Věčný svit neposkvrněné mysli

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2004, 108 min

Ste milí, ale aj úzkostliví a zdá sa vám, že nežijete naplno a že je to chyba? Nemáte odvahu prihovoriť sa človeku, ktorého vidíte prvý raz? Máte pocit, že vás niekoľkokrát v živote potrestali za to, že ste boli úprimní? Chcete konečne zasa pri filme cítiť, že má zmysel? A chcete vidieť, ako Kirsten Dunstová v nohavičkách tancuje na posteli?(17.3.2005)

Stejně tak jako většina diváků se po prvním shlédnutí cítím trochu rozpačitě. Eternal Sunshine má po celou dobu divnou atmosféru, divné postavy (celou dobu jsem nevěděla, jestli je Clementine rozkošně divná nebo jenom hysterka) a zkrátka se musím přiznat, že jsem koukání nejdříve dvakrát vzdala. Film, který vypadá komplikovaně, ale na konci vlastně komplikovaný ani tak není ( i když chvílemi vážně matoucí ) a tak trochu se snaží prvoplánově tvářit geniálně, ale budiž. Nebýt toho konce, tak moc nadšená tedy nejsem (navíc mi vážně vadila hudba, která občas zněla jako z béčkových hororů), ale asi se na to pro ujasnění svých dojmů podívám ještě jednou.:) A pak uvidíme..(7.7.2012)

Když se spojí dva geniální duchové, dvě geniální entity, dvě tvůrčí složky, konkrétně postmoderně fabulační genialita scénáristy Charlieho Kaufmana a osobitě hračičkovský přístup režiséra Michela Gondryho, vznikne výjimečný film. Už žánrové vymezení je přelomové - podivně pokřivená romantika. Tenhle proud freak romantických filmů je velmi zajímavým trendem postmoderní kinematografie. Čím postmoderní premisy iniciuje Gondry? Prolínání skutečné a snové reality, různých vrstev a rovin děje, porušení linearity a obecně absolutního času, čas je tu jak v kvantové fyzice pouhým jedním z mnoha rozměrů vesmíru příběhu... Gondry mnohdy utíká napříč dějinami umění a tvaruje mnohé - místy až surreálná extempore, jindy zase estetiku videoklipů atd. Rád také cituje - tu klasická sci-fi (scény s helmou při odstraňování vzpomínek), jinde zase sitcomy o idealizované americké rodině (úžasná scéna se zmenšeným Jimem Carreym pod kuchyňským stolem). Charakteristický je pro něj pseudodokumentární styl s trochou nádechu home videa, stejně jako scéna osvětlená pouze kuželem světla coby aluze na nějaký akční film (kupříkladu o elitní zásahové jednotce atd.). Experimentální složku podporuje zase ručně snímaná kamera (často záměrně ignorující zažité velikosti záběrů) místy působící jak z manifestu Dogma 95 či často frenetický, až stroboskopický střih. Nejpřínosnější jsou samozřejmě významové roviny. Neskutečná je vpravdě interpretační mnohovrstevnost filmu - možné drama, možná komedie, možné sci-fi, ale především velké podobenství o lásce ...kupříkladu... tohle je POSTMODERNÍ film! (příznačně na to nejklasičtější téma - síla lásky všem protivenstvím světa navzdory...) Podobné filmy: Adaptace, Nauka o snech, Amélie z Montmartru, Synecdoche, New York, Pan Nikdo(19.8.2007)

Nejneobvyklejší romantický film co jsem zatím viděl. Chytrý, inteligentně natočený, ale chvílemi dost matoucí a ne úplně sympatický (v rámci romantických kolejí). Od romantické komedie přece jen očekávám trochu více osobního přístupu a možnosti proniknout celku pod kůži, což se tady díky zběsilému tempu a zamotanosti scénáře nestalo. Film je to poměrně chladný, odtažitý a svým způsobem i dost nesympatický (ve vztahu k divákovi). Nicméně pointa a celá konstrukce příběhu je pojata velice originálně. Pro fanoušky klasicky laděných, konzervativních romanťáků to rozhodně plný počet a film roku nebude ani náhodou.(12.9.2008)

UZ prvy zaber a prvy ton hudby vas vtiahne do neskutocne zaujimavej a jedinecnej atmosfery Vecneho svitu. Briliantny herecky koncert v podani Carreyho a Winslet. Carry u mna uz totalne prelomil svoj obraz "gumenej tvare" z Masky, Kate zase uz u mna nikdy viac nebude Rose z Titanicu, ale blazniva Clementine. Vecny svit ma vsetky esencie uzasneho filmu. Dokonalu hudbu, vybornu kameru, zaujimavy pribeh, vynikajuce herecke obsadenie a dovolim si napisat miestami az Lynchovsku atmosku, ktora v kombinacii s romantikou vytvara velmi zaujimavy feeling.(30.10.2004)

• - Při natočení scény, kdy je Joel ve své vlastní hlavě a vidíme ho dvakrát v jedné místnosti, nebyly použité žádné speciální efekty. Jim Carrey si po záběru na něj sundal čepici a kabát a rychle si sednul do křesla a obráceně. (don corleone)

• - Počas neplánovanej scény, keď sú Joel a Clementine na ulici pri slonoch, môžeme počuť "Speak to me". Je to hlas reportéra, ktorý sa snažil urobiť interview s Jimom Carreym. (clementinka)

• - Natáčelo se od 13. ledna do 3. dubna 2003 v New Yorku a New Jersey. (Varan)