Věčný svit neposkvrněné mysli

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2004, 108 min

Důvod toho, proč jsem se dal na prznění zvířat a semišových gaučů, je více než prostý. Zaujmout druhé pohlaví natolik, aby si mého ptáka dobrovolně strčilo do úst, je pro mě disciplína prakticky nesplnitelná, anžto jsem objekt esteticky nevhodný k souloži, s mnoha charakterovými vadami a psychickými poruchami, co je agresivní, fetuje, kouří, pije, kouří pyje a každou ženu, která o něj zavadí pohledem, má chuť unést, znásilnit, případně unést a znásilnit. Nehledě na to, že moje genitálie dosahují velikosti buráku a v ústech by mohly spíše působit jako dentální nit. Proto mne udivuje, že filmy o lásce mezi mužem a ženou, ty já můžu a není vzácností, když u nich nabulím kýble slaný vody. Džim Kery, který zrovna nehraje vypaštěného průzkumníka kravých análů, mi sedl jako jehla do žíly a Kejtý a její kejty jsem si mimo roli buržoazní pračky na čuráky užíval taktéž skvěle. Láska je svině a ženský jakbysmet. Otevřete se jim, zamilujete se do nich, darujete jim všechny své city a ony vám pak na oplátku vypárají srdce z těla rezavým srpem a po fazolovým maratónu vám do něj naserou tak, že nepomůžou ani hektolitry osvěžovačů. A když už ležíte na zemi, krvácíte rudé slzy, utápíte se v dušidrásajícím zoufalství a čiré beznaději, ona přijde a sebere vám mikrovlnku a toustovač! Pak už asi nic jinýho, než výmaz mozku nezbývá, a to ať už moderní technikou, nebo revolverem. S chutí do toho, pánové.(16.12.2013)

Zdánlivě komplikované, ale podané s úžasnou lehkostí. Intelektuálně náročné i emocionálně působivé. Každopádně hlavně krásné a silné. Nechci nikoho vyjímat, musel bych pochválit úplně všechny složky filmu. P.S. Tak jsem po roce viděl Věčný svit znovu a nemůžu než potvrdit mé loňské dojmy. Je to chytré, emocionálně působivé a hlavně MILÉ! :o)(10.8.2005)

Opravdu hodně zajímavý a originální film. Líbil se mi, ale je fakt, že ani po druhém zhlédnutí jsem všechno ještě nepobral. Avšak to není vůbec na škodu, spíš naopak. K Věčnému svitu se v budoucnu znovu moc rád vrátím a zkusím ho zase o něco více pochopit. Je fakt, že na tenhle film by asi měl být člověk odpočatý a taky připravený u něj trochu přemýšlet a soustředit se, protože je to "opravdová makačka na bednu". Ale rozhodně to stojí za to. Originální myšlenka (zatím jsem ji v žádném filmu neviděl), poutavý příběh, herecké výkony (perfektní Carrey a Winsletová, ve vedlejších rolích mě zaujali Wilkinson a Kirsten), moc milá hudba a hezký konec. Z tohoto filmu se dá čerpat opravdu hodně postřehů a zajímavých podnětů a rozhodně vám ho doporučuju, i když ho třeba napoprvé, napodruhé tolik nepoberete, stejně jako já ;-).(14.7.2008)

Asi to není nejlepší film do životního období osamělých večerů, kdy jsou vám jedinými společníky skripta, zákony, alkohol a myšlenky na lásku, která je prostě pryč. I když..:) Kaufmanovsky řekněme asi netradiční vyprávění a rekvizity jsou tu jen živnou půdou, základem pro skvělé výkony úplně všech - ovšem např. kvality Toma Wilkinsona se ukážou až skoro na konci filmu, zcela v souladu s pečlivě promyšleným scénáristickým útokem. Kate Winslet je od dob Titanicu čím dál krásnější...a hlavně líp hraje;) Na což se ovšem dost těžko myslí, když vidíte to její nadšení z módy let šedesátých a najednou hrozně moc chcete, aby se vrátila (ta šedesátá léta). A Jim Carrey svými "dětskými" scénkami jen dokazuje svoje herecké umění, stejně jako scénografové a trikaři zase to svoje. Jediný film od Michela Gondryho, který jsem viděl, a už to tak asi i zůstane - ale pochybuju, že to není jeho nejlepší kus. Tuhle nereálnou story o druhé šanci a o tom, co skutečně chceme, beru se vším všudy a dávám 90%.(13.10.2007)

Ste milí, ale aj úzkostliví a zdá sa vám, že nežijete naplno a že je to chyba? Nemáte odvahu prihovoriť sa človeku, ktorého vidíte prvý raz? Máte pocit, že vás niekoľkokrát v živote potrestali za to, že ste boli úprimní? Chcete konečne zasa pri filme cítiť, že má zmysel? A chcete vidieť, ako Kirsten Dunstová v nohavičkách tancuje na posteli?(17.3.2005)

• - Společnost Lacuna Inc., která ve filmu podniká ve vymazávaní vzpomínek, jméno převzala z latiny. V překladu znamená "dutina", "ponořit se", a někdy se používá i ve významu "bazén" či "rybník". Jako promo na film byla vytvořena dokonce i internetová stránka společnosti Lacuna (www.lacunainc.com), která nabízela vymazání paměti. (don corleone)

• - Před premiérou v ČR kinech proběhla premiéra filmu na Karlovarském IFF 3. července 2004. (Varan)

• - Oražová bunda, kterou Clementine (Kate Winslet) nosí a která na Joela (Jim Carrey) tak zapůsobila, napadla režiséra jako odkaz na knihu "Dívka s pomeranči". (Nancy...)