The Broadway Melody (festivalový název)

The Broadway Melody

The Broadway Melody of 1929

The Sister Act

(pracovní název)

Muzikál / Romantický / Drama / Komedie

USA, 1929, 110 min

[Oscar za nejlepší film č. 2.] * Inu, fakt nevím, odkud se do hodnocení tohoto filmu pustit. Dá se na něj pohlížet více způsoby, namnoze si odporujícími. Tak za 1) Dá se možná říci, že film dostal Oscara za opojení funkčním ozvučením (minulý Oscar byl němý). Sice to tak vypadá (film je blboučký), ale na druhou stranu, zvuk je zde opravdu používán funkčně, i mimo záběr atd., žádná laciná senzace. 2) Na jednu stranu jsem opravdu trpěl slabým dějem, na druhou stranu, tento film je tak silným základem např. Zpívání v dešti (Singing in the Rain), které parafrázuje 4 nebo 5 písní a "dělá si legraci" přesně z tohoto období... S podstatným rozdílem, že zde není zasazení filmu do prostředí filmu, ale jde o Broadway, svět velkých muzikálů. A přesně to je důvod, který z filmu udělal ve své době až takový fenomén, že bylo během několika let natočeno několik trháků - remaků. Zpívání v dešti není parodie a zesměšnění, ale hold tomu, co tento film prezentuje. 3) Všimněte si, kolik filmů je o filmu, herci hrají herce. Je to zkratka? Nebo jim to umožní jednou se konečně přestat přetvařovat a ukázat, že mají také svůj život, a že to není legrace? Zde umocněné na druhou, protože blbý děj je taková mýdlová opereta? Jenže si na druhou stranu vezměte, kolik takových filmů je milováno a/nebo skutečně dobrých. Něco jako když se spisovatel neudrží a píše o spisovateli (= o sobě) -- umožní to nefabulovat a propašovat tam někam i pravdu. Tenhle film přitom není nic novátorského, viděl jsem kdysi třeba už podstatně starší a němé Duše na prodej (Souls for sale), což byla míň pohádka a karneval života... ||| Tak už stačí, objektivně vzato film nemá kvality na víc než ***, ale ... je to fenomén.(17.5.2018)

• Han22

No tohle? Tahle banalita dostala Oskara za nejlepší film? Úplně primitivní milostný trojúhelník mezi dvěma sestrami a jedním mužem, doplněný nezáživnými písničkami a muzikálovými čísly a to je tak asi všechno. Ani ta ústřední melodie se do hlavy nevryje, přitom české filmy z té doby s tím neměly problém. Dvě hvězdičky s ohledem na dobu vzniku, fakt že jsem se nenudil a chvílemi i bavil (hlavně při naschválech co si dělali členové štábu).(25.9.2015)

• Carthorias

LFŠ 2018 Film 1: Nudna a nezazivna muzikalni komedie s otravnym panakem v hlavni roli, blbouckou blonckou v roli objektu touhy, parodií na Jacka Warnera a trapnou zapletkou. Dve hvezdy za herecku ktera ztvarnila druhou polovinu sesterskeho dua, jako jedina umela hrat. Dostat za toto Oskara? Nechapu.(28.7.2018)

Klasická šablóna vzťahového trojuholníku s výrazným hollywoodskym zafarbením, avšak emocionálne úprimná, čo je plus. Choreografické čísla snímané troška staticky v jednom uhle, ale vzhľadom k roku vzniku to nemienim kritizovať. Žánrové zrkadlo pre 30-te a 40-te roky pre diela inšpirujúce sa práve od Broadway Melody.(22.5.2014)

Hezké tanečnice i když na dnešní dobu trochu tlusté nohy. Nástup zvuku prospěl některých žánrům - hlavně muzikálu. Tento patří do tzv. předkodexového období (produkční kodex existoval, ale byl nevymahatelný). Množství filmů tak obsahovalo sexuální narážky, zmínky o drogách či promiskuitě, zobrazení násilí, rozvod apod.(21.12.2017)

• - Film byl prvním vítězem Ceny Akademie za nejlepší film, aniž by získal cenu v jiné kategorii. Akademie filmového umění a věd uvedla název teto kategorii právě v roce 1930 na svém druhém ročníku. V průběhu prvního se totiž Oscar udělil v kategorii nejlepší produkce a nejlepší umělecká produkce. (SeanBean)

• - Studio MGM natočila několik dalších filmů s názvem Broadway Melody, a to Melodie světa 1936 (1935), Broadway Melody of 1938 (1937) a Broadway Melody of 1940 (1940). Nachystáno bylo také další volné pokračování s názvem Broadway Melody of 1943 s Genem Kellym v hlavní roli. Nakonec však záměr naplněn nebyl a předtočené hudební číslo bylo pozdějí použito ve filmu Thousands Cheer (1943). (SeanBean)

• - Jde o první film, v němž se celou dobu zpívalo, tančilo a mluvilo. (Pavlínka9)