Lux Æterna

Trailer 4

Dvě herečky, Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg, vyprávějí příběhy o čarodějnicích - ale to není všechno. Lux Æterna je také esej o kinematografii, lásce k filmu a hysterii filmového natáčení. (Film Europe)

Trailer 4

Radko

Pôvodne reklamný film pre značku Yves Saint Laurent nakoniec dopadol najlepšie ako mohol. Vznikla hrdá pocta filmovému remeslu.  Začína čarodejníckym dialógom dvoch ikonických francúzskych herečiek, z ktorých jedna je tentoraz aj režisérkou. Pokračuje neznesiteľným chaosom na scéne i v zákulisí. Končí extaticko-hypnotickým odovzdaním sa/položením sa/ obetovaním na oltár filmového umenia.  Sledujeme prípravu vzniku filmu. Všetko, čo sa na pľaci len môže, tak sa totálne zoserie. Čo je mimochodom klasický a zaužívaný koncept takmer všetkých filmov Gaspara Noého. Všetko sa vždy totálne pokašle - a čo potom.  Vizuálne a farebné postupy režisér trochen recykluje. Opakujú sa, ale aj teraz trochu nanovo a inak.  Záver filmu - doteraz sa z toho sietnica spamätáva. Ale, ako píše jeden z komentátorov na IMdB - ide o dokonalý test na epilepsiu. Pretože, ak z dúhovo neznesiteľného očného upálenia v závere nedostanete záchvat, rozhodne ňou netrpíte.  Štandardne aj tuná Gaspar Noé ponúka nadštandardné titulky, ktoré sú v  drvivej väčšine ostatných filmov len povinnou a niekedy aj otravnou informačnou jazdou o tvorcoch diela. Obsahujú síce len krstné mená, ale šak: nestačí to? Rovnako tak i citáty šik režisérov ( a mimochodom všetko mojich top obľúbencov), vstupujúce priebežne do deja: Theodora, Jeana-Luca aj Rainera-Wernera. ()

johnn333

Noé šokuje sítnice až úplně na konci, tentokrát svůj obor něžně romantizuje, takže tam kromě dvou tlachajících hereček vystupuje ještě otravný filmový novinář, urputný začínající režisér a hvězdička, co neměla topless scénu v kontraktu. Tahle klišovitost "charakterů" mi trochu vadila, ale jinak nečekaně zábavná reklama na hadry. ()

POMO

Pohled do zákulisí probíhající menší filmové produkce, kde po sobě všichni řvou, neví co se děje a jsou z toho na prášky. Známější herci a herečky zde hrají sami sebe. Ve finále tomu dá Gaspar smyslupnější uzavření a doručí další nezapomenutelné závěrečné titulky, ale jako celek je to blbina, stojící pouze na účasti známých hereckých tváří. [Cannes] ()

