Jednorozený (festivalový název)

Begotten

Fantasy / Horor / Experimentální

USA, 1990, 78 min

E. Elias Merhige

Begotten je ideálním filmem, kterým by Vás slogan "Megafilm, v sobotu večer... na NOVĚ!" lákal k obrazovkám:) Velmi těžko hodnotitelný film. Úvodní scéna slibuje bizarní a morbidní podívanou a nezapomenutelný zážitek. Přišlo mi však, že právě tato scéna je tím největším vrcholem filmu. Následující děj je seskládán z několika stejných, stále dokola se opakujících výjevů. To může po chvíli docela začít nudit. A po nějaké době už mě tak nějak úplně přestalo bavit to vůbec sledovat. Nevím, co to všechno mělo představovat, nebo, co jsem v tom měla vidět. A do toho furt ti cvrčci:) Hudba je ale nádherně depresivní. Nějaké poselství Begotten zcela jistě má, já od toho však čekala mnohem více. Zatím nejlepší experimentální horor, jaký jsem zhlédla, je kanadský Subconscious Cruelty.(21.9.2014)

Chtělo by se mi psát o úžasné alegorické básni zobrazující koloběh života v přírodě (na Zemi), ale nebyla by to zcela pravda. Netřeba jistě čekat na dovysvětlující titulky v závěru, jelikož příběh je celkově jednoduchý a snadno odhalitelný. Pro ztracené v obrazech je v závěru připojena jasná metafora v podobě kvetoucích, umírajích a znovu klíčících rostlin. Osobně mám experimentální filmy rád, ale tenhle nijak originální není. Stačí mrknout na www.ubu.com, kde se podobných filmů, vzniklých v průběhu minulého století, zejména v 60.letech, nachází kopice. Černobílý roztřesený obraz sází na divákovu fantazii, a snad proto ryze pornografická scéna ( žena, masturbující ztopořený penis, který ejakuluje na její břicho a ona si vetře sperma do sebe) až tak neurazí... Celkově je film pomalý, což odpovídá podobě starších experimentů poloviny 20.století (např.Spáč), které trvaly i několik hodin. Mám však obavy, že pro současné většinové publikum tohle není. Režisérovy klipy pro M.Mansona jsou ovšem rozhodně bezchybné.(13.1.2012)

Ano, vážení přátelé, dno duše je hnus. Merhige musí být ďábel, když se mu ho podařilo tak dokonale zhmotnit a zachytit na filmový pás. Begotten není nic jiného než čirá hrůza, surovost a deprese ve své nejryzejší formě. Krutá hříčka, která si sadisticky pohrává s divákovou psychikou. Živoucí LSD trip, který svou intenzitou jde až na kost a nenechá vás ani na okamžik vydechnout. Vizuální perla v kombinaci s nejděsivějšími sny. Jedinečná a nezapomenutelná zkušenost. (Malá poznámka na závěr - za střízliva vyzní mnohem syrověji a brutálněji, než po flašce oblbováku. Vyzkoušeno.)(19.2.2011)

Já ani nevím, jak tohle ohodnotit. Takovej hodně ,,jinej " obraz toho, jak by mohl vypadat hřích, trest,vykoupení a znovuzrození..Pro někoho genialita, pro někoho sračka, já se držím na tom mezníku uprostřed, protože pro mě tenhle kousek nemá absolutně žádný smysl ani podtext, ale přitom se pyšní skvělou atmosférou, obraz i zvuk v souladu k těm ,,věcem " co se odehrávají, sedí jako prdel na hrnec a některé scény jsou fakt jako z jiného vesmíru. Další do kultovních bizárů, které jsem buď nepochopil, nebo ani k pochopení nejsou, ale přitom mají hodně co do sebe.(26.2.2015)

Tohle se vazne nevidi kazdy den. Begotten je po dlouhe dobe jediny snimek, ktery jsem si sel hned po skonceni pustit znovu. Na poprve jste sice ohromeni hypnoticky avantgardni a sebeznicujici uvodni scenou, ktera je vyborna a slibuje nezvykly brutalni zazitek, ale zbylou hodinu uz jen nevericne cumite, nudite se a premyslite, proc sakra kult jeskynnich lidi celou hodinu vlaci po horach nejakeho mutanta na provazu a mlati mu drevenymy kuly do prirozeni. Potom se ale dostavi zaverecne titulky, ktere lecco vysvetli a nabidnou skutecne zajimavou interpretaci vsech casti filmu, s jejiz vedomim se vyplati videt to cele znovu pro lepsi doceneni a pochopeni tohoto extremne unikatniho, lec vizualne hnusneho, chaotickeho a diky pretahle stopazi casto nudneho experimentu. "Like a flame burning away the darkness. Life is flesh on bone convulsing above the ground." 7/10(19.8.2009)

• - Takmer celý film je tvorený z fotografii, kamera sa využívala len výnimočne. (Merv)

• - Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona nebo v klipu ke skladbě "Sterile Nails and Thunderbowels" od švédské depressive black metalové kapely Silencer. (Eldrick)

• - Vyprodukovat jednu minutu filmu trvalo 8-10 hodin optických úprav, zahrnujících filtry, vizualizace atd. Celkově trvala postprodukce 8 měsíců. (Cheeker)