• Irsko

• Kuba

Irsko / Kuba, 2015, 100 min

Mark O'Halloran

Cathal Watters

Podobne scenare jsem uz videl v X filmech... Viva je ale velmi dobre natocene komorni drama o klukovi, ktery v travesti show nachazi svuj smysl zivota a do toho se objevi jeho otec, byvaly boxer a kriminalnik, ktereho od svych tri let nevidel... Viva cerpa z ojedinele atmosfery Havany, prostredi travestitu a vyborne hudby. Pribeh sice neni originalni, ale umi zaujmout a ac ocekavany zaver, zvladnuty je dobre. Vyborny herecky vykon Hectora Mediny. Videno v ostravskem Minikine, 17 divaku.(1.2.2017)

Nie som veľkým fanúšikom týchto gay/travesty/lesbických príbehov. Nechápte ma zle, nie som homofób alebo niečo podobné, ale jednoducho táto problematika ide mimo mňa. Musím ale jedným dychom dodať aj to, že tento snímok ma dosť príjemne prekvapil, lebo vcelku slušne a emočne zobrazil veľmi komplikovaný vzťah travesty syna a jeho alkoholického otca. V zásade sa toho vo filme veľa neudialo, ale minimálne človek mohol vidieť život v kubánskych uliciach a to, že nie všade sa žije jednoducho a navyše hlavný predstaviteľ je hádam tá najkrajšia travesty žena, akú som asi videl. A to nie som priteplený. 65 %(3.10.2018)

O kontroverzních, pro leckoho možná i nepříjemných životních situacích, je dost možná i těžké natočit i přes všechnu přítomnou syrovost lidský a velmi osobní film. V tomto případě se to ale povedlo. Viva je silný filmový zážitek, který by si milovníci kvalitního filmového dramatu rozhodně neměli nechat ujít. Ve filmu sice nepoznáme žádné velké hvězdy filmového plátna, nicméně to je možná i dobře vzhledem k tomu, že celý dojem je tím pádem poněkud komornější, osobnější. Obsazení herci jsou navíc jednoduše výborní. Za vyzdvihnutí pak stojí obzvláště hlavní duo v podání Héctora Mediny a Jorgea Perugorría, jejichž komplikovaný vztah byl zkrátka ztvárněn velice uvěřitelně a herecké výkony obou byly naprosto přirozeným splynutím s rolemi. Oběma nejvýraznějším aktérům pak ale velmi zdatně sekunduje celá řada vedlejších postav, z nichž žádná zde není na obtíž a prakticky každá má v ději významnou, menší či větší roli. Více zde: http://nafilmu.cz/2017/01/recenze-viva-2015-drama-sexualni-identite-smireni/(13.7.2017)

+3* mám tu čest být první od koho si tu můžete přečíst komentář. Sice nevím jestli to k jeho shlédnutí naláká, ale to nechám na Vás. Tohle je můj asi třetí nebo čtvrtý kubánský film a většina byla spojena s gay tématikou. Tentokrát je to sociální drama o vztahu otce a syna, který se shlédne v "umění" předvádění se na prknech travesty klubu. Z tohoto prostředí jsem už pár filmů viděl a tento není nijak vyjímečný, i když zahraný je slušně. Suma sumárum mu víc než tři hvězdy nedám a basta ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](31.1.2017)

Velice poutavá tragikomedie o excentrické subkultuře kubánských transvestitů, v jejichž milieu ústřední protagonista hledá iniciaci své sexuální identity a zároveň se pokouší smířit se svým trudomyslným otcem. Paddy Breathnach zde umně implementoval dílčí leitmotivy, které se zjevně inspirovaly rukopisem Pedra Almodóvara, což potěší. Snímek zároveň roztříštil mý skepse ohledně kvalitativních tezích kubánský kinematografie, kterou si určitě někdy v budoucnu doplním - pro atraktivnost ostrovů s mým jménem mám vždycky slabost! .... Verdikt: 7,7 kýblů s cuba libre z 10 [#PRIDE2020](23.6.2020)