Sedemročný Ludovico žije v kruhu milujúcej rodiny. Ale len do chvíle, keď okoliu začne byť podozrivá jeho záľuba v obliekaní si dievčenských šiat. Ludovic je totiž dievčatko uväznené v tele chlapca. Verí, že keď raz dospeje, premení sa na na skutočnú ženu. Jeho rodičia dlho považujú prezliekanie, túžbu po dlhých vlasoch a hru s bábikami za detský rozmar. Tlak susedov a školy však začína byť neznesiteľný. V malej predmestskej komunite sa klebety rýchlo šíria. Situácia sa vyhrocuje, keď Ludovica kvôli inakosti vylúčia zo školy a jeho otec stratí prácu. Sedenia u psychológa nenapredujú tak, ako by si Ludovicovi rodičia predstavovali a nakoniec strácajú trpezlivosť i rozvahu. Film sa venuje problematike transexuality a intolerancie prostredníctvom bežných aspektov každodenného života. Zachytáva reakcie rodiny, nevraživosť komunity i detský svet, ktorý sa voči nevraživosti nevie brániť a dianie okolo reflektuje citlivým pohľadom. Film získal Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film, Európsku filmovú cenu za najlepší scenár, Kryštálový glóbus na MFF Karlovy Vary a množstvo iných ocenení. (oficiální text distributora)

Zagros

Další z mnoha filmů, kdy mě zaujal obsah více než zpracování, tomu by se dalo vytýkat mnohé, ale rozebírat to nechci. Zápletka je jednoduchá, sedmiletý kluk rád nosí sukně a raději by byl holkou, což divák zjistí během prvních pár minut. Příběh dále zobrazuje reakce rodiny a okolí. Některé jsou očekávané a jiné méně. Každopádně mě jako celek film bavil. Uvědomil jsem si, že musí být opravdu obrovský problém, být pro své okolí natolik jiný, že vás nechce akceptovat. Když vás nepodrží naplno ani rodina, je založeno na pořádný průšvih. Film ale není žádné mrazivé drama. Je natočen spíše odlehčeně a řada věcí je předložena divákovi jemněji, než by se pravděpodobně stalo ve skutečnosti. Přesto nechávám čtyři hvězdy a pro sebe si zkusím nechat myšlenku, že musím podpořit své děti, až se případně budou v budoucnu odlišovat pro svoje okolí sebevíc. ()

Very_kuul

Odlišnosť väčšina ľudí nevie prijať. Od rodiny až po susedov..a budú človeka presviedčať o tom aký by mal byť aby zapadal do ,"normálu". O to horšie keď to hustia do dieťaťa čo sa "hladá" a spôsobujú mu ešte väčšiu zmätenosť. Námet bol dobrý. Len to spracovanie na mňa pôsobilo občas dosť povrchne, náhle zmeny rodičov divné a koniec nadnesene.. ()

Jíha

Snad to ani nebyl film o transsexualitě, osobně bych to viděl na jistej komentář k absurditě genderových rolí a zobrazení běžnýho rodičovskýho selhání chatrných individualit. Ale vážně jenom osobně, pochybuji, že takový byl záměr za filmem. Scénář byl primitivní a zpracování pitomě stylizované. Je tak vysoký hodnocení zapříčiněný poměrně vzácnou tématikou? Možná právě proto, že je tak vzácná, mohlo by se jí dostat hlubšího provedení. Tohle byla mělká povídačka. No, ale na druhou stranu, proč ne. Dobré: závěrečný sdělení psycholožky hrdince, sympatická hrdinka, jeden velmi silnej, byť stejně jako zbytek filmu nepravděpodobnej moment ke konci. Celkem necelých 65 %. ()

Adiemus

Francouzi tyhle filmy - na rozdíl od Seveřanů - moc neumí; většinou z toho vyleze div ne instruktážní záležitost (např. Jen proto, že jsme jiní). Setkání s podobně "postiženou" rodinou není nic jiného než alternativa k americkému hromadnému skandování "Já jsem..." (Když Chuck potkal Larryho, Svatba naruby) - doplňte dle potřeby. A kombinace s bárbínovským světem se mi ani trochu nezamlouvala. ()

winnita

Odlišnost můžeme odsoudit, bojovat proti ní, nebo se s ní smířit a snažit pochopit. Ludvíkova rodina a okolí si těmito fázemi museli projít, to celé v konfrontaci hledání vlastního já i za cenu vzepření se okolnímu světu. Pohádkové motivy jen podtrhovaly čisté a naivní vnímání dětského pohledu na věc. Akorát ten konec mi přišel trochu přitažený za vlasy, tomuhle filmu by možná víc slušel bad end. ()

MondayWay

Tenhle film miluju! Viděla jsem ho asi před dvěma roky na školním promítání (Náš pan profesor si libuje ve filmech z Karlových Varů) a nemohla uvěřit. Dojemný. Navíc ty barvy! Ty vážně bily do očí! Po vizuální stránce tady přinejmenším hooodně zajímavé. Ale to není vše, co film potřebuje k tomu, aby byl dobrý. Sedmiletý Ludo, který v sobě nachází kus ženské části. Nejvíce mě ke konci překvapila reakce jeho matky, která se mu v začátcích snažila porozumět, případně pomoc. Opravdu citově náročný film. Pro náročné diváky. Ale ti, kterým se takový styl líbí, si myslím, ho budou opravdu zbožňovat!!! ;) ()

míšapes

je to předvídatelný, ne úplně blbý, ale zase žádný velký drama. až na závěr, kterej je trochu na sílu. v podstatě ideální film na nedělní večer. ()

saint3n

zrovna jsem po x-té dokoukal Lásku Nebeskou a třebas mne kamenujte, vždycky si vzpomenu na Ma Vie En Rose.. a taky na Andersonovo Fantastickýho Pana Lišáka. uznávám, že není racionální důvod tyhle filmy srovnávat, ale ten pocit, jakože život je krásnej.. jů! (autor je heterosexuál a fanda eighties akce) ()