Věčný svit neposkvrněné mysli

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2004, 108 min

Prvýkrát som z tejto snímky nadšená nebola, no tak ako mnoho užívateľov, aj ja som svoje hodnotenie po druhej projekcii musela zvýšiť. Netradičná love story medzi introvertným Joelom a ,,kanárikovou" Clementine. Dvaja diametrálne odlišní ľudia a predsa mohol medzi nimi divák badať akýsi harmonický súzvuk. Tento film vám sprostredkuje šialenú jazdu v mysli Jima Carreyho, zoznámite sa s jeho detstvom a nadobudnete pocit, že ten krehký snílek je vlastne človek, ktorého charakterizuje osobnostné kúzlo a originálna Kate bola tak dokonalá, že by som jej za túto úlohu hodila Oscara. Úžasný film, ktorý si dvojnásobne vážim práve preto, že je... iný. To, čo na prvý pohľad nedáva zmysel, ešte neznamená, že nemôže byť jedinečné.(20.2.2009)

Soundtrack Jon Brion: 1. Theme [2:24] ,2. Mr. Blue Sky - Electric Light Orchestra [5:03] ,3. Collecting Things [1:13] ,4. Light & Day - The Polyphonic Spree [3:02] ,5. Bookstore [0:52] ,6. It's The Sun - The Polyphonic Spree [5:33] ,7. Wada Na Tod - Lata Mangeshkar [5:54] ,8. Showtime [0:55] ,9. Everybody's Gotta Learn Sometimes - Beck [5:54] ,10. Sidewalk Flight [0:31] ,11. Some Kinda Shuffle - Don Nelson [2:10] ,12. Howard Make It All Go Away [0:14] ,13. Something - The Willows [2:23] ,14. Postcard [0:23] ,15. I Wonder - The Willows [2:56] ,16. Peer Pressure [1:12] ,17. A Dream Upon Waking [3:36] ,18. Strings That Tie To You [2:33] ,19. Phone Call [1:03] ,20. Nola's Bounce [1:56] ,21. Down the Drain [0:56] ,22. Row [0:59] ,23. Drive In [2:19] ,24. Main Title [1:23] ,25. Spotless Mind [1:12] ,26. Elephant Parade [0:28],(11.5.2011)

Opravdu hodně zajímavý a originální film. Líbil se mi, ale je fakt, že ani po druhém zhlédnutí jsem všechno ještě nepobral. Avšak to není vůbec na škodu, spíš naopak. K Věčnému svitu se v budoucnu znovu moc rád vrátím a zkusím ho zase o něco více pochopit. Je fakt, že na tenhle film by asi měl být člověk odpočatý a taky připravený u něj trochu přemýšlet a soustředit se, protože je to "opravdová makačka na bednu". Ale rozhodně to stojí za to. Originální myšlenka (zatím jsem ji v žádném filmu neviděl), poutavý příběh, herecké výkony (perfektní Carrey a Winsletová, ve vedlejších rolích mě zaujali Wilkinson a Kirsten), moc milá hudba a hezký konec. Z tohoto filmu se dá čerpat opravdu hodně postřehů a zajímavých podnětů a rozhodně vám ho doporučuju, i když ho třeba napoprvé, napodruhé tolik nepoberete, stejně jako já ;-).(14.7.2008)

Původně na tomto místě byl sáhodlouhý rozbor mé lásky k tomuto hravému, okouzlujícímu a pravdivému filmovému skvostu. Jenže po několika projekcích jsem si řekl "čert to vem". Takže krátce: Věčný svit neposkvrněné mysli JE to nejlepší co (nejen) v posledních letech vzniklo. Potřebujete vědět proč? Pokud ano, tak se na osudový vztah Joela a Clementine (... no jokes about her name!) budete muset podívat sami. Slovy totiž ten zážitek nejde ani popsat.(13.8.2004)

Čtyři věci k filmu. První, naprosto užásný herecký výkony Jima Carreyho a Kate Winslet. Druhá věc, děj, proboha nechat si mazat vzpomínky na nějakou holku -- NIKDY, jen ať je v tý kebuli pořádnej bordel. Poslední dvě věci jsou klučíčí poznatky, takže holky sorry - Kate Winslet má hezký nohy a Kirsten Dunst tam skáče po posteli jenom v kalhotkách. Originální scény umím prostě ocenit, ještě navíc v originálním příběhu.(23.11.2007)

• - Jako knihkupectví Barnes and Noble posloužilo knihkupectví Columbia University Bookstore. (Nancy...)

• - Název filmu je převzat z básně Eloise Abelardovi, kterou použil scenárista Charlie Kaufman už ve filmu V kůži Johna Malkoviche. Jejím autorem je anglický klasicistický básník a satirik Alexander Pope (1688-1744). (imro)

• - Všetky kostýmy a parochne Clementine, si Kate Winslet nechala. Neskôr sa vyjadrila, že jej obľúbenou parochňou bola červená, pretože je zábava mať vlasy tejto farby. (matthew.17)