Vlci na hranicích

• angličtina Wolves at the Borders (více)
Trailer
Dokumentární
Česko, 2020, 78 min

Martin Páv

Martin Páv

Petr Racek

Jiří Trtík

Návrat vlků do české krajiny vyvolává protikladné názory. Nejinak tomu je na Broumovsku, kde se před pár lety usadila vlčí smečka a svou přítomnost dává od té doby najevo především útoky na stáda ovcí. Chovatelé ovcí se snaží stáda chránit a často se přiklánějí k názoru, že jedinou opravdu účinnou ochranou je nové vyhnání vlka z naší krajiny. Vlk má v naší kulturní tradici notoricky špatnou pověst. Zlý vlk maskující se rouchem beránčím, Hobbesovo „člověk člověku vlkem“, Červená Karkulka, Tři malá prasátka… Vlk jako symbol čistého zla, záludný a krvelačný lupič, který se živí ovcemi a babičkami. Špatná pověst vlků bez úhony přežila jejich vyhubení před více než sto lety. A s jejich návratem dostávala nové dimenze. V nazírání na přírodu došlo za století přeci jen k proměně a vlkům se podařilo získat fanoušky. Pro ně už není vlk symbolem zla, ale symbolem divoké přírody, kterou je potřeba chránit. Návrat vlků na Broumovsko tak vyostřil nejen názory na přítomnost vlčí populace ve volné přírodě, ale i mezi tamními obyvateli. Vlk se stal tématem lokální politiky. Proti-vlčí akce a pro-vlčí osvěta ochránců přírody následně učinili z přítomnosti vlků celorepublikové politické téma. (Česká televize)

Trailer

xxmartinxx

Nenapadlo by mě, co se z toho námětu dá vytřískat. Silnou stránkou je nedoslovnost toho filmu, nikdo v něm nic neshrnuje a nevyslovuje závěry, což je pro zážitek naprosto zásadní. Místy to je formanovsky jízlivé, má to ale i určitou romantizující jiskru - je to moc fajn. O lidské povaze to řekne víc než celá Krajina ve stínu. Sice mi přišlo, že by to sneslo prostřih, ale to ostatně říkám víceméně u každého dokumentu nad 60 minut 4 a 1/2. ()

sportovec

Ekologický přístup ke krajině - jistě ano. Ale ke krajině pro člověka, ne mimo člověka. Chráněná území, obory, území se slabší ochranou, ochranu humanizované přírody. Nemělo by to být v rozporu a nemělo by to znamenat finančně náročnější vícepráce. Česká krajina je kulturní krajinou zhruba 500 let. Chceme se zrušit jako savčí druh? Anebo se utíkat k až pofidérně chápané biodiverzitě? A do jakých konců? Na to všechno tvůrci tohoto dokumentu zapomněli dát odpověď. ()

mchnk

Pro mě zcela ukázkově zpracovaný dokument, výborným způsobem natočený, sestříhaný i hudebně doprovozený. Jasně představí své téma, názorové tábory a nechá na Tobě, jak s tím naložíš, mě tedy chladným a mlčenlivým nenechal. Osud vlků vidím jako jeden ze symbolů lidské roztahovačnosti a toho našeho nabubřelého, falešného práva přivlastňovat si veškeré přírodní zdroje. Kácíme, těžíme, zastavujeme, střílíme, chováme a následně zabíjíme, aby nakonec vše bylo vyhozeno jako nepotřebný odpad. O možném způsobu života v současné době, také o tom je tento skvělý dokument. Jeden se večer místo na televizi dívá do krbu a rozmlouvá s dětmi (paní farmářka Lenka Štíhlová a její rodina je určitě velká inspirace, nejen co se řešení této situace týče), druhý k životu zase potřebuje několik tisíc ovcí, které chová jen proto, aby byly dříve či později naloženy na kamion směr jatka. A když mu cokoliv tento kšeft s živým tvorem, tedy výrobním produktem, narušuje, bere prachy, je potřeba nahlas a tvrdě hájit svá podnikatelská práva. Třeba o sobě prohlásit "Jsem magor" a ekonaivkám vyhrožovat sadistickým vrahem...vlastně jen nadávat hlavně na to, co si člověk sám zvolil. Každopádně střet s tímto ohraničeným myšlením je možná horší, než potkat vlka. Jako v jiných případech i zde jde hlavně o lidský přístup k nastalé situaci, vše tedy skvěle funguje i jako sociologická sonda do českých luhů a hájů, jak píše Psice. ()

Slarque

Čekal jsem argumenty, ale dočkal jsem se ekvivalentu filmového záznamu hospodské hádky. Já si myslím, že chránit tu vlka jako vrcholového predátora je krátkozraké. Chtělo by to ještě medvědy, ať se také vlci někoho bojí. My se pak ohradíme ve městech a přírodu necháme proměnit v jeden velký park. Sakra, nemám se přihlásit do Greenpeace? ()

Vančura

Když jsem se o tom dokumentu dozvěděl, téma mě hodně nadchlo a dlouho jsem čekal na možnost ho vidět. Když jsem na to nakonec náhodou narazil v telce, přišlo mi, že to zase taková pecka není, ale má to rozhodně fantastickou kameru a v některých momentech je to skutečně velmi dobré. Přesto se mi tam místy vkrádala lehká nuda a měl jsem trochu problém nebloudit myšlenkami jinde. Každopádně odnesl jsem si z toho, že chápu oba pohledy, ale osobně jsem přece jenom na straně vlků, a určitě by mě do budoucna zajímalo, jak se to bude dál vyvíjet. ()

• Námětem k natočení filmu se režiséru Martinu Pávovi staly protesty farmářů proti návratu vlků, které se v roce 2016 odehrály v Broumově. [Zdroj: Reflex.cz] (Duoscop)

Související novinky

EKOFILM začíná ve středu 20. října

EKOFILM začíná ve středu 20. října

18.10.2021

Už tuto středu 20. října začíná 47. ročník festivalu environmentálních filmů EKOFILM. Nabídne celkem 25 soutěžních snímků ze 14 zemí, které se utkají v soutěžních sekcích Krásy přírody,…