• Irsko

• Kuba

Irsko / Kuba, 2015, 100 min

Mark O'Halloran

Cathal Watters

Nie som veľkým fanúšikom týchto gay/travesty/lesbických príbehov. Nechápte ma zle, nie som homofób alebo niečo podobné, ale jednoducho táto problematika ide mimo mňa. Musím ale jedným dychom dodať aj to, že tento snímok ma dosť príjemne prekvapil, lebo vcelku slušne a emočne zobrazil veľmi komplikovaný vzťah travesty syna a jeho alkoholického otca. V zásade sa toho vo filme veľa neudialo, ale minimálne človek mohol vidieť život v kubánskych uliciach a to, že nie všade sa žije jednoducho a navyše hlavný predstaviteľ je hádam tá najkrajšia travesty žena, akú som asi videl. A to nie som priteplený. 65 %(3.10.2018)

Nečekala jsem mnoho a dostala pořádnou dávku emocí. Ještě teď se nemůžu vzpamatovat z toho, jak úžasně vystřihl Héctor Medina Jesuse. A už vůbec nedokážu pochopit, že to byl jeho filmový debut. Viva je drama z prostředí travesty klubu v Havaně, kde Jesus pracuje jako kadeřník a přitom touží vystupovat stejně jako ti, jimž chystá paruky. Když už to vypadá, že se mu podaří prorazit jako nový objev Viva, tak ho k zemi srazí (doslova a do písmene) pěsťovka od jeho otce, kterého viděl naposledy ve svých třech letech. Znovunalezený rodič mu začne celkem dost znepříjemňovat každodenní živoření a když už se Jesus rozhodne, že ho přesto bude mít rád, tak zjistí krutou pravdu - otec se totiž vrátil jen proto, že mu zbývá pouhých pár týdnů života... Finální scéna, kdy Jesus zúročí bolest z odchodu blízkého člověka při svém vystoupení na pódiu travesty klubu, mě dojala k slzám. Apropó, ta parádní kubánská muzika k příběhu navýsost sedla.(19.4.2020)

Podobne scenare jsem uz videl v X filmech... Viva je ale velmi dobre natocene komorni drama o klukovi, ktery v travesti show nachazi svuj smysl zivota a do toho se objevi jeho otec, byvaly boxer a kriminalnik, ktereho od svych tri let nevidel... Viva cerpa z ojedinele atmosfery Havany, prostredi travestitu a vyborne hudby. Pribeh sice neni originalni, ale umi zaujmout a ac ocekavany zaver, zvladnuty je dobre. Vyborny herecky vykon Hectora Mediny. Videno v ostravskem Minikine, 17 divaku.(1.2.2017)

Tady mi přišlo, že se režisér Paddy Breathnach hodně inspiroval v Almodóvarově stylu a natočil něco, co se docela podobá snímku "Vše o mé matce". Má to podobnou atmosféru, i když je pravda, že "Viva" má celkově temnější vyznění. Prostředí a postavy se ale celkově povedly a díky nim stojí za to na snímek kouknout.(3.10.2017)

Velice poutavá tragikomedie o excentrické subkultuře kubánských transvestitů, v jejichž milieu ústřední protagonista hledá iniciaci své sexuální identity a zároveň se pokouší smířit se svým trudomyslným otcem. Paddy Breathnach zde umně implementoval dílčí leitmotivy, které se zjevně inspirovaly rukopisem Pedra Almodóvara, což potěší. Snímek zároveň roztříštil mý skepse ohledně kvalitativních tezích kubánský kinematografie, kterou si určitě někdy v budoucnu doplním - pro atraktivnost ostrovů s mým jménem mám vždycky slabost! .... Verdikt: 7,7 kýblů s cuba libre z 10 [#PRIDE2020](23.6.2020)