bart_

"Díky Bohu, že jsem ateista." ________ Každýho, kdo viděl alespoň jeden z kontroverzních snímků od francouzského psychedelického vizionáře Gaspara Noého - jedněmi nenáviděného, druhými milovaného - musela napadnout jedna specifická otázka: jaký sadistický myšlenky se mu skrývají v tý jeho plešatý palici? Gaspar je totiž povahou nefalšovanej magor - režisér, který si doopravdy nebere sebemenší servítky, a který dokáže divákům svými filmy zamotat hlavu do takovejch extrémů, že onen zážitek po zhlédnutí jen tak lehko nerozdejchaj a nadosmrti nezapomenou...... No a středometrážní experimentální drama LUX ÆTERNA - jeho nejnovější projekt, který byl původně koncipován jako reklama s tvářemi módní značky Saint Laurent - je velmi silně auteurský počin, jenž nabízí nejednu definitivní metodu, jak toto dílo interpretovat. Gaspar - ostatně jako vždy - opět posouvá nejméně o píď mantinely kinematografie a divákovi nabízí neopakovatelnej epileptickej záchvat skrze velmi inovativní a rovněž neskutečně provokativní a zcela unikátní nekonvenční experimentální formu, jejímž prostřednictvím divák sleduje skrze split-screen dvě paralelní narace/scény zároveň. Radši ani nemluvě o agresivním, ba až traumatizujícím a neustále exponenciálně se stupňujícím napětí, které permanentně atakuje divákovu smyslovou aparaturu až do závěrečného příchodu stroboskopických efektů. To vše je posléze prokládané množstvím intertextuálních odkazů, kulturních referencí a citací renomovaných evropských režisérů...... Na mysli tak vyvstává zásadní otázka: o čem ksakru LUX ÆTERNA vlastně je? Jak jsem již uvedl, existuje mnoho způsobů jak snímek interpretovat. Jde o Gasparovu intimní zpověď, poctu ikonickým evropským režisérům, či jakousi zkoušku divácký trpělivosti poněvadž Gaspar se zase pokouší diváky dezorientovat a šokovat za každou cenu? Anebo tyto zmíněný aspekty fungují pospolu, tudíž by šlo LUX ÆTERNU zcela legitimně přejmenovat na 'Cestu do hlubin Gasparovy duše'? Pro jedny naopak možná půjde o lacinou feministickou agitku, naopak ti druzí budou snímek vnímat a chápat jako vizuálně podmanivou a formálně opojnou esej o tvorbě filmového umění, chaotickém procesu natáčení a jednotlivých nuancích zmatku. Já totiž nemám šajna, a předpokládám, že nikdo, kdo LUX ÆTERNU viděl, si netroufá její temnou symboliku definovat...... Není taky divu. Příběh zde prakticky absentuje a místo něj divák v prvé řadě sleduje padesátiminutový chaos a nefalšovaný teror na filmovém place. V druhé řadě mnohdy s otevřenou hubou zírá na velice sebekritický a značně negativistický pohled za oponu filmařského zákulisí. Já osobně mohu říct, že budu v budoucnu na LUX ÆTERNU nostalgicky vzpomínat jako na provokativní metaforu o tom, že na ženy je na filmovém place, ale i na různých pracovních pozicích, pohlíženo jako na sexuální objekty, s nimiž je častokrát násilně zacházeno a manipulováno - tato symbolika je ostatně velmi implicitně vložena do stěžejního motivu pálení čarodějnic. Přeci jen sexuální zneužívání a jiný perverzní choutky jsou ve filmový branži - speciálně v Hollywoodu - historicky zakořeněny jako natáčení kamerou samo.... Každopádně já jsem nesmírně rád, že nezávislá studia Gasparovi doslova zobou z ruky a poskytují mu tak naprosto neomezenou kreativní volnost. Gaspar Noé je jednoduše a laicky řečeno nejgeniálnější filmový extremista.... LUX ÆTERNA je tak ve výsledku neobyčejně pohlcující audiovizuální porno, který vám svými závěrečnými 15 minutami vypálí sítnice až do mozku - zbytek bude rozpačitě dumat, co to ksakru viděli za šílenost. Co jinýho lze taky od Gaspara čekat :)))) Čtyřminutový aplaus u premiéry na festivalu v Cannes je tak zcela zasloužený. Jděte na to! ..... Viva la avantgarda! ()

JFL

Noé dostal kupu peněz od Yves Saint Laurent s jediným zadáním: aby natočil kraťas obsazený tvářemi značky. Jenže Noé si to dle očekávání udělal komplet po svém a tak místo klasické reklamně vyestetizované čtvrthodinovky je výsledkem padesátiminutová auteurská hříčka připomínající listování Cahiers du Cinéma na tripu trip, kde Noé vzdává hold svrchované autorské vizi, která navzdory bláznivému chaosu placu i osobním zájmům jednotlivců dává vzniknout oněm pravým uměleckým dílům, která se stanou milníky kinematografie. ()

• Celosvětová premiéra středometrážního filmu proběhla 18. května 2019 na filmovém festivalu v Cannes. Film byl dokončen těsně před zahájením festivalu. (ČSFD)
  • Na premiéře na filmovém festivalu v Cannes byli přítomni zdravotníci v rámci přípravy na to, že se divákům může při promítání udělat špatně nebo omdlí. (MarLin)

Související novinky

Be2Can 2020 je v plnom prúde

Be2Can 2020 je v plnom prúde

26.11.2020

Prehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette…

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak…