Mariachi

Mariachi

Akční / Thriller / Krimi

USA, 1992, 81 min

Robert Rodriguez

Nevěřil jsem vlastním očím, ale bylo to fakt dobrý, což moc často o amatérských filmech neříkám. Chvílema jsem nevěděl, jestli se koukám na něco vážnýho nebo na komedii s Etzlerem, ale nakonec převážilo to první. Stylovej závěr a příjemný, napětí udržující hudební doprovod byla dobrá volba pro režijní debut za 7 papouchů. Well done.(4.9.2016)

Co bych vám nalhával, El Mariachi je snímek vhodný spíše pro věrné fanoušky Roberta Rodrigueze, kteří už jsou obeznámeni s jeho pozdější tvorbou a rádi by věděli, jak tento talentovaný režisér kdysi - s minimem prostředků - začínal (a nakolik dnes režisérské finesy ze svého debutu stále úspěšně používá)... Je vidět, že experimentální léky, které Rodriguez v té době dobrovolně testoval, aby si vydělal na natáčení, byly kvalitní a v negativním smyslu neovlivnily jeho mysl, poněvadž režijně je příběh toulavé hudebníka na špatném místě a ve špatném čase skutečně na úrovni a s kamerou Robert rovněž nezachází špatně. Jenomže co je to platné, když je to natočeno podle velice řídkého scénáře, jemuž chybí pořádný rytmus, více nadsázky, více akce a údernějš dialogy - tedy veškeré nosné prvky pozdějšího Desperada, jenž z El Mariachiho převzal jen ten nejhrubější syžet a dále jej rozvedl. Nechci tvrdit, že byste měli úvod do Rodriguezovy režisérské dráhy záměrně opomíjet, jen varuji, abyste náhodou nečekali takového nezávislého Desperada bez Banderase, neboť tyto dva filmy k sobě mají opravdu dál, než by si někdo mohl myslet.(11.4.2008)

Legendami opředená (léky nafetovaný pokusný králík Rodriguez v potu krve šetřící na rozpočet, dva opravdoví kaskadéři měnící převleky, kompletně vymyšlené závěrečné titulky – za vším stál Rodriguez sám) low-budget stylovka, která pro akci znamená to, co Jacksonovo Bad Taste pro splatter. Mnohokrát omletá klišé dostala nový cool kabátek, který režisér spíchnul pomocí jednoduché kamery, úsměvných fines (zrychlený obraz při vytáčení telefonu) a pořádné porci nadhledu, která tenhleten mix road & revenge movie drží pohromadě. Samozřejmě, kritik se šťouralem v tom uvidí pouze nezdařené stylistické cvičení pro pozdější jízdu, žánrově zatížený fanda naopak velmi svojskou guilty-pleasure zábavičku s tušenou předzvěstí něčeho většího.(16.3.2007)

• kingik

Příšerné home video! Herec v hlavní roli bez charismatu. Naprosto podřadný snímek. Pozdější "hollywood" self-autorovo přepracování s Banderasem je proti tomu nablýskané poršátko, ačkoliv ten film také zrovna neopěvuji. Film neznat a doporučit mně ho někdo na večer, tak mě omývají. Představte si absolutně film bez financí, dělaný "na koleně", s nulovým technickým zázemím a herci posbíranými z mexické paluše a vyjde vám "El Mariachi". Neobstojí, že je to film nezávislý. I ty nezávislé nějak vizuálně vypadají, mají formu, obsah a levné herce, ale tohle nemá obdoby. Nemám, co bych na filmu pochválil. Hnusná kamera se nedala vydržet. A ten nezvládnutý střih bych vám přál vidět. Film ani neměl pořádný styl. Jak říkám, tenhle film ignorovat a pustit si o tři roky mladší Desperado. To sice také není žádný zázrak, ale v porovnání s tímhle, je to oscarová čalamáda. Tohle je jenom smradlavá čalamáda, kdy se mně nechce věřit, že ji mohl stvořit Robert Rodriguez. Jeho režijní rukopis to totiž zrovna dvakrát neevokuje. Z jeho prvotiny nečiší žádná profesionalita. Jako chápu, že může být nadšený a posedlý filmařinou, ale přece nemůže vypustit do světa výrobek, který ani neprošel obrazovou a technickou kontrolou. S autem přece taky nevyjedu na silnici, když nesplní technickou kontrolu a film jako produkt by měl také plnit alespoň základní divácké požadavky, a pokud možno, nebýt už na první pohled odpudivým antivizuálním shitem. Kdo se pak žene po pár odrazujících sekvencích na sledování celého filmu?! Neznám horší film než je tenhle. Mně zadrnkat ten úděsný neherec na kytaru, tak tahám z kufru saxofon Felixe Slováčka vylepšený o granáty místo klapek a foukám tak dlouho, až po výbuchu odletí do Planet Hollywood, kde by si ho dali místo burritos, než to tam pro nezájem zavřeli. Trojnásobných 0%(23.5.2014)

Robert Rodriguez začínal pěkně z vostra. Na to, jak málo prachů to stálo, je to totiž docela nářez. Nečekejte ale žádný akční scény alá Desperado, ve který to Banderas střílí hlava nehlava. I tak je to ale docela napínavý, dost dobře natočený, má to dobrý humorný scény a nejvíce mě asi zaujala kamera. Jasný má to svoje mouchy a vcelku by se jich našlo docela dost, na druhou stranu se ale musí přičíst i odvaha s jakou do toho tenkrát Rodriguez šel. Určitě lepší než některé jeho podstatně dražší filmy (zdravim žraločáku!).70%(21.11.2008)

• - Mnoho střelných zbraní použitých ve filmu jsou skutečné zbraně zapůjčené z místní policejní stanice. Režisér Rodriguez také zmínil,  že byl často problém vypálit z nich více jak jednu ránu, než se zasekly. (HectorHagman)

• - Filmový zvuk byl zaznamenáván na běžný kazetový magnetofon s mikrofonem, ale sekvence s pitbull teriérem byly natočeny speciálně tak, aby mohl Rodriguez synchronizovat zvuk a obraz později. (Sufferer)

• - Původní scénář byl napsán v angličtině a až později přepsán do španělštiny. (Karlos80)