Česká reklama: Úsvit kapitalismu

• angličtina Czech Commercial: The Rise of Capitalism

Jak se Češi naučili mít rádi televizní reklamu. Na bláznivá devadesátá léta, kdy se reklamní spoty staly novým fenoménem české společnosti, vzpomínají jejich režiséři, tvůrci, kreativci a zadavatelé... Solitérní dokument o filmech, které byly sice krátké jako facka, ale ovlivnily generaci dnešních třicátníků a celou českou porevoluční společnost. Dokument sleduje vývoj české reklamy od roku 1990 do přelomu tisíciletí, proměny vztahů ve společnosti, zákazníků, zadavatelů i tvůrců k ní. Televizní reklama odráží vývoj českého kapitalismu i mediálního trhu a ukazuje proměnu audiovizuálního tvarosloví. Navozuje otázku – jde o umění? Nese s sebou etické problémy dotýkající se autorské odpovědnosti za její účinky? (Česká televize)

Lischai

Moc se mi to líbilo. Dokument začne cool znělkou a od té doby až do konce baví, není tu zbytečně moc mluvících hlav, hodně se ukazují zajímavé reklamy a vysvětluje dobový kontext. Člověk si zavzpomíná na věci co viděl v televizi jako děcko, pochopí souvislosti, zasměje se nad fórky a v závěru vlastně i trochu dojme. Vážně dobrá práce. ()

Hanys_

Hodně výživných 50 minut. Žádné zbytečné plkání, spousta kultovních reklam i zákulisí jejich vzniku. Samozřejmě potěšila i zmínka o české sodě, která těmi svými parodiemi spoustu reklam ještě víc zvýraznila. Dobrá práce pane Jůza. ()

Spielbergo

Velmi zajímavá sonda, která i přes hodně kecání velmi rychle uteče a divák se dozví mnoho zajímavého - i k zamyšlení. Rozhodně bych uvítal podobný pořad, kde by se tvůrci soustředili více na reklamy samotné a udělali souhrn toho nejlepšího / nejhoršího, co se v devadesátkách v české (československé) reklamní tvorbě urodilo. To by byla teprv nostalgie. ()