Loli paradička

(festivalový název)
  • Slovensko Loli paradička (více)

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? (Forum Film SK)

Jaro.Krafcik

Hviezdička za skvelé vychodnarské nárečie, druhá za hlášku v hoteli. Jedno vínko? Veď ste dvaja. Abo, dajce dva. A preto aj ja dám tomuto skvostu 2 hviezdičky, horšie ako ostrým nožom to zas nebolo. Milanové hlášky za to stáli. Ale vidieť to v kine no neviem. Toto netreba brať vážne a iba pri tom stačí vypnúť a človek sa možno aj zabaví, možno. 2* ()

pepo

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊 ()

Autogram

Na nehercov veľmi dobré výkony a na prvotinu filmárov ešte lepší film po stránke scenára aj prevedenia. Kamera, kompozícia, obraz, zvuk, všetko je absolútne ok a aj záver nie je vôbec tuctový. Ľem tota reč, jak herci bešeduju še mi ňebars pačila, bo pocťivi vyhodňar by ňigda nemohol povedzec peniaze, auto abo „ja som“. To asi zato, žeby i toti divaci na zapad od Prešova rozumeľi bez titulkoch, no toti na zapad od Moravy mohľi mac probľem i tak. Ta ja še pobavil bars fajňe, no a čakam na pokračovaňe. –––– Tak davaj, i do druhoj barli. –––– Šak to jak mačka. Še zatula a potom še vraci. Ic dagdze na kaveju a še daj do kľudu. ()

jedna_vrana

Bála som sa, že to bude katastrofa. Vlastne to bolo pozerateľné, pomerne predvídateľné, hlavný hrdina (Michal Iľkanin) sa svojej roly zhostil sympatickým spôsobom. Postavené na dialógoch, o ktorých mám pochybnosť, že budú pochopené mimo východu Slovenska. Film neposkytne odpovede na žiadne divákove otázky, ale tiež sa z nikoho nevysmieva a neuráža. A dokonca sa dozviete, čo znamená názov filmu! ()

marhoul

"Červené rajčátko" se mi líbilo! Tvůrce chválím. Čarokráska sice na začátku citelně přehrávala, ale odpouštím, protože jakmile se film rozběhl, neměla chybu. Toto je slovenský film, který se povedl. Bude mít samozřejmě řadu kritiků, kteří budou plivat jed a síru už z podstaty tématu, ale s tím nic nenaděláme. Příběh je zajímavý, autentický, hořkosladký, úsměvný, výborně natočený, vtáhnul mě do děje ihned, chlapíka v hlavní roli neznám, ale byl tak dobrý, že ho chci vidět ještě, východňárskému dialektu jsem rozuměla v pohodě, ale to je možná tím, že mi maličko zaváněl i polštinou, na kterou jsme v Ostravě zvyklí. Těžko říct, jak by si s tím poradili například Středočeši, každopádně já problém neměla. Filmu přeji mnoho pozitivních ohlasů a za ten závěr, za ten vám pánové děkuji. Neměl chybu! Zdravím. ()

• Pôvodne sa mal film volať Veronka, no kvôli právam ho museli autori premenovať. (Juraj.Stavia)
  • Štáb filmu se často potýkal s nedostatkem profesionálních filmařů, protože většina z nich tvoří v Bratislavě. Někteří lidé nikdy předtím film netočili, o to bylo vše těžší, ale zapojili se s nadšením. (Tonula)
  • Loli paradička je romský výraz a znamená červené rajčátko. V čase 1:02:40 ukazuje Verunka památku na bývalého milence Viktora – neumělé tetování, zobrazující červené rajčátko. (Tonula)