poster

Jednorozený (festivalový název)

 • USA

  Begotten

Fantasy / Horor / Experimentální

USA, 1990, 78 min

Scénář:

E. Elias Merhige

Kostýmy:

Celia Bryant
(další profese)
 • Dromed
  *

  Jednu hvězdičku za to rozmazané. Ne teď vážně. Ve své podstatě geniální, strašidelné. Nejhorší byly obrazy, které si tvořila vaše vlastní fantazie. Bál jsem se každé další scény. Co přijde teď? A ta zvuková stopa...šílené. Jako experiment super. Jako film? Podívejte se sami...( na youtube je celá verze ke shlédnutí ;-)(6.11.2011)

 • matestlust
  ***

  Já ani nevím, jak tohle ohodnotit. Takovej hodně ,,jinej " obraz toho, jak by mohl vypadat hřích, trest,vykoupení a znovuzrození..Pro někoho genialita, pro někoho sračka, já se držím na tom mezníku uprostřed, protože pro mě tenhle kousek nemá absolutně žádný smysl ani podtext, ale přitom se pyšní skvělou atmosférou, obraz i zvuk v souladu k těm ,,věcem " co se odehrávají, sedí jako prdel na hrnec a některé scény jsou fakt jako z jiného vesmíru. Další do kultovních bizárů, které jsem buď nepochopil, nebo ani k pochopení nejsou, ale přitom mají hodně co do sebe.(26.2.2015)

 • Xeelee
  *****

  [FOD 2014] Katarze. Jednorozený mi svou formou naprosto učaroval. Hypnotizován sem hltal každou scénu, mozek se neustále snažil interpretovat co se ve filmu děje (místy i co je zobrazováno) a některé kompozice se mi nejspíš na hodně dlouho vryjí do paměti. Poezie. Bizarní a zvrácená experimentální meditativní duchovní minimalistická poezie. Beze slov. Pro většinu lidí asi těžko uchopitelná, stravitelná a pochopitelná. Čerpá z křesťanství, mytologie, pohanských náboženství? Ve skutečnosti na tom vůbec nezáleží. Co se ve filmu děje pochopíte až po přečtení závěrečných titulků či anotace. Nebo taky ne, jak sem se tak bavil s pár lidmi na FOD. Chcete klíč ke čtení tohodle filmu? Tak to se na něj podívejte a pak si přečtěte příspěvek uživatele gjjm. Ne obráceně. Spoilers inside. Mé pocity z filmu nádherně vystihl Flipnic.(7.3.2014)

 • Filmmaniak
  odpad!

  Pozoruhodný film, originální a unikátní. Je zajímavé, jak nutí diváka představovat si věci mnohem zvrácenější, než jaké se v něm ve skutečnosti odehrávají (protože kvůli příšerné kvalitě obrazu často není poznat, co se v něm vlastně děje). Jeho technické zpracování je ale odpudivé a činí film téměř nekoukatelným. Jistě šlo o režisérův záměr, ale je to záměr, který se absolutně neshoduje s tím, co já vyžaduji od filmu. Úvodní scéna sebevraždy je velmi působivá, avšak zbytek je jen abstraktní, surrealistický a zmatený avantgardní patvar.(11.3.2014)

 • Goldbeater
  odpad!

  Promiňte mi to, ale tenhle film mi absolutně nic nedal. Omlouvám se všem jeho přívržencům za svůj odpad!, ale sám žasnu jedině nad tím, že jsem ho dokázal dokoukat až do konce. O třináct let starší Mazací hlava obsahovala aspoň nějaký náznak myšlenky, o tři roky starší Tetsuo zas měl aspoň minimální náznak děje, ale tohle nesymbolizuje skoro nic, hlavně nic čitelného. Alespoň pro mě ne. Čekal jsem, že to bude zajímavé, zmýlil jsem se. Zbytečně obětovaných osmdesát minut času.(16.5.2012)

 • - Takmer celý film je tvorený z fotografii, kamera sa využívala len výnimočne. (Merv)

 • - Film byl zakázán v Singapuru. (Lumberjack)

 • - Režisér E. Elias Merhige prezradil, že sa nechal inšpirovať zážitkom “blízko smrti“ (NDE- Near Death Experience), ktorý prežil pri autonehode, keď mal 19 rokov. (Merv)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace