Jednorozený (festivalový název)

Begotten

Fantasy / Horor / Experimentální

USA, 1990, 78 min

E. Elias Merhige

Ujetá, bizarní, surealisticko-biblická zvrácenost, která je tak nejednoznačná, jako odporná. Přesto nabízí dostatek prostoru pro vlastní interpretaci vyobrazení toho hnusu, který buď vidíte, nebo který si myslíte, že vidíte. Ve své snaze o obstrakci či uměleckou hodnotu tvůrce nabízí černobílou koláž fotografií, které jsou nasekány tak hustě, že vytváří dojem poškozeného nebo do zbláznění post-produkovaného filmu. Nicméně všechen ten šokující bordel obsahující mučení, netvoření, krev, utrpení a špínu musí mít dost jednozačný dopad na diváka. Já už viděl ledacos, takže mě tohle do určité míry moc šokovat nemůže, ale dovedu si představit všechny ty pohoršené výrazy. Za mě jen dodám, že je trochu škoda zvukováho pozadí, protože monotónní cvrkání hmyzu je spíš obtěžující, ale podbarvit to nějakým temným depresivním ambientem, snímek by to posunulo ještě mnohem dál!(4.11.2014)

Chvíli jsem přemýšlel že Begotten bude muj první film u kterého se vzdám hodnocení. Nicméně moje rada: pokud je Vám zle a přemýšlíte o sebevraždě, tak se koukněte na tohle a okamžitě budete vědet co máte dělat.(3.9.2006)

• J*A*S*M

Podle klasických měřítek nehodnotitelné. Takže tomu hodim subjektivní hodnocení podle toho, jak jsem si to užil. Plus jednu hvězdičku z respektu. (Ale přesto je dobrý to vidět)(30.12.2012)

• Filmmaniak

Pozoruhodný film, originální a unikátní. Je zajímavé, jak nutí diváka představovat si věci mnohem zvrácenější, než jaké se v něm ve skutečnosti odehrávají (protože kvůli příšerné kvalitě obrazu často není poznat, co se v něm vlastně děje). Jeho technické zpracování je ale odpudivé a činí film téměř nekoukatelným. Jistě šlo o režisérův záměr, ale je to záměr, který se absolutně neshoduje s tím, co já vyžaduji od filmu. Úvodní scéna sebevraždy je velmi působivá, avšak zbytek je jen abstraktní, surrealistický a zmatený avantgardní patvar.(11.3.2014)

Co mě nejvíce děsí po zhlednutí BEGOTTEN nejsou jen drastické záběry, obrazce násilí a výborný podklad temné hudby, ale to, že režisér E. Elias Merhige tuhle hrůzu viděl 'blízko smrti', kterou přežil při autonehodě.(3.8.2013)

• - Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona nebo v klipu ke skladbě "Sterile Nails and Thunderbowels" od švédské depressive black metalové kapely Silencer. (Eldrick)

• - Takmer celý film je tvorený z fotografii, kamera sa využívala len výnimočne. (Merv)

• - Vyprodukovat jednu minutu filmu trvalo 8-10 hodin optických úprav, zahrnujících filtry, vizualizace atd. Celkově trvala postprodukce 8 měsíců. (Cheeker)