Jednorozený (festivalový název)

Begotten

Fantasy / Horor / Experimentální

USA, 1990, 78 min

E. Elias Merhige

Tento film so veľmi dlho odkladal. Získal som ho ešte keď som nemal žiadne skúsenosti so surealistickým hororom. Po dokonalom surealistickom náreze Tetsuo som si toto pustil s vysokým očakávaním. Dostal som oveľa viac ako som čakal. Absolútne desivé výjavy, z ktorých ma bude mraziť ešte aspoň týždeň. S tých zvukov mi začínalo asi po polhodine šibať. Čiernobiely, zámerne poškodený obraz dotváral atmosféru do finálnej podoby. V niektorých záberoch som nedokázal zo začiatku rozpoznať, čo vidím a tak si môj zmätený mozog predstavoval rôzne extrémnosti. Iné zábery boli tak hnusné, perverzné, desivé alebo zvrátené, že som ledva dýchal. Proste toto jej ten najzvláštnejší a a najsurealistickejší film aký som videl. Poradím, prečítajte si titulky na konci filmy, pre lepšie (teda aspoň nejaké) pochopenie tohoto snímku.(6.3.2010)

Tohle šlo úplně mimo mě. Celá ta kamerová stylizace, která působí jako němý filmy z počátku 20týho století dělá film sice nesmírně zajímavým a tak trošku realisticky působícím, ale na druhou stranu dělá filmu i trošku medvědí službu, protože ta špatná viditelnost, která s tou stylizací jednoznačně jde ruku v ruce a ještě podporovaný faktem, že to je bez dialogů, bez vysvětlování a je to neuvěřitelně špatně pochopitelný, to způsobí, že se divák ocitne úplně mimo děj filmu, kterej už je i tak dost pochybně vymyšlenej a sledování nějakých na první pohled úchylně vypadajících scén se stává celkem nudnou záležitostí a pak už se jedná jen o to přežít to do konce Ale i přes tu všechnu kritiku, je to film, kterej díky svýmu stylu natočení a působením, určitě stojí za skouknutí, podobně jako Tetsuo, ale podle mě je u tohohle filmu základ vědět o čem to je a co by to mělo představovat, protože pokud na to někdo půjde jen tak, tak je tak 95% pravděpodobnost, že celej film nebude chápat, co se tam děje a následně si přes značnej pocit nudy nebude všímat detailů, stejně jako se to stalo mně.(20.3.2009)

• JosefGruber

A já už myslel, že nikdy žádný odpad nedám ... tohle se ale opravdu nedá. Nemohu posoudit jestli byl film drastický, nechutný nebo romantický. A proč??? Protože bylo ho*no vidět!!! 78 minut neskutečné nudy a snahy alespoň z části pochopit "vo co gou". Uživatelé s hodnocením 3 a více by se měli začít bát. Už si pro vás jedou s kazajkou!!!(25.9.2013)

• Mimesis

Nechápu, proč si na filmové večery vždycky zvolím tu největší hovadinu, nicméně prostě k tomu došlo. Během sledování jsem se však dost nudil. Po deseti minutách jsem si hrál se smartphonem, koukal na hodinku a nevěděl, co dál... Po dvaceti minutách jsem se přistihl, že to stejně vůbec nevnímám, tak jsem to jen proklikal do konce a vypnul. Raději nehodnotím... Chápu, že je to surrealismus, ale to nic nemění na tom, že je to nuda o ničem. Kdyby to byl videoklip nějaké metalové písničky tak ok, ale takhle... Jinak mi to nepřipadá ani moc "disturbing", např. ve srovnání se Srpski film... Jasně, je tam trochu krve, trochu vnitřností a nějaký ten handjob zakončení ejakulací, ale jak říkám - je to slabý odvar ve srovnání s jinými "disturbing" filmy... I ta blbost Tetsuo byla lepší!(7.6.2014)

• Filmmaniak

Pozoruhodný film, originální a unikátní. Je zajímavé, jak nutí diváka představovat si věci mnohem zvrácenější, než jaké se v něm ve skutečnosti odehrávají (protože kvůli příšerné kvalitě obrazu často není poznat, co se v něm vlastně děje). Jeho technické zpracování je ale odpudivé a činí film téměř nekoukatelným. Jistě šlo o režisérův záměr, ale je to záměr, který se absolutně neshoduje s tím, co já vyžaduji od filmu. Úvodní scéna sebevraždy je velmi působivá, avšak zbytek je jen abstraktní, surrealistický a zmatený avantgardní patvar.(11.3.2014)

• - Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona nebo v klipu ke skladbě "Sterile Nails and Thunderbowels" od švédské depressive black metalové kapely Silencer. (Eldrick)

• - Režisér E. Elias Merhige prezradil, že sa nechal inšpirovať zážitkom “blízko smrti“ (NDE- Near Death Experience), ktorý prežil pri autonehode, keď mal 19 rokov. (Merv)

• - Vyprodukovat jednu minutu filmu trvalo 8-10 hodin optických úprav, zahrnujících filtry, vizualizace atd. Celkově trvala postprodukce 8 měsíců. (Cheeker)