Malý Buddha

• Itálie

Piccolo Buddha

Malý Budha

Velká Británie / Francie / Itálie / Lichtenštejnsko, 1993, 140 min

„Tvoja láska sa stala väzením.“ Ten príbeh je veľmi pekný a zaujímavý. Opulentná vizuálna stránka pri „rozprávkovom“ spomínaní, striedaná bežnými scénami z amerického veľkomesta súčasnosti a na konci sa obe línie začnú nenápadne preplietať a vytvoria zvláštnym spôsobom atmosférický celok. Bertolucci nikdy nebol môj extra obľúbený režisér. Vždy ma na jeho filmoch zo všetkého najviac bavilo, ako sa pokúšajú prekročiť tabu (Posledné tango v Paríži, Zvodná krása, Rojkovia). Malý Budha sa sexuálne tabu rozhodne prekročiť nepokúša. Je úplne iný, než ostatné Bertolucciho filmy a možno i práve tým si ma získal. Srdcovka to nie je, ale nebol som úplne ďaleko od toho, aby som mu udelil 80%. Lenže nakoniec tam boli alebo veci, ktoré mi vadili, alebo mi niečo chýbalo, alebo to bolo pridlhé, alebo prikrátke – priznám sa, neviem. Určite ale oceňujem výpravu, kameru, réžiu, scenár i herecké výkony a to dokonca vrátane Keanu Reevesa :-) S predchádzajúcim režisérovým spriazneným (fenomenálnym) Posledným cisárom ale neporovnateľné.(19.9.2017)

• BigDeal

Ja si nemôžem pomôcť. Úžasná vizuálna stránka, alebo krásny výpravný film, ktorý má svoje čaro? Keď som si kupoval DVD tak som sa tešil, pretože budhizmus ma celkom zaujíma a hneď na začiatku, keď mnísi čítali deťom príbeh o kňazovi a koze, som si myslel, že ma čaká výnimočný film. Keď sa ale dej preniesol do USA, táto "úžasná vizuálna stránka" sa skladala len z pridania neónovej modrej farby, čo ma už po nejakom čase hrozne rozčuľovalo. Navyše postavám rodičov som neveril ani pol slova a tak som začal pochybovať, či sa nepozerám len na nejaký TV film. Po príchode k budhistickým mníchom sa mi dostalo pár obrazov, ktoré stáli za to, no stále sa tento dej vliekol a dal by sa vypovedať behom pár minút. Preto som sa tešil, že popri hlavnému deju beží aj časť o tom, ako sa zo Siddharthua stal Budha, ale bohužiaľ aj táto časť bola mierne zabitá zvláštnymi autorovými víziami, ktoré mne neboli vôbec sympatické a došiel som k názoru, že to, čo mi autor ukazuje, by som si radšej prečítal a keby nepoznám Keanu Reevesa, tak si myslím, že je to nejaký začínajúci herec, ktorého nečaká sľubná budúcnosť. Páčilo sa mi ale budhistické filozofovanie a tak som si povedal, že tie 3* tomuto filmu dám...to som ale nevedel že ešte nie je koniec a natiahne sa to o 30 minút. Takže bohužiaľ, ale tá posledná polhodina, ktorá tam bola z neznámych príčin, to dorazila na 40%(26.4.2009)

Malý Buddha je atraktivní hlavně po obrazové stránce. Dvě souběžně vyprávěné linie - cesta staroindického prince Siddhárty-Buddhy k osvícení a příběh současného amerického chlapce, do něhož se měl převtělit jeden z lámů - jsou výrazně barevně odlišené a to dodává ději dynamiku. Hlavně v zářivých zlatých odstínech vyvedené stylizované scény ze Siddhártova života jsou pastvou pro oči. Na druhou stranu je vyprávění na můj vkus až příliš názorné a vykladačské. Buddhismus (hlavně jeho zenová větev) je mi ze všech náboženských ideologií ještě tak nejsympatičtější a po zhlédnutí snímku, jako je tenhle (ještě třeba Kundun), mám chuť poslat celé křesťanství s islámem někam. Pak si ale uvědomím, že buddhisté se s hinduisty dovedou navzájem masakrovat se stejným gustem a už to tak jednoduše zase nevypadá.(21.7.2009)

Čekal jsem podobný průser jako buddhistické softporno Samsara, "spielbergovský" slaďák o buddhismu pro průměrnou euroamerickou populaci, ale nakonec se mi to docela líbilo. Jistě, bylo to hloupoučké, ale ne pitomé, s hezkou výpravou (zvlášť se mi líbily kašírované scény z Buddhova mládí a i Keanu Reeves coby mladý princ Sidhártha Gótama) a aspoň trochu poučné. Ideální film pro rodinku s inteligentními rodiči a zvídavými dětmi, kteří neradi zabíjejí čas na Transformers a podobných mozkových klystýrech.(7.3.2013)

Tak nevím, co na tomhle filmu vlastně hodnotit. Exotičnost, příběh, Hezounka v roli Siddharty, hudbu? Největším přínosem byl asi pro moje děti, tedy alespoň do té doby, než u toho usnuly, protože se něco dozvěděly. Na mě to působilo jako velký, ale myšlenokove téměř prázdný prostor. Nicméně díky oku lahodícímu a preciznímu provedení celkem příjemně strávený čas. A toho Hezounka jsem tedy nějak přetrpěla, ač se mi tam vůbec nehodil.(16.8.2012)

• - Kvôli scéne v lese, kde je Siddartha vychudnutý z nedostatku jedla, držal Keanu Reeves nárazovú diétu. Diéta pozostávala len z pomarančov a vody. (Othellko)

• - Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)

• - Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)