Malý Buddha

Piccolo Buddha

Malý Budha

Velká Británie / Francie / Itálie / Lichtenštejnsko, 1993, 140 min

• Anthony

Vizuálně nádherné (kamera známý Vittorio Storaro), ovšem jinak strašná nuda a navíc hodně dlouhá nuda. Prolínají se zde dvě linie - v současnosti vyprávěný příběh malého Deana, který je možná novým převtělením Buddhy a pak vyprávění o životě Buddhy samotného. Toho hraje Keanu Reeves a přijde mi dost nepřesvědčivý, ostatně jako celý film. Příliš didaktické, nejlepší film o buddhismu zatím natočil Scorsese (Kundun).(29.7.2003)

Dle mého názoru jde o výborný film, Bertolucci opět prokázal svou kvalitu. Mile mě překvapil Keanu Reeves, sice o něm šly povídačky, že nebyl schopen se naučit pro svou roli snad ani dvě-tři věty nazpaměť, ale ve filmu to poznat není. Úžasná je výprava, navíc se film odehrává v krásném exotickém prostředí, scénář sice mohl být propracovanější, ale dávat tomuhle filmu pouhé dvě hvězdičky, jako někteří kolegové zde, to mi přijde dost málo.(6.1.2004)

• BigDeal

Ja si nemôžem pomôcť. Úžasná vizuálna stránka, alebo krásny výpravný film, ktorý má svoje čaro? Keď som si kupoval DVD tak som sa tešil, pretože budhizmus ma celkom zaujíma a hneď na začiatku, keď mnísi čítali deťom príbeh o kňazovi a koze, som si myslel, že ma čaká výnimočný film. Keď sa ale dej preniesol do USA, táto "úžasná vizuálna stránka" sa skladala len z pridania neónovej modrej farby, čo ma už po nejakom čase hrozne rozčuľovalo. Navyše postavám rodičov som neveril ani pol slova a tak som začal pochybovať, či sa nepozerám len na nejaký TV film. Po príchode k budhistickým mníchom sa mi dostalo pár obrazov, ktoré stáli za to, no stále sa tento dej vliekol a dal by sa vypovedať behom pár minút. Preto som sa tešil, že popri hlavnému deju beží aj časť o tom, ako sa zo Siddharthua stal Budha, ale bohužiaľ aj táto časť bola mierne zabitá zvláštnymi autorovými víziami, ktoré mne neboli vôbec sympatické a došiel som k názoru, že to, čo mi autor ukazuje, by som si radšej prečítal a keby nepoznám Keanu Reevesa, tak si myslím, že je to nejaký začínajúci herec, ktorého nečaká sľubná budúcnosť. Páčilo sa mi ale budhistické filozofovanie a tak som si povedal, že tie 3* tomuto filmu dám...to som ale nevedel že ešte nie je koniec a natiahne sa to o 30 minút. Takže bohužiaľ, ale tá posledná polhodina, ktorá tam bola z neznámych príčin, to dorazila na 40%(26.4.2009)

Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo.(12.1.2014)

,,ČO JE TO MEDITOVAŤ?" ,,TO ZNAMENÁ MLČAŤ, UVOĽNIŤ SA OD VŠETKÉHO, ČO JE OKOLO TEBA A MAŤ DUŠU SLOBODNÚ AKO VTÁK. POTOM MÔŽE ČLOVEK VIDIEŤ SVOJE MYŠLIENKY AKOBY TO BOLI LETIACE OBLAKY." __ ,,Malého Budhu" vysielaného u nás niekoľko krát STV, zväčša okolo Vianoc v čase milénia, som si pozrel až ako spomienku na zosnulého Bernarda Bertolucciho. Rozporuplné reakcie a výčitky smerujú na povrchnosť a komerčný ráz filmu odzrkadľujúci sa v strete západnej a východnej kultúry, s čím nesúhlasím, pretože budhizmus tu slúži skôr ako kulisa veľkého rozprávania pôsobiaca na diváka viditeľnou skúsenosťou schopného režiséra, uhrančivým vizuálnym štýlom, kamerovými filtrami a nemenej dôležitou fascinujúcou hudobnou zložkou Rjúičiho Sakamota, pre mňa ešte pôsobivejšou než v oscarovom ,,Poslednom cisárovi." Dokonca aj s výkonom Keanu Reevesa som bol spokojný, pretože ozaj neviem, ako inak zahrať Budhu na pomerne oklieštenom priestore. Azda by posledná štvrťhodinka mohla byť podaná vo svižnejšej skratke, ale záverečná scéna s lámovým popolom bola pôsobivým ukončením filmu, predsa len s mierne nedotiahnutým filozofickým posolstvom. (3339. hodnotenie, 98. komentár k filmu)(30.11.2018)

• - Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)

• - Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)

• - Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)