tvorby Fair Game pustil s celým srdcom a vášňou, preto to minimum akýchkoľvek malicherných nepresností sa razom stráca nenávratne do stratena. Fair Game nepochybne reaguje vlastným invenčným spôsobom na radu predchádzajúcich exploitation filmov, ja som si ale spomenul na o dva roky staršieho TERMINATORa - Jessica, srdnato bojujúca ako Sarah Connor proti neporaziteľnému stroju na zabíjanie. BTW je možné, že aj samotný Quentin Tarantino obľubujúci staré grindhouse klasiky, sa nechal pri tvorbe svojho DEATH PROOF z časti inšpirovať práve Fair Game.(18.9.2009)

Špičkový akční australský explotaition nášup!!!! Na tenhle film mohu mít prostě jen slova chvály a absolutně žádnou výtku. Už strašně dlouho se mi nestalo, že bych od samého začátku do úplného konce zůstal u obrazovky jak přibitý kladivem. Okamžitě od prvních minut začíná tradiční exploitační mrazení z bezprostředního ohrožení, které tlačí na osamělou překrásnou hrdinku filmu stejně intenzivně a nekompromisně, jako na samotného diváka. Úžasné na filmu prostě je, že absolutně nedává divákovi čas na vydechnutí. Film má neuvěřitelné akční grády od samého začátku do grandiozního konce. Krásná mladá ženská je obtěžována v okolí svého příbytku v Austrálii třemi hovady vybavenými monstrózním autem, řadou palebných zbraní a zejména žádnými zábranami. V podstatě celý film nemá hrdinka proti partě buranů žádnou šanci a zažívá pouze teror, zabíjení zvířat o které se stará a pečuje a ustavičné nahánění a násilí. Ve chvíli, kdy jsem měl pocit, že film trochu ztratil na tempu, okamžitě nabral dech v podobě opravdu pobuřující scény, a pak už tu byla jen pomsta a tu jsem si vychutnal opravdu do sytosti ... Absolutní špička v oblasti subžánrů jako je "explotation", "rape and revenge" apod. Přitom však neuvěřitelně akční dinamická podívaná, která nepovolí ani na vteřinu. Film jasně reaguje na exploitační brutality let 70. a jen díky zemi, kde byl natočen (Austrálie) mohl vyjít v letech 80., které jak známo v USA tvrdě cenzorsky tyto filmy postihovaly ... S naprostým klidem se pak vyrovná a pro mne i předčí většinu dnešních exploitation horrorů... Jinak musím vyzdvihnout triky, akci, kameru, střih, herečku, která se nebála nahoty, úžasné záběry na neokoukanou přírodu, prostě vše. Tohle je pro mne v oblasti exploitation žánru naprostý TOP, protože je úžasně spojen s akčním žánrem a v podstatě i thrillerem ... Pro příznivce žánru je tato zapomenutá bomba naprostou povinností!!!!(26.2.2009)