Lux Æterna

Drama / Experimentální
Francie, 2019, 51 min

Dvě herečky, Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg, vyprávějí příběhy o čarodějnicích - ale to není všechno. Lux Æterna je také esej o kinematografii, lásce k filmu a hysterii filmového natáčení. (Film Europe)

Radko

Hrdá pocta filmovému remeslu. Začína zaujímavým dialógom dvoch ikonických francúzskych herečiek, z ktorých jedna je tentoraz aj režisérkou. Pokračuje neznesiteľným chaosom na scéne i v zákulisí. Končí extaticko-hypnotickým odovzdaním sa/položením sa/ obetovaním na oltár filmového umenia. Napriek tomu, že sa všetko, čo len môže zoserie. Čo je mimochodom klasický a zaužívaný koncept takmer všetkých filmov Gaspara Noého. Všetko sa totálne pokašle - a čo potom. Vizuálne a farebné postupy sa tiež opakujú, ale vždy - aj teraz trochu nanovo a inak. No a záver - doteraz sa z toho moja sietnica spamätáva. Ale, ako píše jeden z komentátorov na IMdB - ide o dokonalý test na epilepsiu. Pretože, ak z dúhovo neznesiteľného očného upálenia v závere nedostanete záchvat, rozhodne ňou netrpíte. Štandardne nadštandardné titulky, obsahujúce len krstné mená, rovnako citáty známych režisérov, vstupujúce do deja: Theodora, Jeana-Luca aj Rainera-Wernera. ()

JFL

Noé dostal kupu peněz od Yves Saint Laurent s jediným zadáním: aby natočil kraťas obsazený tvářemi značky. Jenže Noé si to dle očekávání udělal komplet po svém a tak místo klasické reklamně vyestetizované čtvrthodinovky je výsledkem padesátiminutová auteurská hříčka připomínající listování Cahiers du Cinéma na tripu trip, kde Noé vzdává hold svrchované autorské vizi, která navzdory bláznivému chaosu placu i osobním zájmům jednotlivců dává vzniknout oněm pravým uměleckým dílům, která se stanou milníky kinematografie. ()

POMO

Pohled do zákulisí probíhající menší filmové produkce, kde po sobě všichni řvou, neví co se děje a jsou z toho na prášky. Známější herci a herečky zde hrají sami sebe. Ve finále tomu dá Gaspar smyslupnější uzavření a doručí další nezapomenutelné závěrečné titulky, ale jako celek je to blbina, stojící pouze na účasti známých hereckých tváří. [Cannes] ()

johnn333

Noé šokuje sítnice až úplně na konci, tentokrát svůj obor něžně romantizuje, takže tam kromě dvou tlachajících hereček vystupuje ještě otravný filmový novinář, urputný začínající režisér a hvězdička, co neměla topless scénu v kontraktu. Tahle klišovitost "charakterů" mi trochu vadila, ale jinak nečekaně zábavná reklama na hadry. ()

RUSSELL

Spíš se těším na další Noého regulérní celovečerák. Tenhle sranda projekt financovaný Yves Saint Laurent je zbytečné plýtvání času a úsilí. I na tak krátké stopáži děsně ukecané a nezáživné. Béatrice Dalle byla nesnesitelná a aktuálně drží první příčku mého listu hereček, které nemohu ani cítit. Viděl jsem s ní asi 5 filmů a žádnému jsem nedal víc jak 2* – ona by pro mě už měla být varováním, že na daný film nemám koukat. Pořádný Noé moment přichází až v samotném blikajícím finále, které ale stejně není tak působivé, jako epileptické pasáže z jeho předchozích filmů. Jsem na hraně 1 až 2*, ale nechám vyšší hodnocení za zajímavé vyobrazení toho, jaké šílenství může panovat na place během natáčení filmu. ()

• Celosvětová premiéra středometrážního filmu proběhla 18. května 2019 na filmovém festivalu v Cannes. Film byl dokončen těsně před zahájením festivalu. (Stoka)
  • Na premiéře na filmovém festivalu v Cannes byli přítomni zdravotníci v rámci přípravy na to, že se divákům může při promítání udělat špatně nebo omdlí. (MarLin)