Brzo má být propuštěn na svobodu sériový vrah. Inspektor se vrací do města Vitoria-Gasteiz, aby vyřešil vraždy, které se podobají jeho údajným zločinům. (Netflix)

mdf

Španělské thrillery ,mám ve velké oblibě,tedy,pokud,to není moc okaté a někdo mi hned neukáže vraha,tak už je ta napínavost fuč. ()

Gomez518

Upřímně? nezaujalo mě tam vůbec nic, možná jen to, že je to točené v pěkném prostředí, herecký výkon nic moc a na pokus udělat mezi postavami nějaký vztah? ani jednomu jsem to neveřil. ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na snímek Ticho ve sněžném městě z roku 2019 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tento španělský psychologický thriller objevil na obrazovce naší korejské televize. Začátek filmu se točil kolem odhalení identity tajemného vraha, který zabíjel ve městě Vitoria. Všichni byli ohromeni, když byli ve staré katedrále nalezena těla mladého muže a ženy, a to, co dělalo tuto vraždu ještě děsivější bylo, že jejich poprava byla velmi podobná těm, které město zachvátily téměř před 20 lety. Jenže pachatel starých vražd seděl stále ve vězení a čekal na své brzké propuštění. Usvědčeného vraha Tasia často ve vězení navštěvoval detektiv Ayala, jemuž pomáhal s vyšetřováním případu. Tvůrci filmu nám udělali v hlavě guláš prostřednictvím flashbacku, v němž jsme poznali zrzavého chlapce šikanovaného dvěma bohatými dětmi, které ho nemilosrdně zbily na pohřbu jejich matky. Následovala ještě jedna scéna, ve které se otec Ayaly podíval na obrázek matky dvojčat a vzpomínal, že kdysi mluvila o městě, že byla těhotná s dítětem jiného muže a později samozřejmě toto dítě porodila. Ale toto dítě jí bylo ihned odebráno a nahrazeno dvěma dvojčaty, což se ukázalo na konci jako velmi důležité. Zatím jsme z toho byli ale zmatení a až později nám došlo, že dospělý Mario byl vlastně ten zrzavý kluk, který kvůli svému opuštění v dětství spáchal děsivé zločiny. Jenže to nebylo vše, protože vraždit začal už dříve, když po výprasku od nevlastního otce otrávil celou svou rodinu listy tisu a poté zapálil celý dům. Když Ayala začal hledat vazby mezi tímto chlapcem a případem, dozvěděl se, že se jmenoval Nancho, který jako chlapec zemřel při požáru způsobeném jiskrou z jeho lampy na internátu. Spolu s tím našel detektiv staré fotoalbum, ve kterém byl Nancho vidět s Mariem, neboť byli blízkými přáteli. Mario tedy páchal všechny tyto vraždy, jen aby se pomstil svému příteli Nancho, neboť to bylo dítě, které bylo v nemocnici nahrazeno dvojčaty, a bylo to dítě, které se později setkalo s dvojčaty na pohřbu tím, že jim řeklo, že je skutečným dítětem jejich mrtvé matky. Nebyl to tedy Mario, kdo spáchal všechny vraždy, ale byl to Nancho s Mariovou identitou. Všechny vraždy měly hlubokou symboliku, zejména v souvislosti s náboženstvím. Mario totiž používal včely k zabíjení svých bohatých obětí a poté jejich těla umístil do velmi specifické polohy a obklopil je květy slunečnice. Důvodem, proč se zaměřil pouze na bohaté děti, bylo to, že jako dítě pocházel z chudé rodiny a díky privilegovaným bohatým dětem, jako byl Tasio, se mu ze života stalo peklo. Dlouho jsme tedy věděli kdo vraždil, což trochu ubíralo na dramatičnosti, ale vše stejně vyvrcholilo v posledních velmi napínavých minutách filmu. Škoda, že to bylo celé jakési zmatené a spoustu věcí jsme si museli domyslet sami. S láskou jsem vzpomínal na Purpurové řeky s Jeanem Renem, což byly opravdu velmi zajímavé filmy ve své době. Nicméně jsem po 110 minutách nebyl vyloženě zklamaný, neboť tyhle náboženské detektivky mám rád. Jen mi pořád připadalo, že jsem neviděl první díl a že právě sleduji druhou část. Suma sumárum, snímek Ticho ve sněžném městě ode mne získal tři tiché hvězdy ***. () (méně) (více)

lahvi

Jako by si vzali velký sousto. Jako bych měl pocit, že se koukám na druhý díl. Docela složitý zpracovat to do jednoho filmu. Neříkám, že se to nemůže povést, ale tady to na výbornou nezvládli. ()