Věčný svit neposkvrněné mysli

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2004, 108 min

Jedním slovem chytrý film, který se opírá o scénář pravděpodobně nejlepšího a nejkreativnějšího současného hollywoodského scénáristy Andyho Kaufmana a který se může navíc pochlubit chytrou nápaditou režií a výborným hereckým obsazením. Tenhle film připomíná nejlepší československé parodie a fantastické snímky 70. let. Hravá inteligentní filmařina. Celkový dojem: 85 %.(18.6.2006)

Nejneobvyklejší romantický film co jsem zatím viděl. Chytrý, inteligentně natočený, ale chvílemi dost matoucí a ne úplně sympatický (v rámci romantických kolejí). Od romantické komedie přece jen očekávám trochu více osobního přístupu a možnosti proniknout celku pod kůži, což se tady díky zběsilému tempu a zamotanosti scénáře nestalo. Film je to poměrně chladný, odtažitý a svým způsobem i dost nesympatický (ve vztahu k divákovi). Nicméně pointa a celá konstrukce příběhu je pojata velice originálně. Pro fanoušky klasicky laděných, konzervativních romanťáků to rozhodně plný počet a film roku nebude ani náhodou.(12.9.2008)

Tady budu stručný... Tedy chci být. Charlie napsal scénář- bezesporu skvělý - který byl odsouzen k smrti, kdyby se ho chopil někdo méně schopný než svěží Gondry, k tomu přidali Jim Carrey a Kate Winslet možná nejlepší výkony svých kariér. To co z toho vzniklo nebudu komentovat jinak než: MŮJ NEJMILEJŠÍ FILM. TOP 1.(18.6.2006)

Sand's overrated. Nechal jsem se zlákat nadšenými ohlasy místních na druhé shlédnutí a, přestože nestíhám vidět ani většinu filmů, co bych chtěl, napoprvé, rozhodně toho nelituji. Nejvyšší hodnocení jsem dal už napoprvé, kdy mi určité nejasnosti vynahradila neskutečná vizuálně-scénáristická originalita. Teď, napodruhé, už vidím, že je vše do detailů promyšlené a krásně do sebe zapadá. Místo přemýšlení o drobnostech jsem se tak mohl pořádně položit do příběhu a stalo se něco, co bych opravdu nečekal - jen tak mimochodem se mi tento film vryl do hlavy jako ten nejkrásnější film o lásce, s některými naprosto geniálně citlivými místy, sem tam to jsou vážně neskutečné emoce, gradující obzvláště ke konci. Prostě další z nemnoha titulů, kterým bych dal okamžitě i šestou hvězdičkou, kdyby tu ta možnost byla. 110%.(16.12.2007)

Na téma nešťasné lásky a všelijakých milostných vztahů bylo natočeno nepřeberné množství filmů snad ve všech filmařských zemích a snad každý filmový režisér jej do jednoho ze svých filmů zakomponoval. Ovšem vyvstává otázka, lze na toto téma natočit originální film, jaký tu ještě nebyl? Odpověď zní ano! Scénárista Charlie Kaufman a režisér Michel Gondry nás o tom přesvědčí svým "Věčným svitem neposkvrněné mysli". Mazání pamětí tu asi už bylo (nevím), ale ne takto. Žádný film se nezaobírá touto procedurou, která dokáže člověku pomoci, ale rovněž mu i ublížit. Jim Carrey, představitel povětšinou rozchechtaných týpků s neuvěřitelnými grimasami, velice mile potěšil naprosto civilním a nádherně lidským výkonem. Kate Winsletová byla taktéž skvělá, nejen se svými barevnými vlasy. Velice příjemné překvapení, hlavně v dnešní době, důkaz že lze natočit plnohodnotný film, který neničí komerce a tučné honoráře. Nádhera, pohlazení po duši a zamyšlení se nad svým vlastním nitrem a milostnými zkušenostmi.(28.9.2007)

• - Všechny vlakové scény byly natočeny na trasách metra Metro North Railroad, podél New Haven Line a Mount Vernon East. Jako vlakové nádraží posloužilo Rockville Centre station. (Nancy...)

• - Pro scenáristu Charlieho Kaufmana to byla druhá spolupráce s Michelem Gondrym, který podle jeho scénáře zrežíroval už film Slez ze stromu! (2001). (imro)

• - Dům, kde žije Clementine (Kate Winslet), se nachází ve Williamsburgu v Brooklynu. (Nancy...)