Reklama

Reklama

Všechno dobře dopadne

  • angličtina All Ends Well
Trailer

Obsahy(1)

Českým lvem oceněný dokument jednoho z nejvýraznějších dokumentaristů Miroslava Janka přináší divákům nejen prostý pohled do fungování organismu včelstva či na práci včelařů, ale nutí je k zamyšlení nad sebou samými. Hlavním hrdinou filmu je včela, tedy dnes velmi ohrožený druh a vedlejším hrdinou nebo spíš antihrdinou je člověk, jenž díky své pýše a chamtivosti se sám sobě stává nepřítelem, tedy dalším ohroženým druhem... „O tom, jak lidstvo směřuje k degeneraci, nechci mluvit filmem přímo a doslovně, ten pocit by tam měl být přítomen podprahově, jako kdyby vzorně upraveným záhonem nenápadně prorůstal plevel a tím kazil celkový dojem,“ říká o své filmové eseji režisér Miroslav Janek. Film nepojednává o včelařství, jakožto odnoži zemědělství, ale o včelstvu jako takovém. Společenství včel a fascinace jejich tajemnou a nezištnou existencí je ve filmu prvotním objektem zájmu. V doposud jen napůl prozkoumaném systému jejich společenství, v tajemném světě včelí kolonie je jedno jisté – každé včelstvo systematicky a neúnavně pracuje na zachování rodu, což se rozhodně nedá říct o lidstvu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

pp 

všechny recenze uživatele

Záměrem asi bylo natočit poetický film, který by divákům přiblížil fascinující život včel. Proto nás svými moudry "obohacuje" několik postav, namátkou: truhlář, plastik Brabenec s podobně vylitým kámošem (Zajímá vás, co mají společné včely a velryby? Oni to taky nevěděli, ale nakonec na to přišli.), dvojník moderátora Xavera plkající o zkaženosti světa. Hudební složku zajišťuje nejen včelař a skladatel Jaroslav Šaroun fascinovaný snubním letem královny. Citáty z knihy Včely a jejich svět doprovází záběry androgynního chlapce zírajícího na včely. Celkově vzato to zajímavé by se s přehledem vešlo do 5 minut, zbytek byl - byť místy velmi hezky natočený (detaily včel, pláství atp.) - blábolivý nesmysl. Z výše popsaného je asi zřejmé, že se o žádný poučný či snad dokonce zábavný dokument nejedná. A varování na závěr: Film je zcela nevhodný pro děti!  ()

Vabr 

všechny recenze uživatele

Hezký dokument s myšlenkou, která by měla být slyšet. Bohužel na druhou stranu moc nemusím takové ty řeči, jak jsou lidé hloupí a zaslouží si vyhubení - ne, ne, to zkrátka ne. Ale jak jsem napsal, jinak řemeslně nádherné, každý vystupující měl své opodstatnění a také jsem odcházel ze sálu o něco chytřejší, což je určitě plus. Vyhodnocení: Mnohem lepší než Všechno bude v pohodě ()

Reklama

FeriusParfax 

všechny recenze uživatele

Konečně dokument o včelkách… Se zpracováním to ale dost drhlo. Už začátek dává tušit jakousi artovou nebo spiritualistickou notu. To hned potvrdí pán s naprosto debilní a zbytečnou průpovídkou, jak vzniklo slovo včela. Dokument pokračuje několika rádoby uměleckými záběry na stromy, vodu, holohlavé dítě,… Poté nás konečně čeká nějaký ten záběr na včelky a první zajímavost. Kdyby se dokument nesl na informativní vlně jen o včelkách, jistě by to dopadlo lépe. Velmi časté hudební vložky, které byly naprosto zbytečné a hloupé dokumentu hrozně ubližovaly. Moc se mi nelíbila ani pronesená moudra většiny lidí, ala „já vím víc než vy.“ Obrovská škoda, protože ta troška záběrů na včely byla krásná (vylíhnutí, mumraj v úlu) a informace zajímavé. Škoda… dokumentů na toto téma není mnoho a tady šlo o úplně promrhanou šanci. Líbil se mi jen přístup řezbáře. P.S. co to je sakra za strašnej plakát? ()

Lothlorien odpad!

všechny recenze uživatele

Bohužel ve filmu jsou naprosté nesmysly a asi bychom mohli i polemizoval, jestli je to vůbec dokument.  Citace: "lepší je to dělat jak to dělávali naši předkové, že ten med těm včelám brali až na jaře v době kdy skutečně kvetlo" - proboha nyní se to ale dělá stejně, ono to ani jinak nejde (pouze v době květu a snůšky se berou přebytky). V květnu a červnu kvete a v té době jsou medobraní. Tento pseudo-dokument ale tvrdí citace: "na podzim přijde včelař, všechno jim to vezme" - neuvěřitelné, na podzim se do včel prakticky nechodí, rozhodně se jim nic nebere.  Kdybyste věděli, že přibližně ve dvou třetinách ten mistr včelař vyřezává plásty na kterých je (namísto medu) na KAŽDÉM odhadem 1000 až 1500 nevylíhnutých včel dělnic a všechny je zabíjí, tak byste možná plakali tak jako já. To žádný ten podle nich "špatný a zlý včelař" nikdy neudělá. Některé záběry jsou "na efekt" stylem "lidé to stejně nepoznají"...  Co mě ale vadí nejvíc je, že je to depresivní, nechápu proč se v těch negativitách lidé tak vyžívají a už vůbec nechápu za co to má cenu. Prosím, nedělejte si podle toho obrázek, co je včelaření, spoustu včelařů nechává zimovat včely na jejich medu a cukr dávají pro jistotu navíc. Cukr není jedovatý atd.. Toto je, zcela výjimečně, odpad... (Jinak souhlas s názorem co píše pp) ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Náhled do mysli včelařů a náhled do praktické včelařiny. Ze všech aznamenaných "mouder" se mi nejvíc líbilo "Lidi si pořád myslej, že nejsou součástí přírody a proto to tak vypadá",  "Stav včelstev odráží stav společnosti", nebo "Bylo by to takové neštěstí, kdyby lidstvo zahynulo? Země by si konečně mohla vydechnout" Zajímalo by mě, jestli je to u včel podobné jako v jiných komunistických totalitních společenstvích jako třeba u mravenců. Zde každý dostane co potřebuje, když má hlad, ale nepracující by byl rychle odhalen. Dokonce mravence zraněného v boji odtáhne "záchranná služba" zpátky do mraveniště, kde se může léčit. Zde v dokumentu se objevila včela, která se vyvázala ze systému, ale měla hlad a šla do úlu loupit. "Je jako lidi" komentuje to včelař. Potěšil výstup Brabence. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Dokument podpořil Státní fond kinematografie částkou 1,7 milionů korun. (SONY_)
  • Název snímku odkazuje na známou sentenci: „Všechno bude nakonec v pořádku. Pokud to není v pořádku, není to konec.“ Autorství je přikládáno více autorům, ale nejčastěji je spojováno s Johnem Lennonem. (sator)

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu… (více)

Reklama

Reklama