• Austrálie

• Nový Zéland

Životopisný / Drama / Thriller

USA, 2020, 107 min

• Arsenal83

Polovičný životopisný film, ktorý začína kopuláciou vo vlaku. To je teda zaujímavé poňatie. Od oného momentu však tempo ide prudko dole, až sa zastaví na úrovni monotónnej nudy, kde len pozeráte ako Elisabeth Moss super hrá, lenže celkovo je dej maximálne nezaujímavý. Záverečný taneček to nezachránil.(16.8.2020)

Najkomerčnejší film Josephine Decker, a zároveň aj ten najhorší. Trademarky prítomné v predošlej tvorbe, ako plávavý pohyb handheld kamery, práca s hĺbkou ostrosti, a prelínanie medzi realitou a halucináciou, resp. predstavou, sú tu prítomné, nie sú však ani zďaleka využité tak dobre ako je u Josephine zvykom. Takisto príbeh a jeho spracovanie je až príliš klasické, a nevyžaduje divákovu pozornosť v takom rozsahu ako by doterajšia tvorba tejto nádejnej filmárky naznačovala. V podstate ide o relatívne bežný film, s kompetentným až zaujímavým spracovaním, príjemným svetlom, decentnou mizanscénou a obstojnými hereckými výkonmi. To je oproti predošlým filmom režisérky pomerne málo.(25.10.2020)

Hororová poetika, nejednoznačnosť a pomalé tempo. Balansovanie na pomedzí žánrov. Shirley ma spočiatku nudila, potom iritovala a napokon pohltila. Od Jackson sa vraj učil aj Stephen King a mal na to veľmi dobré dôvody. Jej príbehy boli, na danú dobu, kontroverzné a také strašidelné, že po uverejnení jednej z jej poviedok v New York Times zaplavilo redakciu množstvo listov od pobúrených čitateľov/čitateliek. Josephine Decker si vybrala náročný materiál, no spracovala ho spôsobom, na ktorý by mohla byť Shirley Jackson právom pyšná. Ďalšie plusy: chémia medzi Moss a Young predčí aj vzťahové zápletky známejších filmových mužsko-ženských dvojíc. Záverečná scéna na útese mi pripomenula moju obľúbenú klasiku Thelma a Louise.(19.7.2020)

• Radko

Rodinné trampoty univerzitných intelektuáôlov, ich súperenia a večná nevera v snahe ukázať, kto ho má väčšieho, zasahuje veľmi bolestivo do života ich manželiek. Obzvlášť, ak takéto dve rodiny žijú v jednom dome. A dupľovane, ak sa ženy snažia prekročiť obvyklý tieň domácej gazdinky a rodičky detí. Nuž ale problémy intelektuálov, rozumbradových vysokoškolsky vzdelaných ľudí, vyplývajúce z ich sociáloneho statusu, ma nikdy príliš neoslovovali. Bez ohľadu na to, či ide o zobrazenie výseku života spisovateľky temných mysterióznych príbehov s hororovým podtónom, alebo nie.(4.10.2020)

zvláštně nepříjemný film.Tak nějak jsem čekal životopis a tím Shirley úplně není.Minimálně ne v rámci obecné (mojí) představy jak by měl životopis vypadat.Tenhle kousek nabízí vhled do jedné etapy života někoho kdo to možná v hlavě neměl úplně v pořádku a okolí jí úplně nepomáhalo.Nebo ona nepomáhala jemu?Elisabeth Moss každopádně zase velmi dobrá,stejně jako Michael Stuhlbarg.Nicméně ani kvůli nim není Shirley nic co bych chtěl vidět znova...60%(13.8.2020)