Reklama

Reklama

Rocketship X-M

  • angličtina Expedition Moon
Trailer

Obsahy(1)

Raketa s pětičlennou posádkou odstartuje s cílem přistát poprvé v historii na Měsíci. Kvůli roji meteoritů musí kosmonauti změnit plánovanou trajektorii a raketa je nakonec nucena přistát na Marsu. Zde naleznou ruiny dříve zřejmě vyspělé civilizace. Proč tato civilizace zanikla? A není možné, že by izolované skupinky Marťanů ještě mohly někde přežívat?

Za $94 000 bylo i v roce 1949 těžké natočit uvěřitelný film o cestě na cizí planetu. Na tento výlet na Mars ale stačilo pouze několik dní natáčení v poušti Mojave v Californii, v kaňonu Red Rock. (p6qwre)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Ja proste kdyz vidim Lloyda Bridgese..., tak si vzdycky vzpomenu na Zhave vystrely. :-) To mi ten dramaticky zazitek trochu ztezovalo. Ale jinak jde o celkem hezke (i kdyz z dnesniho pohledu samozrejme strasne naivni) sci-fi, s raketou, ktera vypada jako vibrator, partou astronautu, kteri chodi na marsu v plynovych maskach a cepicich, a jedne pekne astronautce. Priznivce sci-fi to urazit nemuze, a nejde rozhodne o zadny vyrazny podprumer. 3+ ()

p6qwre 

všechny recenze uživatele

Tak konečně můžu porovnat dva filmy, které byly natočeny v začátcích boomu amerických sci-fi v padesátých letech. Vysokorozpočtový, v Technicoloru natočený Destination Moon (1950) slavného producenta George Pala a béčkový, rychle a levně natočený Rocketship X-M režiséra Kurta Neumanna. Zatímco Destination Moon díky drahé promotion a svému úspěchu celý boom odstartoval, Rocketship X-M právě této propagace šikovně využil. Šel do kin přibližně ve stejnou dobu, dokonce s heslem „This is not Destination Moon“___Scénář Rocketship X-M (eXpedition Moon) jde trošku dál nežli v Destination Moon, kde se jedná opravdu pouze o cestu na Měsíc a zpět. Divák dostane i klasické poselství proti atomovým zbraním. Na tricích, kterých je naštěstí málo, je velmi vidět nízký budget (v DM jsou zase triky špička ve své době), herci jsou OK, dialogy také.___Bohužel mne to ale příliš nebavilo. Žádné napětí, žádná atmosféra, na béčkový film ani příliš nechtěně legračních scén. Srovnání s Destination Moon tedy z hlediska zajímavosti pro mne dopadá víceméně nerozhodně. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

"Kvůli roji meteoritů musí kosmonauti změnit plánovanou trajektorii (k Měsíci) a raketa je nakonec nucena přistát na Marsu." To by mělo zhruba napovědět, jakou důležitost snímek přikládá vědě. Na rok 1950 to i tak není špatné. V porovnání se stejně starým Destination Moon ovšem bledne prakticky ve všem, od efektů, přes herce až po scénář. První polovina je ukecaná a veskrze nezajímavá. Po příletu na rudou planetu se děj rozběhne a najde nové dno naivity. Chrabrá posádka vyjde do pustiny vybavená tak nedostatečně, že by měla co dělat i s prostředím v promořeném Kauflandu, natož aby přežila na Marsu. Mám rád brak, ale ať proboha nepředstírá, že je něco víc. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Takové příjemné, ne až tak vynikající béčko, kde je ještě mladý Lloyd Bridges. Na podobných béčkách se mi velmi líbí to, jak je využíván nízký rozpočet. Je vidět, že je to levné, ale filmaři se přesto snaží, aby to vypadalo dobře, aby se něco dělo. Pravda, hlavně se mluví, ale tady mi to až tak na škodu nepřišlo. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Slušně odvedený a celkem chytrý film, bohužel poměrně hodně ukecaný a místy naivní. Třeba střet s místními divochy na Marsu byl spíše než cokoli jiného především legrační, jakkoli mělo jít o jednu z klíčových scén filmu. A to samozřejmě nemluvím o tom, že na procházku po Marsu stačí mít kyslíkovou masku a jde se. Celkem mě i iritovaly záběry na Mohavskou poušť, které jsou příliš dobře známé z jiných filmů - ne tedy, že by si tvůrci pomohli "výpůjčkou" jiných filmů, ale jednoduše natočili místa profláklá z westernů té doby. Na druhou stranu, přestože se film bere hrozně vážně, špatný určitě nebyl; nečekaný závěr pak vynahradil místy plíživou předcházející nudu. Tak jako ostatní, ani já se nevyhnu srovnání s generačním souputníkem Destination Moon - a v něm právě kromě závěru milá Rocketship X-M dost prohrála. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (8)

  • Propagační materiál k filmu nesl důležité sdělení: "This is NOT Destination Moon." (Oktavianus)
  • Když byl film v roce 1950 uveden do kin, byl černobílý, kromě sekvencí na Marsu, které byly kolorovány, aby dodaly pocitu cizosti "rudé panety" Marsu. Tehdejší televize však toto rozlišení neuměla převést, a tak byl film dlouho zobrazován pouze černobíle. Červený odstín Marsu byl přidám pro VHS až v roce 1980. (Oktavianus)

Reklama

Reklama