Nanuk - člověk primitivní

• Francie

Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

Občas zdlouhavý, přesto výborný film, ke kterému můžu mít množství výhrad, ale jeho jedinečnou pozici mu nikdo neupře. Nejstarší celovečerní (byť inscenovaný) dokument, který jsem kdy viděl, navíc i dnes velmi poučný. Nejvíc mi v paměti zřejmě utkví stavba iglů (a je mi jedno, jestli se jim to napoprvé nepovedlo), ale i další scény, jako je posádka kajaku nebo lov tuleně a mrože. Každému směle doporučuji, tenhle snímek má co říct i více než 80 let po svém vzniku. Poněkud zmatený komentář : Karlos80(18.5.2009)

Nanuk, člověk primitivní drží prvenství nejen v rámci dokumentárního filmu, ale i jeho námětově logicky související žánrové odnože; etnografického filmu. Roku 1922 se objevil v kinech a jeho velkolepý divácký úspěch ohromil i samotného Flahertyho. Debut pracoval ve shodě s pravidly tzv. salvage antropology, tedy antropologie, jež si dávala za cíl zdokumentovat a zachovat budoucím generacím přirozený pohled na kulturu na pokraji vyhynutí. Tematické zpracování života Inuitů, tedy eskymáků, zapůsobilo na tehdejší publikum jako magnet. Film poté dostal zcela nový rozměr, protože byl vlastně v tu chvíli jediným zástupcem nově vznikajícího dokumentárního žánru. Díla zachycující určitá etnika v jejich přirozeném prostředí tu už sice byla, např. krátké filmy o indiánech apod. Flaherty obdařen zkušeností s těmito filmy, jal se natáčet Inuity v jejich původní kultuře, kterou se snažil západními tradicemi nikterak nenarušovat. Velké množství natočeného materiálu se mu nicméně zdálo pro celovečerní filmové zpracování jako ne zcela vhodné. [==] Byl si vědom, že tehdejší publikum prahne po vyprávění (velkých) příběhů. Prosté ale o to čistší zobrazení reality, prvek, po kterém tak volal a prahnul sovětský dokumentární velikán Vertov, nebylo pro Flahertyho dostatečným zadostiučiněním. Snažil se proto užít všemožných výrazových prostředků hraného filmu, aby tím ten dokumentární obohatil. Přestože takto inscenované a často uměle dramatizované záběry nedokáží zachytit reálnou skutečnost, jsou alespoň částečným zachycením člověka v jeho přirozeném prostředí. V rámci etnografického filmu je také poutána pozornost na jedinečný průběh natáčení, kdy se tvůrce v drtivé většině případů nemůže spolehnout na početný tým spolupracovníků. Tak tomu bylo i u Flahertyho, o jehož skromné filmové vybavení museli dbát samotní protagonisté Nanuka, člověka primitivního.(17.1.2010)

Zajímalo by mě, jaká se k tomuhle hrávala v biografech muzika.(28.4.2007)

Příjemně mě překvapilo, milé, lidské, srozumitelné, líbilo se mi. Od úvodní scény "výstupu" z kajaku film člověka chytne a nepustí. Moje jednáctiletá dcera byla těsně před půlnocí zahnána do postele, že má dokoukat až zítra :).(5.11.2009)

Dokument to rozhodně není nadčasový, protože jako inscenovaný a zcela nahraný ve skutečnosti nezobrazuje život Eskymáků, ale představu, jakou o nich po pár dnech pozorování Flasherty měl. Nevím, jestli je pravda, že sami Eskymáci se divili, jaké to mají hrát idioty, ale oni vlastně nic podivného nedělají - většinu filmu sedí v iglů. Jako dobovou atrakci to chápu, uznávám Flashertyho odhodlání to (opakovaně) natočit, ale film jako takový oceňuju jen coby neotesaný základní kámen žánru.(17.11.2012)

• - Allariallak / Nanuk zemřel pár měsíců po skončení natáčení v roce 1922 na smrt hladem. (Kulmon)

• - Film byl sponzorován francouzskou kožešinnou společností Revillon Freres, která poskytla 50000 dolarů Flahertyho 16měsíční expedici na severní pól. Film již v prvním týdnu vydělal v Paříži a Berlíně 40000 dolarů. (Kulmon)

• - První film, který byl označen za dokumentární. (PinPrick)