Schumacher

• Německo Schumacher

Dokument, který se pomocí exkluzivních rozhovorů a archivních záběrů pokouší vystihnout osobnost sedminásobného mistra světa ve formuli 1 Michaela Schumachera. (Netflix)

filmfanouch

Jméno Michael Schumacher není nejspíš potřeba představovat. I absolutní laikové v oblasti Formule 1 totiž snadno identifikují ikonického závodníka se širokou fanouškovskou základnou a především závodníka, který se několik posledních let drží po vážném úrazu v ústraní. Právě kolem Schumachera se točí německý dokument Schumacher, který mapuje Schumacherovou historii. Dorazila naprostá dokumentární pecka?   Další Senna se bohužel nechystá. Dokument Asifa Kapadii šlo v roce 2010 řadit mezi jasnou špičku dokumentární tvorby, přičemž se bohužel Schumacherovi podobných kvalit dosáhnout nepodařilo. Což ovšem automaticky neznamená, že by dorazil špatný dokument. Minimálně po formální stránce je totiž Schumacher slušně zvládnutý a duo Hans-Bruno Kammertöns a Michael Wech rozhodně odvedli slušnou práci. Přeci jen se ovšem u sledování Schumachera nejde zbavit pocitu, že to celé mohlo být více vtahující, komplexnější a ve finále přeci jen o poznání dokonalejší.   Schumacher má být především velká pocta legendě F1. Zkušená dokumentární dvojice Kammertöns a Wech sází na spoustu výpovědí, archivních záběrů, prozkoumávají Schumacherovo dětství, vzestup i pád po nehodě na lyžích. Ve finále ovšem tak trochu chybí pocit, že se tvůrci u diváka dořezávají do krve. Schumacher nikdy nejde vyloženě pod kůži, nikdy nevybízí k emocionální kanonádě. Přitom spousty momentů k něčemu takovému vybízí, výsledným podáním ovšem všechny ty emoce vůbec nepůsobí. V jistých ohledech Schumacher působí až příliš chladně, právě ve srovnání se Sennou, loňskou sérií The Last Dance a dalšími povedenými sportovními dokumenty je to neskutečná škoda.   Téměř dvouhodinový dokument chce pokrýt více než 30 let, což pochopitelně není snadná úloha. Právě po vzoru The Last Dance by možná Schumacherovy více vyhovovala právě třeba 10-dílná minisérie. V součtu totiž mnoho momentů působí zkratkovitě a v jistých momentech si jde všimnout toho, že film tak trochu sází na to, že je divák fandou Schumachera a ví o něm vše poslední. Nezasvěcení se tak budou velmi rychle ztrácet a informační výpověď Schumachera díky tomu není nejsilnější. O něm samotném jako o člověku se vlastně ve finále člověk dozví opravdu málo. A i přes někdy překvapivě upřímné odpovědi je v rámci dokumentu jasné, že se tvůrci chtějí kontroverzních témat držet co nejméně.   Schumacherovi se pořád nedá upřít solidní formální stránka, kdy se s archivními záběry pracuje solidně, v jistých momentech přeci jen emoce fungují a především pro fandy Formule 1 zřejmě půjde o splněný sen. Lidé, kteří přítomnost na závodě Formule 1 považují za jednu z potencionálně nejzbytečnějších možností jak zabít čas tak budou moci právě jen ocenit onu řemeslnou stránku a kromě pár dalších faktorů také fakt, že ten film vlastně není pro ně a nikdy být neměl. Na rozdíl právě od takového Senny je to ovšem do očí bijící, nejde o dokument, který by si vyloženě dokázali užít i lidé mimo fanouškovskou základnu. Kromě slušného řemesla, zajímavých výpovědí a několika přeci jen silným momentům tak vlastně není velký důvod Schumachera doporučovat komukoliv, koho Formule 1 vlastně vyloženě nezajímá.   Fandové Formule 1 budou u Schumachera vrtět blahem jako fandové Nicole Kidman u Moulin Rouge! Nezasvěcení jen budou oceňovat slušnou formální stránku, ovšem na rozdíl právě od zmíněného Senny nepůjde o výjimečný dokument, který dokáže oslovit i nezasvěcené. Pro fanoušky Schumachera jde ale nejspíš o ideální dárek...... () (méně) (více)

