Reklama

Reklama

Vlci na hranicích

  • angličtina Wolves at the Borders (více)
Trailer
Česko, 2020, 78 min

Režie:

Martin Páv

Scénář:

Martin Páv

Kamera:

Petr Racek

Hudba:

Jiří Trtík
(další profese)

Obsahy(1)

Vlci na hranicích vypráví příběh o návratu vlků do české krajiny a obecněji také o našem rozpolceném vztahu k přírodě. Na Broumovsku byly tyto šelmy vyhubeny před více než dvěma sty lety a začaly se postupně vracet až v poslední době.  V kraji, pro nějž je chov ovcí a dalších hospodářských zvířat tak typický, vyvolává jejich návrat mnoho emocí. Sledujeme tak příběhy konkrétních lidí – ekologické farmářky, starosty jedné z obcí, či velkochovatele ovcí, kterým všem do života zasáhli vlci. Veřejnost je rozdělená – na jedné straně stojí statkáři a další obyvatelé, kteří se cítí ohroženi a chtějí se vlků zase zbavit. Na druhé straně jsou ti, kdo je považují za přirozené predátory nutné pro znovunastolení rovnováhy v přírodě. Podle nich by se lidé měli vzdát absolutní nadvlády nad životním prostředím a měli by změnit svůj způsob přemýšlení o lidské bezpečnosti a majetku. Dokážeme a chceme vlky opět přijmout? (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

topi 

všechny recenze uživatele

Velmi slušně natočený dokument, který nestranně pohlíží na dva tábory, jeden je pro zachování vlků a návrat zpět na naše území a druhý je zásadně proti. Neskutečně mě iritoval plešatej chlápek, kterej blábolil neskutečný žvásty a choval se jak totální buran. Vlastně on to buran byl, i když chápu jeho starosti o svoje stádo, ale neuvážit ani jeden argument druhé strany a jen mlet pořád to svoje dokola, to zavání tupou a idiotskou arogancí. Každopádně je dokument velmi přínosný a musím pochválit i krásné záběry přírody, podmanivě doplněné smyčcovou hudbou. Krásná práce. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem argumenty, ale dočkal jsem se ekvivalentu filmového záznamu hospodské hádky. Já si myslím, že chránit tu vlka jako vrcholového predátora je krátkozraké. Chtělo by to ještě medvědy, ať se také vlci někoho bojí. My se pak ohradíme ve městech a přírodu necháme proměnit v jeden velký park. Sakra, nemám se přihlásit do Greenpeace? ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Ekologický přístup ke krajině - jistě ano. Ale ke krajině pro člověka, ne mimo člověka. Chráněná území, obory, území se slabší ochranou, ochranu humanizované přírody. Nemělo by to být v rozporu a nemělo by to znamenat finančně náročnější vícepráce. Česká krajina je kulturní krajinou zhruba 500 let. Chceme se zrušit jako savčí druh? Anebo se utíkat k až pofidérně chápané biodiverzitě? A do jakých konců? Na to všechno tvůrci tohoto dokumentu zapomněli dát odpověď. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nenapadlo by mě, co se z toho námětu dá vytřískat. Silnou stránkou je nedoslovnost toho filmu, nikdo v něm nic neshrnuje a nevyslovuje závěry, což je pro zážitek naprosto zásadní. Místy to je formanovsky jízlivé, má to ale i určitou romantizující jiskru - je to moc fajn. O lidské povaze to řekne víc než celá Krajina ve stínu. Sice mi přišlo, že by to sneslo prostřih, ale to ostatně říkám víceméně u každého dokumentu nad 60 minut 4 a 1/2. ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Nabízí se podobnost s dokumentem Český mír, kde jsou také zachyceni zastánci dvou protichůdných názorů, přičemž jde vždy o tak zanícené zastánce, že se jakákoli smysluplná diskuze brzy ukáže jako nemožná. Což dokumentaristi záhy pochopí, ale o žádné poučení diváků / ovlivnění aktérů někým nestranným se nepokusí / nemají zájem. Nevím, proč se tak kdysi rozhodli Klusák s Remundou (z přesvědčení, že to dokumentaristům nepřísluší?), ale režisér Páv mi po projekci odpověděl, že nechtěl do dokumentu přidávat žádné poznatky či statistiky (ať už v podobě mezititulků nebo prostřednictvím nějakého mini-rozhovoru s vědcem), protože nechtěl zabředávat do vědeckých teorií a tím narušovat takovou tu regionální poetiku. Na jednu stranu režiséra chápu, na druhou mi to přijde jako promarněná příležitost vnést do téhle emocionální záležitosti trochu racia. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (1)

  • Námětem k natočení filmu se režiséru Martinu Pávovi staly protesty farmářů proti návratu vlků, které se v roce 2016 odehrály v Broumově. [Zdroj: Reflex.cz] (Duoscop)

Související novinky

EKOFILM začíná ve středu 20. října

EKOFILM začíná ve středu 20. října

18.10.2021

Už tuto středu 20. října začíná 47. ročník festivalu environmentálních filmů EKOFILM. Nabídne celkem 25 soutěžních snímků ze 14 zemí, které se utkají v soutěžních sekcích Krásy přírody,… (více)

Reklama

Reklama