Vlci na hranicích

Zuzana Kučerová

Matěj Beran

Zvuk:

Adam Bláha

Vlci do našeho ekologického systému jasně patří, což ukázal i tento dokument z Broumovského výběžku. Schopní farmáři si pořídili psí plemena, která ovce chrání. Zvěř v lesích je opravdu tak přemnožená, že se lesy nedokáží přirozeně obnovovat. Lesy jsou dnes spíš chlév na zvěř.(3.11.2020)

Film se mi líbil, ale chyběl mi větší rozbor některých momentů. Nejvíc, když myslivec ukazoval lebky zvířat ulovených vlky. V momentě, kdy je většina lidí proti mi to nepřijde stoprocentně důvěryhodné a rád bych k tomu slyšel aspoň krátký rozbor někoho kdo se vlky zabývá dlouhodobě. Být tam i podobné momenty, tak je to jasně za plný počet hvězd.(9.11.2020)

Nenapadlo by mě, co se z toho námětu dá vytřískat. Silnou stránkou je nedoslovnost toho filmu, nikdo v něm nic neshrnuje a nevyslovuje závěry, což je pro zážitek naprosto zásadní. Místy to je formanovsky jízlivé, má to ale i určitou romantizující jiskru - je to moc fajn. O lidské povaze to řekne víc než celá Krajina ve stínu. Sice mi přišlo, že by to sneslo prostřih, ale to ostatně říkám víceméně u každého dokumentu nad 60 minut 4 a 1/2.(1.10.2020)

neskutečně ambivalentní, přitom názorově jasně rozdělený--s citlivě zpracovanym námětem to vnese mezi lidi starý téma novou cestou, s otevřenym vkladem divákova vlastního postoje, s krásnym audiovizuálem a nejvíc filmovejma postavama z kostí a masa, co v českym dokumentu pamatuju. totální pecka.(31.10.2020)

Poetické Broumovské s několika vlky, kteří rozdělují společnost. Přes nepopíratelné vizuální kvality a schopnost jemného pozorování mně chybí aspoň rámcové uvedení vlčí problematiky do kontextu, protože jako neznalý divák nevím, zda se postavit za hlasité sedláky nebo zapálenou farmářku. Taky by se mně zamlouval větší vhled do nálad ve vsi, ať víme, co si myslí i ti méně hlasití, kteří v sousedství vlků také žijí.(8.3.2021)

• - Námětem k natočení filmu se režiséru Martinu Pávovi staly protesty farmářů proti návratu vlků, které se v roce 2016 odehrály v Broumově. [Zdroj: Reflex.cz] (Duoscop)