Vlci na hranicích

• angličtina Wolves at the Borders (více)
Trailer
Dokumentární
Česko, 2020, 78 min

Martin Páv

Martin Páv

Petr Racek

Jiří Trtík

Vlci na hranicích vypráví příběh o návratu vlků do české krajiny a obecněji také o našem rozpolceném vztahu k přírodě. Na Broumovsku byly tyto šelmy vyhubeny před více než dvěma sty lety a začaly se postupně vracet až v poslední době.  V kraji, pro nějž je chov ovcí a dalších hospodářských zvířat tak typický, vyvolává jejich návrat mnoho emocí. Sledujeme tak příběhy konkrétních lidí – ekologické farmářky, starosty jedné z obcí, či velkochovatele ovcí, kterým všem do života zasáhli vlci. Veřejnost je rozdělená – na jedné straně stojí statkáři a další obyvatelé, kteří se cítí ohroženi a chtějí se vlků zase zbavit. Na druhé straně jsou ti, kdo je považují za přirozené predátory nutné pro znovunastolení rovnováhy v přírodě. Podle nich by se lidé měli vzdát absolutní nadvlády nad životním prostředím a měli by změnit svůj způsob přemýšlení o lidské bezpečnosti a majetku. Dokážeme a chceme vlky opět přijmout? (Bontonfilm)

Trailer

coffeecat

přestože mi některé záběry připadaly poněkud zbytečné, přehnaně "umělecké" a dramatické, můžu jenom doporučit. důležitá současná témata, viditelný názorový rozkol ve společnosti, účinkující vyobrazeni jako skuteční lidé - ne jen "ten špatnej" a "ta dobrá" (ačkoli se každý z řad diváků nakonec přikloníme k tomu, s kým více souhlasíme). dokument zkoumá v podstatě jen jeden jediný region, a přitom jak kdyby častokrát zachytil mnohem větší svět. nepřijde mi teda zas tolik objektivní, čehož se údajně snažili tvůrci docílit, ale třeba se můj dojem ještě změní. i původní hudba byla super (přestože někdy až moc hrála do karet zmiňované obrazové dramatičnosti). jsem každopádně moc ráda, že v "českým rybníčku" vzniklo něco takového. jen tak dál, david attenborough přeci nestačí (ale je to pán, tojo). ()

Hank

Poetické Broumovské s několika vlky, kteří rozdělují společnost. Přes nepopíratelné vizuální kvality a schopnost jemného pozorování mně chybí aspoň rámcové uvedení vlčí problematiky do kontextu, protože jako neznalý divák nevím, zda se postavit za hlasité sedláky nebo zapálenou farmářku. Taky by se mně zamlouval větší vhled do nálad ve vsi, ať víme, co si myslí i ti méně hlasití, kteří v sousedství vlků také žijí. ()

Merzin

Film se mi líbil, ale chyběl mi větší rozbor některých momentů. Nejvíc, když myslivec ukazoval lebky zvířat ulovených vlky. V momentě, kdy je většina lidí proti mi to nepřijde stoprocentně důvěryhodné a rád bych k tomu slyšel aspoň krátký rozbor někoho kdo se vlky zabývá dlouhodobě. Být tam i podobné momenty, tak je to jasně za plný počet hvězd. ()

xxmartinxx

Nenapadlo by mě, co se z toho námětu dá vytřískat. Silnou stránkou je nedoslovnost toho filmu, nikdo v něm nic neshrnuje a nevyslovuje závěry, což je pro zážitek naprosto zásadní. Místy to je formanovsky jízlivé, má to ale i určitou romantizující jiskru - je to moc fajn. O lidské povaze to řekne víc než celá Krajina ve stínu. Sice mi přišlo, že by to sneslo prostřih, ale to ostatně říkám víceméně u každého dokumentu nad 60 minut 4 a 1/2. ()

SeanLSD

Perfektne nestranný dokument o zdanlivo marginálnej téme, pre väčšinu ľudí zaujímavosť z regiónu, pre domácich kolbište s rastúcim významom aj vášňami, ktorá však za hranicami okresu rýchlo stráca pálčivosť. Problematika je tu zobrazená prehľadne a v lokálnych súvislostiach. Jednotlivé strany sú predstavené a konfrontované vzácne vyrovnaným neutrálnym prístupom. Poctivý dokumentárny časozber ukazuje vývoj od lokálneho problému, zaujímavosti, rarity k vyhroteniu na zákonodarnej úrovni. Obidve strany sú rovnako zapálené a argumentačne schopné, mimo tohoto problému sú pritom ich členovia navzájom známi a susedia z malej komunity na Broumovsku. Čo môže naopak chýbať, je akýsi dokumentaristov osobný vklad, neprítomnosť širšieho kontextu, kde chýbajú názory odborníkov, širšie európske súvislosti, ktoré sa pritom zmieňujú, "tvrdé" fakty a čísla alebo aj že poriadne nevysvetlili tú argumentáciu o súvislosti medzi prítomnosťou vlka, teda vyššou biodiverzitou a zadržiavaním vody v krajine. ()

• Námětem k natočení filmu se režiséru Martinu Pávovi staly protesty farmářů proti návratu vlků, které se v roce 2016 odehrály v Broumově. [Zdroj: Reflex.cz] (Duoscop)