Punk je hned!

Punk je hned!

Punk Never Ends!

Slovensko / Česko, 2019, 70 min

• sasankinbrat

Na film som sa veľmi tešil, aj keď už jeho názov ma nabádal k opatrnosti. Na punk sa nechodí do kina, punk sa žije. Kvitujem obsadenie nehercov, s ktorými určite nebolo jednoduché pracovať. Film tak získal na autenticite, ktorá je v slovenskom filme želateľným javom. Kamera, síce dokumentárne pôsobiaca, zapôsobila dobre, ale strihová skladba miestami vyrušovala. Rozhodnutie pre originál hudbu považujem za správne. Jej spracovanie už potešilo menej, pretože od pravej punkovej hudby pre tento film má asi tak ďaleko, ako je zo Stupavy do Tokya. Je mi jedno, že na hudbe sa podielali aj známejšie mená, keď to sem raz nesedí, podobne ako nesedí samotný názov filmu. Tiež na to že režisér je súčasne scenárista, ktorý na rozdiel od réžie má už nejaký ten scenár za sebou, scenár považujem za zlý vtip. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že aj tu sa improvizovalo. Pôvodne plánovaný (sociálny?) dokumentárny film by ma zrejme zaujal viac, aj keď z prostredia sociálneho suterénu tu toho bolo natočeného veľa. Jurovi Šlaukovi v ďalšej tvorbe držím palce, ale tentokrát sa ako filmový režisér - debutant zahryzol do priveľkého sústa.(21.3.2019)

• Joker Punx

Vidláci, retardi, čórky, fetky! Hlavní postava filmu krade a fetuje a žije s ženou a malím dítětem ve špinavý chatrči, chudák dítě co žije v takovym hnusu, jak u cikánů, takovýho fotra bych fakt nechtěl. Tohle má bejt jako punk? Si děláte prdel? Jasnej odpad! Tenhle film a postavy v něm nemají nic společnýho s punkem a je mi u prdele jestli to vychází ze skutečných událostí, tohle neni punk! Tohle je totální shit! Solidní sračka! ;)(24.3.2019)

Príjemnou autenticitou nadýchaná, odľahčená sociálna dráma so zdravým nadhľadom. Síce bez ďalšieho formálneho či obsahového presahu, ako i škrípajúca v zopár (ne)hereckých výkonoch (najmä ženské postavy), no Kovačovský svojou charizmou film (a ďalších nehercov) tiahne od prvej minúty do poslednej a zabezpečuje že snímok dýcha vlastným životom. Nie je to ešte úplne gól, no i tak, palec hore a podporu takejto tvorbe na Slovensku. Chýba tu ako soľ.(8.4.2019)

Drsná sonda do života, ktorý snáď nikto neokúsi. Je to tak akurát dlhé, štýlovo chytľavé a jediný problém mám vlastne iba s tým, že podaktorí (ne)herci nestíhajú. Podobné počiny nepotrebujú mať premakaný dej. Úplne stačí, že dokážu predať svet, kde sa odohrávajú. A to sa tu podarilo. V rámci festivalov by z toho mohol byť celkom slušný hit. 8/10(21.3.2019)

• Biopler

Punk nezomrie, hovorí nám záber v závere. Akoby hlavný predstaviteľ bol aj zosobnením punku. Zišlo by sa ho prevychovať, k tomu by mu mohol dopomôcť Harry Callahan. Film je to slabučký, ktorý v nadávaní prekonáva aj legendárne Casino. Scenár plný nadávok, slovných útokov, kecov v krčme nad pohárikom a nefunkčnou telkou sú otrepané a ničím nezaujali. Ani zábavné to nie je. Navyše veľakrát nebolo postavám rozumieť, jednak kvôli ich mrmlaniu, druhak kvôli faktu, že hudobný podmaz bol intenzívnejší ako dialóg. Debutantský výkrik chlapíka, ktorý má rád vláčiky. Tých strčil do snímku celkom hodne, no zámer neozrejmil.(22.3.2019)

• - Jeden z hlavních představitelů, Juraj Gerža, zemřel den před premiérou na následky autonehody. (tobykout)