Obsahy(1)
Vlci na hranicích vypráví příběh o návratu vlků do české krajiny a obecněji také o našem rozpolceném vztahu k přírodě. Na Broumovsku byly tyto šelmy vyhubeny před více než dvěma sty lety a začaly se postupně vracet až v poslední době. V kraji, pro nějž je chov ovcí a dalších hospodářských zvířat tak typický, vyvolává jejich návrat mnoho emocí. Sledujeme tak příběhy konkrétních lidí – ekologické farmářky, starosty jedné z obcí, či velkochovatele ovcí, kterým všem do života zasáhli vlci. Veřejnost je rozdělená – na jedné straně stojí statkáři a další obyvatelé, kteří se cítí ohroženi a chtějí se vlků zase zbavit. Na druhé straně jsou ti, kdo je považují za přirozené predátory nutné pro znovunastolení rovnováhy v přírodě. Podle nich by se lidé měli vzdát absolutní nadvlády nad životním prostředím a měli by změnit svůj způsob přemýšlení o lidské bezpečnosti a majetku. Dokážeme a chceme vlky opět přijmout? (Bontonfilm)
(více)Videa (1)
Recenze (28)
Když jsem se o tom dokumentu dozvěděl, téma mě hodně nadchlo a dlouho jsem čekal na možnost ho vidět. Když jsem na to nakonec náhodou narazil v telce, přišlo mi, že to zase taková pecka není, ale má to rozhodně fantastickou kameru a v některých momentech je to skutečně velmi dobré. Přesto se mi tam místy vkrádala lehká nuda a měl jsem trochu problém nebloudit myšlenkami jinde. Každopádně odnesl jsem si z toho, že chápu oba pohledy, ale osobně jsem přece jenom na straně vlků, a určitě by mě do budoucna zajímalo, jak se to bude dál vyvíjet. ()
Pro mě zcela ukázkově zpracovaný dokument, výborným způsobem natočený, sestříhaný i hudebně doprovozený. Jasně představí své téma, názorové tábory a nechá na Tobě, jak s tím naložíš, mě tedy chladným a mlčenlivým nenechal. Osud vlků vidím jako jeden ze symbolů lidské roztahovačnosti a toho našeho nabubřelého, falešného práva přivlastňovat si veškeré přírodní zdroje. Kácíme, těžíme, zastavujeme, střílíme, chováme a následně zabíjíme, aby nakonec vše bylo vyhozeno jako nepotřebný odpad. O možném způsobu života v současné době, také o tom je tento skvělý dokument. Jeden se večer místo na televizi dívá do krbu a rozmlouvá s dětmi (paní farmářka Lenka Štíhlová a její rodina je určitě velká inspirace, nejen co se řešení této situace týče), druhý k životu zase potřebuje několik tisíc ovcí, které chová jen proto, aby byly dříve či později naloženy na kamion směr jatka. A když mu cokoliv tento kšeft s živým tvorem, tedy výrobním produktem, narušuje, bere prachy, je potřeba nahlas a tvrdě hájit svá podnikatelská práva. Třeba o sobě prohlásit "Jsem magor" a ekonaivkám vyhrožovat sadistickým vrahem...vlastně jen nadávat hlavně na to, co si člověk sám zvolil. Každopádně střet s tímto ohraničeným myšlením je možná horší, než potkat vlka. Jako v jiných případech i zde jde hlavně o lidský přístup k nastalé situaci, vše tedy skvěle funguje i jako sociologická sonda do českých luhů a hájů, jak píše Psice. ()
Těšila jsem se na záběry vlků ve volné přírodě, ale těch jsem se paradoxně vůbec nedočkala. Místo toho se mi naskytl nehezký pohled na vlky v lidské podobě, z nichž nejvíc mi hnuli žlučí nabubřelí velkochovatelé, kterým v podstatě jde jenom o peníze, blaho ovcí zase tolik neřeší, i když se tímto argumentem velmi rádi ohánějí. Musím však uznat, že prostor k vyjádření svých postojů a názorů dostali asi úplně všichni. Hlavně proto se jedná o poměrně zdařilý dokument, jemuž bych však vytkla kromě absence opravdových vlků také přílišnou rozvleklost některých pasáží, zejména pak v první polovině snímku. (65%) ()
Nenapadlo by mě, co se z toho námětu dá vytřískat. Silnou stránkou je nedoslovnost toho filmu, nikdo v něm nic neshrnuje a nevyslovuje závěry, což je pro zážitek naprosto zásadní. Místy to je formanovsky jízlivé, má to ale i určitou romantizující jiskru - je to moc fajn. O lidské povaze to řekne víc než celá Krajina ve stínu. Sice mi přišlo, že by to sneslo prostřih, ale to ostatně říkám víceméně u každého dokumentu nad 60 minut 4 a 1/2. ()
Velmi slušně natočený dokument, který nestranně pohlíží na dva tábory, jeden je pro zachování vlků a návrat zpět na naše území a druhý je zásadně proti. Neskutečně mě iritoval plešatej chlápek, kterej blábolil neskutečný žvásty a choval se jak totální buran. Vlastně on to buran byl, i když chápu jeho starosti o svoje stádo, ale neuvážit ani jeden argument druhé strany a jen mlet pořád to svoje dokola, to zavání tupou a idiotskou arogancí. Každopádně je dokument velmi přínosný a musím pochválit i krásné záběry přírody, podmanivě doplněné smyčcovou hudbou. Krásná práce. ()
Galerie (20)
Photo © Frame Films

Zajímavosti (1)
- Námětem k natočení filmu se režiséru Martinu Pávovi staly protesty farmářů proti návratu vlků, které se v roce 2016 odehrály v Broumově. [Zdroj: Reflex.cz] (Duoscop)
Reklama