poster

Shirley

 • Austrálie

  Shirley

 • Nový Zéland

  Shirley

 • Velká Británie

  Shirley

Životopisný / Drama / Thriller

USA, 2020, 107 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • castor
  ***

  Shirley Jackson proslula jako spisovatelka. Stejně ale i jako podivné stvoření léta sužované nemocemi, které zrovna týdny nevyšlo z domu, umaštěné, jízlivé, popíjející, v tvůrčí krizi nad svým dalším dílem. Její práce jsou protkané okultní tématikou. Pro inspiraci svého chystaného příběhu „zneužívá“ ve svém domě přítomnosti mladého manželského páru, kdy ona na ni v těžkých časech tak trochu dohlíží a on má hotovou disertační práci a čeká na příležitost na univerzitě. Nové situace ji nakopnou k další práci, o kterou se zároveň neustále zajímá její záletný manžel – univerzitní profesor. Shirley je snímkem pro festivalové publikum, je soustředěný, pomalu plynoucí, plný významů, podivných zvukových efektů, skvěle herecky zahraný a divák je tak nějak pořád v očekávání. Mladý pár totiž s velmi zvláštní, sarkastickou a výbušnou manželskou dvojicí zažívá dosud nepoznané situace a netuší, co za hrůzy je může ještě čekat. Elisabeth Moss podivínky a ohyzdy umí, režírující Josephine Decker zase dokázala předložit specifickou dobovou atmosféru a několik nepříjemných momentů.(28.8.2020)

 • boogieman
  ***

  Najkomerčnejší film Josephine Decker, a zároveň aj ten najhorší. Trademarky prítomné v predošlej tvorbe, ako plávavý pohyb handheld kamery, práca s hĺbkou ostrosti, a prelínanie medzi realitou a halucináciou, resp. predstavou, sú tu prítomné, nie sú však ani zďaleka využité tak dobre ako je u Josephine zvykom. Takisto príbeh a jeho spracovanie je až príliš klasické, a nevyžaduje divákovu pozornosť v takom rozsahu ako by doterajšia tvorba tejto nádejnej filmárky naznačovala. V podstate ide o relatívne bežný film, s kompetentným až zaujímavým spracovaním, príjemným svetlom, decentnou mizanscénou a obstojnými hereckými výkonmi. To je oproti predošlým filmom režisérky pomerne málo.(25.10.2020)

 • M.i.k.e
  ***

  zvláštně nepříjemný film.Tak nějak jsem čekal životopis a tím Shirley úplně není.Minimálně ne v rámci obecné (mojí) představy jak by měl životopis vypadat.Tenhle kousek nabízí vhled do jedné etapy života někoho kdo to možná v hlavě neměl úplně v pořádku a okolí jí úplně nepomáhalo.Nebo ona nepomáhala jemu?Elisabeth Moss každopádně zase velmi dobrá,stejně jako Michael Stuhlbarg.Nicméně ani kvůli nim není Shirley nic co bych chtěl vidět znova...60%(13.8.2020)

 • Maura
  ****

  Hororová poetika, nejednoznačnosť a pomalé tempo. Balansovanie na pomedzí žánrov. Shirley ma spočiatku nudila, potom iritovala a napokon pohltila. Od Jackson sa vraj učil aj Stephen King a mal na to veľmi dobré dôvody. Jej príbehy boli, na danú dobu, kontroverzné a také strašidelné, že po uverejnení jednej z jej poviedok v New York Times zaplavilo redakciu množstvo listov od pobúrených čitateľov/čitateliek. Josephine Decker si vybrala náročný materiál, no spracovala ho spôsobom, na ktorý by mohla byť Shirley Jackson právom pyšná. Ďalšie plusy: chémia medzi Moss a Young predčí aj vzťahové zápletky známejších filmových mužsko-ženských dvojíc. Záverečná scéna na útese mi pripomenula moju obľúbenú klasiku Thelma a Louise.(19.7.2020)

 • Arsenal83
  **

  Polovičný životopisný film, ktorý začína kopuláciou vo vlaku. To je teda zaujímavé poňatie. Od oného momentu však tempo ide prudko dole, až sa zastaví na úrovni monotónnej nudy, kde len pozeráte ako Elisabeth Moss super hrá, lenže celkovo je dej maximálne nezaujímavý. Záverečný taneček to nezachránil.(16.8.2020)