Stružák

Schumachera a Ferrari mám k zbláznění rád, ale tenhle dokument zas až taková paráda není. Něco tu možná přebejvá, hodně věcí tu zbytečně chybí, něco je tak nějak divně napřeskáčku. Na rozdíl od perfektního dokumentu o Sennovi je Schumacher kouskem, kterej si laik neužije a nevychutná, bude se ztrácet. Já jsem se neztratil, ale znovu se na tohle asi koukat nemusím. ()

dan4815

Tento dokument bych pustil "Majkýmu", unudil by se k smrti, což by bylo pro tu poškozenou fyzickou schránku bez toho psychického velikou úlevou. Hned na úvod dodám, že jsem F1 sice sledoval, ale nikdy jsem nikomu nefandil. Mnozí budou namítat, že je to jak sledování porna bez onanie, ale opravdu mě zajímala většina hráčů. Zajímal jsem se však povrchně, proto jsem neznal východ této hvězdy, jenom jsem detailně postřehl západ za obzor. Dokument se v první části jeví zajímavě, některé věci jsem opravdu nevěděl. Vřelá akceptace se u mě změnila, když Michael začal vyhrávat. U našeho závodníka se začala objevovat docela solidní arogance. Obvykle nemám nic proti aroganci, sám občas bývám takový, ale jeho arogance byla naprosto protivná. Když mu nevyšlo předjetí, tak druhého naboural. Bylo mu jedno, že někoho bezpečně nepustí nebo předjede, tomu člověku bylo vše u výfuku. Možná by mi to nevadilo, kdyby se dokument zajímal i o jiné aspekty jeho kariéry a jeho života. Faktografické dílo nám totiž vyobrazuje jeho život tak, jak by asi chtěl Michael. Chladnost dokumentu tomu také příliš nepomáhá. A ve výsledku jsem čekal na nějaké odhalení jeho stavu, dokonce jsem čekal i na nějaký záběr... nic. Usvědčilo to mou teorii, že je na tom Schumarem tak špatně, že tu s námi není nijak, jen je tu s námi jeho tělo. Jinak by manželka už světu přinesla video, kde se jeho stav viditelně zlepšil. Nechce se ho vzdát, i když už to není on. ()

Biopler

U mňa je Schumacher navždy dirty driver. Skrátka to čo vyviedol Villeneuveovi v 1997 a Hillovi v 1994 je neakceptovateľné. Nezmenil sa ani po pauze a hneď počas prvého roku po comebacku nezostal povesti nič dlžný. To ako natrel bývalého kolegu Barrichella na múrik v Maďarsku 2010 je v mysliach zarytých priaznivcov pretekania stále živá spomienka. Musím však priznať, že ma i napriek animozitám dokument bavil, lebo sa veľmi dobre venuje počiatkom kariéry, a to nielen formulovej, ale i motokárovej, rozhovory s jeho otcom do toho perfektne pasujú. Samotné začiatky v F1 sú tiež skvele podchytené, spolu s osudovým prechodom do Ferrari a pritom som sa prichytil, že si u mňa Schumi získaval kredit. Jeho zapálenie pre prácu, detail, testovanie, debaty s inžiniermi atď, všetko čo mu aj so šťastíčkom zaručilo tretí titul v roku 2000. Z nepochopiteľných dôvodov sa dokument nevenuje jeho najúspešnejšiemu obdobiu a to získaniu piatich titulov v rade, čo sa žiadnemu pretekárovi nepodarilo. Odbije to suchým konštatovaním, že to bol zlatý vek. Navyše vždy s dominanciou, čo nie je pravda pre rok 2003 a čiastočne i 2001. Na snímke mi vadí, že sa sledovaným sezónam venujeme epizódne, veľakrát skrz jeden závod z každej sezóny. Chcelo by to pevnú ruku režiséra, ktorý by archívne zábery z viacerých závodov vedel vyskladať do pochopiteľného celku. Divák neznalý F1 či Schumachera, nepoznajúci okolnosti, musí byť stratený. Comeback v 2010 je odbitý za 2 minúty, čo len podporuje moje rozporuplné dojmy z neúplného vykreslenia kariéry i života tohto jazdca. Zišlo by sa opraviť chyby ako, že Suzuka 2000 bol finálny závod sezóny a pod. To však už hľadám chyby, no treba si uvedomiť, že to robil americký Netflix a vieme aký vzťah k F1 majú Amíci... čiže až tak pútavo vyskladaný príbeh ako u Sennu (dokument z 2011) nemožno očakávať. ()

char_t

Jako Schumiho fanoušek jsem doufal, že se dozvím něco nového z historie, nebo naopak jeho současnosti... a nic. Dostal jsem jen dvouhodinové shrnutí závodní kariéry, pár záběrů ze závodů, několik mluvících hlav, a konec. Sice hezky zkompilováno, ale totálně bez emocí, nebo nějakých zákulisních informací. Prostě nezajímavý průměr. ()