Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

DK197

Originální námět, skvělá kamera, výborné obsazení a velká dávka humoru. Člověk se u toho i zamyslí - co kdyby to bylo možné? ... I tak mi něco brání v plném počtu. ZATÍM. Doporučuji. ()

motyka52

Tři a půl hvězdičky po prvním zkouknutí. Ale jak to tu tak čtu, na první zkouknutí se v tomhle případě moc nehraje. Docela to chápu. Předpokládám, že napodruhé mi to do sebe zapadne víc a hvězdičku přihodím. Ingredience tam jsou, chemie ústřední dvojice i herecké výkony prakticky všech zúčastněných jsou špičkové. ()

gabo

18 rokov som ten film „evidoval“, ale nemal som na neho chuť. Vedel som, že ho písal Charlie Kaufman, ktorý píše zaujímavé „divné“ filmy, ktoré sa mi ale príliš nepáčia. Tak som odolával. Až do včera. Po prvých minútach som si hovoril... fajn, vyzerá to fajn... v polovici filmu, veľmi fajn, pár divných scén, ale v kontexte majú zmysel. Ako sa film blížil ku koncu, tak som pochopil, prečo ho väčšina filmových časopisov a webov umiestňuje na popredné priečky najlepších filmov 21. storočia a najlepších filmov vôbec. Teraz už môžem konštatovať aj ja, že sa jedná o jednoznačne NAJLEPŠÍ film Charlieho Kaufmana, NAJLEPŠÍ a NAJORIGINÁLNEJŠÍ romantický film aký som kedy videl, NAJLEPŠÍ film Jima Carreyho, atď. Standing ovation pre Charlieho Kaufmana a Michela Gondryho. Zaradený možno naveky v mojej TOP10 . ()

Bragi66

Když někdo řekne: "SF  vztahové drama a ještě k tomu romantické", tak by každému ortodoxnímu SF příznivci měly okamžitě naskákat pupeny odporu. Tohle je ale jinak, je to opravdu sofistikovaně vytvořeno. Vřele tento film doporučuji k zažití s upozorněním, že si to vyžaduje plnou pozornost, ne jen nějaké to shlédnutí. Inu je to scénář Charlie Kaufman. ()

Jenda1cz

Surrealismus. Romantické (pro někoho to může být tvrdší, ale zase je to opravdové). Moje introvertní část skákala. Jak to tak čtu a slyším, asi jsem jeden z mála, komu film i herecké výkony připadaly naprosto normální. ()

JB001

Dlouho jsem se chystal ke shlédnutí tohoto filmu a když jsem se k tomu dostal, tak mne to neoslovilo. Vydržel jsem jen 45 minut a pak to vypnul... Holt nejsem cílovka. Moje radosti i starosti byly a jsou diametrálně jiné ()

stromtrupr13

!LEHČÍ SPOILER TAK DO PRVNÍCH 30 MINUT FILMU! Ani nevím co na to říct. Naprosto dechberoucí snímek, který musí rezonovat snad s každým divákem. Krásné podaní toho jak fungují vztahy, rozchody a celkově lidský psychika, když v ní hraje roli láska. Přesto že hlavní zápletka je o vymazávání paměti, bylo to napsané a podané velmi realisticky a věrohodně. Kdyby vymazání paměti bylo možné, takhle nějak si představuju samotnou psychiku lidí, co to podstoupí. V podstatě po emoční stránce je pro mě tento film 10/10, co se týče samotné logiky toho byznysu a využití vymazání paměti, tak s tí mám lehčí problém; nebudu ale raději říkat co, abych zbytečně neprozrazoval děj. Líbilo se mi, že se snímek nebál ukazát vše co do vztahu patří, jak to hezké, tak i to ošklivé. Navíc obě tyto kvality vyzdvihnul tak, že jsem se naprosto dokázal vcítit do kůže obou hlavních postav. Celkově to, jak to bylo zachyceno je pro mě velmi stotožnitelné a za to chválím. To vše by samozřejmě nebylo možné, bez naprosto úžasných hereckých výkonů jak od Jima Carreyho, tak od Kate Winslet. Chemie, kterou na obrazovce měli, byla nepopsatelná, skoro jako bych se koukal do soukromého života skutečného páru. Bohužel musím říct, že hudba mi v tomhle filmu vůbec nesedla. Přišla mi jak kdyby patřila do jiného filmu, mozná Sám Doma. V nějakých scénkách byla v pohodě a neměl jsem s ní problém, ale v jiných mi vážně vadila. Je možné, že to je jen má preference a ostatním to nebude vadit, ale mně osobně to vadilo. I přes těch pár negativ, si myslím že Eternal Sunshine of the Spotless mind je naprosto užásný snímek, který krásně zachycuje realitu vztahů. A musím se přiznat, že na konci mi ukápla nejedna slza. Za mě je to naprosto úžasný film, který by každý měl vidět. Mozná jen nedělejte stejnou chybu jako já a nekoukejte se na to, pokud si procházíte těžkým obdobím, ale jinak vřele doporučuju! ()

