Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

slunicko2

Ilustrovaný život prince Siddharty pro děti. 1)  Chápu, že základní kurs budhismu pro Američany potřebuje názornost a jisté didaktické mistrovství._____  2)  Zde jsem byl ale svědkem polopatického vyprávění v malebných, pravda, exotických scenériích. Nic proti tomu, ale duchovní rovinu jsem v tomto vyprávění na dobrou noc nějak postrádal._____ 3)  Asi by nebylo správné odsoudit film s tím, že je plytký nebo dokonce nudný. Své diváky si našel a má jim co sdělit... především těm, kteří o budhismu nic nevědí a třeba z něho budou skládat zkoušku (depony*****). Konec konců někdy je zdravě osvěžující podívat se na svět naivníma dětskýma očima. Katechismus pro žáky obecné školy jsem taky čítával se zájmem, složité věci vysvětloval přiměřeně mému tehdejšímu chápání. I jako licencovaný průvodce Prahou jsem kdysi dávno s překvapením zjistil, že nejlepší pomůckou pro můj výklad je kniha o městě psaná pro malé děti. Takže tak._____  4)  Už před necelými třiceti léty mi snímek přišel málo zajímavý, což jsem si teď znovu potvrdil. Asi to není film pro mne._____  5)  Podobná zkušenost: revere**. Výstižný postřeh: Amonasr***. ()

Faila

Příběh Síddhárty Gauthámy znám jen malinko, takže nejsem schopna říct, co vše z toho, co bylo řečeno v tomto filmu, je pravda a co jsou smyšlenky scenáristů, a proto tento film beru s mírnou rezervou. Přesto si ale myslím, že tu jakési základní hodnoty tibetského náboženství byly předány, poměrně srozumitelně a mile. Navíc zpracování, především těch částí se Síddhártou, bylo po vizuální stránce moc dobré a mnoho ze současných filmů, které se snaží jít po této stránce a které chtějí být „pěkné“ na pohled, by si s ním nezadalo. Příběh rodičů hlavního hrdiny měl možná nastínit kontrast mezi západní a východní filosofií, ovšem jelikož šlo o pouhé „nevěření“ zápaďáků, dal by se z filmu úplně vynechat. To, že buddhistické myšlení ovlivní člověka víc, než by zpočátku čekal, se dá odhadnout i bez toho. Jesseho dětské zaujetí je v rámci příběhu daleko pochopitelnější, přeci jenom se tenhle film točí i kolem něj. Ačkoliv Malý Buddha je nakonec možná trochu o něčem jiném. ()

Radyo

Dle mého názoru jde o výborný film, Bertolucci opět prokázal svou kvalitu. Mile mě překvapil Keanu Reeves, sice o něm šly povídačky, že nebyl schopen se naučit pro svou roli snad ani dvě-tři věty nazpaměť, ale ve filmu to poznat není. Úžasná je výprava, navíc se film odehrává v krásném exotickém prostředí, scénář sice mohl být propracovanější, ale dávat tomuhle filmu pouhé dvě hvězdičky, jako někteří kolegové zde, to mi přijde dost málo. ()

JASON_X

Čekal jsem podobný průser jako buddhistické softporno Samsara, "spielbergovský" slaďák o buddhismu pro průměrnou euroamerickou populaci, ale nakonec se mi to docela líbilo. Jistě, bylo to hloupoučké, ale ne pitomé, s hezkou výpravou (zvlášť se mi líbily kašírované scény z Buddhova mládí a i Keanu Reeves coby mladý princ Sidhártha Gótama) a aspoň trochu poučné. Ideální film pro rodinku s inteligentními rodiči a zvídavými dětmi, kteří neradi zabíjejí čas na Transformers a podobných mozkových klystýrech. ()

hazaba

Na první pohled člověka zarazí ten kontrast mezi "modrým" (asi měl být šedý) Západem a "červeným" (barevným) Východem, lépe řečeno buddhismem. Střídání současného a minulého příběhu se nevtíravě prolíná a minimálně jeden nenásilnou formou seznamuje s jedním z nejrozšířenějších náboženství na světě. Dětští představitelé jsou přirození, u dospělých, hlavně "zápaďáků", to trochu skřípe. Film je možná zbytečně příliš dlouhý, ale hlavně mě štvala hudba - opravdu to není můj šálek čaje :-) Celkový dojem - film není špatný, ale asi se v paměti dlouho neudrží. ()

• Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)
  • Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)