Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Seriál Vlast vypráví příběh dvou španělských rodin z Baskicka, trvající více než tři desítky let, které byly zasaženy násilným konfliktem vyvolaným Španělskou národní stranou a teroristy organizace ETA. Život Bittori a její rodiny se převrátí vzhůru nohama v den, kdy ETA ve dveřích jejich domu zavraždí jejího manžela Txata. Skončí tak i přátelství s nejlepší kamarádkou Miren, jejíž syn je jedním z členů teroristické organizace. Obě rodiny musí čelit nejen zármutku, ale rovněž morálním paradoxům. Dokáží si jednou odpustit, dát své rozdíly stranou a najít cestu z kruhu násilí a nenávisti? Aitor Gabilondo je tvůrcem a scénáristou seriálu na motivy bestselleru Fernanda Aramburua. (HBO Europe)

(více)

Recenze (19)

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriál popisuje evropský separatismus a rozdělenou společnost se strachem a občas pocitu viny. O obtížnosti odpuštění a šrámech, které ETA zanechala na duších obyvatel. Nechce spory rozsuzovat přes to, že tato teroristická organizace pozabíjela 800 lidí. Miren ji tvrdohlavě podporuje, tedy spíš jen nezávislost Baskicka a svého vězněného syna. Štve ji obyvatelka městečka vdova Bittori, protože ji oživuje svědomí. Mirenin pohodový manžel Joxian má výčitky, že jeho syn vraždil n a že se nedokázal postavit za svého přítele proti krajanům. Celý seriál odpovídá spíš televizní produkci, ale téma je tak silné, že to moc nevadí. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Španělský imperialismus kontra baskický separatistický terorismus aneb jaké prostředky boje za nezávislost a svobodu národa jsou ještě přípustné? Téma tak silné, že všechny ostatní aspekty jsou celkem nepodstatné. Chápu, proč se o tomto tématu moc často netočí, je až přespříliš bolestivé, živé a kontroverzní, na jedné straně Španělé chovající se v podstatě jako Sovětský svaz, krvavý imperiální moloch, (to samé platí i pro Velkou Británii a její okupaci Irska), na straně druhé řádění ETA a skoro 900 zavražděných, samotné národní cítění a bránění se okupaci bych ještě chápal, bylo by to něco na způsob našich bratrů Mašínů, problém je ale v tom, že Baskická separatistická organizace ETA byli primitivní vyznavači ideálů marxismu-leninismu a že vraždili i kvůli třídní nenávisti... Velmi podařená je v tomhle seriálu tématizace hrdinství - kdo je vlastně hrdina? Joxé Mari těžko, jeho dominatní fanatická matka rovněž ne, hrdinství v sobě nakonec nalezne její manžel podpantoflák a především její tělesně postižená dcera! A samozřejmě Bittori - seriál Patria je vůbec o silných ženách... Komorní velmi televizně laděný seriál s velmi pozvolným tempem vyprávění a častým střídáním časových rovin, který ve mně bude ještě dlouho doznívat... ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Od drám s obdobnou tématikou očakávam srdcervúci nádych, ktorý ma donúti premýšľať, z ktorého ma bude pichat na hrudi. Dostal som sa po 5 epizódu a tak nejak som začal premýšľať, načo to vlastne pozerám, keď ma to akosi neberie. No nakoniec som celkom rád, že som to nevzdal, lebo od nasledujúcej epizódy sa príbeh konečne začal rozmotávať, pričom aj samotné, vzájomné vzťahy dvoch rodín nabrali na obrátkach. Celá story je vykreslovaná retrospektívne, prelínajúc v s “prítomnosťou”, nie je mätúca, je jasne podaná, akurát to trošku dlhšie trvá, kým to chytí nejaký iný nádych, než ten klasický, monotónny. Dosledované, no rozhodne bez nadšenia. P.S.: Zaznie tu niekoľko krásnych paralel s dnešnou dobou. “Ľudia sú ovce, ktoré niečo znamenajú pre politikov len vtedy, keď je tesne pred voľbami. Potom na všetkých serú.” ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čakal som niečo iné, nezobralo ma to, hoci niektoré osudy alebo situácie mi neboli celkom ľahostajné, ale seriál ako celok podľa mňa rýchlo vyfučí z hlavy. Celý ten baskický terorizmus bol šialený, ale tam v tom Španielsku nebude nikdy kľud, aj Katalánci už požadujú svoje. Obávam sa, že divákovi práve z týchto regiónu bude seriál omnoho bližší ako mne, ktorý si to neviem dokonale predstaviť, nedotýka sa ma to. A tento dotyk s realitou mi seriál nepriniesol. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„TA ŽENSKÁ TO CHCE VĚDĚT…“ /// Drama dvou Baskických rodin, který se vinou ETA, ocitají na opačných stranách politickejch barikád… Tak je to vyprávění – rozvláčný. Ovšem tím svým pomalým tempem se mi to dostává pod kůži, ETA se na životech hrdinů podepisuje víc a víc a já chápu, jak ji lidé vnímají. Stěžejní události jsou odvyprávěny vícekrát – pokaždý z „jiný“ strany a… prostě je to dramatický, takže si na svý přijdou milovníci rodinnejch dramat a ság. Vztahy rodiče – děti – rodiče – děti… Já na to moc nejsu, ale nakonec je to celkem jedno, protože tahle kronika je komplexní, takže nechybí lekce ze zbabělosti ani statečnosti. Řeší se tady toho v malým okruhu lidí strašně moc a připomnělo mi to “DŮM DUCHŮ“. Já vím, že… ale prostě připomnělo, no. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2016 napsal Fernando Aramburu, neznám. 2.) Syn se mi obětoval pro… VLAST! 3.) Jsem duší terorista. 4.) Thx za titule „Barbora Knobová“ a „K4rm4d0n“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Galerie (24)

Reklama

Reklama