Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

wosho

Podařená pohádka, určená spíše menším dětem s velice chatrným příběhem a s osvěžujícím humorem (neznám člověka, který by se nebavil u jitrnice, jakou svět neviděl). Její kouzlo však vzpočívá v obsazení, Smolík i Pešek jsou zde skvělí, ale na hospodského Josefa Beyvla nemají. Navíc se zde i podařilo akční a trikové finále, které je u našich pohádek je veliká nezvyklost. ()

Paity

Dnes už velice klasická pohádka, která v sobě ale skýtá nastupující duch socialismu. Přesto s ideologickým filtrem musím říci, že to je pohádka, která už se nikdy nenatočí. A jestli ano, tak bůh s námi... ()

bloodline

Sympatické herecké výkony, krásna výprava a jednoduchý námet. Čo iné stačí ku klasickej rozprávke, na ktorú sa nedá nepozerať s úsmevom na perách s oduševnene krásnym pocitom na duši a pritom si ukrajovať z tej najgurmánskejšej neviditeľnej jaternice? "Kdo se nerad usmívá, ten je starý protiva. Hej, na světě je přece krásně!" a po tejto rozprávke, aspoň na chvíľku, skutočne je :) ()

Xavi6

Klasika mého mládí. Nikdy mě nepřestane udivovat ten kouzelný obušek, kterého jsem vždycky žral, i když je strašně zanimován, tak je i tak nejlepší! :) Dobro prostě zase vyhrálo. ()

J*A*M*A*L

Snad ta nejkrásnější pohádka co jsem kdy viděl sleduju to vždy na vánoce v televizi a neustále se bavím skrátka nádhera.100% ()

Hanes88

I když na tuto pohádku taky rád vždy mrknu, nemůžu tomu dát více jak 3 hvězdy. Ani nevím proč. Každopádně Pešek a hlavně úžasný záporák Josef Beyvl zahráli naprosto skvěle. 60%. ()

Oyer

Není třeba komentovat film, ve kterém hraje trio Pešek- Beyvl- Smolík ve třech hlavních rolích. To je jako nosit dříví do lesa, zejmena, když jde o pohádku... ()

mira007

Ladislav Pešek v klasické pohádce, která mne minula, ale song "Já s písničkou jdu jako ptáček" mám furt v uších a animovaný obušek furt před očima. Dal bych si jitrnici ... ()

Pawlisman

Některými svými prvky již silně zlidovělá pohádka, která má určité dobré, klasické a kvalitní pohádkové prvky. S přimhouřením oka k dané době vzniku a při porovnání s konkurencí tvorby pro děti se jedná a jasně nadprůměrné dílo. Jen ten Pešek vypadá jak ruskej tajtrdlík.. 7,5/10 ()

Chipešek

Chápu, že do většiny poválečných filmů se nějakým způsobem protlačily komunistické ideologie, ale toho, v jaké míře se tak děje u této pohádky, jsem si opravdu nemohl nepovšimnout. Hloupý, podlý, tlustý a ošklivý statkář škodí dělnické třídě (o co míň má dělník rozumu, o to víc zpívá - takže vše v pořádku), soudruh se zprvu situaci snaží řešit mírovým způsobem, ale nakonec pochopí, že je potřeba se uchýlit k fyzickému násilí (jako symbol represivních orgánů zde funguje co jiného než obušek). Náboženství je zde reprezentováno opileckým ponočným. No, politiku nechám radši stranou, to bych mohl nasolit odpady většině filmů z předrevoluční tvorby. Pravda ale je, že mě tahle pohádka vždycky děsně iritovala. Vážně mi není jasné, jak se tahle stupidita mohla stát českou pohádkovou klasikou. ()

Hepy13

Naše česká tradiční ''kulisovka'', o tom že né s každým se dá po dobrém vyjít. ''Už si tu zas? A teď dokonce i s panem bratrem''. ()