poster

Malý Buddha

  • Velká Británie

    Little Buddha

  • Itálie

    Piccolo Buddha

  • Slovensko

    Malý Budha

Drama

Velká Británie / Francie / Itálie / Lichtenštejnsko, 1993, 140 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
  • Lima
    *****

    Výpravný velkofilm, v němž Bertolluci zúročil své zkušenosti s kostýmními megaprodukcemi z minulých let (např.Poslední císař). Zdlouhavý, ale krásný film. Keanu Reeves jako vyhublý Siddharta je přesvědčivý a to i díky svému exotickému zjevu. Tohle je film pro ty, kterým nevadí rozvláčnější vyprávění, pro lidi s otevřenou myslí.(21.7.2002)

  • genetique
    ***

    Film je krásnou expedíciou po budhistických kláštoroch, perfektnou encyklopédiou o budhistických príbehoch a živote Budhu a príjemným sprievodcom po chápaní ich sveta. Navyše má krásne farby, epickosť rozprávania je akurát na moju mieru. To je všetko. A čudujete sa, že to nestačí na vyššie hodnotenie? Nie, nestačí! Je to totiž len krásny obal bez úplne prázdneho, vykradnutého obsahu. Príbeh je vsilený, Keanu nechutný, úplný výpadok gradovania deja, či akéhokoľvek vzrušenia, či nadšenia, citu. Škoda, čakal som viac. 55%.(31.10.2007)

  • InJo
    ****

    Poměrně nedoceněný, ale velice podařený výpravný snímek, u kterého mě trochu zklamal jen ne úplně domyšlený konec. IMHO zhruba na stejné úrovni jako Scorseseho Kundun a Annaudův Sedm let v Tibetu - všechny ty filmy jsou výborné, bohužel žádný z nich nijak zvlášť nevyniká. A to mě budhismus dost zajímá (snad jediné náboženství, které nejen uznávám, ale i mu docela fandím). Scéna s obří kobrou je nádherná!(13.7.2004)

  • MARTIN*I
    ***

    Buddhův příběh je vždy silný, nehledě na to, v jaké podobě. Zde je možné vidět režisérův pohled, který není absolutní, není nestrastný. Je zde zobrazen stálý koloběh znovuzrozování z utrpení a cesta z něho ven - jako Buddhův příběh, je zde vyzobrazena, jako něco skoro nadpřirozeného. Autor tomu pro sebe sám nevěřil, i když se zajímal a podobně jako spousta mnichů a Lámů bere probuzení, jako něco "v nedohlednu", "za sto životů" apod apod.. To, co učil Buddha, princ Šákjamuni, Siddhartha Gautama, bylo naprosto odlišné - a to, skrze vlastní zkušenost, že tohoto poznání lze dosáhnout za tohoto života. Že je zde cesta vedoucí z utrpení, z koloběhu znovuzrozování a toto poznání učil po dosažení osvícení po zbytek života, a za jeho života i po něm mnozí dosáhli stejného stavu. Přesto jsou zde cítit silné odkazy čisté dharmy, které autora ovlivnily. Příběh samotný je barevný, ukázka nezištného zájmu, života Lámů, proměna běžně smýšlejících rodičů. Pro všechny s upřímným zájmem - 3 klenoty, 4 vznešené pravdy 8midílna stezka. S upřímným srdcem přeji všem zajímat se o Buddhovo nauku (velký rozdíl oproti Buddhismu). S láskou a úctou ke všem cítícím bytostem ♥(22.1.2019)

  • Sociopath
    *****

    Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo.(12.1.2014)

  • - Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)

  • - Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)

  • - Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)