Věčný svit neposkvrněné mysli

Charlie Kaufman

Ellen Kuras

Jon Brion

Scénografie:

Dan Leigh, Ron von Blomberg (set dekoratér)

Kostýmy:

Melissa Toth

Tolik smíšených pocítů jsem po skončení filmů snad ještě nikdy neměl. Hodně to na mně zapůsobilo, opravdu jedno z nejoriginálnějších děl, co jsem kdy viděl s geniálním scénářem Charlieho Kaufmana a fantastickou režii, plnou zajímavých triků, které nejsou dělány vůbec lacině či snad pouze pro oslnění. Jim Carrey se předvedl ve vážné roli, opravdu velké překvapení a čtveřice vedlejších postav taktéž perfektní. ___ Slovo krása je na místě, opravdu neobyčejný příběh o jedné velké (osudové) lásce.(7.4.2008)

Skvělá absurdní fikce na téma Lásky a vůbec těch věcí lidských... Díky vypointovanému kongeniálnímu scénáři Charlieho Kaufmana (na němž se podílel i sám režisér) a klipovitému střihu s vizionářsky promyšlenou režií vznikla tahle lahůdka pro fajnšmekry a milovníky originálních forem moderního filmového umění (bez emocí dá se říci umění s velkým U!). Nemá smysl se zde na příliš malém prostoru pouštět do nějakých povrchních rozborů a pitvat tohle formálně vytříbené nekonvenční dílko. Pět hvězdiček s hvězdičkou a bez zráty paměti... ;-) - - - P.S. Je fakt, že stvoření, jako je tahle sladká Clementine ve fantastickém podání K.W. nelze nemilovat. Řekl bych, že je to asi hereččina nejlepší role v její dosavadní kariéře...(6.5.2006)

Všichni tady chválí (oprávněně) Kaufmana, ale stejně brilantní, jako jeho scenář, je i Gondryho režie, plná vizuálních nápadů a technických fines. Především je to Gondryho zásluha, že se celá dějová skládačka nerozsypala jako dům z karet a že ten typicky "kaufmanovský" zdánlivý chaos (může se tak zdát při prvním shlédnutí, s další reprízou už to dává perfektní smysl) lze v klidu vstřebat hned napoprvé. Zkrátka režisérská práce par excellence, což není nijak překvapivé. Člověk, který natočil tak úžasné klipy pro Bjork, totiž nemůže být žádné béčko :o) S každým dalším shlédnutím mám tenhle film raději, pokaždé se dá v něm najít něco nového a vždycky dokáže krásně pohladit po duši. Pro mě jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů posledních let.(29.1.2005)

Ste milí, ale aj úzkostliví a zdá sa vám, že nežijete naplno a že je to chyba? Nemáte odvahu prihovoriť sa človeku, ktorého vidíte prvý raz? Máte pocit, že vás niekoľkokrát v živote potrestali za to, že ste boli úprimní? Chcete konečne zasa pri filme cítiť, že má zmysel? A chcete vidieť, ako Kirsten Dunstová v nohavičkách tancuje na posteli?(17.3.2005)

Chtě nechtě musím rýpat, vrtat, kritizovat. Formální stránka filmu zastiňuje určitou banalitu a nedokonalost obsahu... Pod slupkou dokonalé vizuality (střih i kamera na výbornou!) a vypravěčského kouzlení se krčí ničím výjimečný a psychologicky pouze letmo načrtnutý milostný příběh, kterému k hvězdným výšinám schází právě hloubka a ta těžko pojmenovatelná magie, která "udělala" Coppolové klenot Ztraceno v překladu. Carrey exceluje a s naprostou suverenitou propojuje civilně niterné i exhibicionistické manýry svého herectví, Winslet je do excentrické Clementine taktéž zanořena až po konečky vlasů, ale plochost charakterů a jejich značnou proklamativnost a dvojrozměrnost zakrýt nedokáží. Věčnému svitu tak jeho exkluzivitu dodává trochu prvoplánová zápletka s vymazáváním vzpomínek, která Gondrymu umožnila rozehrát audiovizuálně strhující drama útěku před nevyhnutelným zapomněním, který se takřka celý koná v hlavě hlavní postavy. Drama konce vztahu dvou lidí, bolestné deziluze a nenávratného návratu na počátek, který zastíní vše zlé, co se odehrálo po něm. Nenudí to, zahřeje to na duši, ale po skončení filmu mi nezbylo nic víc nežli hrstka pozitivních impresí a na kostru všednosti ohlodaný milostný příběh v exkluzivním balení. Přesto mi není než pochválit lehkost s jakou Gondry a spol. pracují s emotivními odstíny... I tak ale – čekal jsem víc.(20.8.2004)

• - Když Joel (Jim Carrey) sedí ve svém autě, pozorně sledujte malý a drobný modrý puntík na pravé straně jeho hlavy, který má přímo vedle pravého oka. O moment později vidíme Joela ve vestibulu. Puntík je najednou mnohem menší a od jeho očí dál. (LoLaa)

• - Děj se odehrává převážně v Rockville Centre, předměstí Long Islandu, dále v Montauku na Long Islandu a v New Yorku. (Nancy...)

• - Když Joel (Jim Carrey) začíná s vymazáváním paměti, tak mu je řečeno, ať o vzpomínkách na Clementine (Kate Winslet) nemluví a jen na ně myslí. Na konci filmu si však Joel i Clementine pouští záznamy na MC kazetách, kde je nahráno nejen proč přišli na vymazání paměti, ale popisují i různé vzpomínky na sebe. (libi666)