Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)
Trailer

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Trailer

Lukoye

Krásný výpravný film s obrovským přesahem. Bertoluci se snaží příblížit svět tibetského budhismu a vlastně magii asie jako takovou a povedlo se. Film ve velikém střihu, bořící stereotypy v euroatlantském myšlení. Film se krásně sluduje, člověk se těší na každý další záběr, aby se dozvěděl kam se příběh posune. V diváku roste a roste pocit souznění a pochopení, zasvěcení do myšlení lidí tak odlišných než je on a přitom stejných. Film připomíná spíše lyrickou báseň v poklidném tempu. ()

lsd

Kdyby tak film zůstal jen u vyprávění příběhu o Buddhovi!!!Příběh z dnešní doby je absolutně zbytečný, kazí atmosfréru filmu, není moc kvalitní a celkově sráží kvalitu. Pasáže, kde je Buddha, jsou minimálně o třídu lepší a zajímavější, i když výkon samotného buddhy reevese není moc přesvědčivý. Za některé zajímavé scény a výpravu dávám 3 ()

Othellko

Nemohol som učiniť inak, len dať tomuto kúsku plný počet hviezdičiek. Ten kto sa zaujíma o tématiku a myšlienky budhizmu, alebo dokonca praktikuje, mal by si tento film pozrieť pretože mu veľmi veľa dá. Tento pekný príbeh je plných hlbokých myšlienok a veľkých právd. Minutáž je síce dlhá, ale dej ma ani na sekundu nenudil a vôbec mi to neprišlo ako dlhý film. Po technickej a vizuálnej stránke je toto dielo perfektne zvládnuté. To isté platí aj o hudbe ktorá nás sprevádza filmom. Keanu Reevs bol presvedčivý a svojim výkonom ma potešil. Bolo vidno, že sa so svojou rolou zžil a zrejme mu tieto myšlienky nie sú vzdialené. 100% ()

Radiq

Bertolucci je skvělej režisér - umí zachytit atmosréfu v cizím prostředí (Poslední císař, tohle). Příběh z mládí Siddharty je vyprávěn jako legenda, což vyznívá zajímavě a právě to prostředí a lidé se mi tam líbili nejvíc. Taky obsazení Chrise Isaaka mě potěšilo, protože v něm podle mě vězí velkej potenciál. Ve scénách ze současnosti mi tam ale něco nesedí. Jakoby to bylo místama moc umělé (Jessieho zážitky, myšlenky, otázky). To děcko mi navíc bylo krajně nesympatický, ale sympatickejch se pro mě najde málo... Co mi vadilo víc, bylo automatické překlenutí jazykové bariéry v Indii (i v originále je to anglicky) nebo scéna Siddhartova osvícení, kdy se do záběrů motaly děcka ze současnosti. A teď to nejhorší - viděl jsem to s dabingem, což bylo něco tak nepředstavitelně strašnýho, že jsem hledal žiletku. Za to ale ten film nemůže, tak se budu snažit to ve svém hodnocení ignorovat. Ale co - vždyť všechno je pomíjivé. ()

Ony

Naivní je to řádně, ale kupodivu jsem se nenudila a hodnotím jako nadprůměr. Největší malér je, že se leckde doslechnete, že je Malý Buddha film o střetu kultur. Zpracování tohoto tématu je přitom nejslabším článkem snímku. Vlastně mi připadá, že se tu tenhle motiv ani neobjevuje. Alespoň já pro výlet dvou Američanů do Tibetu nepoužívám slova jako "střetnutí dvou světů". Na důvod tohoto výletu nezapomínám, jen mi v rámci celého díla nějak znicotněl. Navíc jsou to Američani na baterky. Chlápek, co přijde jednou utahaný z práce, digihra a jedna dvě pochybnosti o reinkarnaci mi k vystižení "západní" mentality nestačí. Zkrátka chci říct, že jedna strana je předem vyšachovaná a stylizovaná do role tichého pozorovatele. Nejspíš jsem tento Bertolucciho "epos" vnímala prostě jako zjednodušené (ale opravdu obstojné, ne-li opojné) obrázky harmonického života kdesi daleko. "Moderní" linie je dost banální a odfláknutá. Tu kýčovitou, pardon, vizuálně okázalou pohádku o Buddhovi bych si dala v trochu epičtější podobě klidně jako samostatný film. ()

• Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)
  • Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)