bart_

Půvabná poetická mozaika o dvou španělských lesbičkách, která je zároveň sofistikovanou vykrádačkou dechberoucího formalismu Alfonse Cuaróna. Isabel Coixet zde fantasticky pracuje s estetickou desaturací a disponibilitou mizanscény, jejíž kompoziční aranžmá musí nahánět intenzivní orgasmy snad každýmu cinefilovi - a přestože řemeslo jako takový je prostě výborný, gradace krapet stagnuje - což je spíš deficit toho, že snímek je inspirován na základě skutečných událostí, jimž se posléze těžko věří, že se fakticky udály. Ústřední dvojka v podání Natalie de Moliny a Grety Fernandéz je prostě skvělá, a divák s nimi okamžitě naváže až intimní empatie. A ačkoliv jde veskrze o mravní agitku vůči legalizaci manželství stejného pohlaví a kritizující homofobii, tak bych byl stejnak rád za to, aby Netflix v budoucnu sral zvysoka na mainstreamovou žumpu, a raději preferoval produkci takových znamenitých nezávislých artovek - když už má takovou slabost pro queer tématiku, tak ať prostřednictvím indie projektů.... Verdikt: 8,8 hispánských řeholnic z 10 [#PRIDE2020] ()

ing.man

Nejsem tak protřelý filmy abych mohl říct cokoliv fundovaného. Někdo tady píše, že je to vizuálně okopírované, to já nevím. Mě se film líbil, byl zpracován hezky, byl to obrazový zážitek a víc mě zajímal asi příběh. Nenapadá mě nic a pokud to někomu přijde rozvláčné, tak ať koukne nan něco z japonských filmů aby poznal co ten pojem znamená :D. ()

Marze

Isabel Coixetová přeměnila skutečný životní příběh dvou španělských žen sezdaných v roce 1901, z nichž jedna předstírala, že je muž. Elisa Sánchez Loriga (hraná Natalií De Molina) a Marcela Graciela Ibeas (Greta Fernandez) byly dvě ženy. Byl z toho skandál v novinách a pár plánoval uprchnout do Jižní Ameriky, aby jejich svatba nebyla anulována. Coixet se evidentně snažila vytvořit něco tragického a inspirativního. Love story, která ukazuje odvahu páru a jejich vzdor. Moc vášně ve snímku nevidím, ani mnoho radosti. Monochromní černobílý film připomíná pohlednici z art shopu. Herecké výkony obou aktérek jsou vynikající, ale film jako by postrádal energii. ()

Malarkey

Naprosto v podobném duchu jako o pár let starší Roma ze stejné produkce. Černobílé, založené na skutečné události, místy zajímavé jak příběhově, tak obrazově, ale těžce spací, když na to přijde… ()

Arsenal83 odpad!

Skutočný príbeh Elisy Sanchez Loriga, ktorá si v roku 1901 zmenila identitu na mužskú, aby sa pokúsila "oženiť" so svojou lesbickou priateľkou. Áno, týmto sa preslávila. Sú homosexuálne orientovaní ľudia, ktorí sa preslávili niečím iným ako svojou orientáciou a je ich naozaj veľmi veľa. Táto sa preslávila týmto. No to je fakt úspech. Ale filmová propagácia naďalej tlačí spoločnosť k rozkladu, za to im gratulujem. Ak by bol film ponechaný v artovom režime a zdôrazňoval lásku medzi dvomi ženami len v tej citlivej oblasti, tak to by ešte šlo, ale on to zase musí ťahať do explicitnosti, aby sa ukojila aj hnusne škuľavá režisérka. ()