poster

Jednorozený (festivalový název)

 • anglický

  Begotten

Fantasy / Horor / Experimentální

USA, 1990, 78 min

Scénář:

E. Elias Merhige

Kostýmy:

Celia Bryant
(další profese)
 • Aluska88
  ***

  Begotten je ideálním filmem, kterým by Vás slogan "Megafilm, v sobotu večer... na NOVĚ!" lákal k obrazovkám:) Velmi těžko hodnotitelný film. Úvodní scéna slibuje bizarní a morbidní podívanou a nezapomenutelný zážitek. Přišlo mi však, že právě tato scéna je tím největším vrcholem filmu. Následující děj je seskládán z několika stejných, stále dokola se opakujících výjevů. To může po chvíli docela začít nudit. A po nějaké době už mě tak nějak úplně přestalo bavit to vůbec sledovat. Nevím, co to všechno mělo představovat, nebo, co jsem v tom měla vidět. A do toho furt ti cvrčci:) Hudba je ale nádherně depresivní. Nějaké poselství Begotten zcela jistě má, já od toho však čekala mnohem více. Zatím nejlepší experimentální horor, jaký jsem zhlédla, je kanadský Subconscious Cruelty.(21.9.2014)

 • Hunter2222
  *****

  Tento film so veľmi dlho odkladal. Získal som ho ešte keď som nemal žiadne skúsenosti so surealistickým hororom. Po dokonalom surealistickom náreze Tetsuo som si toto pustil s vysokým očakávaním. Dostal som oveľa viac ako som čakal. Absolútne desivé výjavy, z ktorých ma bude mraziť ešte aspoň týždeň. S tých zvukov mi začínalo asi po polhodine šibať. Čiernobiely, zámerne poškodený obraz dotváral atmosféru do finálnej podoby. V niektorých záberoch som nedokázal zo začiatku rozpoznať, čo vidím a tak si môj zmätený mozog predstavoval rôzne extrémnosti. Iné zábery boli tak hnusné, perverzné, desivé alebo zvrátené, že som ledva dýchal. Proste toto jej ten najzvláštnejší a a najsurealistickejší film aký som videl. Poradím, prečítajte si titulky na konci filmy, pre lepšie (teda aspoň nejaké) pochopenie tohoto snímku.(6.3.2010)

 • animaxis
  *****

  Tak k tomuhle skoro až uměleckému dílu vůbec nevím,co napsat.Nejperverzivější a nejbrutálnější film na světě to asi nebude,ale to se dalo čekat,pokud to má napsané v obsahu filmu.Perverzní a brutální tak nak průměrně až hodně to ovšem je.Na světě je asi hodně omezená skupina lidí,kterých se na to vydrží dívat až do hořkého konce.Atmosféra filmu je řekněme temně bílá a pouze někteří jedinci pochopí celý děj.(1.8.2013)

 • LEGACY
  *

  Ono vám taky červeňounké jablíčko visící na stromě života v zahradě rajské přijde zajimavější než zbylé. Krása a art může mít spoustu podob a je to věc velmi subjektivní - jsou totiž jedinci jenž ono jablíčko uvidí mnohem raději v plísni a hnilobě na kompostu, kde nad ním hodují všelijací tvorečkové, a kde na to vše samozřejmě dopadá moč zvrácené úchyláka. Kdo chce hledat v tomto filmě něco to nalezne vždycky, otázka ale je, je to tam? ... já vám nevím(13.4.2017)

 • tnp101
  *

  Jsem nadšenec do divných filmů, ale tohle už je trochu moc. Samozřejmě, něco alespoň zdánlivě podobného budete asi hledat těžko, ale to z něj automaticky nedělá dobrý film - jestli se to tak dá vůbec nazvat. Ačkoliv jsem čekal opak, vůbec mě to nevtáhlo a v žádném případě to nemá na starosti odpuzující obsah, nýbrž forma.(5.6.2012)

 • - Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona nebo v klipu ke skladbě "Sterile Nails and Thunderbowels" od švédské depressive black metalové kapely Silencer. (Eldrick)

 • - Režisér E. Elias Merhige prezradil, že sa nechal inšpirovať zážitkom “blízko smrti“ (NDE- Near Death Experience), ktorý prežil pri autonehode, keď mal 19 rokov. (Merv)

 • - Film byl zakázán v Singapuru. (Lumberjack)