Jirka.Arbter

Strašně pěkný film, jehož pointu jsem možná zcela nepobral, ale přijde mi, že u něj jsou stejně důležité pocity, které během něj máte. Chvílemi srdceryvný, chvílemi vtipný, někdy i děsivý, ale napříč celou svou délkou zábavný. "Proč se zamiluji do každé ženy, která mi věnuje sebemenší pozornost?" Nad tím taky často přemýšlím, Jime. ()

macisek

Zatraceně…… už v prvních minutách filmu jsem věděl že vážná role kterou hraje Jim Carrey bude něco. Krásný zamilovaný film do kterého se může divák vžít, protože nebudeme si nalhávat všchni máme někoho na koho chceme zapomenout…… ()

KuceraJohny

Sedím před počítačem a už půlhodinu váhám jestli tři hvězdičky nebo dvě. Kdybych mohl, tak dám tak dvě a půl, ale to nejde, takže nakonec pouze díky hereckému obsazení dávám tři. Dokážu pochopit, proč se to tolika lidem líbí, ale mě to prostě nezasáhlo. Námět je perfektní, ale nevím proč jsem se nemohl do příběhu vcítit. Možná je to naprostou odlišností všech postav, což způsobuje, že nikdy při sledování nebudu víc než pouhý divák. Jak jsem již psal, herecké obsazení je tu špičkové, ale... Jim Carrey mě tu moc nebavil, spíše bylo příjemné vidět známou tvář. Kate Winslet, sice asi dokázala perfektně vystihnout napsanou postavu, ale já ji vyloženě nesnášel. Potom je těžké koukat na zamilovaný příběh, když vlastně nechcete aby hlavní postava skončila s tou druhou. Když teď přemýšlím, tak možná právě Clementine je tím hlavním důvodem, proč se mi snímek spíše nelíbil. Kirsten Dunst naopak ztvárnila velmi příjemnou a překvapivě zásadní roli. Tom Wilkinson, také dokázal vystihnout mou představu a Mark Ruffalo je prostě dobrý vždycky. Ještě na závěr Elijah Wood byl velmi zajímavé zpestření celé story. Na závěr to shrnu asi takto. Věčný svit neposkvrněné mysli má geniální zápletku, která je však zpracovaná stylem, který se mi nedokázal dostat pod kůži. ()

KraLuban

Vůbec nevím, co si z toho vzít. Zajímavý nápad, skvěle hrající Carrrey (Winsletka je jen trhlá)...ale co vlastně byla pointa? ()

mmirri

Příběh, který mě chytil hned a pustil až několik dní po shlédnutí. Výborně ztvárněná i zahraná sonda do možností lidské mysli a duše. ()

katabouda

Až na konci filmu mi svitlo, že tento filmeček musím vidět znovu a soustředit se, aby má mysl nebyla věčně neposkvrněná. ()

netmaster

Zatím jsem tento film viděl pouze jednou, ale i tak musím uznat, že se jedná o zcela výjmečný a nadčasový film. Mohu doporučit každému, kdo zažívá ve vztahu jistou dávku stereotypu, popřípadě začíná na partnerovi vyhledávat mouchy. ()

Eldur

Paráda!!! Obdivujem ako tú skladačku Kaufman vždy poskladá...a nikdy sa nerozpadá + výborné herecké výkony. Veľmi pekný zážitok! ()

vicha.k

Jim Carrey je doopravdy pán Herec. Nikdy jsem si ho nedokázal představit v jiné roli než komika, ale v tomto filmu mi to vyvrátil. Tenhle film mě doopravdy chytil, i když na mě působil docela depresivně. Až mě chvilkami mrazilo v zádech. Například ke konci když je J. Carrey a K. Winslet v domě na pláži a dům se postupně ztrácí. Ta scéna nemá chybu… ()

Lynnet

Kdo viděl Being John Malkovich věděl že může čekat něco výjimečného. Stalo se. Vizuálně velmi vydařené přinášející zvláštní pocit nějakého tajemna a zároveň důvěrně známé životní situace. Nebudu zbytečně pět chválu na Kate Winslet o které nikdo nepochybuje ale nezvykle umírněné a sugestivní herectví Jima Carreyho je to co bych uvedla jako největší přednost. Je vidět že rádoby bláznivé role mu sice jdou ale rozhodně je v něm víc. Zklamala mě Kirsten Dunst, od které jsme se ničeho nového nedočkali. Michel Gondry natočil milý, barevný a chytrý film, který Vám jen tak z hlavy nevypadne. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz