Ztraceno v překladu

• USA Lost in Translation (více)

Jak se asi řekne japonsky „Stojí to za..."? Moderní Tokio ve své supervelkoměstské anonymitě. Agresivní, pulzující, nevšímavé, fascinující, zábavné i odtažité... Cizí – alespoň pro dva Američany, kteří se tady náhodou ocitnou ve stejnou dobu – a ve stejném hotelu. Herec Bob má v Tokiu natáčet reklamu na whisky, o hodně mladší Charlotte doprovází manžela fotografa. Oba si tady připadají ztracení, nerozumějí jazyku, kultuře; oba mají spoustu času – a oba trpí nespavostí. Náhodné setkání, pár společných dní a pocit blízkosti pomáhají oběma překlenout osamění v neznámém prostředí – a možná oba dva získají i něco navíc... (Česká televize)

junxi91

Příběh dvou Američanů, kteří se ocitli v naprosto cizím a odlišném prostředí Tokijské džungle, a kromě toho je hlodají jejich vnitřní problémy. Bob Harris je upadající americká filmová hvězda, která dorazila do Tokia, aby se objevila v dobře placených reklamách na whisky Suntory. Ubytován je v luxusním hotelu Park Hyatt Tokio a trpí krizí středního věku a také problémy v 25 letém manželství. Dalším americkým cizincem v Tokiu je Charlotte, mladá a krásná absolventka velice lukrativního oboru jménem filozofie na Yaleově univerzitě. Charlotte doprovází svého manžela Johna, který pracuje jako fotograf celebrit. Ti dva jsou spolu už dva roky, přesto má Charlotte pochybnosti o manželství a budoucnosti. Charlotte i Bob trpí nespavostí kvůli jet lagu, zažívají kulturní šok a tráví čas nuděním se na hotelu. V hotelu je také povrchní hollywoodská herečka jménem Kelly, která zde propaguje film. Narazí na Charlottu a Johna a mluví o tom, jak jí kdysi John fotografoval, a Charlotta cítí lehkou žárlivost. Nakonec na sebe v hotelovém baru narazí Bob a Charlotte. Po několika setkáních pozve Charlotta Boba do města, aby se setkali s nějakými místními přáteli. Společně si užívají noční život ve městě a jejich přátelství se upevňuje. Zpívají spolu s přáteli karaoke, a když je to přestane bavit, tak leží na hotelovém pokoji a povídají si o životě. Čekal jsem, že to mezi nimi vzplane, ale to se nestalo - přece jenom oba ctili svátost manželství. Bob nakonec stráví noc s krásnou jazzovou zpěvačkou z baru, a další den je při obědě mezi Charlotte a Bobem trochu dusno, což jsem úplně nechápal. Večer se však opět usmíří a Bob oznámí Charlotte, že další den odjíždí. Následuje nějaké to dojemné loučení a jízda taxíkem na letiště. Co k tomu dodat? Zvláštní film, který byl místy vtipný, ale největší kvality v něm představují herecké výkony a atmosféra odcizeného velkoměsta.  ()

Solly

Asi budu muset tento snímek vidět znovu. Přiznávám , že i mě dostala jeho atmosféra, ale na 5 hvězdiček určitě ne. Je to velmi netradiční film v pomalém tempu, někdy mám pocit až příliš, který táhnou hlavně herecké výkony. I když některé postavy mi přijdou spíš rušivé. ()

chlebos

Bylo zajímavé sledovat jak dva lidé, kteří se vůbec neznají spolu najdou společnou řeč a báječně si rozumí. Připomělo mi to moje cesty vlakem, kdy potkáte nějakého zajímavého člověka a celou cestu si s ním povídate jako kdyby to byl váš odvěký známý. Potom přijde čas loučení a to jen proto, že vaše cesta vede někam jinam. Celý film je navíc umocněn báječnou atmosférou megapole jménem Tokio. O japonské kultuře dnešních dnů jsem již něco slyšel a měl jsem možnost poznat jak tvrdí jsou japonští obchodníci. Každopádně je jejich styl života natolik odlišný od našeho, že to musí někoho i šokovat. Báječný film, skvělý Bill Murray a Scarlett Johhansson sice není nějaká super kočka, ale přišla mi děsně sexy. Film mě také přivedl na myšlenku kulturních rozdílů různých civilizací a jenom jsem si potvrdil, že pro to, aby nebyl ohrožen světový mír není potřeba svrhnout jednoho diktátora, ale je potřeba se jiným kulturám a náboženstvím snažit porozumět a naslouchat. ()

pulDag

Pěkně se sterfil do nálady, a hlavně životního rozpoložení... Po shlédnutí jsem byl šťastný jako blecha =) ()

Brinkley

Jednoduše krásný, oduševnělý, poetický a především pravdivý snímek. Můj nejoblíbenější. Ten, kdo alespoň na chvíli pocítil okamžiky samoty v neznámém prostřední (natož kultuře), jistě snadno uvěří, že mezi mladou dívkou a stárnoucím hercem může vzniknout tak intenzivní vztah, který by za jiných okolností (tj. v běžném životě) neměl šanci. Jinak u Billa Murraye se dle mého názoru jedná o jeho nejzdařilejší, neřka životní roli. Scarlett Johansson je též výborná. ()

haWranka

Příběh dvou absolutně osamocených lidí, který se přece jenom najdou. Rozhodně to mělo sílu a oba hlavní představtelé předvedli skvělý výkony. Bohužel musím říct, že jsem se docela často nudila a to je fakt škoda. Přesto jsou to hodně silný 3* ()

dessa

Scarlett a Bill se parádně doplňují, po spoustě filmech, kde se Bill jenom blbě šklebil mě konečně zase jednou přesvědčil, že hrát umí. I když tak trochu paroduje i sám sebe... ()

maddictive

Scarlett jako mladičká manželka, která po dvou letech zjišťuje, že její manžel je úplně cizí člověk. Bill Murray jako stárnoucí manžel, který si po pětadvaceti letech manželství uvědomil, že jeho žena a děti ho vlastně nepotřebují a on je taky ne. Potkají se tisíce kilometrů od domova, v hotelu kdesi v chaotickém, barevném, ukřičeném Tokiu, kde si připadají ještě ztraceněji a zjišťují, že k sobě mají blíž, než by se zdálo...natočit film s tak banální zápletkou a nezabřednout do stokrát omleté a nezáživné romantické komedie, ale velice trefně vyjádřit ztracenost a osamělost není častá záležitost. Charlotte a Bob příliš nemluví, ale z jejich chování a gest je naprosto zřetelné, co se v nich odehrává. Tušíte, jak to asi skončí, ale skončí to jinak - a co zašeptal Bob Charlottě na konci filmu do ucha, si může představit každý sám...moc příjemný film, ať už je to s coppolovskou protekcí jak chce. ()

Joski

Bill Murray sa mi v tejto polohe "frustrovaného herca" viac páči ako v Zlomených kvetoch (2005) od Jarmuscha. Ani únik a stretnutie dvoch odlišných kultúr nepomôže hrdinom vyriešiť osobné problémy. Aspoň priateľstvo-láska(?), (duchovný pendant hrá božská Scarlett Johansson:-) im na chvíľku pomôže zmierniť rozčarovanie-pochybnosti zo života! Vekový rozdiel nebráni pre vzájomné porozumenie rezignujúceho Boba a hľadajúcej rovnováhu Charlotte. Coppolovej sa podarilo načrtnúť krehký pohľad do duše ľudí na životnom rozcestí. Film oživujú zábery a atmosféra Tokia. Skvelá melodráma z humorným pohľadom nad vecou:-) ()

simplejack

Velice přijemný, ale svým způsobem také tísnivý snímek, který byl po celou dobu tak na čtyři hvězdičky. Konec to ovšem maximálně zachránil, finále je naprosto úžasné.....a po čase, když nad tím tak přemýšlím, tak jeden z nejzaslouženějších oscaru za scénář. ()

SHA

No, jsou to spíš takové 3 a 1/2 *, ale snad si ten film tohle hodnocení zaslouží už tím, že je milý, vtipný, člověk se u něj nenudí, a na konci se spolu nevyspí :-D ()

elshish

Film má krásnou, jasnou a výstižnou obrazotvornost dvou lidí, kteří hledají zbůsob jak se ve volném čase nezávisle zabavit tak gigantickém a odlišném městě..., ale přece jsem měl chvilkami pocit, že některé pasáže byli tak trochu zvláštní...No musím se na to ještě jednou kouknout.. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005