Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

• packa

Už jako dítěti se mi hnusila díla, která se kolegům dětem snažila namluvit, že kdejakej desetiletej fracek je mnohem chytřejší, zdatnější a bystřejší než ostatní dospělí. Foglarovky jsou dokonalým zhmotněním podobných blábolů. Děcka, vykašlete se na různé bobří řeky a přečtěte si raději Julese Verna.(20.6.2006)

Člověk se přeci jen rozmlsá, když vidí adaptace podle knižní nebo komiksové předlohy. Zvykne si, že postavy ve filmu jaksi odpovídají své kreslené předloze. Bohužel u Záhady hlavolamu těžce divák narazil. Pravda, Jindra Hojer, Červenáček a Metelka docela se povedli, ale proč tak potlačili Červenáčkův potenciál obtloustlého vtipálka a chlapce s rozhledem, který sice je šašek, ale blbec to není. A konečně, proč vybrali na roli vůdce týmu Mirka Dušína takové nemotorné jelito, které, a ruku na srdce, připomíná Aničku s Downovým syndromem z filmu Rekviem pro panenku. Proč? Trochu to ještě vykompenzovali Širokem neboli Janem Třískou, ale nikdo mi už nevysvětlí toho Dušína. Bohužel jsem příliš úzkoprsý, abych se nad to povznesl a tak jdu s hodnocením dolů.(20.7.2011)

Tvůrci se určitě potýkali s tím, kolik toho z původní knížky přenést na obrazovku - proto nechápu, že příběh seriálu je zpatlanec z prvního dílu Záhady hlavolamu a zároveň dvojky Stínadla se bouří, jednotlivé události autoři prohazují jak se jim hodí, často nesmyslně - např. pro neinformovaného zbytečná několikaminutá scéna s listem gingko biloba. Jako otrávený ortodoxní fanda bych dal i tři hvězdy, ale vizuální stránka seriálu je úžasná a zjevně nákladná, až se nechce věřit, že všechny ty chátrající domy jsou v ateliéru - dokonce se podařilo i obsazení a za úspěch s dvojníky Rychlých šípů tleskám. Celkem věrohodně se přenesly i jejich charaktery (vždycky jsem si myslel, že Mirek Dušín je čestný robot a ten herec tomu odpovídá). :-)(12.8.2010)

Pro mě jeden z nejlepších tuzemských seriálů, ze kterého Foglar doslova dýchá. Ta tajemnost, místy až hororovost v kombinaci s nebarevným filmem... tohle jinak, než za plný počet ani nejde. Kultovní záležitost a doslova povinnost pro všechny milovníky kvalitní a napínavé podívané. 95%(5.5.2012)

Jarolav Foglar a jeho knihy byly moje mládí.Protože tenkrát ( až na pár měsíců v roce 1968 ) Rychlé šípy nesměly vycházet,četl jsem je v časopise Mladý Hlasatel a Vpřed,které měl schované můj otec.Když natočili tento seriál,bylo mi celkem jedno jaké má nedostatky a měl jsem ho rád.Když nemohl být později promítán,sehnala mi matka někde Knihu na půjčení a pak mi jí pomohla opsat,protože jsme netušili,jestli ještě někdy vyjde.Podobně jsem pokračoval s druhým dílem Stínadla se bouří.Nemůžu jinak hodnotit než plným počtem bodů.(15.4.2011)

• - Scény bojů na rozdělovací třídě mezi vonty a druhostraníky se natáčely v Olomouci, kde byla použita, na dnes používané tramvajové trati, historická tramvaj DP města Olomouce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Václav Sloup ztvárnil Mažňáka ve svých 33 letech. (M.B)

• - Seriál se měl původně natáčet na barevný film, nicméně pro zachování temné až hororové atmosféry se od tohoto rozhodnutí upustilo. (Nach)