poster

Sousto (studentský film)

 • anglický

  The Loaf of Bread

Krátkometrážní / Drama / Válečný

Československo, 1960, 12 min

Režie:

Jan Němec

Předloha:

Arnošt Lustig (povídka)

Scénář:

Jan Němec

Kamera:

Jiří Šámal

Scénografie:

Jan Pacák

Kostýmy:

Růžena Adamcová
(další profese)
 • Hwaelos
  *****

  Vynikající prvotina Jana Němce. Režisér perfektně buduje napětí rytmizací zvukové stopy a zručně využívá subjektivního pohledu kamery. Nebojí se zastat při jednom pohledu třeba i půl minuty, což by v rukou amatéra mohlo způsobovat trapné rozpaky - obzvláště při dodržení jednoty času. Němcova režie je však suverénní už od dob jeho studia a snadno dokazuje, že se silným námětem a pevnou rukou není třeba komplikovaných scenaristických konstrukcí. Marno si povzdechnout, proč to, co se dnes točí jako absolventské snímky na uměleckých školách, nedosahuje zpravidla ani chlupatých lýtek Sousta.(10.1.2010)

 • mchnk
  *****

  Někteří režiséři (zvláště pak ti z dálného západu) nejsou schopni atmosféru a důsledky nacistického programu vyvražďování podchytit ani ve dvou hodinovém celovečerním filmu. Janu Němcovi se to podařilo v 10.minutovém studentském. Až neuvěřitelně paradoxně to zní, a zároveň i hřeje u srdce každého diváka československé kinematografie.(24.5.2013)

 • Radko
  ****

  Ilustrácia životnej pravdy: "Na chleba sa ťažko robí." v desaťminútovke plnej napätia. Trojica muklov zo zberného tábora sa snaží získať pred plánovaným útekom peceň chleba. Riskujú život. Atmosféra i napätie: sto bodov. Zvláštne pôsobilo pár detailov: väzni sa presúvali popod koľaje ani čo by boli duchovia, ktorých si bdelé oči dozorcov a vojakov nevšímajú; trest strážcu vagóna za priblíženie sa väzňa k zdroju chleba bol nedbalý, streľba priamo v lágri sa nikoho z väzňov vôbec netýkala, nevšímali si ju. Drobnosti, ktoré sa možno dajú vyvrátiť. No "vďaka" nim len za 80%.(28.4.2015)

 • gudaulin
  *****

  Klobouk dolů, na to, že Němec tento film natočil jako svou studentskou práci, pak jde o skvělý kousek, který nemá žádnou protiváhu, pokud ho srovnám s projekty dnešních studentů filmových škol, které mám možnost vídat v Noci filmových nadějí. Brilatní minimalistická studie lidského strachu, touhy přežít, odvahy a sebeobětování. Deset minut nabitých takovými emocemi se hned tak nevidí. Černobílý obraz jen podtrhuje syrovost prostředí a depresivní atmosféru. Celkový dojem: 90 %.(19.5.2009)

 • petaspur
  ****

  Tři vězni se při zastávce vězeňského transportu potřebují najíst, aby získali dostatek sil k plánovanému útěku z koncentračního tábora. Chtějí využít toho, že o několik kolejí dál stojí vagón s chlebem střežený ozbrojenou německou hlídkou. Na získání bochníku chleba mají podle svých propočtů čas v délce 57 vteřin. Pro podvyživeného člověka, který nesmí být při běhu spatřen je to nadlidský výkon, ale možná také poslední šance na přežití. A tak se "šťasně" vylosovaný běžec staví do bloků, aby absolvoval svůj životní sprint.(17.5.2009)

 • - Sousto byl první hraný snímek FAMU, který získal mezinárodní uznání na profesionální scéně. (Naia)